menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Kultura > Sztuka, kulturoznawstwo
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #81  
Nieprzeczytane 21-04-2022, 15:35
ewelina117's Avatar
ewelina117 ewelina117 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2016
Miasto: Łódź
Posty: 2 796
Domyślnie

Witaj Martyna Przeczytałam tekst o murach i ... sama nie wiem, co napisać. Jakkolwiek to oceniać, to granice między państwami są i w miejscach wyznaczanych są przekraczane, a raczej powinny być przekraczane, z paszportem, dowodem osobistym lub innymi dokumentami. Chyba, że te granice zniesiemy, ale wtedy po co nam Straż Graniczna i Służba Celna?
Cytat:
Byłam myślami z chorymi w szpitalach, umierającymi w lasach, członkami różnych grup, które niosły pomoc uchodźcom (...) cieszyłam się, gdy dowiadywałam się, gdy jakimś grupom udało się znaleźć schronienie w odległych Niemczech i byłam zła, że nie mogli otrzymać schronienie w naszej ojczyźnie.
Ludzi żal, zwłaszcza dzieci, ale ... jeśli ktoś decyduje się na nielegalne przekroczenie granicy, to jednak ryzykuje, że zostanie złapany, zawrócony itd. Kolejne pytanie, to czy ci ludzie chcieliby pozostać w Polsce? Być może celem ich wędrówki są jednak Niemcy, nie Polska. Jeśli chodzi o mury, to jednak w dalekiej przeszłości sprawdzały się jako jeden z elementów obrony przed najeźdźcami. Państwo chińskie istnieje już bardzo długo. Oczywiście nie tylko dzięki Wielkiemu Murowi, ale budowla ta pomogła chronić się przed najazdami koczowników. Mury postawione współcześnie? Trudno oceniać ich pozytywną, czy negatywną rolę, ale jednak niekontrolowany, nielegalny napływ emigrantów to duży problem dla każdego państwa. I żeby nie było, że jestem uprzedzona do emigrantów, to moi Dziadkowie byli emigrantami, ale ... legalnymi i legalnie zatrudnionymi, nie przekradającymi się lasami.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #82  
Nieprzeczytane 22-04-2022, 09:12
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 498
Domyślnie

Witam !

Witaj Ewa
Mury ...

Coś jest nie tak. Wydawane są ogromne pieniądze na bzdety a zaniedbanych jest tak wiele spraw, niedoinwestowanych lub zupełnie zapomnianych.

Świat powinien zrezygnować z granic, z ogromnych pieniędzy ładowanych w zbrojenie, a ... zlikwidować analfabetyzm (XXI w. - w Afganistanie sami analfabeci i ... islam), zlikwidować głód. Raz i skutecznie wprowadzić energię nie zatruwającą środowisko. Inwestować w badania ...; czai się kolejny wirus ..., jakaś skała może spaść nam na głowę i wyginiemy jak dinozaury ..., polepszyć komfort życia każdego człowieka ..., itd. ... itd. ... itd. A my małpujemy (wiadomo kogo - Tramp podwyższył mur między Meksykiem a USA o kolejne metry) absurdalne budowle. Jak powiedział dr.ekonomii Z.Dylewski :"Nie tędy droga".

Wiem że to utopia ale każdemu wolno marzyć.

Utopia – przedstawienie idealnego ustroju politycznego, opierającego się na sprawiedliwości, solidarności i równości. ....

Wysłuchałam Dylewskiego (poniższy link) i byłam zszokowana. Mamy XXI wiek, badamy wszechświat, wysyłamy sondy, umieszczamy ogromne teleskopy w przestrzeni kosmicznej ... a tu ... analfabetyzm, brak dróg i prądu i skracanie o głowę tych którzy nie wyznają islamu... brr... Aż strach się bać. A takich miejsc jest więcej.

https://www.youtube.com/watch?v=M0zc1VLuNsM

dr.ekonomii Z.Dylewski - Afganistan cz.I
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #83  
Nieprzeczytane 22-04-2022, 16:47
ewelina117's Avatar
ewelina117 ewelina117 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2016
Miasto: Łódź
Posty: 2 796
Domyślnie

Wysłuchałam ... faktycznie szok, ale ... może to ich wybór? Może tak chcą żyć? Kiedyś czytałam (nawet posiadam) książkę Stanisława Miarkowskiego "Burubahajr. Na drogach Afganistanu". Bardzo ciekawa i obiektywnie napisana. Autor tam pracował razem z grupą polskich inżynierów.

A pieniądze istotnie mogłyby być sensowniej wydawane ... no, ale to nie są prywatne pieniądze, tylko publiczne, wiec dlaczego ktoś ma je oszczędzać? Takie jest niestety życie

Ostatnio edytowane przez ewelina117 : 22-04-2022 o 22:50.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #84  
Nieprzeczytane 10-05-2022, 08:33
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 498
Domyślnie

Witam !

Frida Kahlo - niezwykła meksykańska artystka

Diego Rivera i Frida Kahlo



Okoliczności, w których Frida Kahlo zajęła się malarstwem, były niezwykłe. Wszystko zaczęło się od pewnego wypadku autobusowego, ........
Lekarze nie dawali jej dużych szans, ale ........
Ale to niejedyny wypadek, jaki zdeterminował jej życie. Jak sama podkreślała, drugim, tym gorszym, był Diego Riviera.

Upatrzyła go sobie już jako nastolatka. Diego Rivera był brzydki, gruby, a w dodatku o 20 lat starszy od niej. Cieszył się sławą uwodziciela, piekielnie inteligentnego, obdarzonego charyzmą i specyficznym poczuciem humoru. Ale przede wszystkim był uznanym malarzem i sekretarzem generalnym Komunistycznej Partii Meksyku.

Młodziutką Fridę Kahlo tak zafascynował talent i rewolucyjna, porywcza natura Diega, że, nie bacząc na jego bujną miłosną przeszłość, ani nawet na fakt, że ma żonę .......

https://czasnawnetrze.pl/pasje/sztuk...anska-artystka






Pozdrawiam
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #85  
Nieprzeczytane 11-05-2022, 19:30
ewelina117's Avatar
ewelina117 ewelina117 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2016
Miasto: Łódź
Posty: 2 796
Domyślnie

Frida Kahloo, bardzo interesująca artystka.
Frida Kahloo - "Portret Fridy Kahloo na tle egzotycznych roślin"

Frida Kahloo - "Frida i Diego Rivera"
Odpowiedź z Cytowaniem
  #86  
Nieprzeczytane 03-06-2022, 08:35
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 498
Domyślnie

Witam !




Pozdrawiam
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #87  
Nieprzeczytane 19-06-2022, 21:19
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 498
Domyślnie

Witam !

Victor Lustig
– człowiek, który sprzedał wieżę Eiffla i oszukał Ala Capone


Był jednym z najsłynniejszych oszustów w dziejach. Zuchwały i pewny siebie, długo zostawał nieuchwytny. Do swojego najbardziej znanego przekrętu wykorzystał... wieżę Eiffla.


https://ciekawostkihistoryczne.pl/20...al-ala-capone/


Pozdrawiam
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #88  
Nieprzeczytane 28-06-2022, 00:08
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 498
Domyślnie

Witam !

Matylda Damięcka




The Girl Who Fell on Earth

” oświadczenie ”

Zostałam wywołana do tablicy kolejną próbą zablokowania mi konta, oraz oskarżeniami, jakobym żywiła gorejącą nienawiść do katolickiej braci. Owszem, marzy mi się świeckie państwo a wraz z nim świeckość wszystkich instytucji w nim zawartych, ale nie jak się Wam wydaje z parszywej złośliwości. Nie. Ja tylko śnię o przeniesieniu Kościoła do pierwotnie przeznaczonego mu budynku. Aby każdy, właściwie dla swej wiary, w zaciszu swojego Domu mógł oddać się odpowiednim obrzędom. Aby palił szałwię, menorę, tytoń, kadzidła a potem głowę posypywał popiołem ludziom przynależnym odpowiedniej wspólnocie.

Jestem osobą niewierzącą. Kłamstwo. Wierzę w ludzi i wszystkie dobra, które jest on w stanie wygenerować. Myśl, jest najgenialniejszym produktem naszego mózgu. Z niej wywodzi się wszystko, w co również wierzę. A wierzę w naukę, filozofię, sztukę, literaturę... Wierzę w nasz potencjał do tworzenia unikatowych, odkrywczych i wolnych od wszelakich wpływów idei. Jesteśmy wszyscy tak wspaniale różni. I właśnie ta różnorodność, wprost proporcjonalnie, zwiększa nasze możliwości. Możliwość produktywnego dialogu reprezentantów zgoła odmiennych myśli, bezsprzecznie nas wzbogaca i bezpośrednio wpływa na jakość idei, które z nas wypływają. Z dużą czujnością podchodzę więc do wszelkich form grupowania ludzi w większe


Matylda Damięcka
znana jest ze swoich błyskotliwych grafik, które publikuje na Instagramie

Matylda Damięcka - grafiki

https://www.google.com/search?q=maty...efox-b-d&hl=pl



Pozdrawiam
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #89  
Nieprzeczytane 22-10-2022, 09:22
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 498
Domyślnie

Witam !



Tamten czas - podstawówka. W moim przypadku był to budynek z czerwonej cegły, solidny i na zboczu góry z wielkimi piecami kaflowymi i drewnianymi podłogami posmarowanymi jakimś czarnym mazidłem. Początkiem lekcji był dzwonek w ręce woźnej - groźnej.
Linijka - po łapach, też była. Nie doświadczyłam " lania "po łapach, ponieważ byłam grzecznym dzieckiem.
Czas wolny spędzało się na podwórku, przed blokiem lub przy trzepaku, ..............

Bardzo miło wspominam tamte czasy.


Pozdrawiam
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #90  
Nieprzeczytane 22-10-2022, 19:28
ewelina117's Avatar
ewelina117 ewelina117 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2016
Miasto: Łódź
Posty: 2 796
Domyślnie

Podstawówka ... dzwonek wzywający na lekcje był niestety elektryczny A szkoda. Ja "przeszłam" przez trzy szkoły podstawowe - pierwsza to ta rejonowa, do drugiej (ponieważ był wyż demograficzny) przeniesiono całą moją klasę. Potem dostaliśmy mieszkanie na jednym z osiedli i kolejna, trzecia podstawówka Na szczęście liceum udało mi się jedno zaliczyć. Im dalej, tym milej wspominam tamte czasy
Odpowiedź z Cytowaniem
  #91  
Nieprzeczytane 17-01-2023, 07:50
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 498
Domyślnie

Witam !


Pozdrawiam
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Mity, legendy i baśnie w malarstwie Bianka Sztuka, kulturoznawstwo 191 28-12-2020 21:25
Koniec legendy rocka. R.E.M. zakończyła działalność - komentarze 83.26.90.xxx Ogólny 1 22-09-2011 14:13
Co śmieszy seniora cz. III - anegdoty, dowcipy, obrazki... :)) zenio Humor, zabawa - wątki archiwalne 525 21-09-2010 17:24
Bajki I Legendy Dla Dorosłych ! inka-ni Humor, zabawa - wątki archiwalne 6 19-06-2010 19:36
Co śmieszy seniora - anegdoty, dowcipy, rzarty :-) zenio Humor, zabawa - wątki archiwalne 512 15-06-2009 19:27

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 16:51.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.