menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Społeczeństwo > Społeczeństwo - wątki archiwalne
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Społeczeństwo - wątki archiwalne Społeczeństwo - wątki archiwalne (ostatni post starszy niż 60 dni oraz poprzednie części aktualnie aktywnych wątków)

 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #61  
Nieprzeczytane 25-11-2009, 19:51
amelia's Avatar
amelia amelia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2009
Posty: 16 396
Domyślnie

Cytat:
Napisał albert
"...Cieszmy się z naszej historii, uczmy dzieci. One chętnie śpiewają Hymn i Rotę, lubią maszerować z biało-czerwonymi chorągiewkami do miejsc pamięci narodowej. Znając przeszłość, łatwiej zrozumieją teraźniejszość i będą mogły świadomiej wpływać na przyszłość...."

http://gegenjay.wordpress.com/2007/1...jest-ojczyzna/

Wlasnie,
nie lubie patetycznych przemowien, ale wzruszylam sie jak moja wowczas trzyletnia wnuczka, kiedy przechodzilysmy kolo poczty przed majowym swietem powiedziala:
Babciu to jest NASZE Godlo - Orzel Bialy, a to nasza flaga - bialo-czerwona.
Najbardziej jednak wzruszylam sie kiedys w metrze w Toronto, gdy do naszej rozmowy po polsku wlaczyl sie najczarniejszy Murzyn i bardzo poprawna polszczyzna powiedzial, ze nie mogl sie oprzec by nie powiedziec czegos po polsku. Studiowal w Polsce i ma mile wspomnienia.
Milo spotkac kogos takiego gdy do domu daleko.
__________________
Putin: Kraje UE są "nieprzyjazne Rosji".
Kaczyński: UE zmierza w złą stronę.
/z netu/
  #62  
Nieprzeczytane 25-11-2009, 19:56
Alunia Alunia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 6 895
Domyślnie Historia Polski

http://www.youtube.com/watch?v=fvyAjmqpBxI

DZIEJE CYWILIZACJI W POLSCE
wg JANA MATEJKI


Obraz l.
"ZAPROWADZENIE CHRZEŚCIJAŃSTWA"
Roku Pańskiego 966.





Oto pierwszy historyczny władca Polski, kraju o wiekowej tradycji rodzimej kultury słowiańskiej Mieszko I. Jednocząc w swym ręku rozproszone dzielnice, znalazł się naraz wobec grożącego mu zewsząd niebezpieczeństwa. Z Zachodu szła bowiem fala nowej cywilizacji, wyrosłej na podłożu nowej wiary. Fala ta uderzyć ma na Polskę ciosem. miecza niemieckich rycerzy, kryjących pod płaszczem misji apostolskiej i cywilizacyjnej, chciwą zysku zaborczość. Mieszko występuje naprzeciw tej fali - władca mądry, organizator świetny, uprzedza uderzenie - łączy się przez małżeństwo z pobratymczym narodem i przyjmuje chrzest z ręki czeskich apostołów.

(Obrazy i teksty za: DZIEJE CYWILIZACJI W POLSCE JANA MATEJKI
WYSTAWA OBJAZDOWA, WARSZAWA, MCMXLVIII )

Ostatnio edytowane przez Alunia : 26-11-2009 o 11:33.
  #63  
Nieprzeczytane 25-11-2009, 20:00
Alunia Alunia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 6 895
Domyślnie

Obraz 2.
KORONACJA PIERWSZEGO KRÓLA
R. P. 1000. '





Syn i dziedzic Mieszka - Bolesław Chrobry dźwignął Polskę na wyżyny potęgi, której ani nie podejrzewali sąsiedzi z Zachodu. Stąd pobożna pielgrzymka Ottona III cesarza Niemiec do grobu św. Wojciecha - zmienia się w akt chwały i uznania dla polskiego władcy. Mądry Bolesław wie, że świetność przyjęcia, bogate dary rozsławią imię Polski w ówczesnych niemieckich kronikach. To też wyciąga z tego korzyści natychmiast. Prócz symbolicznego aktu koronacji, uzyskuje ku zgorszeniu niemieckich arcybiskupów, podniesienie katedry gnieźnieńskiej do rzędu niezależnych metropolii.
cdn.

Ostatnio edytowane przez Alunia : 26-11-2009 o 11:34.
  #64  
Nieprzeczytane 25-11-2009, 20:14
Alunia Alunia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 6 895
Domyślnie

Obraz 3.
PRZYJĘCIE ŻYDOW
R P. 1096.





"Wędrówka Żydów do Polski na przestrzeni dziejów do XI. w. przybrała na sile na skutek prześladowań w Hiszpanii i Niemczech. Krucjaty do Ziemi św. - zaostrzyły jeszcze ten stan rzeczy.

Obraz przedstawia Władysława Hermana przyjmującego wynędzniałych wygnańców, w których imieniu przemawia Beniamin z Toledo. Stojący po prawej stronie ojca, młody Bolesław Krzywousty zdaje się przyzwalać - podczas gdy zazdrosny Zbigniew już nosi w duszy przyszły zakaz osiedlania się ich na Mazowszu. Arcybiskup Marcin trzyma gotowy edykt - mający dać prawo wygnańcom, przekupiony Sieciech wyraźnie namówił na to księcia. (...)
Obraz nasuwa myśl o wysokim poziomie Polski w tym okresie. Moralnym - przez współodczuwanie tragedii ludzkich,' intelektualnym - wobec wysokich osiągnięć na polu sztuki i architektury."

cdn. jutro

Ostatnio edytowane przez Alunia : 26-11-2009 o 11:35.
  #65  
Nieprzeczytane 25-11-2009, 20:24
albert's Avatar
albert albert jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Sep 2009
Posty: 87
Domyślnie

Polacy o Polsce

"...Polska (Rzeczpospolita Polska, RP) - kraj wyjątkowy bo to mój dom, moje korzenie, historia i duma z mojego pochodzenia. Leży w Europie Środkowej, graniczy z Niemcami, Czechami, Słowacją, Ukrainą, Białorusią, Litwą i Rosją (obwód Kaliningradzki), a na północy szumi Bałtyk.

... Historia naszego narodu zaczęła się ponad 1000 lat temu od plemienia Polan, zamieszkującego tereny obecnej Wielkopolski. Historia Polski to historia naszego narodu, jego tożsamości, jedności kulturowej, walki o wolność i suwerenność terytorialną. W czasie swojego tysiąclecia Polska przeżywała okresy świetności politycznej i gospodarczej jak i upadku ale nigdy nasz naród nie zaprzestał walki o wolność i swoje miejsce w Europie..."

http://www.polskiecedry.com/specjalny/art02.html
  #66  
Nieprzeczytane 26-11-2009, 08:34
Alunia Alunia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 6 895
Domyślnie

Cytat:
Napisał Bianka
Fryderyk Chopin
(pędzla Eugene Delacroix)

Ech, te mazurki Fryderyka Bianko, jeszcze jeden:

Horowitz gra - Mazurka Chopina

http://www.youtube.com/watch?v=e8PJsjO1u5w
  #67  
Nieprzeczytane 26-11-2009, 08:48
Alunia Alunia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 6 895
Domyślnie

Obraz 4.
W ŁĘCZYCY PIERWSZY SEJM. SPISANIE PRAW. UKRÓCENIE ROZBOJÓW
R P. 1182.


Osłabienie Polski w dobie podziałów po śmierci Bolesława Krzywoustego - nieuchronnie pociągnęło za sobą upadek władzy książęcej, rozpanoszenie się i nasilenie bezprawia.

Dobra duchowne zagarniane i niszczone - dobytek i mienie ludu wiejskiego narażone na rabunek rozwydrzonego rycerstwa. Żadnego poszanowania praw - ani poszanowania władzy.
Na obrazie przedstawia Matejko przebieg wypadków rozgrywających się między 1180 - 1182 r. Chwila ta - to ich chwalebne zakończenie. Kazimierz Sprawiedliwy na tronie - w otoczeniu rycerstwa słucha czytania bulii papieskiej (...)Dwa lata temu odbył się właściwy zjazd w osobach wszystkich biskupów polskich i rycerstwa, którego uchwały ujęte w kodeks praw - zostały wysłane papieżowi do zatwierdzenia. Właśnie ten kodeks trzyma Kazimierz w jednej ręce, a w drugiej piastuje edykt mający być ogłoszonym. .
Obraz ukazuje nam Polskę owych czasów - która choć pozbawiona dawnej jedności - zachowuje jeszcze prężność i zdecydowanie gdy trzeba ukrócić gwałt i bezprawie - a ująć przywileje i obowiązki w twarde prawa przepisów. Już w cztery wieki później ta zdolność zdaje się zanikać.
  #68  
Nieprzeczytane 26-11-2009, 08:49
Alunia Alunia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 6 895
Domyślnie

Obraz 5.
KLĘSKA LEGNICKA - ODRODZENIE.
R. P. 1241.




Symbol spójni jaka łączy jeszcze dzielnicowych książąt - Piastów. Wspólny bohaterski odruch - dla ratowania dotychczasowego dorobku. Jest to chwila - gdy po napadzie Tatarów i spustoszeniu całej prawie Polski - obecni opłakują zgon Henryka Pobożnego księcia wrocławskiego, który zginął na polu bitwy pod Legnicą, a z nim kwiat rycerstwa. Piersiami swymi zasłaniali zagrożoną Ojczyznę, ratowali zdobycze pracy pokoleń od ostatecznej zagłady.
W obrazie tym przedziwnie uchwycił Matejko nastrój średniowiecza: głęboką bezkrytyczną wiarę, pęd do ascezy i wyrzeczeń - krańcowość charakterów - od typów uduchowionych - chodzących po tej ziemi jak po padole płaczu, do najbardziej burzliwych i nieznających hamulca dla swych namiętności, opłakujących następnie chwile upadku w najtwardszych pokutach.
  #69  
Nieprzeczytane 26-11-2009, 08:52
Alunia Alunia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 6 895
Domyślnie

Obraz 6.
POWTÓRNE ZAJĘCIE RUSI - BOGACTWO I OŚWIATA
R. P. 1366.




Dziedzic zjednoczonego królestwa - syn Łokietkowy Kazimierz Wielki - organizator raczej niż wojownik - wpatrzony w ideę zagospodarowania królestwa po latach burz i niepokojów. Popierał zwłaszcza handel i kupiectwo - które teraz zostało odcięte od wielkich dróg zajęciem Śląska przez chytrych Luksemburczyków. Zwraca więc oczy ku stronom, które nie wymagają tego wkładu krwi i wojennej potrzeby - jaką pociągnęłaby realizacja idei odzyskania Śląska. Są to ziemie na Wschodzie, które bez miecza zająć można, rozszerzając Państwo i tworząc warunki ożywionego handlu.(...)
Obok króla zgromadzeni robotnicy i chłopi - nawet Żydzi, ubezpieczeni nowymi prawami, sławią mądrość króla.
  #70  
Nieprzeczytane 26-11-2009, 09:04
Alunia Alunia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 6 895
Domyślnie

FILMOWA Historia Polski
- Piastowie cz. 2



Orzeł piastowski

http://www.youtube.com/watch?v=Putvi25cK8I
  #71  
Nieprzeczytane 26-11-2009, 10:43
Ludgarda's Avatar
Ludgarda Ludgarda jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2008
Miasto: Wielkopolska,Polska
Posty: 2 146
Domyślnie

Alunia dzięki za ukazywanie Polski, fragmentów z historii jej dziejów poprzez malarstwo, to mnie wzrusza
Pamiętam, jak dorastając byłam dumna, że jestem Polką... Najlepiej się czuję u siebie, w swoim Domu!
  #72  
Nieprzeczytane 26-11-2009, 11:45
Alunia Alunia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 6 895
Domyślnie

Cytat:
Napisał Ludgarda
Alunia dzięki za ukazywanie Polski, fragmentów z historii jej dziejów poprzez malarstwo, to mnie wzrusza
Pamiętam, jak dorastając byłam dumna, że jestem Polką... Najlepiej się czuję u siebie, w swoim Domu!

Ludgardo! Dziękuję za aprobatę .
Kiedy ja dorastałam, słyszałam często słowa:
"Polska Matką naszą, o Matce nigdy nie mówi się źle."
Nie znaczyło to wcale, że jest bez skazy, ale że winniśmy jej szacunek.

Piękny kraj, bogactwa naturalne, wielowiekowa kultura, strategiczne położenie w Europie,
40-to milionowy naród, dramatyczne dzieje.... itd. itd
- tu mieszkamy i o tym rozmawiamy.
  #73  
Nieprzeczytane 26-11-2009, 12:58
Scarlett Scarlett jest offline
Użytkownik zabanowany
 
Zarejestrowany: Aug 2008
Posty: 27 416
Domyślnie

Znalezione w Necie..autor: blanka:

***Moja Ojczyzna***

Piękna jest nasza kraina ojczysta,
Piękne są góry , piękna jest Wisła.
Piękne są lasy i cudne jeziora,
Zwłaszcza, gdy wiosny nadchodzi pora.

Są ciche wioski wśród pól zielonych
I gwarne miasta w świetle neonów.
Nad nasze piękne , Bałtyckie Morze
Spieszy w wakacje kto tylko może.

Co tam Hawaje , czy wyspa Jamajka
Tu jest ma rzeczywistość , a tamto to bajka.
Co tam Ameryka , co tam inne kraje...
Tu jest ma Ojczyzna...
Więc tutaj zostaje!
  #74  
Nieprzeczytane 27-11-2009, 19:28
Alunia Alunia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 6 895
Domyślnie

ZAŁOZENIE SZKOŁY GŁÓWNEJ,
PRZENIESIENIE DO KRAKOWA,
R. P. 1361 - 1399 - 1400.




To symbol początków Uniwersytetu Krakowskiego. Artysta nie wahał się zastosować pełnej fikcji historycznej, by podać w skrócie historię jego powstania. W tym celu umieszcza na pierwszym planie trzy postacie, które na przestrzeni lat czterdziestu kilku ugrnutowały ten pierwszy ośrodek wyższej oświaty w Polsce. Początki Uniwersytetu - to założenie przez Kazimierza Wielkiego w 1364 r. na ówczesnym przedmieściu Krakowa - Bawole, później nazwanym Kazimierzem - pierwszego wydziału prawa na wzór włoskich Akademii w Padwie i Bolonii. Następczyni jego i wnuczka Jadwiga, w 1387 r. daje zapis na rzecz Akademii, ofiarowując dla niej wszystkie sumy jakimi rozporządza, dodaje do tego otrzymane potwierdzenie papieża Bonifacego IX - na prawo utworzenia wydziału teologii i zrównanie go w przywilejach z Akademia paryską.
Nowy statut po raz drugi nadaje Uniwersytetowi w 1400 r. król Jagiełło przenosząc go do Krakowa.
Pierwszym rektorem jest Stanisław ze Skalbmierza.
Na obrazie - w środku - królowa Jadwiga wręcza akt darowizny i przywilejów biskupowi krakowskiemu Piotrowi z Rogalina. Biskupi krakowscy byli bowiem stróżami i opiekunami Akademii. Kronikarz Janko z Czarnkowa akt ten wpisuje do swej kroniki. Żaczek trzyma model Akademii.
  #75  
Nieprzeczytane 27-11-2009, 19:29
Alunia Alunia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 6 895
Domyślnie

CHRZEST LITWY
R. P. 1387.



Wnuczka Kazimierza Wielkiego, Jadwiga, spadkobierczyni wielkiego Państwa Piastów, gorliwa chrześcijanka, nie waha się poświęcić swego życia osobistego, by przyczynić się do umocnienia potęgi państwa, którego została królem i do rozkrzewienia wiary wśród narodu litewskiego, nie znającego prawdziwego Boga.
Przez oddanie ręki swej księciu litewskiemu Jagielle, połączyła Jadwiga dwa narody przeciw wspólnemu ich wrogowi - Krzyżakom. Fakt ten zaważył na przyszłych losach nie tylko Litwy ale i Polski. Rola Jadwigi nie ograniczyła się tylko do politycznego znaczenia. Przez chrzest pogańskiej Litwy, kraj ten został włączony do wielkiej rodziny państw chrześcijańskiego Zachodu. Od Polski przyjął wraz z chrztem jej kulturę, naukę i ustrój społeczny.
  #76  
Nieprzeczytane 27-11-2009, 19:31
Alunia Alunia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 6 895
Domyślnie

WPŁYW UNIWERSYTETU NA KRAJ W WIEKU XV.
- NOWE PRĄDY. HUSYTYZM I HUMANIZM.




Założona przez Kazimierza Wielkiego Akademia Krakowska otoczona opieką królowej Jadwigi i Jagiełły stała się w niedługim czasie ośrodkiem kulturalnym nie tylko Polski. Wpływ jej promieniował na państwa sąsiedzkie. Do Akademii przybywają uczniowie z Czech, a także Niemiec. Profesorami są wybitni uczeni tak Polacy jak i cudzoziemcy.
Na Zachodzie w tym czasie zaszły wielkie zmiany.
W Niemczech, w Czechach toczą się walki religijne, które echem odbijają się w Polsce nie wywołując głębszych konfliktów. Polska w swej przeważającej części pozostanie wierna katolicyzmowi. Nowe prądy filozoficzne zastępują skostniały już scholastycyzm. Budzą się nowe zainteresowania naukowe. Dzięki Polakom, którzy wyjeżdżają za granicę do Włoch, Francji, Niemiec i cudzoziemcom gromadzącym się przede wszystkim wokół Akademii Krakowskiej i dworu królewskiego, Polska nie pozostaje na boku wobec przemian, które zachodzą w ówczesnym świecie.

cdn jutro
  #77  
Nieprzeczytane 27-11-2009, 20:30
Karol X's Avatar
Karol X Karol X jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 5 420
Domyślnie

Witam.
Aluniu
Wszystko pieknie przedstawiasz,tylko tempo tych wydarzen jest oszalamiajace.
Od przyjecia chrzescijanstwa do wieku XIV w kilka dni.
Polska(jej mieszkancy oraz tereny) istniala takze przed wiekiem X.
Chcialem troche napisac wlasnie o tym okresie dziejowym oraz innych,ale.....skoro jestesmy juz w czasach Jadwigi i Kazimierza Wielkiego...

Zburzylbym chronologie wydarzen..

Pozdrawiam.
__________________
Kazdy przezyty dzien - to dar od serca.
  #78  
Nieprzeczytane 27-11-2009, 20:38
Pani Slowikowa Pani Slowikowa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 7 080
Domyślnie

Cytat:
Napisał Karol X
Witam.
Aluniu
Wszystko pieknie przedstawiasz,tylko tempo tych wydarzen jest oszalamiajace.
Od przyjecia chrzescijanstwa do wieku XIV w kilka dni.
Polska(jej mieszkancy oraz tereny) istniala takze przed wiekiem X.
Chcialem troche napisac wlasnie o tym okresie dziejowym oraz innych,ale.....skoro jestesmy juz w czasach Jadwigi i Kazimierza Wielkiego...

Zburzylbym chronologie wydarzen..

Pozdrawiam.


Karolu, przeciez mozna zawsze wrocic sie w historii.. Ja z checia poczytam co masz do powiedzenia..
__________________
"Dobry malarz musi namalować dwie rzeczy: człowieka oraz istotę jego duszy."
Leonardo DaVinci
  #79  
Nieprzeczytane 27-11-2009, 20:40
Alunia Alunia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 6 895
Domyślnie

Cytat:
Napisał Karol X
Witam.
Aluniu
Wszystko pieknie przedstawiasz,tylko tempo tych wydarzen jest oszalamiajace.
Od przyjecia chrzescijanstwa do wieku XIV w kilka dni.
Polska(jej mieszkancy oraz tereny) istniala takze przed wiekiem X.
Chcialem troche napisac wlasnie o tym okresie dziejowym oraz innych,ale.....skoro jestesmy juz w czasach Jadwigi i Kazimierza Wielkiego...

Zburzylbym chronologie wydarzen..

Pozdrawiam.

To jest historia Polski w obrazach Jana Matejki, stąd taki porządek
Gdybym wiedziała, że zechcesz mi pomagać, poczekałabym..
Ale nic nie szkodzi.
Po prostu wpisz, a ja potem przesunę moje posty .
Pozdrawiam Cię.
  #80  
Nieprzeczytane 27-11-2009, 21:42
babciela babciela jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: Częstochowa
Posty: 5 308
Domyślnie

Pięknie prowadzony watek-dziękuje.
A Karola prosimy , prosimy...Ja jestem dosc cienka z historii, to bardzo mi sie to co piszecie =przyda. Poza tym tresc i forma bez zarzutu- czytam z duza przyjemnoscia.
 


Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Polska telewizja. senior A.P. Polityka - wątki archiwalne 40 19-12-2009 10:37
Polska rzeczywistość Ibir Społeczeństwo - wątki archiwalne 5 08-12-2009 14:21
Samoobrona - Polska ! senior A.P. Polityka - wątki archiwalne 45 20-03-2009 07:26
Brunatna Polska wielebny Polityka - wątki archiwalne 16 07-01-2008 14:54
Polska i Ukraina ... BUNIA Różności - wątki archiwalne 1 18-04-2007 15:10

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 19:32.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.