menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Społeczeństwo > Społeczeństwo - wątki archiwalne
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Społeczeństwo - wątki archiwalne Społeczeństwo - wątki archiwalne (ostatni post starszy niż 60 dni oraz poprzednie części aktualnie aktywnych wątków)

 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1  
Nieprzeczytane 06-01-2009, 18:09
Mary Grace's Avatar
Mary Grace Mary Grace jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Łódź
Posty: 120
Domyślnie ksiądz po kolędzie


W parafiach w całej Polsce na dobre trwa sezon bożonarodzeniowych wizyt duszpasterskich. A z czym Polakom najczęściej kojarzy się kolęda? Otóż niestety z kopertą i jej zawartością - tradycyjnie zwaną"co łaska". I wszystko byłoby dobrze, gdyby nie to,że owa świecka tradycja skladania datków może nie tylko przysłonić nam właściwy sens kolędy,ale również stać się jednym z elementów społecznej presji.A czy ta wizyta nie powinna być bezinteresowna i mieć wymiar czysto duchowy?
  #2  
Nieprzeczytane 06-01-2009, 18:27
leluri's Avatar
leluri leluri jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2008
Posty: 859
Domyślnie

temat jak najbardziej na czasie. co roku mam dylemat, ile dać, jaką kwotę ? myślę,że ksiądz ma podobny, ile czasu poświęcić na wizytę?
powiecie- po co przyjmuję, no właśnie ja także nie wiem!!!

kiedyś proboszcz mnie rozbawił, Modlitwę Pańską rozpoczął w pokoju, a skończył w przedpokoju, tak się śpieszył ...

moja dobra znajoma prowadzi przetwórstwo mięsne i handel mięsem, ksiądz tak sobie organizuje grafik obchodów wiernych, aby u niej zjawic się z kolędą w porze obiadowej. ona to lubi i poczytuje sobie za zaszczyt, bo ksiądz sympatyczny, pomaga parafianom.
  #3  
Nieprzeczytane 06-01-2009, 18:34
Karol X's Avatar
Karol X Karol X jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 5 420
Domyślnie

Do bezdomnych i ubogich droga wyboista,wysadzana ciernistymi krzewami.
__________________
Kazdy przezyty dzien - to dar od serca.
  #4  
Nieprzeczytane 06-01-2009, 18:39
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie

Zyje w kraju z duzymi tradycjami katolickimi. Cos takiego jak "po koledzie" - nie znamy. Uwazam, ze jezeli w Polsce sa stosowane tego typu odwiedziny - to znaczy, ze jest to stary obyczaj, dobrze akceptowany przez ludzi. Co kraj to obyczaj. Mysle, ze ksiadz nie przyjmuje datkow od biednych ludzi - a raczej sam im pomaga? Napiszcze cos na ten temat - to znaczy jaka pomoc materialna otrzymuja biedni, ktorzy sa w potrzebie. Nie mowie o pomocy duchowej....bo to nalezy do ich obowiazku pasterskiego.
__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!
  #5  
Nieprzeczytane 06-01-2009, 18:42
jolita's Avatar
jolita jolita jest offline
odeszła...
 
Zarejestrowany: Nov 2006
Miasto: sopot
Posty: 27 028
Domyślnie

nie chciałabym obrażać cudzych uczuć religijnych ani pogłebiać swoich.....nie, nie wątpliwości ale "znesmaczeń"...Winą że jest jak jest obciążam niewłaściwy dobór kadry.

p.s. Marbello - ostatnio na kazaniu dostojnika mojej djecezji onże oświadczył, że Kościół nie jest od świadczenia dobroczynności ale od głoszenia wiary. (Cenię, że przynajmniej jeden samookreślił się)
__________________

obrazki oraz większość tekstów w moich post-ach pochodzi z ogólnodostępnych w net-cie.
  #6  
Nieprzeczytane 06-01-2009, 18:46
Pani Slowikowa Pani Slowikowa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 7 080
Domyślnie

Cytat:
Napisał Mary Grace
W parafiach w całej Polsce na dobre trwa sezon bożonarodzeniowych wizyt duszpasterskich. A z czym Polakom najczęściej kojarzy się kolęda? Otóż niestety z kopertą i jej zawartością - tradycyjnie zwaną"co łaska". I wszystko byłoby dobrze, gdyby nie to,że owa świecka tradycja skladania datków może nie tylko przysłonić nam właściwy sens kolędy,ale również stać się jednym z elementów społecznej presji.A czy ta wizyta nie powinna być bezinteresowna i mieć wymiar czysto duchowy?


Kazdy ma mozliwosc dac malo albo wcale..chyba? Jezeli ktos nie chce przyjmowac ksiedza po koledzie wystarczy powiadomic wczesniej w parafii .. Nikt nikogo nie zmusza .Jezeli rodzina jest biedna i nie moze dac to duszpasterz to rozumie.
__________________
"Dobry malarz musi namalować dwie rzeczy: człowieka oraz istotę jego duszy."
Leonardo DaVinci
  #7  
Nieprzeczytane 06-01-2009, 18:54
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie

Cytat:
Napisał jolita
p.s. Marbello - ostatnio na kazaniu dostojnika mojej djecezji onże oświadczył, że Kościół nie jest od świadczenia dobroczynności ale od głoszenia wiary. (Cenię, że przynajmniej jeden samookreślił się)

Hmmm...wszystko zostalo powiedziane - obraz kompletny. U nas odbywa sie to troche inaczej. Np. dzisiaj 6 stycznia najwieksze religijne swieto Hiszpanii - wszyscy daja sobie podarunki, skladaja zyczenia (cos w rodzaju Nowego Roku). Kosciol (ksiadz) ma spisy biednych rodzin, tych najbardziej potrzebujacych i przy pomocy parafian przygotowywuje na te okazje duze koszyki "prezentowe" - ktore osobiscie zanosi do tych biednych rodzin. Dary pochodza od parafian ale ksiadz je roznosi i przy okazji daje blogoslawienstwo. Tzw sytuacja odwrotna niz w Polsce. Tak jak napisalam, co kraj to obyczaj. Dwa kraje katolickie i dwa rozne podejscia do sprawy.
__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!
  #8  
Nieprzeczytane 06-01-2009, 18:59
Karol X's Avatar
Karol X Karol X jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 5 420
Domyślnie

Moj kolega Andrzej byl w dziecinstwie ministrantem.
Po koledzie - juz na plebanii,tak staral sie ksiedzu oprozniac worek z kopertami,aby uchwycic jak najwiecej w dlonie - trzymajac worek za dwa rogi i potrzasajac nim zawartosc wysypywana na stol.
Im wiecej udalo sie mu uchwycic - tym wiecej bylo dla niego
__________________
Kazdy przezyty dzien - to dar od serca.
  #9  
Nieprzeczytane 06-01-2009, 19:05
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie

Cytat:
Napisał Karol X
Moj kolega Andrzej byl w dziecinstwie ministrantem.
Po koledzie - juz na plebanii,tak staral sie ksiedzu oprozniac worek z kopertami,aby uchwycic jak najwiecej w dlonie - trzymajac worek za dwa rogi i potrzasajac nim zawartosc wysypywana na stol.
Im wiecej udalo sie mu uchwycic - tym wiecej bylo dla niego
Karolu, tym razem naprawde doprowadziles mnie do smiechu. Dziekuje za anegdotke.
__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!
  #10  
Nieprzeczytane 06-01-2009, 19:05
emka46's Avatar
emka46 emka46 jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Dec 2006
Miasto: Trójmiasto
Posty: 3 030
Domyślnie

Odkąd dzieci wyszły z domu nie mam problemu - nie przyjmuję kolendy.
__________________
  #11  
Nieprzeczytane 06-01-2009, 19:08
jolita's Avatar
jolita jolita jest offline
odeszła...
 
Zarejestrowany: Nov 2006
Miasto: sopot
Posty: 27 028
Domyślnie

Karolu - stary 'kawał' podziału kasy z t.zw. tacy. Malują koło, stają kolejno w śroku i ...
Michaił - podrzuca pieniądze i te poza kołem - jego reszta "Pana Boga'
Michał - podrzuca i te w kole jego - reszta "Pana Boga"
Izydor - Podrzuca i... te co Pan Bóg złapie to Jego - reszta Izydora...
__________________

obrazki oraz większość tekstów w moich post-ach pochodzi z ogólnodostępnych w net-cie.
  #12  
Nieprzeczytane 06-01-2009, 19:17
Nika's Avatar
Nika Nika jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Małopolska,Kraków
Posty: 36 760
Domyślnie

Dopóki po kolędzie chodził proboszcz,była to sympatyczna wizyta,z rozmową,spokojna..młodzi klerycy wpadają jak po ogień,szybka modlitwa,standartowe pytanko,koperta i do widzenia..
  #13  
Nieprzeczytane 06-01-2009, 19:19
lawenda's Avatar
lawenda lawenda jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 6 536
Domyślnie

LORISON

W zupełności sie zgadzam z Tobą, przecież jest to temat "społeczny"
  #14  
Nieprzeczytane 06-01-2009, 19:26
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 618
Domyślnie

Wprowadzić tak ja w Niemczech,odpis na kościół którego jest się członkiem.Rozliczenie księdza przez Radę Parafii.
  #15  
Nieprzeczytane 06-01-2009, 19:36
Bajadera07's Avatar
Bajadera07 Bajadera07 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: Sopot
Posty: 2 627
Domyślnie

A ja mam takie samoprzylepne jednorazowe coś , i co roku w tym szczególnym dniu naklejam na drzwi... Od ośmiu lat mnie już nie nachodzą... co rok naklejam nową.. Tylko muszę wcześniej w kościele sprawdzić termin kolędy.
  #16  
Nieprzeczytane 06-01-2009, 19:49
akusia's Avatar
akusia akusia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Posty: 6 037
Domyślnie

Powiem tak...ksiądz bez skrupółw bierze czasem ostatni grosz od emerta a po tem....znam osobiście osobe co po każdej kolędzie jedzie na wojaże zagraniczne lub zmienia samochód i do tego buduje piękny dom.Zgadnijcie kto to jest!!!
__________________
  #17  
Nieprzeczytane 06-01-2009, 19:51
~gość: maja59's Avatar
~gość: maja59
 
Posty: n/a
Domyślnie

A ja znam takiego, który jest na misji u biednych Murzynków, a brygada robotników buduje w górach daczę w stylu afrykańskim ciekawe za co, za pomoc dla tych Murzynków? Chyba, że misjonarz zarabia jakieś duże pieniądze, ciekawe za co, za ewangelizację?????????
  #18  
Nieprzeczytane 06-01-2009, 19:57
Kazik's Avatar
Kazik Kazik jest offline
Odszedł...
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: Kraków
Posty: 8 748
Domyślnie

Cytat:
Napisał waclaw46
Wprowadzić tak ja w Niemczech,odpis na kościół którego jest się członkiem.Rozliczenie księdza przez Radę Parafii.
Nie wiem jak jest w Niemczech w tym temacie. Ale moja córka pracuje tam 17 lat lub dłużej. Ma obywatelstwo podwójne. Za Niemca wyszła-teraz rozwiedziona. To ją zapytam i tu napiszę. A może zrobić tak: kto dziś nie ma odbiornika TV? Każdemu potrącić przy podatku (emerytom ponad 70 lat i kombatantom -nie) No dobrze ale ja nie mam zamiaru płacić na KK. Jak wiele lat temu byłem z kamerą video na komunii syna (dziś on ma 25 lat) to filmowałem już wtedy nie legalnie. KASA się należała, ale żaden mi nie zwrócił uwagi. Usłyszałby "s.....j" w kościele.
Podatek na TV w ten sposób płatny (nie pocztą) pochwalam, ale nie wykluczam lepszych rozwiązań. Kto dziś nie ma odbiornika TV?
Ale kościołowe sprawy widzę całkiem inaczej. To na długą dyskusję-akurat pewnie mnie ateistę poprą wierzące seniorki w Tuska. (nie ten wątek-wiem)
Uderzyłem w stół-nożyce się zaraz odezwą.
  #19  
Nieprzeczytane 06-01-2009, 20:09
Bajadera07's Avatar
Bajadera07 Bajadera07 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: Sopot
Posty: 2 627
Domyślnie

Może niezbyt wyraźne...
  #20  
Nieprzeczytane 06-01-2009, 20:12
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie

Cytat:
Napisał maja59
A ja znam takiego, który jest na misji u biednych Murzynków, a brygada robotników buduje w górach daczę w stylu afrykańskim ciekawe za co, za pomoc dla tych Murzynków? Chyba, że misjonarz zarabia jakieś duże pieniądze, ciekawe za co, za ewangelizację?????????

Maja, pewnie nie uwierzysz ale widzialam na wlasne oczy. Z reguly misje katolickie w czarnej Afryce sa skromne, brakuje im wszystkiego ale jakos sobie radza. Za to misje ewangelickie - blyszcza dobrobytem. Przynajmniej w Kenyi, Tanzanii, Pld Afryce....sa dotowane przez bogate misje a Stanach i Europie.
__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!
 

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Chodzenie po kolędzie inka-ni Różności - wątki archiwalne 51 08-01-2008 10:35

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 18:31.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.