menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Edukacja > Ogólny
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Ogólny Komentarze do artykułów z działu www.edukacja.senior.pl.

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1  
Nieprzeczytane 23-06-2008, 01:11
wil-wro wil-wro jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Apr 2008
Posty: 2
Post Twoja kondycja umysłowa zależy od Ciebie - komentarze


Komentarz do artykułu: Twoja kondycja umysłowa zależy od Ciebie
--------------------
Zawarte w artykule rady dla seniora w pełni popieram.Aktywny tryb życia choć cza sami męczy fizycznie wpływa pozytywnie na naszą sprawność umysłową.Sama jestem emerytką w wieku 69 lat.Mieszkam na 4 piętrze bez windy,mam przyjaciela czworonożnego, ukochaną sunię z którą trzeba przynajmniej trzy razu w dzień wyjść na spacer,mam działkę, jak dla mnie b.dużą 460 m2 którą z powodzeniem uprawiam, zupełnie samodzielnie z kopaniem włącznie/tylko trawnik kosi Pan dysponujący kosiarką/Dwa razy w tygodniu pracuję po 3,5 godz.fizycznie/sprzątam /Jestem słuchaczką UTW od roku,gdzie na kursie nauczyłam sie obsługi komputera i serfuję w internecia,narazie bardzo nieśmiało,ale mam nadzieję przy pomocy Wnuka pogłębic te umiejętności.Choć fizycznie czasami czuję się nienajlepiej tu boli, tam strzyka, zamierzam w nowym roku akademickim nadal uczestniczyć w życiu UTW, chodzić na wykłady ,a może zapisać sie na kurs języka.Gdyby nie moja aktywność fizyczna zgnuśniała bym i napewno nie napisała bym lego komentarza.Była bym stetryczałą starą babcią,a tak czuję że mogę podjąć dyskusję i może nie mówię od rzeczy.Pozdrawiam wil-wro
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2  
Nieprzeczytane 23-06-2008, 01:16
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 003
Domyślnie

I tak trzymaj ... Nie tylko nie mówisz od rzeczy,ale mówisz bardzo mądrze..

Jesteś super- babka,i witaj w klubie..
Odpowiedź z Cytowaniem
  #3  
Nieprzeczytane 23-06-2008, 01:19
Boga Boga jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Poznań
Posty: 1 102
Domyślnie

Witam i pochwalam! Tak trzymać! Z treścią artykułu też w zupełności się zgadzam. Chcieć to móc, ale ważne żeby nam się jeszcze chciało! Jak nie, to trzeba tylko leżeć i czekać aż nas "posprzątają". Biedni jednak Ci co muszą "to wszystko za nas" przez nasze lenistwo sprzątać. Pozdrawiam
Odpowiedź z Cytowaniem
  #4  
Nieprzeczytane 24-06-2008, 00:10
jakempa's Avatar
jakempa jakempa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: Wrocław
Posty: 10 302
Domyślnie

Umysł tak jak wszystko trzeba ćwiczyć,wszystkie te osoby,z ktorymi dzisiaj spotykamy się na forum,to napewno super inteligentne nie zgnusniałe staruszki,bo tylko takie pelne zycia i marzeń ludzie nie zamykają się na nowinki, nie poddamy się starości dotąd,dopóty dobrze nasza główka pracuje,. tak trzymać..60 plus.....
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5  
Nieprzeczytane 24-06-2008, 09:29
Iluzja's Avatar
Iluzja Iluzja jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Francja
Posty: 20 737
Domyślnie Znalazlam wreszcie grupe...

... bardzo sprawnych. A ja juz zalamywalam rece na moim watku "Oddycham wiec zyje...", no nie tak sie on nazywa, ale prawie.
Zgadzam sie z wami wszystkimi, tak jak oddech... cialko w miare... glowke trzeba do cwiczn zapedzic.
Rezultaty potem nie spotykane, a to liscik napisac, a to oberka zatanczyc... no nie tego to juz nie dam rady... przesadzilam... ale ogrodkiem zajac sie mozna.
Wpadne do was na dyskusje, a teraz uciekam...http://srv10.odsiebie.com/MTIxNDI4OD.../amitier18.gif
Odpowiedź z Cytowaniem
  #6  
Nieprzeczytane 25-06-2008, 14:02
weronika1 weronika1 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 4 500
Gaduła Korzystajmy z zycia.

Kazdego ranka po przebudzeniu, otrzymujemy kredyt w wysokosci osiemdziesieciu szesciu tysiecy czterystu sekund zycia na dany dzien. Kiedy wieczorem kladziemy sie spac, niewykorzystana reszta sekund nie przejdzie na nastepny dzien. To, czego nie przezylismy w ciagu dnia, jest na zawsze stracone, pochloniete przez wczoraj.
Kazdego, nastepnego ranka, rozpoczyna sie ta sama magia. Znowu otrzymujemy taka liczbe sekund zycia i wszyscy zaczynamy grac w te nieodwracalna gre...
- Marc Levy -
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=CQohgMEhp7c
Zmieniając siebie zmieniasz świat.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #7  
Nieprzeczytane 25-06-2008, 14:54
Iluzja's Avatar
Iluzja Iluzja jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Francja
Posty: 20 737
Domyślnie Prawda absolutna...

... stwierdzilam to na wlasnej skorze, kiedy to przez pol roku lezalam, plasko, z mala poduszecka pod glowa, cierpiac katusze. Potm wstalam, i do zycia wracalam wolniutko. Trwalo to dlugo.
Od dwuch lat staram sie zyc jak teraz, zajmuje sie soba, jako caloscia. Umyslowo, i mniej fizycznie bo nie wszystko mi wolno... wykorzystuje kazda podarowana mi minute... do konca.
i zycze wszystkim zeby mogli tak samo postepowac, a na koniec: -"Kiedy rozum spi, budza sie potwory."
przyjaznie...http://srv10.odsiebie.com/MTIxNDM5ND...=/amitier8.gif
Odpowiedź z Cytowaniem
  #8  
Nieprzeczytane 28-03-2009, 18:18
zosinek's Avatar
zosinek zosinek jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2009
Miasto: powiśle
Posty: 1 188
Domyślnie

Popieram także wszystkie rady dla seniora.Już czas zająć się sobą,dzieci dorosle maja swoje życie no i patrzą z boku czy trzeba zająć sie już opieką nad seniorem czy jeszcze nie.Im więcej ćwiczymy umysł i ciało to jesteśmy szczęśliwsi bardziej zadowoleni i lepiej spostrzegani przez otoczenie.Po prostu lepiej nam sie żyje i inym z nami.Myślę że właśnie o to nam wszystkim chodzi.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9  
Nieprzeczytane 28-03-2009, 18:35
jakempa's Avatar
jakempa jakempa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: Wrocław
Posty: 10 302
Domyślnie

zosinko, witamy Ciebie w ''seniorku'' masz rację należy zająć się sobą i korzystać z kazdego dnia, nie mozna zramoleć, korzystajmy ze swobody zycia, bez musu, ze coś tam koniecznie trzeba robić, robię bo chcę a nie muszę i mnie osobiscie wlasnie ta swoboda tak cieszy,
Odpowiedź z Cytowaniem
  #10  
Nieprzeczytane 28-03-2009, 19:50
granny's Avatar
granny granny jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: śląsk
Posty: 1 832
Domyślnie

Rozczaruję Was drogie seniorki, tak się powszechnie przyjęło, że praca umysłowa, rozwiązywanie krzyżówek, aktywnośc wpływa na to, że jesteśmy bardziej sprawni fizycznie i umysłowo. Okazuje się, że to nieprawda nasza aktywnośc umysłowa nie ma nic wspólnego z naszym procesem starzenia. I to że będziemy cwiczyc nasz umysł nie będzie miało wpływu na jakośc naszego umysłu w póżnej starości. Tak wykazały ostatnie badania.
__________________
Istotą życia jest zdolność kochania (Paulo Coelho)
Odpowiedź z Cytowaniem
  #11  
Nieprzeczytane 28-03-2009, 22:38
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 003
Domyślnie

Cytat:
Napisał granny
Rozczaruję Was drogie seniorki, tak się powszechnie przyjęło, że praca umysłowa, rozwiązywanie krzyżówek, aktywnośc wpływa na to, że jesteśmy bardziej sprawni fizycznie i umysłowo. Okazuje się, że to nieprawda nasza aktywnośc umysłowa nie ma nic wspólnego z naszym procesem starzenia. I to że będziemy cwiczyc nasz umysł nie będzie miało wpływu na jakośc naszego umysłu w póżnej starości. Tak wykazały ostatnie badania.

Też to czytałam.Czyli genetyka i jako tako zdrowy tryb życia.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #12  
Nieprzeczytane 28-03-2009, 23:26
Malwina's Avatar
Malwina Malwina jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: okolice Sztumu
Posty: 17 230
Domyślnie

Nie zgadzam sie z tym do końca....zgadzam się genetyka , zdrowy tryb życia...a czy ćwiczenie umysłu będące higieną naszego umysłu nie jest elementem zdrowego trybu życia..? Zdrowy tryb życia odnosi się do ciała, umysłu, psyche.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #13  
Nieprzeczytane 28-03-2009, 23:39
Boga Boga jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Poznań
Posty: 1 102
Domyślnie

Pod słowami Malwinki podpisuję się z pełnym przekonaniem. Nie mamy wpływu na wszystkie uwarunkowania, ale bardzo ważne ,żeby nam się dalej "chciało chcieć", tak psychicznie jak i fizycznie. Pozdrawiam
Odpowiedź z Cytowaniem
  #14  
Nieprzeczytane 14-04-2009, 08:19
leluri's Avatar
leluri leluri jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2008
Posty: 859
Domyślnie

patrząc na moja mamusię (93 l.) wszystkie badania uogólniajace biorą "w łeb", pamięc czyli naszą tożsamośc ma taką,że tylko pozazdrościc. potrafi mówić wiersze, których nauczyła sie w szkole podstawowej, pamięć krótkotrwałą czyli bieżacą też nie najgorszą. ja pracuję i używam umysłu bardzo intensywnie i niestety mam coraz gorszą - o wierszach z podstawówki dawno zapomniałam. mama żyła w miarę spokojnie, nie pracowała zawodowo, dbała o siebie.
myślę,że nadmierna emocjonalność a co za tym idzie głębiej przeżywany stres, bo każdy go doświadcza , zabija komórki pamieciowe skuteczniej niż używki .....
a kto wie jak wyeliminować "białe plamy" w pamięci? ,
i co z tego,"żem" oczytana, wykształcona,jak znikają nieraz całe pojęcia, a nie tylko wyrazy, przyznam sie Wam,że chwilami obawiam się czy to nie "wujek z Niemiec".....
Odpowiedź z Cytowaniem
  #15  
Nieprzeczytane 14-04-2009, 13:40
JAGODA57's Avatar
JAGODA57 JAGODA57 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2008
Posty: 585
Domyślnie

Moja mamusia ma 82 lata.Jest w doskonałej formie fizycznej i psychicznej.Całe życie była i nadal jest bardzo aktywna.Dużo czyta, rozwiązuje krzyżówki,lubi podróżować,uczestniczy w spotkaniach,odczytach,jeździ na rowerze.Pracowała zawodowo,ale zawsze o siebie dbała.Podczas zagranicznych wyjazdów biegle włada obcym językiem,nie pozapominała słówek.
Jeżeli to sprawa genetyki,to liczę na dziedziczenie po niej,jeżeli zaś ćwiczeń- to też je uprawiam.
Myślę,że oba te elementy mają wpływ na naszą formę,o ile rzecz jasna jakieś choróbsko się nie przypląta.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #16  
Nieprzeczytane 14-04-2009, 14:05
tadeusz50's Avatar
tadeusz50 tadeusz50 jest offline
odszedł....
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Miasto: Sosnowiec
Posty: 29 259
Domyślnie

Czytam poprzednie posty i tak sobie przypominam. Mój pradziadek żył 97 lat. Raczej mgliście sobie go przypominam bo zmarł gdy miałem 7 lat. Jednak z opowiadań mamy (to jej dziadek) mało chorował i prawie do ostatnich dni można było z nim rozmawiać wszystkim polityka, sprawy rodzinne itd. Natomiast jego córka a moja babcia dożyła 86 lat i około 10 lat żyła w zupełnie innym świecie. Wówczas mówiło się o sklerozie. Oczywiście teraz to nazwano by Alzheimerem. Mama żyła 63 lata i zmarła na raka nie wykazując żadnych objawów związanych z niepamięcią. Pewnie jakieś niezależne cechy indywidualne, tak mnie się wydaje.
__________________
Rak nie wyrok-pieprzyć raka
Z miłości do świata – pomagam klikając http://ciekawnik.pl/swiat-wokol-nas/...magam-klikajac
Odpowiedź z Cytowaniem
  #17  
Nieprzeczytane 14-04-2009, 14:26
JAGODA57's Avatar
JAGODA57 JAGODA57 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2008
Posty: 585
Domyślnie leluri

"Białe plamki" w pamięci ma każdy z nas,nawet młody.Szczególnie gdy jest zmęczony i zestresowany.Przechodziłam to,gdy miałam łańcuszek traumatycznych przeżyć,a potem depresję depresję.Też myślałam wtedy o "wujku z Niemiec".
Jeżeli zapomnisz,gdzie dałaś klucze-to tylko roztargnienie (albo,niestety-skleroza), jeżeli zapomnisz do czego te klucze służą - ...to może być to...

Nie wiem,jak u ciebie z kluczami.Ale póki co,to widzę,że wiesz, do czego komputer służy.
Odrzuć więc te ponure myśli.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #18  
Nieprzeczytane 15-04-2009, 08:32
leluri's Avatar
leluri leluri jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2008
Posty: 859
Domyślnie

Jagódko, jesteś miła, dziekuję za słowa wsparcia. masz rację jestem od dłuższego czasu pod wpływem stresujących wydarzeń, jestem przemęczona i daj Panie Boże aby to właśnie było przyczyną "białych plam", mylenia pojęć...
przydałby sie jakiś urlop, malutki wyjazd, ale się nie zanosi.
pozdrawiam Cie serdecznie i samych uśmiechów życzę
Odpowiedź z Cytowaniem
  #19  
Nieprzeczytane 17-04-2009, 02:58
Małgosia B.'s Avatar
Małgosia B. Małgosia B. jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2009
Posty: 511
Domyślnie

Wszystko co tu napisano jest bardzo interesujące. Dodam od siebie, że twardo wierzę w pozytywny wpływ pracy intelektualnej na "wydłużenie się" czasu naszej młodości. Człowiek bardzo aktywny umysłowo nie poddaje się starzeniu; starzeje się, ale nie jest "stary".
Przykladów dookoła pełno przecież. Moja przyjaciółka, Szwedka, ma 68 lat i uczy się od trzech lat włoskiego (bo, jak mówi, lubi ten kraj).Mówi bardzo dobrze po włosku w tej chwili. Jest to jej ósmy wyuczony język, wszystkimi mówi biegle - jej praca zawodowa opierała się na nich.
No, a my wszyscy tutaj, też jesteśmy kolejnym wspaniałym przykładem.
Popatrzcie chociażby na wątki informatyczne, ile osób szuka odpowiedzi na problemy, pomagają sobie wszyscy, wrze jak w ulu. A przecież informatyka nie jest łatwa dla nikogo chyba.
A sam fakt, że tu wszyscy jesteśmy razem i że rozmawia się na setki tematów, czy to nie najlepszy przykład utrzymywania pracy umysłowej na dobrym poziomie, i dbania o to?
Uważam, że jedynym skutecznym lekarstwem na zachowanie młodości - jest uczyć się, stale uczyć się czegoś nowego.
Długi czas byłam psychicznie zablokowana myślą, że będę najstarsza na kursie, na który miałam chęć się zapisać, że wywołam sensację i komentarze. Wstydziłam się, że nie jestem młoda ! Teraz, kiedy jestem znacznie starsza przecież, śmieję się z moich obaw.
Jak to się mówi we francuskim przysłowiu : "Kamień, który się toczy, nie obrasta mchem !"
Odpowiedź z Cytowaniem
  #20  
Nieprzeczytane 17-04-2009, 14:35
JAGODA57's Avatar
JAGODA57 JAGODA57 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2008
Posty: 585
Domyślnie Małgosiu,

Nic dodać,nic ująć.Trzeba mózgi pogimnastykować.
...podobno organy nie używane zanikają ?!?!?!...
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wył.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 22:38.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.