menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Gospodarka i środowisko
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #321  
Nieprzeczytane 17-06-2020, 21:08
gratka's Avatar
gratka gratka jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: wioska
Posty: 16 003
Domyślnie Wodze wyobraźni leciutko popuszczam i...

Zda mi się Stefanie, że podziemna dekarbonizacja jest procesem,
nad którym trudno panować w stu procentach.

Ale węgiel to nie tylko paliwo, które oprócz ciepła przysparza nam kłopotu z powodu emisji CO2.
Można, ( i chyba zachodzi pilna potrzeba aby) przestawić gospodarkę węglem na
wysoko przetworzone produkty pochodzenia kopalnianego.

Węgiel kamienny stanowi niezbędny surowiec wykorzystywany w procesach
chemicznych: wytleniania, uwodorniania i zgazowania węgla,
w wyniku których otrzymuje się różnego rodzaju paliwa oraz produkty dla
innych dziedzin przemysłu chemicznego (m.in. koks, gazy opałowe, gaz syntezowy, paliwa silnikowe,
benzol, smołę węglową i inne).
Duże ilości węgla są zużywane w przemyśle metalurgicznym do opalania pieców hutniczych.

Powinniśmy przestawić się na przetwarzanie stosunkowo taniego węgla w drogie
półprodukty i produkty - wyspecjalizowane cząsteczki organiczne,
które można drogo sprzedać.

Każdy nowoczesny kraj ma rozwinięty przemysł chemiczny.
Chemików mamy nawet w nadmiarze.
Potrzebne są za to strategiczne decyzje polityczne np zamiast inwestować
w Centralny Port Lotniczy - rozkręcić przetwórstwo chemiczne węgla.
Badania, rozkręcenie produkcji są drogie, ale potem dochodzi efekt skali
i ceny spadają.
Z gazu syntezowego chemik potrafi zrobić praktycznie każdy produkt
nowoczesnej chemii organicznej: Polimery, detergenty, leki, barwniki i środki
zapachowe, nawozy, środki ochrony roślin a nawet kosmetyki.
A także paliwa.
A może jeszcze nie powiedziano ostatniego słowa w tym temacie.
Bioróżnorodność chemii organicznej opartej na węglu prowadzi do zawrotu
głowy. Mam wrażenie, że czeka nas, albo nasze dzieci rewolucja
albo przynajmniej ewolucja związana z badaniami w kierunku biochemii węgla,
a potem z zastosowaniem przemysłowym tego co się lęgnie w laboratoriach.

Może trzeba pozostawić to co jest jeszcze pod ziemią na przyszłość?
__________________
Nie możesz zatrzymać żadnego dnia, ale możesz go nie stracić....
Odpowiedź z Cytowaniem
  #322  
Nieprzeczytane 25-06-2020, 20:31
Stefan's Avatar
Stefan Stefan jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Gdańsk
Posty: 3 751
Domyślnie

Cytat:
Napisał gratka
Zda mi się Stefanie, że podziemna dekarbonizacja jest procesem,
nad którym trudno panować w stu procentach.
Ale węgiel to nie tylko paliwo, które oprócz ciepła przysparza nam kłopotu z powodu emisji CO2.
Można, (zachodzi pilna potrzeba aby..) przestawić gospodarkę węglem na..
Zgadzam się z Tobą.
Dekarbonizacja węgla w uproszczeniu, to konwersja energii chemicznej węgla na wodór - https://www.youtube.com/watch?v=CXapW08aQk0 .
Z którego potem otrzymujemy czystą energię elektryczną, lub cieplną (w elektrociepłowni).
Spalanie węgla to marnotrawienie energii.
Spalanie węgla odbywa się z określoną sprawnością. Wynosi ona ok. 45% dla węgla kamiennego, i tylko 30-35% dla węgla brunatnego. W tym drugim przypadku, zależy ona od jego wilgotności.
A wilgotność w.brunatnego jest b.duża - wynosi 40-60%. I najpierw trzeba tę wilgoć usuwać, podsuszać. A na to też potrzeba energii. Druga, b. duża wada węgla brunatnego, to zawartość w nim siarki. Obecność siarki, to emisja SO₂ - czyli kwaśne deszcze i umieranie lasów.
W Polsce udział elektrowni na węgiel brunatny w produkcji energii elektrycznej wynosi około 25%.
Piszesz: ...podziemna dekarbonizacja jest procesem, nad którym trudno panować w 100%.
Nie rozumiem. A energetyka jądrowa nie jest takim procesem??
A we Francji udział elektrowni jądrowych wynosi około 80%.
A czy spalanie węgla u nas, jest procesem nad którym w ogóle panujemy??
A szkody górnicze na terenach kopalń ? Tąpnięcia, od których pękają mury okolicznych domów.
A węgiel wydobywany, (czyt. "wyszabrowany" z głębokości nawet 1200 m) - jest bardzo zakamieniony! Trzeba go sortować. W procesie jego wydobywania trzeba także uwzględnić płukanie węgla. To bardzo kosztowna operacja. Trzeba skądś tę wodę brać! A później tę brudną wodę odprowadzić, olbrzymie jej ilości. Dokąd, do miejscowych rzek, prawda?
Więc czy wymienione koszty szkód górniczych oraz na ochronę środowiska nie należy wliczyć w cenę tony węgla?
Wiesz co, miła Gratko.
Najlepiej przeczytaj autentycznego człowieka. Który od pokoleń tam mieszka. To Gynek. Pisze na wątku "Witam". Ostatnie jego posty # 6622 - 6627. On tak fajnie opisuje swoje górnicze życie. Bardzo obrazowo to robi swoim prostym stylem. Przeczytaj: "...budynek tylko stał dwa lata. Jak kopalnia podebrała musieli opuszczać swoje domy."

Ja wiem, że restrukturyzacja kopalń, że dekarbonizacja węgla, to trudne tematy. I że potrzebne są na to pieniądze. . A tu z pomocą mogłaby przyjść U.E. Lecz nie tylko pieniądze. Tylko, na miłość boską, niechże rząd nareszcie się tym zajmie. Kiedyś trzeba zacząć.
Pieniądze są, nasze w budżecie. Tylko ten rząd robi z nimi co chce. Przeznacza je na inne cele. Nieraz bzd..: propaganda TVP Kurskiego, olbrzymie wydatki na wybory...(np. do Stanów p.D.), gdyż za wszelką cenę trzeba je wygrać... CPK, inwestycje w nowe kopalnie...itp.
No to, na tego typu projekty naukowo-rozwojowe, jak ten tutaj omawiany, pieniędzy brak.
Ja twierdzę, że problem nie w braku pieniędzy.
Lecz w braku woli politycznej.

Ostatnio edytowane przez Stefan : 27-06-2020 o 15:52.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #323  
Nieprzeczytane 29-06-2020, 21:18
gratka's Avatar
gratka gratka jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: wioska
Posty: 16 003
Domyślnie Jeszcze o podziemnej dekarbonizacji

Cytat:
Napisał Stefan
Piszesz: ...podziemna dekarbonizacja jest procesem, nad którym trudno panować w 100%.
Nie rozumiem. A energetyka jądrowa nie jest takim procesem??
Raport z 2016 roku pt. "Podsycanie ognia" (ang. "Fuelling the Fire")
światowej organizacji Friends of the Earth International ukazuje jak
poważne zagrożenie dla klimatu i stanu środowiska stanowi
podziemna dekarbonizacja, czyli wypalanie całego złoża pod ziemią.
Jak wskazują autorzy raportu, technologia ta powoduje poważne straty
w środowisku naturalnym (m.in. poprzez skażenie wody), a jej rozpowszechnienie
spowodowałoby katastroficzne zmiany klimatu.

Cytat:
PODZIEMNE ZGAZOWANIE WĘGLA W POLSCE

W Polsce od wielu lat branża węglowa przedstawia technologię podziemnego zgazowania węgla, jako przyszłość energetyki opartej na węglu. Opublikowany przez Ministerstwo Rozwoju projekt Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju również uznaje zgazowanie węgla jako jedno z działań mogących poprawić bezpieczeństwo energetyczne kraju.

Raport Friends of the Earth wskazuje jednak, że jest to technologia nie tylko niebezpieczna z punktu widzenia ochrony środowiska, ale również nieskuteczna pod kątem ochrony klimatu - generuje jednak wysoką emisję CO2 .

Obowiązujące w Polsce Prawo geologiczne i górnicze nie uznaje technologii podziemnego zgazowania węgla jako formy wydobycia węgla, dlatego nie jest możliwe uzyskanie koncesji na wydobycie tą metodą. Próby podziemnego zgazowania w Polsce podejmowane były dotychczas w kopalni doświadczalnej Barbara oraz w KWK Wieczorek. W tej ostatniej po kilku latach kosztownych przygotowań, w 2014 roku udało się zgazować niecałe 250 ton węgla, dzięki czemu uzyskano ok. 1 mln m3 syngazu.

Według danych Najwyższej Izby Kontroli5, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju na badania nad podziemnym zgazowaniem węgla przeznaczyło dotychczas prawie 80 mln zł. W ocenie NIK jej wykorzystanie na skalę przemysłową jest niepewne i najwcześniej może nastąpić w 2030 roku.

– Odległa perspektywa przemysłowego wykorzystania, jak i wątpliwości dotyczące skutków środowiskowych i klimatycznych podziemnego zgazowania węgla powodują, że powinniśmy się pozbyć złudzeń, że będzie to remedium na problemy naszego sektora energetycznego oraz na globalne wyzwania związane ze zmianami klimatu.
cytat ze strony http://www.chronmyklimat.pl/publikac...ologie-weglowe
Próby podziemnego zgazowania węgla przeprowadzone w Polsce w kopalni Barbara, w Australii i w USA zakończyły się skażeniem wód gruntowych. Technologia ta wiąże się także z problemem utylizacji powstających w jej wyniku wysoce zanieczyszczonych odpadów oraz z podwyższonym niebezpieczeństwem osadzania się gruntu.

Zauważ Stefanie proporcję: przeznaczono na badania 80 mln, a zgazowano raptem 250 ton.
Pytanie - ile kosztowało zgazowanie jednej tony polskiego węgla?
Zgroza!
__________________
Nie możesz zatrzymać żadnego dnia, ale możesz go nie stracić....
Odpowiedź z Cytowaniem
  #324  
Nieprzeczytane 29-06-2020, 22:22
Stefan's Avatar
Stefan Stefan jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Gdańsk
Posty: 3 751
Domyślnie

Gratko!
Dziękuję za racjonalne podejście do tematu.
Moje podejście jest zbyt emocjonalnie. Dobrze, że jesteś.
Ten Raport jest druzgoczący! Nie pozostawia złudzeń co do przyszłości wykorzystania węgla metodą zgazowania podziemnego. Widzimy z niego, że w Polsce jednak były próby, 6 lat temu, i że wyniki nie są pozytywne.
Czyli nie ta droga dla polskiego węgla. Czyli węgiel może być tylko substytutem ( wymiennikiem) jako paliwo. A jednak nie-odnawialne.
Nasze dotychczasowe gierkowskie hasło "Polska na węglu stoi" traci rację bytu.
Więc pozostają Odnawialne Źródła Energii.
A wśród nich wodór.
Uważany za paliwo przyszłości.
Pozdrawiam.

Ostatnio edytowane przez Stefan : 01-07-2020 o 18:25.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #325  
Nieprzeczytane 01-07-2020, 14:37
Stefan's Avatar
Stefan Stefan jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Gdańsk
Posty: 3 751
Domyślnie

Wodór, paliwo przyszłości. Otrzymywanie wodoru.
W historii mieliśmy następujące rewolucje przemysłowe:
- parowa
- naftowa
- komputerowa, (trwa).

Wodorowa ma być następną - https://www.youtube.com/watch?v=gfKqraWRSSs
Wodór (H2) jako nośnik energii jest obecnie najpoważniejszą konkurencją dla paliw kopalnych.
Liczne doświadczenia wskazują na to, że rozwój idzie pełną parą i mamy już wiele obiecujących zastosowań. Może już za kilka lat dojdzie do wielkiego przełomu cywilizacyjnego - trzeciej rewolucji przemysłowej - epoki wodoru. Staniemy się cywilizacją wodorową.

Wodór możemy otrzymywać następującymi metodami:
http://www.klub.senior.pl/gospodarka...gii-22733.html



W obecnej chwili 48% produkowanego wodoru powstaje w efekcie reformingu metanu przy użyciu pary wodnej,
30% z ropy naftowej głównie w rafineriach,
18% z węgla.
A pozostałe 4% z elektrolizy wody.

Odpowiedź z Cytowaniem
  #326  
Nieprzeczytane 06-07-2020, 09:31
gratka's Avatar
gratka gratka jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: wioska
Posty: 16 003
Domyślnie wodór - paliwo idealne

Stefan tak, myślę,że wodór jest najczystszym paliwem, bo spalając go
otrzymujemy energię, a produktem spalania jest woda.
Najprościej jak można H + O2 = H2O
Rośliny potrafią rozkładać wodę, aby wbudowywać wodór w swoje
cząsteczki organiczne, to myślę, że my musimy podpatrzeć i zastosować
ten roślinny mechanizm do otrzymywania wodoru.
Chodzi o to, żeby dostarczając energię rozłożyć wodę w chemicznej instalacji
usytuowanej gdzieś nad brzegiem dużego akwenu, przesłać składniki tam
gdzie potrzebujemy "ogniska"np do naszych mieszkań, a następnie dokonać
kontrolowanego połączenia tlenu i wodoru, reakcji która przebiega z wydzielaniem
tej energii którą wcześniej włożyliśmy.
Przepraszam nie wiem jak pisać dolne indeksy we wzorach chemicznych,
a teraz się spieszę aby odwiedzić służbę zdrowia o określonej godzinie.
Pozdrawiam i łączę wyrazy szacunku za podjęcie tematu szeroko pojętej
ochrony środowiska.
__________________
Nie możesz zatrzymać żadnego dnia, ale możesz go nie stracić....
Odpowiedź z Cytowaniem
  #327  
Nieprzeczytane 06-07-2020, 15:30
Stefan's Avatar
Stefan Stefan jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Gdańsk
Posty: 3 751
Domyślnie

Miła Gratko!
Dziękuję serdecznie za docenienie mojego tematu/wątku Ochrona Środowiska. Obok niego założyłem też wątek Odnawialne Źródła Energii. Nietrudno mi było, ponieważ w zawodzie nauczyciela uczyłem mechaniki, lecz interesowałem się także energetyką. A tutaj tylko krok do ochrony środowiska, gdyż wiadomo jaki wpływ ma energetyka na nie.
Bardzo wcześnie zająłem się praktycznie tą współzależnością, i w 90r. założyłem fundację, która ma w nazwie "poszanowanie energii", a w podtytule OŹE. Fundacja moja zajmowała się edukacją ekologiczną w szkołach, (ale i w mojej uczelni). Zobacz, jakie to wtedy było pionierskie, w latach 90. Przecież wtedy o oszczędzaniu energii nikt nie mówił, nie myślał. Energia była za darmo. Jak powietrze i woda. Dopiero obecnie ma cenę, skoro ma koszty. Natomiast temat OŹE - jedynie elektrownie wodne wtedy były znane. Dzisiaj powoli, b. powoli, te proekologiczne źródła energii nabierają znaczenia. Wymaga tego środowisko naturalne, w którym żyjemy. I kończące sie zasoby paliw kopalnych.
Tak uważam, że kiedy ta pandemia wreszcie się skończy zabierzemy się bardzo poważnie za środowisko, za Klimat.
Rozpisałem się Gratko, a nie chciałem.
Za to mam dla Ciebie "prezencik".
Otóż potrzebne Ci indeksy dolne i górne znajdziesz w "Tablicy znaków". Ja tak robię.
Gdzie: Start -> Wszystkie programy -> Akcesoria -> Narzędzia systemowe -> Tablica znaków.

I jeszcze, jeżeli chciałabyś łatwo robić zrzuty ekranu, to pod Akcesoria masz "Narzędzie Wycinanie". Fajna sprawa.

Pozdrawiam Cię serdecznie.
J/S.

Ostatnio edytowane przez Stefan : 06-07-2020 o 18:28.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #328  
Nieprzeczytane 11-07-2020, 14:25
Stefan's Avatar
Stefan Stefan jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Gdańsk
Posty: 3 751
Domyślnie

Ciąg dalszy tematu : "Węgiel - paliwo kopalne, nieodnawialne". (od # 319).
Jak wiemy na górnictwo węglowe Rząd nie ma pomysłu!
Kopalnie są w tej chwili wielkim obciążeniem budżetu i największym jego bólem głowy.
Ale ten temat jest także perspektywiczny, (obiecujący) dla polskiej energetyki.

Oto dzisiejszy artykuł z portalu Onet:
"Nie ma miejsca na węgiel po COVID19" - https://www.onet.pl/informacje/onetw...k3dk6,79cfc278 .
Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres wezwał kraje do zaprzestania finansowania przemysłu węglowego.
"- Nie ma miejsca dla węgla w planach odbudowy świata po COVID-19" - powiedział podczas szczytu organizowanego przez Międzynarodową Agencję Energii (IEA). (chodzi oczywiście o jego spalanie).
W szczycie wzięło udział 40 ministrów z krajów z całego świata, reprezentując kraje odpowiedzialne za 80 proc. światowego zużycia energii. Jego celem było ustalenie planów ograniczenia globalnych emisji, przy jednoczesnym pobudzeniu ożywienia gospodarczego po pandemii COVID-19.
"- Możemy inwestować w paliwa kopalne, których rynki są niestabilne i których emisje prowadzą do śmiertelnego zanieczyszczenia powietrza, lub możemy inwestować w energię odnawialną, która jest niezawodna, czysta...." - powiedział.
Co na to nasz Rząd ???
Odpowiedź z Cytowaniem
  #329  
Nieprzeczytane 12-07-2020, 11:08
pluto37 pluto37 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: Częstochowa Ślaskie
Posty: 55 561
Domyślnie cześć Wam!

To do tego wczorajszego Onetu Stefana dołożę i ten

Cytat:
Bezpowrotnie tracimy 94 proc. wody

W Polsce łączna objętość wody zmagazynowanej w zbiornikach retencyjnych stanowi niespełna 6 proc. objętości średniego rocznego odpływu rzek, jest to jedynie połowa średniej wartości europejskiej oraz połowa wartości tego, co uważane jest za konieczne do zapewnienia strategicznego zasobu na wypadek katastrofy. Pisząc mniej naukowo, jeśli przyjmiemy, że nasza wanna w łazience to Polska, a zgromadzona w niej woda to wszystkie polskie rzeki, a odpływ to nasz kochany Bałtyk, to z pełnej wanny do Bałtyku trafi 94 proc. wody słodkiej i ją bezpowrotnie stracimy, bo stanie się słona.

https://www.onet.pl/informacje/onetw...54j7,79cfc278#
Odpowiedź z Cytowaniem
  #330  
Nieprzeczytane 12-07-2020, 14:25
pluto37 pluto37 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: Częstochowa Ślaskie
Posty: 55 561
Domyślnie

To jeszcze takie coś z przyziemnych spraw w zakresie środowiska.. Bo to ludzie ludziom.... w Mikołowie.

Cytat:
Łącznie, biorąc pod uwagę wszystkie cztery miejsca, zabezpieczono 115 tysięcy litrów substancji.

Policja zatrzymała syna i ojca. Głównym podejrzanym okazał się 39-latek. Akta sprawy wskazują, że od około dwóch lat nielegalnie składował odpady na terenie posesji ojca, na co tamten wyraził zgodę. Zajmował się również ich transportem, nie mając wymaganego w tym zakresie pozwolenia.

https://tvn24.pl/katowice/mikolow-po...litrow-4625273

mam ciut pojęcia o tzw materiałach niebezpiecznych... ale jak sobie wyobrażę gdyby to tylko od słońca się zapaliło to strażacy mieliby co robić przez kilka dni i inne służby.
O okolicy nie mówiąc.

To powinno być karane jak za produkcję broni i amunicji dla kryminalistów.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #331  
Nieprzeczytane 17-07-2020, 13:14
pluto37 pluto37 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: Częstochowa Ślaskie
Posty: 55 561
Domyślnie

I .... mamy to co mamy

Cytat:
16 lipca 2020 Sejm przegłosował zmianę ustawy o odnawialnych źródłach energii, który dookreśla definicję tzw. drewna energetycznego, by umożliwić Lasom Państwowym (LP) jego sprzedaż sektorowi energetycznemu.

Za głosowali wszyscy obecni na sejmowej sali posłowie PiS, przeciw – prawie cała opozycja. Wyłamała się tylko Konfederacja – ustawę poparł Dobromir Sośnierz, reszta się wstrzymała.

Wycinanie lasów po to, żeby je spalić przez państwowy folwark to faktycznie dobry sposób na utlenianie atmosfery.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #332  
Nieprzeczytane 21-07-2020, 21:07
gratka's Avatar
gratka gratka jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: wioska
Posty: 16 003
Domyślnie Dzień dobry!

Cytat:
Napisał pluto37
I .... mamy to co mamy

16 lipca 2020 Sejm przegłosował zmianę ustawy o odnawialnych źródłach energii, który dookreśla definicję tzw. drewna energetycznego, by umożliwić Lasom Państwowym (LP) jego sprzedaż sektorowi energetycznemu.

Wycinanie lasów po to, żeby je spalić przez państwowy folwark to faktycznie dobry sposób na utlenianie atmosfery.
Podobne rozwiązanie zastosowano dwa lata temu w SŁowacji i od tej pory zaczęła się tam biomasakra .
__________________
Nie możesz zatrzymać żadnego dnia, ale możesz go nie stracić....
Odpowiedź z Cytowaniem
  #333  
Nieprzeczytane 22-07-2020, 11:22
pluto37 pluto37 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: Częstochowa Ślaskie
Posty: 55 561
Domyślnie

Cytat:
Napisał gratka
Podobne rozwiązanie zastosowano dwa lata temu w SŁowacji i od tej pory zaczęła się tam biomasakra .

Powiem krótko... jak wyczytałem gdzieś, że po to, żeby wyrobić ecoplany sprowadzają do ciepłowni i elektrowni skorupy z kokosów, to nie tylko górne kończyny mi opadły...

A wydawało się już, że epoka debilizmów już za nami
Odpowiedź z Cytowaniem
  #334  
Nieprzeczytane 28-07-2020, 16:50
pluto37 pluto37 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: Częstochowa Ślaskie
Posty: 55 561
Domyślnie

Nareszcie warto się pochylić na jakimś pozytywem.

Cytat:
Mam złą wiadomość dla zaśmiecających nasze lasy, którzy czuli się dotąd bezkarni. W trybie pilnym uruchamiamy we wszystkich terenach leśnych w całym kraju aż pięć tysięcy przenośnych fotopułapek. Leśnicy każdego dnia będą zmieniać ich położenie. Są zamaskowane i nigdy nie będzie wiadomo, gdzie w danej chwili są zamontowane. Oprócz tego porządku będą pilnować kamery noktowizyjne i armia dronów – powiedział Michał Woś. Jak informuje resort środowiska, łącznie w kraju będzie rozstawionych 10 tys. fotopułapek.

Z inicjatywy ministra środowiska przygotowano projekt przepisów zaostrzający kary za śmiecenie w lasach. Projekt zakłada dziesięciokrotne podniesienie wysokości grzywny z 500 do 5000 zł, a także wprowadzenie orzeczeń o „pracach społecznie użytecznych polegających na sprzątaniu terenów zielonych oraz nawiązek w wysokości równej kosztom usunięcia odpadów”.

tylko chciałbym wiedzieć ...czemu tak późno i .... w jakim trybie?
W końcu 5-y rok już PiS rządzi..
Ale .....lepiej późno, niż wcale.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #335  
Nieprzeczytane 29-07-2020, 11:03
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 498
Domyślnie

Witam !

Do : Janka/Stefan

Janku widzę, że napisałeś w PW ... a ja mam nową komórkę i poruszam się po niej jak "mucha w smole" (hi,hi).
Nie udaje mi się otworzyć PW.
Z "włóczenia się" wracam 5 sierpnia, wtedy (na kompie) przeczytam i odpiszę.
Pozdrawiam
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #336  
Nieprzeczytane 04-08-2020, 20:58
Stefan's Avatar
Stefan Stefan jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Gdańsk
Posty: 3 751
Domyślnie

Polska rżnie lasy, aż wióry lecą!



W ostatnich kilku-kilkunastu latach wycinka lasów w naszym kraju ruszyła z kopyta. Pokazują to zarówno obserwacje satelitarne, jak i oficjalne dane statystyczne.
Piękny, zdrowy bukowy las rósł na zboczach Jeleniej Góry w okolicach Lęborka. Już go nie ma. Po mających grubo ponad 100 lat drzewach zostały smutne pieńki. Zszokowanych mieszkańców nadleśnictwo Strzeblino poinformowało, że nowe drzewa, które tam posadzi, będą odporniejsze od buków.
To historia sprzed kilkunastu dni. Ale jest ich dużo, dużo więcej. Nigdy nie widzieliśmy wycinki na taką skalę – piszą czytelnicy.
https://wyborcza.pl/7,75400,26104840...iory-leca.html
Odpowiedź z Cytowaniem
  #337  
Nieprzeczytane 05-08-2020, 13:25
Bachorek's Avatar
Bachorek Bachorek jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2019
Miasto: Warszawa Polska
Posty: 5 067
Uwaga Rozbroić myśliwych.

Strzelają do wszystkiego co lata .
Może ich wysłać do szkół ?

https://oko.press/mysliwi-nie-wiedza...abijaja-ptaki/
__________________


Nie ma rozpusty gorszej niż myślenie.
Wisława Szymborska
Odpowiedź z Cytowaniem
  #338  
Nieprzeczytane 05-08-2020, 17:27
pluto37 pluto37 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: Częstochowa Ślaskie
Posty: 55 561
Domyślnie

Cytat:
Napisał Bachorek
Strzelają do wszystkiego co lata .
Może ich wysłać do szkół ?

https://oko.press/mysliwi-nie-wiedza...abijaja-ptaki/

bo po pierwsze jest za dużo tzw myśliwych.
Po drugie jest za dużo mysliwych....

I po trzecie powinno się ich wysłać na poligony wojskowe i szkolić na zmianę raz jako cele ruchomy, a raz jako polujący myśliwy.
A dla ocalonych uroczysty capstrzyk przy ognisku i święcenie trofeów
Odpowiedź z Cytowaniem
  #339  
Nieprzeczytane 05-08-2020, 17:35
pluto37 pluto37 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: Częstochowa Ślaskie
Posty: 55 561
Domyślnie

Cytat:
Napisał Stefan
Polska rżnie lasy, aż wióry lecą!.......


Nie wiem, czy wiesz, że LP mają plany wycinki. I z tych planów leśnictwa i nadlesnictwa są rozliczane.
A że tzw energetyka /ciut wyżej było o tzw mix'cie/ musi mieć wkład tzw biomasy, to się wyrabia plan rżnąc las i sprzedając drewno do pieca ....

To dlatego tez do finału nie mogą dojść propozycje ustanowienia Parku Narodowego w Karpatach.. czy powiększenia obszaru Białowieży
Odpowiedź z Cytowaniem
  #340  
Nieprzeczytane 08-08-2020, 13:55
gratka's Avatar
gratka gratka jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: wioska
Posty: 16 003
Domyślnie

Od 1 lipca 2017 roku obowiązuje Jednolity System Segregacji Odpadów (JSSO),
który wyznacza standard segregacji odpadów w Polsce.
Jego konsekwencją było zastosowanie pięciu pojemników na odpady:
niebieskiego – na papier; zielonego – na szkło, żółtego – na metale i tworzywa sztuczne,
brązowego – na bioodpady, np. resztki jedzenia, czarnego – na odpady zmieszane.

Resort klimatu chce, by na opakowaniach produktów sprzedawanych
w sklepach znalazła się jasna informacja, do którego z kontenerów
należy wrzucić opakowanie bądź produkt, który się w nim znajduje.
Moim zdaniem jest to bardzo rozsądne posunięcie, ale ze wdrożeniem mogą być trudności.
__________________
Nie możesz zatrzymać żadnego dnia, ale możesz go nie stracić....
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Jeff Bridges w kampanii przeciw zanieczyszczaniu środowiska plastikiem - komentarze 91.200.12.xxx Ogólny 1 03-12-2020 19:54
Ochrona przed grypą robin Profilaktyka i zdrowy styl życia 13 28-09-2020 09:54
Ochrona psów przed kleszczami rusto Wszystkie zwierzęta duże i małe 3 19-03-2019 11:23
Klikaj, kupuj i ratuj świat, czyli jak odpowiedzialnie dla środowiska robić zakupy w sieci? - komentarze 77.45.91.xxx Ogólny 0 23-09-2016 12:30
Stanowisko środowiska ProPolonia.pl wobec sytuacji społeczno-politycznej Dariusz Kosiur Polityka - wątki archiwalne 7 08-04-2009 13:07

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 13:07.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.