menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Społeczeństwo
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Społeczeństwo Sprawy społeczne wielkie i całkiem małe. Religia, dyskryminacja, działalność charytatywna, problemy społeczne - nie tylko seniorów. UWAGA - bez polityki.

Zobacz wyniki ankiety: Kim jestem / kim się czuję
Jestem Ateistą 78 32.23%
Jestem watpiącym Katolikiem 41 16.94%
Jestem Świadkiem Jehowy 3 1.24%
Jestem wierzący ale nie praktykujący 42 17.36%
Wciąż poszukuję tej właściwej religii 12 4.96%
Jestem Katolikiem (rzymskim) 48 19.83%
Buddyzm 6 2.48%
Inne wyznania 12 4.96%
Głosujących: 242. Nie możesz głosować w tej sondzie

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #9281  
Nieprzeczytane 23-06-2019, 17:23
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net...&oe=5D81B5 B1
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9282  
Nieprzeczytane 23-06-2019, 22:58
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

https://krknews.pl/protestuja-przeci...9rGGH-H0XwhG8Q
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9283  
Nieprzeczytane 24-06-2019, 11:45
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 601
Domyślnie

Wspólne ponowe czytanie Biblii z TeapotPilot-em na Senior Cafe.
Księga Sakralnych Absurdów - Księga Rodzaju cz. 2 ( 12:51 min. ) https://www.youtube.com/watch?v=pcN_ANgriGI
Arka Noego i biblijny potop.

Czytając ponownie Biblię mamy czas na zastanowienie się nad tekstem tej przez większość z nas uważanej świętej księgi.Posiadaną wiedzę możemy skonfrontować z tą , którą na obecnym etapie naszego życia posiadamy i ponownie rozważyć czy nazwa "święta księga" jest adekwatna do tego co nam wcześniej mówiono i się po latach z tym ponownie zgadzamy .

Wankaborze poruszyłaś sprawę protestów w Krakowie " Protestują przeciwko pedofilii w kościele i nie chcą, by Jan Paweł II został patronem Małopolski " Rozpychanie się kleru w Polsce dzięki wsparciu obecnego rządu i dążeniu do państwa wyznaniowego wywołuje protest społeczny .Nie wszystkim odpowiada system społeczny jaki jest w Arabii Saudyjskiej czy Iranie gdzie religia ma wpływ na rządy.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9284  
Nieprzeczytane 24-06-2019, 12:10
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net...&oe=5DBCDB CA
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9285  
Nieprzeczytane 24-06-2019, 12:30
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net...&oe=5D8A86 1C
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9286  
Nieprzeczytane 24-06-2019, 18:13
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net...&oe=5DB812 EE
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9287  
Nieprzeczytane 24-06-2019, 18:55
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net...&oe=5D7DED 5E
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9288  
Nieprzeczytane 24-06-2019, 21:11
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net...&oe=5D8D94 FF
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9289  
Nieprzeczytane 24-06-2019, 21:43
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net...&oe=5D8A65 CE
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9290  
Nieprzeczytane 24-06-2019, 22:21
lublinianka55 lublinianka55 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Lublin, Polska
Posty: 809
Domyślnie



Cytat:
Napisał waclaw46
Księga Sakralnych Absurdów - Księga Liczb
https://www.youtube.com/watch?v=fnKnBBgGovk (48:48)


Waclawie, ogladam filmy, do ktorych linki tu zamieszczasz, nie mowie, ze wszystkie, ale niektore ogladam.
Ten tez obejrzalam.
I jakie wnioski mi sie nasunely?
Ano takie, ze szkoda, iz nie pisza w tym watku ludzie ze wszech miar wierzacy, majacy sie za wiernych i zagorzalych katolikow.
A dlaczego ?
Ano chocby dlatego, ze mogliby stwierdzic ( ja nie czytalam Biblii ), iz to, co przedstawia ten film, to jedno wielkie klamstwo, ze zamieszczone tu cytaty z Biblii, to tez klamstwo, bo w Biblii nie ma tego typu tekstow.
Wtedy pomysle, ze siejesz jakąś wrogą propagandę.

Gorzej bedzie, gdy sie okaze, ze to oryginalne teksty z Biblii, ze tak tam wlasnie jest napisane i ze tak przedstawione wydarzenia mialy naprawde miejsce wedlug Biblii, ktore to Kosciol Katolicki przyjmuje jako prawdy objawione.
I wtedy to dopiero bedzie jakas masakra.
Bo albo Biblia klamie, albo nasz ukochany, dobry i wspanialy Bog, ktory umilowal sobie czlowieka, jest faktycznie zwyklym morderca, psychopata, żądnym krwi i mordu zbrodniarzem.


Tu nie ma innej alternatywy.


.
__________________
Największym dobrem jakie możesz wyświadczyć drugiemu jest nie tylko podzielenie się z nim swoim bogactwem, ale odkrycie przed nim jego własnego bogactwa.
Benjamin Disraeli
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9291  
Nieprzeczytane 24-06-2019, 23:05
Wróżbitka Wróżbitka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2015
Miasto: Kraków
Posty: 3 562
Domyślnie

Cytat:
Napisał lublinianka55

Tu nie ma innej alternatywy.
.
Nie ma innej alternatywy bo gdyby była to Oświęcim nie mógłby się zdarzyć, palenie dzieci żywcem też nie. Tortury w imię najwyższego i podobne praktyki. Nie wyobrażam sobie nawet, że jakiś bóg mógłby na to pozwolić, a szczególnie na takie działania w jego imieniu. To dla ludzi a szczególnie rządzących jest bezcennym "oparciem".
Dawno temu jako mała dziewczynka czytałam prześliczną książkę pt. Na szlaku Stanleya.
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/48715...zlaku-stanleya
Bardzo ja lubię i czasem do niej wracam. Opisana jest tam historia która przydarzyła się polskim podróżnikom w afrykańskim buszu. Jeden z tragarzy wyprawy tak zwany tubylec uwiódł żonę tamtejszego kacyka. Wyrokiem za zdradę była śmierć. Nie będe opisywać szczegółów, które pozwoliły mu uniknąć ostateczności a nawet "zachować" pozyskaną żonę. Zafascynowało mnie co innego. Czarownik który miał dokonać sądu został zapytany przez szefa wyprawy dlaczego jako światły człowiek (okazało sie że studiował w Oksfordzie) godzi się na stosowanie takich barbarzyńskich praw. Wyjaśnienie było proste, w tak zwanym cywilizowanym świecie żony są karane za cudzołóstwo, zdrajcy też mogą wylądować w więzieniu a co może zrobić zwykły wódz plenienia w afrykańskiej głuszy? Może skorzystać z pomocy czarownika (kapłana) i on starcza za prokuratora, ławę przysięgłych i sędziego. I tak to właśnie religia (jaka by nie była) w połączeniu z władzą zapewnia bezwzględną kontrolę nad poległym ludkiem.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9292  
Nieprzeczytane 24-06-2019, 23:11
ostatek's Avatar
ostatek ostatek jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Posty: 4 251
Domyślnie

Cytat:
Napisał lublinianka55
Gorzej bedzie, gdy sie okaze, ze to oryginalne teksty z Biblii, ze tak tam wlasnie jest napisane i ze tak przedstawione wydarzenia mialy naprawde miejsce wedlug Biblii, ktore to Kosciol Katolicki przyjmuje jako prawdy objawione.
Nie jestem zagorzałą katoliczką ani za gorzałą w ogóle. Nieśmiało przypominam, że świat – jak długi i szeroki - zna około trzystu mitów o potopie. Ten biblijny jest ściągnięty z mitów sumeryjskich. Biblioteka Asurbanipala, cztery fragmenty, trochę niekompletne, uzupełnia je Epos o Gilgameszu. Przypisywanie okrucieństwa jednemu bogu jest zawężaniem problemu. No bo jak? Jeden topiciel zły a reszta dobra była??
Co gorsze, nauka nie twierdzi, że nie było globalnej powodzi. Znajduje nawet dowody.
Przepraszam za wtręt. Więcej nie będę.
Pozdrawianki.
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9293  
Nieprzeczytane 24-06-2019, 23:16
Wróżbitka Wróżbitka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2015
Miasto: Kraków
Posty: 3 562
Domyślnie

OOOOOOOOOOOOOOOOO, jak miło Cie widziec Ostatku, wpadaj częściej bo w temacie religii nie ma tu mocniejszych od Ciebie.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9294  
Nieprzeczytane 24-06-2019, 23:56
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Cytat:
Napisał Wróżbitka
OOOOOOOOOOOOOOOOO, jak miło Cie widziec Ostatku, wpadaj częściej bo w temacie religii nie ma tu mocniejszych od Ciebie.

To prawda; Seniorzy nie chcą wiedzy z zakresu religii. Wystarczy im niedzielne kazanie. Ja wrzucam tu tylko "wklejki".
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9295  
Nieprzeczytane 25-06-2019, 00:09
lublinianka55 lublinianka55 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Lublin, Polska
Posty: 809
Domyślnie

Cytat:
Napisał ostatek
Nie jestem zagorzałą katoliczką ani za gorzałą w ogóle. Nieśmiało przypominam, że świat – jak długi i szeroki - zna około trzystu mitów o potopie. Ten biblijny jest ściągnięty z mitów sumeryjskich. Biblioteka Asurbanipala, cztery fragmenty, trochę niekompletne, uzupełnia je Epos o Gilgameszu. Przypisywanie okrucieństwa jednemu bogu jest zawężaniem problemu. No bo jak? Jeden topiciel zły a reszta dobra była??
Co gorsze, nauka nie twierdzi, że nie było globalnej powodzi. Znajduje nawet dowody.
Przepraszam za wtręt. Więcej nie będę.
Pozdrawianki.




Alez badz, prosze badz Ostatku.
Widac, ze masz duza wiedze w tym temacie, a u mnie z tym raczej krucho.
Bardzo lubie czytac posty tak kulturalnych i madrych osob.
Pozwolilam sobie na uzycie tak mocnych slow tylko dlatego, ze nie wierze, iz ten "nasz" Bog, moglby byc tak okrutnym.


Serdecznie Cie pozdrawiam.
.
__________________
Największym dobrem jakie możesz wyświadczyć drugiemu jest nie tylko podzielenie się z nim swoim bogactwem, ale odkrycie przed nim jego własnego bogactwa.
Benjamin Disraeli
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9296  
Nieprzeczytane 25-06-2019, 00:17
lublinianka55 lublinianka55 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Lublin, Polska
Posty: 809
Domyślnie

Cytat:
Napisał Wróżbitka
... Nie wyobrażam sobie nawet, że jakiś bóg mógłby na to pozwolić, a szczególnie na takie działania w jego imieniu...
To dla ludzi a szczególnie rządzących jest bezcennym "oparciem".


To prawda.
A ci rzadzacy, to nie tylko wladza swiecka, ale i koscielna myślę.
.
__________________
Największym dobrem jakie możesz wyświadczyć drugiemu jest nie tylko podzielenie się z nim swoim bogactwem, ale odkrycie przed nim jego własnego bogactwa.
Benjamin Disraeli
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9297  
Nieprzeczytane 25-06-2019, 08:50
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 601
Domyślnie

Wspólne ponowe czytanie Biblii z TeapotPilot-em na Senior Cafe. Księga Sakralnych Absurdów - Księga Rodzaju cz. 3 ( 22:54 min. )
https://www.youtube.com/watch?v=YIqWFjXcLwI

W tym odcinku zajmiemy się dalszą analizą fragmentów Księgi Rodzaju naszego Pisma Bez Wątpliwości Bardzo Świętego. Zobaczymy, jak niesłychanie łatwo dorobić się fortuny jeżeli tylko jesteś bożym ulubieńcem, masz seksowną żonę i zdolności sutenera. O tym wszystkim dowiemy się od patriarchy Abrahama, który prócz tego był pierwszym obrzezańcem i który rozpoczął ten proceder na masową skalę. Poza tym Abraham pokaże nam jak łatwo zostać zbrodniarzem z bożego rozkazu a dokładniej: w wyniku paranoicznych zaburzeń urojeniowych. Poznamy też drugiego bożego faworyta - Lota, bratanka Abrahama, którego postępowanie jest niedoścignionym wzorem moralnym. Poznamy jego cnotliwe córeczki, które nie były takie znowu cnotliwe a w końcu dowiemy się, że gwałt i kazirodztwo nie są takie złe o ile mają bożą akceptacje. Zapraszam.

Ostatku co do mitów o potopie że są podobne w różnych religiach , zgoda.Co do globalnego "potopu" to już lekka przesada.Powodzie były , ludzie żyjący w mniejszych skupiskach , mogli wyciągać wnioski o globalnym zasięgu powodzi. Ślady znajdujemy w formacjach skalnych ale to są fale tsunami które dotarły wgłąb lądu.

Okrutny Bóg , nie zapominajmy że teksty były pisane dla ludzi którzy w tamtym okresie żyli .Król był pomazańcem bożym.Kamieniowanie w tamtym okresie czasu było powszechne jako kara , nieposłuszeństwo wobec prawa stanowionego karą ukrzyżowania lub nabicia na pal.Boga za nieposłuszeństwo należało się bać , dla tego dla obecnego człowieka żyjącego XXI wieku jak to się czyta to można zwątpić w dobroć i miłość Boga.Nie da się początków cywilizacji przyrównywać do obecnej ,religia to wszystko mity , stworzony dla ludzi przez ludzi.

Zwoje z Qumran III w p.n.e. Najstarszy artefakt związany z tekstem biblijnym VI w.p.n.e Wszystkie te artefakty to tylko elementy pięcioksiąg u i nie można tych znalezisk przeceniać.

Ostatnio edytowane przez waclaw46 : 25-06-2019 o 09:59.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9298  
Nieprzeczytane 25-06-2019, 09:11
lublinianka55 lublinianka55 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Lublin, Polska
Posty: 809
Domyślnie

Cytat:
Napisał ostatek
Nie jestem zagorzałą katoliczką ani za gorzałą w ogóle.
Hehehhee, tą gorzałą, to mnie niezle ubawilas )))
A tak a propos, to ja jestem za gorzala, o ile nie jest ona naduzywana, jest pita w sposob kulturalny i jesli po jej zazyciu, ludzie raczej sa sklonni do zabawy, niz do awantur.




Cytat:
Napisał ostatek
...Co gorsze, nauka nie twierdzi, że nie było globalnej powodzi. Znajduje nawet dowody.

Jestem ostatnia osoba, ktora by negowala stwierdzenia nauki, jednak fakt, ze taka powodz miala miejsce nie implikuje faktu, ze bylo to dzielem Boga, ktory w ten sposob karze ludzkosc za przewinienia.
Zapewne czytalas Faraona, badz ogladalas film i tam mialo miejsce zacmienie slonca.
A jak to wykorzystali miejscowi kaplani do straszenia ludzi?
Oczywiscie wiem, ze Faraon Prusa, to fikcja literacka, ale czy z cala pewnoscia mozna stwierdzic, ze tak byc nie moglo?
Że zjawisk natury religie nie wykorzystywaly dla wlasnych potrzeb i celow?
Dzisiaj tez maja miejsce rozne kataklizmy, ale w dobie tak rozwinietej juz nauki i swiadomosci ludzi, nikt sie nie osmiela komukolwiek wciskac, ze to kara boska, za cos tam ...
Dzisiaj by takich "kaplanow" po prostu wysmiano.
Rozwoj nauki ogranicza pole manewru dla religii.
Dlatego wczesniej pisalam, ze byla ona tepiona przez religie od zawsze.
Religii z nauka nie jest po drodze.
.
__________________
Największym dobrem jakie możesz wyświadczyć drugiemu jest nie tylko podzielenie się z nim swoim bogactwem, ale odkrycie przed nim jego własnego bogactwa.
Benjamin Disraeli

Ostatnio edytowane przez lublinianka55 : 25-06-2019 o 15:45.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9299  
Nieprzeczytane 25-06-2019, 12:31
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net...&oe=5DBB09 67
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9300  
Nieprzeczytane 25-06-2019, 13:06
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net...&oe=5D7DF6 F4
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 13:13.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.