menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Społeczeństwo
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Społeczeństwo Sprawy społeczne wielkie i całkiem małe. Religia, dyskryminacja, działalność charytatywna, problemy społeczne - nie tylko seniorów. UWAGA - bez polityki.

Zobacz wyniki ankiety: Kim jestem / kim się czuję
Jestem Ateistą 78 32.23%
Jestem watpiącym Katolikiem 41 16.94%
Jestem Świadkiem Jehowy 3 1.24%
Jestem wierzący ale nie praktykujący 42 17.36%
Wciąż poszukuję tej właściwej religii 12 4.96%
Jestem Katolikiem (rzymskim) 48 19.83%
Buddyzm 6 2.48%
Inne wyznania 12 4.96%
Głosujących: 242. Nie możesz głosować w tej sondzie

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #18821  
Nieprzeczytane 06-02-2022, 10:18
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 620
Domyślnie

Religia a zdrowie psychiczne - jak na nie wpływa? 🧠 Psych. Joanna Gutral | Też Odchodzę
https://www.youtube.com/watch?v=2NdMzHQOk_I&t=886s


Czy nerwica religijna istnieje? Co narcyzm ma wspólnego z wiarą? Jak spowiedź wpływa na ludzką psychikę? Czy odchodząc z Kościoła można doświadczyć zespołu stresu pourazowego (PTSD)? Religia a psychologia, psychologia a wiara w Boga - jak religijność lub religijna duchowość może wpływać na zdrowie psychiczne? Czy psychologię można pogodzić z wiarą? Religia a zdrowie psychiczne - czy istnieje tu konflikt? Jak na rozwój dziecka może wpływać lęk przed szatanem? W kolejnym odcinku Też Odchodzę z Joanną Gutral, psychoterapeutką rozmawia Jola Szymańska.

To przypomnienie wcześniejszej rozmowy z psychoterapeutką w temacie religia.
Po co nam religia? Jak wygląda duchowość bez niej? �� Psych. Joanna Gutral | Też Odchodzę https://www.youtube.com/watch?v=mJMw8XKN8r0&t=4s
Odpowiedź z Cytowaniem
  #18822  
Nieprzeczytane 06-02-2022, 11:22
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 620
Domyślnie

Może trochę ekonomi o której postara się wam powiedzieć redaktor Czyż próbujący wielu z nas oświecić .
Czyż tak
https://www.facebook.com/czyztak/videos/636872997547507


Nie należy słuchać bzdur wypowiadanych przez polityków zajmujących się robieniem wody z mózgu wyborcom , nie mających pojęcia z ekonomi , czy tych , co nigdy samodzielnie nie prowadzili działalności gospodarczej. Dla czego rządzący dążą do przejęcia całkowicie mediów , ograniczenia działania mediów społecznościowych ? Cel jest jeden , informacja. Kiedy obniżymy poziom wykształcenia a w to miejsce damy wiarę w cuda łatwo będzie takim społeczeństwem sterować.

Wysokie ceny to wyższe wpływy z podatków do budżetu państwa i wypłaty śmieciowych dodatków z których cieszą się ci co nie są klasą średnią . Bogatym zabrać , biednym dać . Oni z nami się dzielą słychać na każdym kroku od tych co nie pracują a zajmują się produkcją dzieci i tych co żyją z socjalu.. . Nikt się nie zajmuje tym że mamy wzrost dzieci w domach dziecka ?? skrywana rzeczywistość że system 500 + nie działa.

Wymyślili głupki od propagandy by umieszczać dwie ceny w Biedronce z watem i bez , za te durne naklejki i za koszty ich umieszczenia zapłaciliście konsumenci , bo wzrosły koszty sklepu i uwzględnić je należało w cenie.


Ostatnio edytowane przez waclaw46 : 06-02-2022 o 11:54.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #18823  
Nieprzeczytane 06-02-2022, 12:03
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 620
Domyślnie

Religia a zdrowie psychiczne - czy istnieje tu konflikt? Jak na rozwój dziecka może wpływać lęk przed szatanem? Czy straszenie piekłem ? W późniejszym wieku wojną ?

Portal Ku Bogu umieścił wizję piekła powstałą w głowach ortodoksyjnych wyznawców jedynie słusznej religii chrześcijańskiej i islamu . Wszystko zależy od skuteczności zindoktrynowania by w te bzdury wierzyć. Można straszyć piekłem albo wojną .

Potraktujcie ten video-book jako „nakaz zawracania” lub „ostrzeżenie o niebezpieczeństwie”.
Przedstawiam bardzo wyjątkowy tekst, kierowany przede wszystkim do młodzieży, jako ostrzeżenie, szczególnie w obliczu powszechnego przyzwolenia na grzechy nieczystości, a także znęcania się nad słabszymi koleżankami i kolegami, tzw. mobbingu, zarówno psychicznego i fizycznego...a także z uwagi na to, że dzisiaj już nikt nikomu nie zwraca uwagi, ani nie przestrzega.
Audiobook zrealizowałem też z myślą o pewnym młodym człowieku, który zadał mi wczoraj pewne ważne pytanie. Ten audiobook jest wyczerpującą na nie odpowiedzią...

Książka posiada imprimatur: Józefa Rozwadowskiego, Biskupa Łódzkiego.

"Przytoczone poniżej wizje-sny Św. Jana Bosko dotyczące piekła, są wyjątkami (wybranymi fragmentami) z książki p.t.: „Sny i wizje Św. Jana Bosko", Wydawnictwo Salezjańskie 1990 r.
Wizje te miały charakter nadprzyrodzony, gdyż to Pan Bóg przemawiał do Św. Jana Bosko, co sam Święty zresztą nieraz podkreślał i za takie zostały uznane przez Kościół Święty.
Sen o piekle wywiera straszne i przerażające wrażenie. W czasie jego trwania kierują ks. Bosko bezpośrednio moce z nieba. Prawda w nim przedstawiona jest jasna i konkretna. Kto go gruntownie przestudiuje i dobrze się nad nim zastanowi, przestanie mówić lekceważąco o grzechu i o piekle. Przewodnik (oprowadzający księdza Bosco) wytyczył dokładnie linię demarkacyjną, poza którą nie istnieje ani miłość, ani przyjaźń, ani żadna pociecha. Tam rozciąga się jedynie rozpacz tych, którzy postępowali za głosem zepsutego świata i swoimi nieopanowanymi zaspokojeniami"
Odpowiedź z Cytowaniem
  #18824  
Nieprzeczytane 06-02-2022, 17:01
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 620
Domyślnie

Z dzisiejszych informacji z sieci warty upowszechnienia jest tekst dotyczący naszych ukrytych fobii i też naszej głupoty .

Mury, mury, mury!
Autor: Zenobia D


Dzień po dniu, słucham uważnie co dzieje się na naszej wschodniej granicy. Od początku przeżywałam i przeżywam dramaty ludzkie a szczególnie dzieci jakie się tu działy i dzieją. Byłam myślami, z chorymi w szpitalach, umierającymi w lasach, członkami różnych grup, które niosły pomoc uchodźcom, ale i z żołnierzami i pogranicznikami czuwającymi na tejże granicy.

Moje lewicowe serce zawsze kazało mi stać po stronie biedniejszych i upośledzonych. To też cieszyłam się gdy dowiadywałam się, że jakimś grupom udało się znaleźć schronienie w odległych Niemczech i byłam zła, że nie mogli otrzymać schronienie w naszej ojczyźnie.

Od zawsze wiedziałam, że od wieków ludzie budowali mury. Otaczali nimi zamki, grody, miasta, później państwa, wszystko po to by bronić się przed innymi, najczęściej przed obcymi plemionami. Jaką chlubę stanowił i stanowi dzisiaj (jako zabytek) Wielki Mur Chiński, który bronił Chińczyków przed napływem ludów i najeźdźców z północy. Znany także jest Mur Hadriana wybudowany przez starożytnych Rzymian w Szkocji.

Okazuje się, że w naszych czasach buduje się w dalszym ciągu mury. Największy i najdłuższy mur wybudowały biedne Indie w Azji, na granicy z Kaszmirem. Mur ma wszystkie znamiona nowoczesności , druty są pod napięciem i wzmocnione minami. Jest mur między Koreą Północną a Południową. Turcy wybudowali mur między jedną a drugą częścią Cypru. Z powodów religijnych Arabia Saudyjska zbudowała mur na granicy z Irakiem. Jest to wyjątkowy mur, bardzo nowoczesny (Arabia to kraj bogaty, nawet bardzo bogaty) z wieżami i kamerami.

Izraelczycy oddzielili się od biednych Palestyńczyków bo Palestyńczycy wpuszczają terrorystów.

W naszym rejonie europejskim też nie brakuje murów. Postawiła je mała Estonia, biedna Ukraina stawia mur na granicy z Rosją, nawet małe Węgry postawiły mur na granicy z Serbią i Chorwacją a także Hiszpania oddzieliła się od Maroka. Udało się zburzyć jeden Mur w Berlinie. O tym mówił cały świat i po dzień dzisiejszy mówi się jako o najważniejszym wydarzeniu XX wieku. I słusznie. Coś zburzono, by połączyć naród niemiecki ten ze wschodu z tym z zachodu.

Jest jeszcze jeden mur, o którym nie można zapomnieć, jest to mur między Stanami Zjednoczonymi a Meksykiem. Według. twórców tego nowoczesnego z najnowocześniejszych murów, trzeba zatrzymać Meksykanów, bo niosą narkotyki i biedę do USA.

Ten nasz mur, polski mur narodowy, będzie podobnie jak ten amerykański bardzo nowoczesny. Ciągnąć się będzie wzdłuż granicy z Białorusią na długości 180km. Budować będą (bez przetargu) dwie wielkie polskie firmy. Zużyją 50 tys. ton stali, wysoki będzie na 5,5 m, zakończony będzie 50 cm. zwojem drutu kolczastego. Oczywiście tak jak w Ameryce będą zainstalowane czujniki i kamery najwyższej jakości. Koszt 1 miliard 600 milionów zł. Porównując z innymi podobnymi projektami, okazuje się, że rząd nie jest sknerą i na tym nie oszczędza. Droższego ogrodzenia, w przeliczeniu na kilometr w Europie, w ostatnich latach nie budowano.

Nie tak dawno obchodziliśmy wielkie święto (nie wszyscy, nie wszyscy) Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka. To była 30 rocznica. Orkiestry. Jak podano w informacjach wciągu tych 30 lat uzbieraliśmy 1 miliard 500 milionów zł na sprzęt dla chorych dzieci. Wysiłkiem tysięcy ludzi, przez 30 lat uzbieraliśmy tyle ile rząd wyda na zbudowanie tego muru.

Wczoraj podano w telewizji, że przez granicę przeszło 2 uchodźców.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #18825  
Nieprzeczytane 06-02-2022, 17:18
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 620
Domyślnie

PSYCHOLOGIA TŁUMU. PUSZKA WIEDZY
https://www.youtube.com/watch?v=AivYGsMzeTA


Na Analizy LIVE tym razem nie na żywo, czyli z tzw. puszki.
To jest PUSZKA WIEDZY.
Sprawy, które są i będą aktualne jeszcze długo, prawdopodobnie bardzo długo.

Rafał Bogusławski z Analiz.pl i KupFundusz.pl tym razem tłumaczy zawiłości mechanizmów jakie wpływają na zachowania inwestorów.

📢Psychologia się liczy.
📢Teoria a praktyka.
📢Statystyka a rynki.
📢Emocje
📢Trendy
📢Mózg i umysł zbiorowości.

Nie ma rekomendacji ale jest masa wiedzy i inspiracji do przemyślenia.
Czasami mamy też niezłą 🤣🤣 z różnych rynkowych zawirowań i reakcji, przesądów, stereotypów, itd.

➡️Kręci tym zasadniczo dwóch ludzi:
➡️Rafał Bogusławski, człowiek który spędził życie na polskim rynku inwestycyjnym niemal od jego zarania i sam nie może uwierzyć w to jak dużo pamięta i
➡️Robert Stanilewicz, przez długie lata dziennikarz ekonomiczny w TVN24, TVN CNBC I TVN 24BIS

Odpowiedź z Cytowaniem
  #18826  
Nieprzeczytane 07-02-2022, 07:27
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 620
Domyślnie

"Uwierzyłem, że Bóg mnie nie kocha, bo jestem trans" 🏳️*⚧️ Bezinteresowny On Air | Też Odchodzę
https://www.youtube.com/watch?v=aNZmyDotrN0


Co czuje osoba transpłciowa, wychowana i dorastająca w Kościele katolickim? Czy kiedy osoby LGBT odchodzą z Kościoła, ktokolwiek próbuje je zatrzymać? Z jakimi reakcjami spotkał się Ksawery jako transpłciowy mężczyzna? Jak Kościół postrzega osoby trans i samą transpłciowość? Czy transpłciowość w Polsce jest inna niż na Zachodzie? Co to znaczy, że transpłciowa osoba „nie jest widoczna”? Ale też - co realnie znaczy wierzący "niepraktykujący"? Jak praktykować wiarę bez instytucji? O historii swojego odejścia z Kościoła katolickiego opowiada w podcaście Też Odchodzę Ksawery Kondrat, tiktoker i autor podcastu Bezinteresowny On Air o niecodziennej codzienności osób trans, żyjących w Polsce. Rozmawia Jola Szymańska.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #18827  
Nieprzeczytane 07-02-2022, 12:06
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 620
Domyślnie

💣 KOMPILACJA SHORTÓW, CZ. 1 (KONTROWERSYJNE)
https://www.youtube.com/watch?v=0H1cg4uw_EI


Religia Bez Ściemy - Religion Unveiled

Wracamy do Was z nową serią: kompilacjami krótkich shortów! Seria będzie się ukazywać co jakiś czas, a jej tematyka będzie różnorodna.

W jednym filmie możecie znaleźć ciekawostki zarówno z chrześcijaństwa czy islamu, jak i z nowych ruchów religijnych czy religijności seryjnych morderców.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #18828  
Nieprzeczytane 07-02-2022, 12:53
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 620
Domyślnie

Copernicus Center for Interdisciplinary Studies


Czytamy naturę #114 | Robotyczny chemik na Marsie - Inteligentna patelnia - Pij piwo jak Sumeryjczyk
https://www.youtube.com/watch?v=Bn6oUpGO8Kk


1) 01:02 eksperymentach chemicznych wykonywanych na Marsie przez łazika Curiosity;

2) 09:08 wykorzystywaniem prostych obiektów fizycznych jako procesorów;

3) 22:31 znalezionym w Rosji komplecie ośmiu długich rurek, interpretowanych jako najstarsze znane słomki do picia (piwa)
Odpowiedź z Cytowaniem
  #18829  
Nieprzeczytane 08-02-2022, 08:39
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 620
Domyślnie

"Czystość", masturbacja, dziewictwo �� Seksuolożka o religijnej narracji nt. seksu | Też Odchodzę #9
https://www.youtube.com/watch?v=EniW_2NzB00&t=1605s


Czy można zdradzić przyszłego męża, mając dwa lata? Czy seks przed ślubem „niszczy” relację? Czy tzw. „czystość” przedmałżeńska może coś parze odebrać? Dlaczego dzieci się masturbują? Czy istnieje „uzależnienie od masturbacji”? Czy masturbacja szkodzi czy pomaga? Dziewictwo - co to jest tak naprawdę? A czym jest dziewictwo w Kościele katolickim? Czy seksuolog w jakikolwiek sposób ocenia czyjeś dziewictwo w wieku 30 lat albo tzw. „czystość” przed ślubem? Co jest zastanawiającego w twierdzeniu, że „czystość to nie tylko wstrzemięźliwość”? Na czym polega naturalne planowanie rodziny (NPR)? Jaka jest jego skuteczność? Dlaczego w Kościele często słyszy się słowo „dziewica”, a nigdy „prawiczek"? Czy istnieje jeden uniwersalny przepis na małżeństwo?

Gościnią dziewiątego odcinka podcastu Też Odchodzę jest seksuolożka i psycholożka Małgorzata Iwanek, Rozmawia Jola Szymańska.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #18830  
Nieprzeczytane 08-02-2022, 08:51
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 620
Domyślnie

Komu przeszkadza sukces WOŚP?
https://www.youtube.com/watch?v=iLIIo-a_eac



Fundacja Edukacja Przyszłości

Komu przeszkadza sukces WOŚP?
Opowiada Stanisław Obirek
Film na licencji CC:BY
Odpowiedź z Cytowaniem
  #18831  
Nieprzeczytane 08-02-2022, 14:25
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 620
Domyślnie

A co w niebie nowego ?

Młodziutki system wielokrotny DI Chamaeleontis. Na zdjęciu widać 2 gwiazdy otoczone pyłem, który jest pozostałością po ich formowaniu. Jednak w rzeczywistości system ten składa się z 4 gwiazd - obie gwiazdy są ciasnymi układami podwójnymi.
DI Chamaeleontis znajduje na tle gwiazdozbioru Kameleona (widoczny z półkuli południowej) i stanowi dla astronomów cenne źródło wiedzy na temat formowania nowych gwiazd ponieważ znajduje się "tylko" 700 lat świetlnych od nas. To dwukrotnie bliżej niż Mgławica Oriona.
Najjaśniejsza gwiazda to zmienna typu T Tauri która wyewoluuje do gwiazdy ciągu głównego. Ma 1.7 masy Słońca oraz dwukrotnie większy promień 🙂

https://scontent.fktw5-1.fna.fbcdn.n...&oe=6206A 3C4


Już prawdopodobnie dziś po raz drugi w historii ujrzymy pełnowymiarowego Starshipa!
Kilka dni temu Elon poinformował nas, że już w nadchodzący piątek o godzinie 3:00 w nocy czasu polskiego w Starbase odbędzie się pierwsza od prawie 2,5 roku przegląd Starship Update, na której to CEO SpaceX poinformuje o postępie prac nad ich innowacyjną rakietą.
Ostatnim razem taka prezentacja miała miejsce 29 września 2019 roku, kiedy to Musk stał przed pierwszym pełnowymiarowym prototypem Shipa - MK1, który niecałe 2 miesiące później został zniszczony podczas testu kriogenicznego.
Tym razem prezentacja odbędzie się na tle 120-metrowego Starshipa, który składać się będzie z Shipa 20 umieszczonego na szczycie 70-metrowego Boostera 4.
Do ich połączenia zostaną użyte po raz pierwszy ramiona Mechazilii, więc będzie to naprawdę ogromne widowisko.

https://scontent.fktw5-1.fna.fbcdn.n...5Q&oe=62071E9D
Odpowiedź z Cytowaniem
  #18832  
Nieprzeczytane 09-02-2022, 07:05
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 620
Domyślnie

Co się dzieje, gdy znika Bóg? Justyna Mazur (Piąte nie zabijaj) o religijnym lęku | Też Odchodzę
https://www.youtube.com/watch?v=T347xp-rhWY


Co się dzieje, gdy znika Bóg? W dziesiątym odcinku podcastu Też Odchodzę o swojej historii odejścia od Kościoła katolickiego, świeckich tradycjach, uspokajającej modlitwie do Anioła Stróża, historii Anneliese Michel i złych wspomnieniach z Medjugorie opowiada Justyna Mazur. "Piąte: nie zabijaj", "Piąte przez dziesiąte" i "Słuchowisko. Pogadajmy o życiu" to jej trzy autorskie podcasty, a latem świat ujrzała także jej pierwsza książka - "Małe końce świata", w której także pisze o swojej relacji z religią. Z Justyną Mazur rozmawia Jola Szymańska.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #18833  
Nieprzeczytane 09-02-2022, 09:57
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 620
Domyślnie

Jak zwykle podsumowanie bloku następnych pięciu odcinków " Też Odchodzę " dla tych co chcą sięgnąć do wcześniejszych rozmów z znanymi youtuberami . Temat obecnie na czasie , bo widoczne jest odejście ludzi młodych z Kościoła Katolickiego w Polsce . Przyczyn jest wiele , o tym mówią rozmówczynie Joli Szymańskiej , dla czego odeszły i jak sobie radziły z tym zerwaniem z KK jako instytucją.

To co zamieszczam , chcę pokazać , że decyzje związane z odejściem mogą być przemyślane i opierać się na argumentach a nie emocjach . Kiedy podważamy dogmaty i ich nie uznajemy , bo są sprzeczne z obowiązującymi na ziemi prawami przyrody i naszą wiedzą , czy jest sens być dalej hipokrytą ? Widzimy też że : " Kościół to wspólnota, w której jeden ze wspólników ma majątek i dobra tu na ziemi a drugi wspólnik ma to mieć w niebie. "

Jutro dalsza część rozmów , zapraszam na wątek.

Czy do wiary w osobę transcendentną jaką jest pojęcie Bóg potrzebny jest nam pośrednik w XXI wieku ? Czy parafia spełnia nasze oczekiwania do życia w takiej wspólnocie ? Czy na nich można polegać , bo pomogą w trudnych momentach naszego życia ? Takich pytań możemy zadać wiele .

"Bycie w Kościele było dla mnie ciągłym dysonansem poznawczym" - Billie Sparrow | Też Odchodzę
https://www.youtube.com/watch?v=GeZxlCkra7A&t=160s


Religia a zdrowie psychiczne - jak na nie wpływa? �� Psych. Joanna Gutral | Też Odchodzę
https://www.youtube.com/watch?v=2NdMzHQOk_I&t=886s


"Uwierzyłem, że Bóg mnie nie kocha, bo jestem trans" ��️*⚧️ Bezinteresowny On Air | Też Odchodzę
https://www.youtube.com/watch?v=aNZmyDotrN0


"Czystość", masturbacja, dziewictwo �� Seksuolożka o religijnej narracji nt. seksu | Też Odchodzę
https://www.youtube.com/watch?v=EniW_2NzB00&t=1605s



Co się dzieje, gdy znika Bóg? Justyna Mazur (Piąte nie zabijaj) o religijnym lęku | Też Odchodzę
https://www.youtube.com/watch?v=T347xp-rhWY

Ostatnio edytowane przez waclaw46 : 09-02-2022 o 10:03.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #18834  
Nieprzeczytane 09-02-2022, 11:14
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 620
Domyślnie

Copernicus Center for Interdisciplinary Studies

Czytamy naturę #110 | Łososie lubią globalne ocieplenie - Tuptanie na moście - Naukowiec za darmo
https://www.youtube.com/watch?v=BjSFrcRRUFU


W 110. odcinku "Czytamy naturę" o:

1) jednym z nielicznych pozytywnych skutków globalnych zmian klimatycznych: zwiększaniu się długości rzek dostępnych dla pacyficznych łososi;

2) tym, dlaczego mosty wpadają w niebezpieczne wibracje i jaki wpływ na to mają przechodnie;

3) miliardach dolarów, jakie naukowcy darowują nauce w postaci bezpłatnej usługi recenzowania artykułów.


Rzecz najważniejsza dla nas , jest to że Uniwersytet Jagieloński sfinansuje filmy popularno naukowe publikowane przez Łukasz Lamża- Czytamy naturę na facebooku w roku 2020 .

Nature – jedno z najstarszych i najbardziej prestiżowych czasopism naukowych. Ukazuje się jako ilustrowany tygodnik. Zostało założone przez Normana Lockyera.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #18835  
Nieprzeczytane 09-02-2022, 12:00
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 620
Domyślnie

A co nowego w niebie ?

SpaceX straciło większość ładunku przez burzę słoneczną.
W czwartek, 3 lutego z Centrum Kosmicznego imienia Johna F. Kennedy'ego wystartowała rakieta Falcon 9 z 49 satelitami Starlink na pokładzie. Początkowo ładunek został wypuszczony na orbicie o perygeum (najniższym punkcie względem Ziemi) wynoszącym 210 kilometrów. Tak niska orbita pozwala, w razie, gdyby coś poszło nie tak, na szybką deorbitację danego satelity. Pomaga to walczyć z narastającym problemem kosmicznych śmieci. W późniejszym etapie misji orbita zostaje podniesiona.
Niestety, w przypadku feralnego startu wystąpiła w piątek burza słoneczna. Jednym z jej efektów jest pewne zwiększenie gęstości atmosfery na wysokości, na której przebiegało perygeum orbity. W efekcie zwiększony opór atmosfery spowodował, że większość satelitów nie wyszła z trybu bezpieczeństwa, w który zostały wprowadzone z powodu burzy. Ostatecznie w najgorszym wypadku nawet 40 Starlinków wkrótce spłonie lub już spłonęło w atmosferze naszej planety. Stanowi to ponad 80% ładunku ze startu grupy satelitów noszącej oznaczenie Group 4-7.

https://scontent.fktw5-1.fna.fbcdn.n...qA&oe=6208ABCE

Jak sami widzicie ten biznes usług z wysyłaniem rakiet jest też oparty na ryzyku że coś nie zawsze spełni się zgodnie z założeniami . "Pogoda na Słońcu " nie jest za bardzo przewidywalna .

Koronalny wyrzut masy – olbrzymi obłok plazmy, w którym pole magnetyczne jest bardziej intensywne, przyspieszany w obszarze korony słonecznej i wyrzucany w przestrzeń międzyplanetarną. Jest to jeden z najważniejszych czynników kształtujących pogodę kosmiczną.

Słońce wybuchło w niezwykły sposób
https://tvn24.pl/tvnmeteo/najnowsze/...sposob-4886341

Odpowiedź z Cytowaniem
  #18836  
Nieprzeczytane 10-02-2022, 09:01
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 620
Domyślnie

Jak zadbać o siebie po odejściu z Kościoła katolickiego? Psych. Agnieszka Zapart | Też Odchodzę #11
https://www.youtube.com/watch?v=Cu2NfdHDUDQ


Jakie są etapy żałoby po odejściu z Kościoła? Czy utrata wiary w Boga może być w ogóle doświadczana jako żałoba? Jak ją przeżyć? Apostazja - jak dokonać jej w Polsce? Jak się do tego psychicznie przygotować i jak o siebie zadbać? Dlaczego apostazja w Kościele katolickim ma tak przemocową formę? Dlaczego stawianie granic w relacjach (rodzicom, znajomym), jest tak ważne? Jak się tego nauczyć? Dlaczego dorośli ludzie próbują kontrolować innych dorosłych i dlaczego kontrolowanie innych ludzi jest tak destrukcyjne? Czy warto czasem cierpieć dla sprawy? Czy cierpienie uczy pokory? Czy cierpienie uszlachetnia? Co robić, kiedy nasze decyzje powodują konflikt w rodzinie? Czy to nasza „wina”? Co to znaczy być „dojrzałą osobą”? Czym jest dojrzałość, a czym jest jej brak? Czy dojrzałość wyklucza kryzys wiary lub utratę wiary czy wręcz przeciwnie? O tym, jak zadbać o siebie po odejściu z Kościoła katolickiego opowiada Agnieszka Zapart - psycholożka, psychoterapeutka w nurcie Gestalt , a to wszystko w jedenastym odcinku podcastu Też Odchodzę. Rozmawia Jola Szymańska.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #18837  
Nieprzeczytane 10-02-2022, 10:47
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 620
Domyślnie

A co nowego w niebie ?

Co zrobimy gdy zabraknie prądu? Blackout - POP Science
https://www.youtube.com/watch?v=zaWHTFv0lKo


Astrofaza

Kanał Astrofaza to największy w Polsce kanał, którego tematyką jest kosmos, astronomia i technologie przyszłości. Tutaj obejrzysz też nasz program popularnonaukowy POP Science z dr hab. Leszkiem Błaszkiewiczem, w którym poruszamy takie tematy jak: Kosmici i obce cywilizacje, paradoks dziadka i podróże w czasie, podróże szybsze od światła itp. Zapraszamy!

Co jeśli zabrakło by prądu? Jak długo wytrzymałaby nasza cywilizacja? Czy cofnęlibyśmy się do czasów średniowiecza? Czy miałaby miejsce postapokalipsa? Blackout jest bardzo realnym zagrożeniem, a jesteśmy coraz bardziej uzależnieni jako cywilziacja od energii elektrycznej.

Dla wszystkich seniorów " zakręconych " kosmosem .Najlepszy , YouTubowy duet dr hab. Leszek Błaszkiewicz - Piotr Kosek . Też jest o książkach SF .
Odpowiedź z Cytowaniem
  #18838  
Nieprzeczytane 10-02-2022, 16:10
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 620
Domyślnie

MODELKA I PIŁKARZ NIE MAJĄ NA LECZENIE DZIECKA
https://www.youtube.com/watch?v=TYT8Suvz6t8


Sprawdzajmy kiedy mamy przekazać komuś darowiznę bo nie zawsze jest to to cel podany w ogłoszeniu na pomoc ,na którą wsparcie przekazujemy.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #18839  
Nieprzeczytane 10-02-2022, 16:17
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 620
Domyślnie

Pedofilia w Kościele? Ks. Isakowicz-Zaleski: Za pontyfikatu Franciszka przełomu nie będzie
https://www.youtube.com/watch?v=OTxR9ApfpP4


"Jestem zaskoczony i to negatywnie" – mówi ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, komentując doniesienia, że Watykan nie przekaże prokuratorom czy sądom w Polsce dokumentów, jakie dostał od polskich biskupów w sprawie pedofilii w Kościele, mimo że dwa lata temu papież Franciszek zniósł "sekret papieski". Gość Popołudniowej rozmowy w RMF FM zauważa, że ta procedura skomplikuje relacje na linii diecezje katolickie a władze państwowe.

Uważam że z konkordatu pomiędzy Watykanem a Polską powinien być przez Polskę wypowiedziany

Odpowiedź z Cytowaniem
  #18840  
Nieprzeczytane 11-02-2022, 06:57
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 620
Domyślnie

Kasia Koczułap: Jezus był moim najlepszym przyjacielem | Też Odchodzę
https://www.youtube.com/watch?v=RevnLFdxyOE


W Kościele słyszała: "Za dużo chcesz wiedzieć!" albo "Jeśli chcesz się masturbować, to się módl". I długo starała się dostosować, z prostego powodu - wiary w Boga. "Dni, w których czułam jak tracę Boga, były najtrudniejszymi dniami mojego życia" - mówi dziś Kasia Koczułap. Dlaczego nie może słuchać, kiedy ktoś mówi: "odchodzą z Kościoła dla seksu"? Dlaczego tak oburza ją nazywanie wykorzystywania dzieci "błędem"? I co ma na myśli mówiąc, że Jezus był jej najlepszym przyjacielem? Gościnią dwunastego odcinka podcastu Też Odchodzę jest Kasia Koczułap - seksedukatorka, autorka konta @kasia_coztymseksem na Instagramie i współtwórczyni aplikacji "Co z tym seksem". Rozmawia Jola Szymańska.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 17:37.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.