menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Społeczeństwo
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Społeczeństwo Sprawy społeczne wielkie i całkiem małe. Religia, dyskryminacja, działalność charytatywna, problemy społeczne - nie tylko seniorów. UWAGA - bez polityki.

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #821  
Nieprzeczytane 07-03-2023, 09:44
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 543
Domyślnie

Witam !

c.d. Katowice


Górny Śląsk - ciemny kolor (granatowy)


Po pierwszej wojnie Katowice było najszybciej rozwijającym się ośrodkiem miejskim.
W skwarne lato 1939 roku Katowice, pod względem narodowościowym, było już innym miastem.

"
Wielu zdeklarowanych miejscowych Niemców wyemigrowało do Rzeszy, wśród pozostałych mieszkańców natomiast sporą i wciąż rosnącą grupę stanowili przybysze z dawnej Galicji lub Kongresówki, zatrudnieni najczęściej w państwowej czy samorządowej administracji, szkolnictwie, armii… Gdy zaś mowa o „miejscowych”, to zwłaszcza młodsze pokolenie, które zdążyło już ukończyć polskie szkoły, a za pośrednictwem młodzieżowych organizacji (nade wszystko harcerstwa) głęboko nieraz „wrosnąć w polskość”, najczęściej odznaczało się bardziej zdecydowaną postawą narodowościową aniżeli ich ojcowie czy dziadkowie. I dla Polaków, i dla Niemców Katowice były miejscem o znaczeniu symbolicznym; dla pierwszych widomym dowodem triumfu polskiej myśli zachodniej i zatrzymania niemieckiego „parcia na wschód”, dla drugich – stygmatem hańby i upokorzenia po przegranej wojnie, powstaniach i decyzji zwycięskich mocarstw o podziale Górnego Śląska. Te konotacje w znacznym stopniu zaważyły również na losach miasta w pierwszych dniach Września.
"


II wojna światowa

We wrześniu 1939r. obrony miasta podjęły się nieliczne oddziały sformowane z harcerzy, pozostałe w mieście oddziały wojska polskiego, byli powstańcy śląscy i ochotnicy.
Po zajęciu całego miasta przez Niemców nastąpiła okupacja niemiecka.

Górny Śląsk, w przeciwieństwie do większości polskich terenów, został włączony bezpośrednio do III Rzeszy, a nie do Generalnego Gubernatorstwa, Katowice zaś stały się siedzibą władz rejencji, a potem prowincji górnośląskiej. W tym okresie Katowice stały się również siedzibą okręgowych władz partii nazistowskiej, a także centralą gestapo.

W okresie okupacji niemieckiej starano się zniszczyć wszystkie ślady polskości (w tym i śląskości) Katowic w mieście: zmieniono nazwy ulic, rozebrano nowoczesny gmach Muzeum Śląskiego, usuwano pomniki i płyty pamiątkowe, np. pomnik Stanisława Moniuszki oraz pomniki ku czci powstańców śląskich. Skuto też z gmachu Urzędów Niezespolonych orła autorstwa Stanisława Szukalskiego. Polacy byli poddawani licznym szykanom. Między innymi zakazano używania na ulicy języka polskiego (za który uważano też gwarę śląska), zakazano odprawiać mszy w języku polskim, zabroniono w szkołach uczyć w języku polskim. Wielu polskich mieszkańców miasta, pomimo ich polskiego pochodzenia, było przymusowo wcielanych w szeregi niemieckiego Wehrmachtu i wysyłanych na front.

27 stycznia 1945 roku wojska radzieckie dotarły do przedpola Katowic.

W celu uchronienia rejonu przed zniszczeniami wojska radzieckie nie domknęły pierścienia okrążenia i pozostawiły Niemcom przejście między Mikołowem a Tychami.

Niezniszczone miasto zostało zajęte w nocy z 27 na 28 stycznia.

Po 1945 Katowice odzyskały dawne znaczenie jako ośrodek przemysłowy i administracyjny.
Pierwszym wojewodą został Jerzy Ziętek.

Wzrosła ranga miasta jako ośrodka naukowego i kulturalnego, Katowice stały się centrum uniwersyteckim.

Powstał pomnik Powstańców Śląskich (1967 r) i Spodek (1971r.) - symbole miasta.

Pozdrawiam
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #822  
Nieprzeczytane 07-03-2023, 11:26
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 543
Domyślnie

Witam !
Lucjusz Mummiusz (ur. ok. 193 p.n.e., zm. ok. 140 p.n.e.) - rzymski polityk i dowódca, podporządkował władzy rzymskiej całą Grecję.

W wojnie Rzymu z Grecją ( II wiek p.n.e ), którą Grecy przegrali, zwycięski wódz Lucjusz Mummiusz złupił liczne greckie miasta, przewożąc do Italii wiele dóbr.
Posągi, malowidła i dzieła sztuki wysłano statkami do Rzymu.

Na jednym ze statków płynęły właśnie te dwie rzeźby (poniżej).

Niestety okręt zatonął i posągi przeleżały pod wodą ponad dwa tysiące lat!

Brązy z Riace - posągi z morza

Historycy sztuki spierają się czy byli to żołnierze, herosi czy sportowcy.

Układ dłoni świadczy o tym, że posągi musiały coś w nich trzymać (najprawdopodobniej broń). Nie wiadomo również kto jest autorem tych dzieł, jednak kunszt wykonania wskazuje na artystę z pierwszej ligi (wymienia się Fidiasza, Myrona czy Polikleta).
Prawdopodobnie nigdy nie dowiemy się kto i kogo wyrzeźbił, nie zmienia to jednak faktu, że jest to sztuka grecka najwyższych lotów.

"
Pewnego sierpniowego dnia 1972 roku Stefano Mariottini, młody fotograf z Rzymu, nurkował amatorsko w Morzu Jońskim w pobliżu miejscowości Riace na wybrzeżu Kalabrii. Zaopatrzony w harpun do łowienia ryb, poruszał się niespiesznie w przejrzystej, turkusowej wodzie. Sceneria niczym z filmu Wielki błękit i – dreszcz emocji.

Płetwonurek zauważa na dnie coś dziwnego. Zaintrygowany, podpływa bliżej i widzi wystające z piasku jakby ludzkie ramię...

Jego pierwsze skojarzenie jest makabryczne. Zwłoki? Szybko jednak stwierdza, że w rzeczywistości jest to ramię rzeźby wykonanej z brązu. Usuwa ostrożnie nieco piasku i przekonuje się, że ma do czynienia z kompletnym posągiem przedstawiającym naturalnej wielkości postać mężczyzny.

Około dwóch metrów dalej natrafia na drugą podobną rzeźbę. Wzywa kolegów, z którymi nurkował, a wieczorem zawiadamia archeologów z zarządu ds. zabytków starożytnych (Soprintendenza alle antichità) w Reggio di Calabria.

Odkrycie miało miejsce około 200 metrów od brzegu, na głębokości około 8 metrów.

Stan obu posągów okazał się bardzo dobry, na ich powierzchni narosło niewiele osadów i konkrecji. Widoczne były rysy brodatych twarzy, pukle kędzierzawych włosów, muskulatura nagich ciał. Były to ewidentnie rzeźby greckie o niezwykłej wartości artystycznej, którą z pewnością dostrzegli już po pierwszych oględzinach miejscowi archeolodzy.

Tak oto morze zachowało prawie nietknięte antyczne brązy, które wkrótce miały dołączyć do grupy stosunkowo nielicznych zachowanych posągów z brązu z epoki starożytnej, jak słynny Posejdon z przylądka Artemizjon, nazywany też Zeusem, czy Woźnica Delficki (Auriga).







c.d.n.
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #823  
Nieprzeczytane 07-03-2023, 12:31
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 543
Domyślnie

c.d.

Brązy z Riace - posągi z morza










W upalny sierpień roku 1972, w morzu znaleziono posągi z brązu. Warstwa brązu, z której są wykonane, ma nieco ponad centymetr grubości.















Pięćdziesiąt lat później, nadal pozostają tajemnicą, tak jak Stonehenge, piramida Cheopsa czy głowy z Wyspy Wielkanocnej.



Pozdrawiam
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #824  
Nieprzeczytane 07-03-2023, 19:52
kobra5's Avatar
kobra5 kobra5 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2012
Miasto: Podkarpacie
Posty: 5 640
Domyślnie

Bardzo dziękuję za obszerne wiadomości z dziedziny mi kompletnie nieznanej a posąg Posejdona-Zeusa zachwycił mnie..jest rewelacyjny.Teraz mam cel podróży ..zrobić sobie fotę z tym jegomościem
Odpowiedź z Cytowaniem
  #825  
Nieprzeczytane 09-03-2023, 08:25
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 543
Domyślnie

Witam !
Bogusiu napisałaś :
Cytat:
Bardzo dziękuję za obszerne wiadomości z dziedziny mi kompletnie nieznanej a posąg Posejdona-Zeusa zachwycił mnie..jest rewelacyjny.Teraz mam cel podróży ..zrobić sobie fotę z tym jegomościem

Bogusiu - nie wierzę ! - " z dziedziny mi kompletnie nieznanej". Przecież od szkoły podstawowej wkładano nam do głowy - "Wiadomości o sztuce".





Chyba wkradł się - sclerosis-dementis lub inny wymiar czasoprzestrzeni .
Pozdrawiam
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #826  
Nieprzeczytane 09-03-2023, 08:46
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 543
Domyślnie

Witam !
Cytat:
......posąg Posejdona-Zeusa zachwycił mnie..jest rewelacyjny.Teraz mam cel podróży ..zrobić sobie fotę z tym jegomościem

Starożytni bogowie są ukazywani jako wcielenie piękna i proporcji i doskonałości. Tym wszystkim jest Posejdon/Zeus z Artemizjon.







Pozdrawiam
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #827  
Nieprzeczytane 09-03-2023, 11:27
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 543
Domyślnie

Witam !
Dopiero wczoraj, po wysłuchaniu poniższego wykładu, dotarło do mnie - dlaczego to (zło) się zaczęło.











https://www.youtube.com/watch?v=xzKSG1LqWf4&t=327s

Pozdrawiam
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #828  
Nieprzeczytane 09-03-2023, 12:24
Lulka's Avatar
Lulka Lulka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2011
Posty: 27 415
Domyślnie

Cytat:
Napisał Martyna321
Witam !
Dopiero wczoraj, po wysłuchaniu poniższego wykładu, dotarło do mnie - dlaczego to (zło) się zaczęło.

https://www.youtube.com/watch?v=xzKSG1LqWf4&t=327s
To akurat nie jest dla mnie żadną tajemnicą, niektórzy
mówili i pisali o tym od dawna, dlaczego doszło do konfliktu.
Martwi mnie bardzo jedno, o czym pan Dylewski mówi
wyraźnie na danych; ta wojna nie zakończy się szybko,
dopóki napędza gospodarkę amerykańską i zmniejsza
deficyt budżetowy.
Wreszcie ktoś mówi to wyraźnie i uzasadnia ekonomicznie.
Wojny zawsze napędzały gospodarki, tracimy tylko my,
to też wyraźnie podkreśla.
Z tego wniosek, że trzeba słuchać ekonomistów a nie polityków.

Pozdrawiam.
__________________
Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.
– Maya Angelou
Odpowiedź z Cytowaniem
  #829  
Nieprzeczytane 09-03-2023, 19:35
kobra5's Avatar
kobra5 kobra5 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2012
Miasto: Podkarpacie
Posty: 5 640
Domyślnie

Martynko u nas w LO był wybór sztuka albo muzyka ..ja wybrałam muzykę bo miałam dobry słuch ,ponoć głos no i ojca byłego członka zespołu Mazowsze..ha dziedziczne obciążenie jakby. Potrafię powiedzieć z jakiej opery ta czy inna aria ..niektóre zanucić wiem co to solfeż ,harmonia i co mezzo piano itp itd umiem wyklaskać synkopę ale co do trendów w sztuce to wiem tyle co nic

A co do zła ..to złem są wielkomocarstwowe zapędy cara Putina i brak szacunku do narodów które przecież budowały "potęgę ZSRR" ...teraz służą za mięso armatnie i pogardliwe stwierdzenia że nie są odrębnym państwem.
A zarobki na konfliktach nie są rzeczą nową zarabialiśmy i my wysyłając broń na Daleki Wschód ,zarabiają Amerykanie .Taki świat rządzony przez pieniądz.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #830  
Nieprzeczytane 09-03-2023, 23:19
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 543
Domyślnie

Witam !

Witaj Lulko ! Zgadzam się z Tobą gigantycznie bardzo.
Cytat:
Wreszcie ktoś mówi to wyraźnie i uzasadnia ekonomicznie.
Wojny zawsze napędzały gospodarki, tracimy tylko my,
to też wyraźnie podkreśla.
U nas żyje się coraz gorzej a TE robią majątki i podnoszą poziom życia swoich państw, kosztem - ruiny i ludzkich istot. Barbarzyńcy byli bardziej humanitarni.

Agresja - zastanawiam się, kto tak naprawdę postępował agresywnie i sprowokował agresje.
Podobno były swego czasu ustalenia które zlekceważono.
Są tacy którym wolno ... i tacy którym nie wolno ...

A do tego wszystkiego, końca nie widać. I nie wiadomo co przyniesie jutro.

Mam serdecznie dość tego co się wyprawia na tym kawałku skały zwanym Ziemią.
Pozdrawiam
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #831  
Nieprzeczytane 09-03-2023, 23:45
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 543
Domyślnie

Witam !
Witaj Bogusiu ! Podręcznik który wkleiłam jest ze szkoły podstawowej.

W podstawówce nie było wyboru. Były lekcje muzyki i lekcje plastyki.

Wybór był w ogólniaku. Ja wybrałam sztukę, ponieważ ładnie rysowałam.

Cytat:
...........wybrałam muzykę bo miałam dobry słuch ,ponoć głos no i ojca byłego członka zespołu Mazowsze..ha dziedziczne obciążenie jakby.
Bogusiu - nagraj dla nas krótki filmik, swój śpiew i wrzuć tu na KSC. Wszyscy chętnie posłuchają.

*
Dawno nie wrzucałam filmików ale chyba
poniższy link(hosting) jest do filmików:
https://www.easypaste.org/?lang=pl
Pozdrawiam
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #832  
Nieprzeczytane 11-03-2023, 07:51
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 543
Domyślnie

Witam !
Tu wrzucamy nasz filmik :
https://www.easypaste.org/?lang=pl
1.Wrzuć plik.
2.Ten link należy przenieść (skopiować) na stronę pisanego postu.
tam na podglądzie otworzy się okno "Podgląd pliku"
3.Należy wybrać prędkość ściągania: "wolne ściąganie" (trwa wolno ale jest darmo)
4.Klik "Pobierz plik".
Dalej to już klasyczne pobranie, potem ..."Uruchom"...


Poniżej występ młodszej wnuczki.
https://www.easypaste.org/file/fWbpwHQv/060.mp4?lang=pl
Ściąganie trwa troszkę długo - 10 min. ale ... w tym czasie można przeglądać coś innego w internecie.
Po obejrzeniu można skasować.
Pozdrawiam
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #833  
Nieprzeczytane 13-03-2023, 05:20
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 543
Domyślnie

Witam !


Tylko do niedzieli w Muzeum Narodowym w Krakowie można było oglądać wystawę obrazów Tamary Łempickiej. Chętnych do jej zobaczenia było tak wielu, że w kolejce trzeba było czekać nawet kilka godzin.

Gigantyczne kolejki przed Muzeum Narodowym




Ponad trzydzieści obrazów autorstwa Tamary Łempickiej można było oglądać w krakowskim Muzeum Narodowym. Dzieła pochodzą z muzeów i zbiorów prywatnych w Europie i Stanach Zjednoczonych. Ekspozycja powstała dzięki współpracy z prawnuczką artystki, Marisą de Łempicką.

Wnuczka i prawnuczka Tamary Łempickiej


Wystawa Tamary Łempickiej jest okazją wejścia w świat malarstwa jednej z najbardziej niezwykłych artystek XX wieku.

Twórczość Łempickiej jest nierozerwalnie związana z jej sposobem życia. Kobiety – wysublimowanej, modnej i bogatej.
Tamara Łempicka błyszczała na salonach w Europie i w Stanach Zjednoczonych, oczarowując świat swoją sztuką.

Jak osiągnęła międzynarodowy sukces? Skąd wziął się jej niepowtarzalny styl? Czy pod maską zimnej businesswomen i femme fatale kryła się nieśmiała dziewczyna z Europy Środkowej, której dwa razy w życiu przyszło uciekać przed wojną?
Pozdrawiam
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #834  
Nieprzeczytane 14-03-2023, 14:58
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 543
Domyślnie

Witam !
Klaudia Jachira




https://wiadomosci.wp.pl/jachira-to-...0353460013696a



Cytat:
- Każde moje działanie, w którym wykorzystywałam umiejętności i narzędzia z poprzedniego zawodu, było podyktowane okolicznościami. Często odbiera się nam prawo wypowiedzi. Nie mogąc zabrać głosu z mównicy sejmowej, korzystam z innych form. Nie porównujmy przekazywania treści za pomocą rekwizytów i symboli do tego, co robi obecna władza. To są prawdziwe skandale i szok ......


Cytat:
- Szokuje PiS, swoją bezczelnością i uwłaszczaniem się na państwowym... Nie porównujmy wykorzystywania rekwizytów i symboli do przekazywania ważnych treści do tego, co robi obecna władza. To oni szokują nas tym, że rozdają wille swoim znajomym, nagle wytaczają wojnę o mięso, którego nikt im nie zabrania jeść, manipulują, kradną, wrzucają dwa mld złotych w Ostrołękę. To są skandale i szok, a nie Klaudia Jachira - podkreśla.
Pozdrawiam
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #835  
Nieprzeczytane 16-03-2023, 08:38
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 543
Domyślnie

Witam !




Jura Krakowsko-Częstochowska
Skałki - Niegowonice

https://www.youtube.com/watch?v=d4nuaSAqn0c


Skałki Niegowonickie – grupa skał w miejscowości Niegowonice w powiecie - Zawiercie. Znajdują się na Wyżynie Częstochowskiej będącej częścią Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Jest to grupka skał wapiennych, na otwartym terenie. Ponieważ znajdują się na wzniesieniu i na otwartym terenie, są dobrym punktem widokowym.

Skałki były punktem wypadowym mojego dzieciństwa.

























__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #836  
Nieprzeczytane 19-03-2023, 06:05
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 543
Domyślnie

Witam !

Bajkał

Babuszka znad Bajkału

Liubov (co po rosyjsku oznacza "miłość") ma 80 lat. Od lat mieszka sama nad jeziorem Bajkał na Syberii. Z wygiętymi plecami i odmrożonymi palcami musi codziennie przebijać się przez lód, by wydobyć wodę z przerębla. Jednak nigdy się nie zniechęca. Opowiada nam o swojej miłości do tego miejsca, która jest tak szeroka i głęboka jak sam Bajkał. Dla niego zniesie wszystko...Poruszający dokument Vivien Pieper.

https://www.arte.tv/pl/videos/104026...r&cmpspt=email



Pozdrawiam
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #837  
Nieprzeczytane 20-03-2023, 09:53
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 543
Domyślnie

Witam !

Ojcowski Park Narodowy (najmniejszy w Polsce) leży w południowej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej.



Jaskinia Krowia leży w Ojcowskim Parku Narodowym.

Jaskinia / Schronisko Krowie – schronisko w Ojcowskim Parku Narodowym. Znajduje się w skale zlokalizowanej przy drodze biegnącej Doliną Prądnika, w odległości mniej niż 100 m od Bramy Krakowskiej.
Nazwa schroniska pochodzi od tego, że w XIX wieku podobno trzymano w nim krowy i owce, wypasane na okolicznych pastwiskach Doliny Prądnika.

Jaskinia Krowia


*

Przez Ojcowski Park Narodowy płynie rzeczka Prądnik (12 km)

Rzeczka Prądnik (niebieska linia) płynie obok zamku w Ojcowie i zamku- Pieskowa Skała



*

Brama Krakowska




Jaskinia Krowia (po prawej stronie) i Brama Krakowska (po lewej stronie)


Rzeczka Prądnik
Maczuga Herkulesa
Zamek - Pieskowa Skała


Pozdrawiam
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #838  
Nieprzeczytane 22-03-2023, 13:01
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 543
Domyślnie

Witam !
Co przedstawia poniższe zdjęcie ?
Pluto powinien wiedzieć ...


Pozdrawiam
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #839  
Nieprzeczytane 26-03-2023, 12:20
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 543
Domyślnie

Witam !

Jura Krakowsko-Częstochowska

Januszkowa Góra





Nazwa wzgórza pochodzi od legendarnego zbójnika Januszka, który podobno ukrywał się w lasach tego wzgórza.
Jak zapewniają miejscowe przekazy, w Januszkowej Górze (okolice Olkusza) ukryte są skarby.
Skarb ukryty w Januszkowej Góry czeka na odkrycie, a przypadnie on temu, kto pochwyci największą ze stojących tu skał i przerzuci ją na wzgórze zamkowe w Rabsztynie.

"
Trudniejsze może być odnalezienie skarbu ukrytego przez powstańców styczniowych w Zubowych Skałach, pomiędzy Podlesiem a Jaroszowcem (gm.Olkusz). Jeszcze przed drugą wojną światową w leśniczówce w Zalesiu Golczowskim zjawił się tajemniczy przybysz z Zagłębia, który wybrał się na wycieczkę w tutejsze lasy. Gdy wrócił po kilkunastu godzinach, opowiadał leśniczemu Skubisowi, że znalazł skarb złożony ze sztab złota i platyny, a także monet i biżuterii, ale na razie pozostawił go na miejscu, obiecując, że rychło pojawi się tu, by go ze sobą zabrać. Człowiek ten zapewniał, że przy pomocy stężonego kwasu zniszczył znajdujące się na skałach znaki prowadzące do kryjówki. Później wybuchła wojna, a on nigdy więcej nie pojawił się już w tym miejscu."


Januszkowa Góra
https://www.youtube.com/watch?v=WbQAU0x9y8Y&t=96s


Januszkowa Góra - niebieska kropka (obok jest Rabsztyn i Olkusz)



















Pozdrawiam
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #840  
Nieprzeczytane 27-03-2023, 13:15
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 543
Domyślnie

Witam !


Jura Krakowsko-Częstochowska


Skały Rzędkowickie – grupa skał w miejscowości Rzędkowice. Powiat Zawiercie.
Zbudowane z wapieni skały mają formę wału o długości ponad 1 km. Obecnie są jednym z najbardziej popularnych regionów wspinaczkowych.

Skały Rzędkowickie - czerwona kropka a nad nimi Olsztyn-zamek, po lewej stronie Będzin-zamek, po prawej stronie Smoleń-zamek. W Zawierciu - zamek Bąkowiec ... itd.




Skały Rzędkowickie










Okiennik Rzędkowicki



Pozdrawiam
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Prawie jedna trzecia seniorów korzysta z mediów społecznościowych - komentarze 94.40.46.xxx Ogólny 0 01-09-2013 13:42
Jedna piosenka na dzień dla Was, od Scarlett Scarlett Muzyka - wątki archiwalne 195 12-07-2012 07:56

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 20:24.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.