menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Styl życia > Podróże, turystyka
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #41  
Nieprzeczytane 04-02-2023, 10:01
Lulka's Avatar
Lulka Lulka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2011
Posty: 27 346
Domyślnie

Pochodziliśmy po starówce w Funchal, wzmocniliśmy się poncha, to czas na mały spacer po stolicy

Kierujemy się w kierunku katedry.
W wielu miejscach spotykamy tradycyjne azulejos, czyli niebieskie, ozdobne płytki portugalskie.



Tak wyglądają uliczki w Funchal, pełne sklepików, kawiarń,
punktów usługowych i roślinności.



A tu już szeroka aleja przy katedrze, wysadzana drzewami, miejsce spotkań, spacerów i odpoczynku



Aleja dochodzi do placu, na którym stoi katedra.
Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Funchal z 1514 r. jest jednym z nielicznych budynków
na wyspie, które przetrwały praktycznie w stanie nienaruszonym niemal od początku kolonizacji wyspy. Ściany katedry wykonane są z kamienia wulkanicznego, a zadaszenie z drewna cedrowego.

Przed katedrą znajduje się pomnik Jana Pawła II, upamiętniający jego wizytę na wyspie.
Papież był na Maderze tylko raz, 12 maja 1991 r, we wnętrzu katedry znajduje się tablica pamiątkowa.
Wewnątrz znajdziemy również tradycyjne azulejos.
Zwróćcie uwagę na pięknie wykonane sufity z drewna cedrowego.













na dziedzińcu resztki starego fresku



tablica upamiętniająca wizytę Jana Pawła II



Na zdjęciach tego nie widać, ale przed katedrą jest wiele
lokali gastronomicznych, pełnych turystów,
a na schodach przed świątynią siedzieli miejscowi muzycy
i umilali nam czas miejscowymi i światowymi przebojami

__________________
Życia nie mierzy się ilością oddechów. ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.
– Maya Angelou
Odpowiedź z Cytowaniem
  #42  
Nieprzeczytane 04-02-2023, 10:34
Lulka's Avatar
Lulka Lulka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2011
Posty: 27 346
Domyślnie

Dalej bank i pomnik żeglarza i odkrywcy Madery.
João Gonçalves Zarco (ur. ok. 1390, zm. 21 listopada 1471) − portugalski żeglarz i podróżnik, odkrywca Madery.

Zarco był żołnierzem w służbie księcia Henryka Żeglarza. Od młodych lat zajmował się strzeżeniem wybrzeża Algarve przed atakami muzułmańskich piratów jako kapitan statku. Brał udział w zdobyciu Ceuty w 1415 roku, gdzie stracił oko. Kierował wyprawą, która w 1418 roku przypadkiem odkryła wyspę Porto Santo i w 1419 roku Maderę.



fragment fortu obronnego



Fort św. Jana Chrzciciela (port. Forte de São Tiago), charakterystyczna budowla położona na wybrzeżu starego miasta, powstał w XVII w. za panowania Filipa II Habsburga jako jedna z całego systemu warowni obronnych wokół Funchal, strzegąca stolicę wyspy przed atakami… piratów.
A obawy przed morskimi rabusiami nie były wcale bezpodstawne, wszak wystarczy wspomnieć, iż w 1566 roku francuscy korsarze pod wodzą kapitana Pierre’a Bertranda de Montluca plądrowali miasto przez dwa tygodnie!

To właśnie wtedy, podczas tego ataku piratów, siostry zakonne uciekły i znalazły schronienie
w słynnej już Doliny Zakonnic, położonej w wysokich i trudno dostępnych górach.
Ten punkt pozostał nam do zwiedzania na następny raz

Piękna budowla, w której na dole mieści się kawiarnia z zachwycającymi azulejos





__________________
Życia nie mierzy się ilością oddechów. ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.
– Maya Angelou
Odpowiedź z Cytowaniem
  #43  
Nieprzeczytane 04-02-2023, 13:24
bogda's Avatar
bogda bogda jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Częstochowa
Posty: 61 927
Domyślnie

Chwila przerwy w pracach, to ja na Maderę.
Lulka dzięki, z przyjemnością zwiedzam.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #44  
Nieprzeczytane 04-02-2023, 15:49
gjotka's Avatar
gjotka gjotka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2020
Miasto: Warszawa
Posty: 3 326
Uśmiech Lulko

Dziękuję za wspaniałą wirtualną podróż Przysiadłam przy stoliku, popróbowałam poncha i.....już nie wiem czy ten zawrót głowy to od mnogości cudnej urody kolorów, czy od.....

„Całe nasze życie to działanie i pasja. Unikając zaangażowania w działania i pasje naszych czasów, ryzykujemy, że w ogóle nie zaznamy życia.“
Herodot



Lulko, z zapałem i zachwytem dziecka poznawaj swoje światy......

Serdeczności
__________________
__________

Odpowiedź z Cytowaniem
  #45  
Nieprzeczytane 04-02-2023, 16:08
Lulka's Avatar
Lulka Lulka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2011
Posty: 27 346
Domyślnie

Cytat:
Napisał bogda
Chwila przerwy w pracach, to ja na Maderę.
Lulka dzięki, z przyjemnością zwiedzam.
Bogda, miło mi

Idziemy dalej...

Dochodzimy do Praca do Muncipio – to plac, wokół którego stoją najważniejsze budynki w mieście;
ratusz miejski, XVII wieczny kościół św. Jana Ewangelisty oraz budynki tutejszego uniwersytetu.

Zainteresował nas ciekawą architekturą ratusz miejski Paços do Concelho z końca XVIII wieku,
wcześniej był to pałac hrabiego Carvalhal.



Otwarte drzwi zachęcają do wejścia.
Zaglądamy na dziedziniec, gdzie zaprasza nas dalej miła pani.
Miejsce starannie utrzymane, po bokach ścian zachwycające płytki azulejos.



W środku przyjemny dziedziniec, rzeźba, kolorowe rabaty i wyłożona płytkami fontanna,
można odpocząć w ciszy na ławeczce.







Zwróćcie uwagę na posadzkę, tu w wielu miejscach chodniki i aleje spacerowe wyłożone są
drobnymi kamyczkami z oceanu, układanymi w geometryczne wzory.
Co za precyzyjna i żmudna praca! Ale wygląda to solidnie i jest trwałe.

__________________
Życia nie mierzy się ilością oddechów. ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.
– Maya Angelou
Odpowiedź z Cytowaniem
  #46  
Nieprzeczytane 04-02-2023, 16:18
Lulka's Avatar
Lulka Lulka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2011
Posty: 27 346
Domyślnie

Cytat:
Napisał gjotka
Dziękuję za wspaniałą wirtualną podróż Przysiadłam przy stoliku, popróbowałam poncha i.....już nie wiem czy ten zawrót głowy to od mnogości cudnej urody kolorów, czy od.....

„Całe nasze życie to działanie i pasja. Unikając zaangażowania w działania i pasje naszych czasów, ryzykujemy, że w ogóle nie zaznamy życia.“
Herodot



Lulko, z zapałem i zachwytem dziecka poznawaj swoje światy......

Serdeczności
Gjotko, bardzo dziękuję
Bardzo ciekawa książka i piękny cytat

Zawsze przypomina mi się też cytat Paulo Coelho;

"Statek jest bezpieczny, kiedy stoi w porcie. Nie po to jednak buduje się statki."

i jeszcze Mark Twain

"Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj."

Pozdrawiam ciepło...
__________________
Życia nie mierzy się ilością oddechów. ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.
– Maya Angelou
Odpowiedź z Cytowaniem
  #47  
Nieprzeczytane 04-02-2023, 17:25
Lulka's Avatar
Lulka Lulka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2011
Posty: 27 346
Domyślnie

Obok znajduje się kościół św. Jana Ewangelisty (Igreja de Săo Joăo Evangelista) wybudowany w 1629 r. oraz Kolegium Jezuickie, które – choć architektonicznie zupełnie niepozorne – skrywa w sobie wyjątkowo burzliwą i niejednoznaczną przeszłość.

Przybycie pierwszych Jezuitów na odległą Maderę miało związek z atakiem francuskich korsarzy, którzy w 1566 roku zaatakowali wybrzeże Funchal od strony północnej.
Piraci splądrowali wyspę, a owoce wielkiej grabieży zostały następnie sprzedane na Wyspach Kanaryjskich.
Jezuici założyli tu pierwszą szkołę jezuicką w XVI wieku na listowną prośbę mieszkańców do ówczesnego króla Sebastiana.

Niegdyś mieściły się tu szkoły, seminarium diecezjalne, koszary wojskowe, a nawet niewielkie więzienie.
Obecnie budynek jest siedzibą rektoratu Uniwersytetu Maderskiego oraz działów administracyjnych uczelni.

Szkoda byłoby tam nie zajrzeć.
To zaglądamy...
U nas pewnie byłby tylko dostęp do przedsionka, a tu nie,
można wejść i podziwiać
A jest co, bo wnętrze jest bogato zdobione.











Na resztę w Funchal, czyli wizytę w Ogrodzie Botanicznym z wjazdem kolejką na
wzgórze Monte zapraszam jutro, bo muszę już uciekać...
Dziękuję za towarzyszenie mi w podróży wszystkim tu zaglądającym
__________________
Życia nie mierzy się ilością oddechów. ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.
– Maya Angelou

Ostatnio edytowane przez Lulka : 04-02-2023 o 17:32.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #48  
Nieprzeczytane 04-02-2023, 20:35
tar-ninka's Avatar
tar-ninka tar-ninka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2006
Miasto: małopolska
Posty: 26 710
Domyślnie

Lulko z wielką przyjemnością zwiedzałam dzisiaj razem z tobą ten piękny kraj
Przydała mi się taka podróż bardzo , dziękuję
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #49  
Nieprzeczytane 05-02-2023, 00:55
Bachorek's Avatar
Bachorek Bachorek jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2019
Miasto: Warszawa Polska
Posty: 5 067
Domyślnie 💡

Ja dopiero teraz bo nie lubię zbiorowych wycieczek .
Duźo czasu zajęło mi oglądanie roślin przepięknych .
Kolorowe kwiaty lubię ale także podziwiam kształty kaktusowatych .
Szkoda ze nie można przesłać zapachu i smaku .
Czy próbowałaś wielu owoców?Bo ja bym musiał wszystkie...
Ale poważnie. .. pięknie tam jest .
Chciałbym mieć jeden no moźe dwa egzemplarze tych cudownych drzwi .
Jak nędznie przy nich wygląda nowoczesność oszklona na przykład.
.Do takiego kościoła teź bym nie wahał się wejść ani do ratusza..
Starówka,katedra,fort...
Będę dalej wędrował jak po prowadzisz. ...
__________________


Nie ma rozpusty gorszej niż myślenie.
Wisława Szymborska
Odpowiedź z Cytowaniem
  #50  
Nieprzeczytane 05-02-2023, 01:02
gratka's Avatar
gratka gratka jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: wioska
Posty: 16 003
Domyślnie Dobry wieczór!

Szczęśliwi są ludzie, których dobra splądrowano tylko raz (?) w bardzo odległej przeszłości
tj. 457 lat temu, a oni to jeszcze pamiętają. Są to oczywiste plusy mieszkania na wyspie.
Bardzo, ale to bardzo podobają mi się azulejos i te wszystkie niebieskie mozaiki,
kafelki i co tam jeszcze może być z ceramiki barwionej na lazury.

Chciałabym zapamiętać pejzaże i zabytki, oczywiście rośliny też, które dla nas są
obrazkami tylko, jednak z taką ... ( brakuje mi słów) czułością je pokazujesz,
że czuje się prawie Twoją ekscytację.
__________________
Nie możesz zatrzymać żadnego dnia, ale możesz go nie stracić....
Odpowiedź z Cytowaniem
  #51  
Nieprzeczytane 05-02-2023, 09:43
Lulka's Avatar
Lulka Lulka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2011
Posty: 27 346
Domyślnie

Cytat:
Napisał tar-ninka
Lulko z wielką przyjemnością zwiedzałam dzisiaj razem z tobą ten piękny kraj
Przydała mi się taka podróż bardzo , dziękuję
Tarninko, dziękuję
Cytat:
Bachorek
Ja dopiero teraz bo nie lubię zbiorowych wycieczek .
Duźo czasu zajęło mi oglądanie roślin przepięknych .
Kolorowe kwiaty lubię ale także podziwiam kształty kaktusowatych .
Szkoda ze nie można przesłać zapachu i smaku .
Czy próbowałaś wielu owoców?Bo ja bym musiał wszystkie...
Ale poważnie. .. pięknie tam jest .
Chciałbym mieć jeden no moźe dwa egzemplarze tych cudownych drzwi .
Jak nędznie przy nich wygląda nowoczesność oszklona na przykład.
.Do takiego kościoła teź bym nie wahał się wejść ani do ratusza..
Starówka,katedra,fort...
Będę dalej wędrował jak po prowadzisz. ...
Bachorku, ja też nie przepadam za zbiorowymi wycieczkami, dlatego co się tylko da,
zwiedzamy indywidualnie
Próbowałam wielu owoców, wszystkie może nie, ale te najbardziej dziwne musiałam.
Drzwi niesamowite, prawda? I jak zmieniają otoczenie, wielkie brawa należą się Artystom za pomysł i wykonanie.
Miło mi, że ze mną wędrujesz, oczywiście będzie ciąg dalszy, zapraszam

Muszę tu koniecznie wspomnieć o osobie, która za tym stoi.
To "Joăo Carlos Abreu był (poza wieloma innymi funkcjami, które pełnił…) Regionalnym Sekretarzem do Spraw Turystyki i Kultury na Maderze. To dzięki niemu możecie podziwiać na Maderze jeden z największych pokazów sylwestrowych. To on uważany jest za ojca Festiwalu Kwiatów, Festiwalu Wina, Festiwalu Atlantyckiego, Obchodów Karnawału i wielu innych wydarzeń ściągających co roku tłumy turystów na Maderę.

Jego marzeniem było nie tylko ściągnięcie turystów na Maderę, ale też zjednoczenie turystów z lokalnymi mieszkańcami przy wspólnej zabawie. Madera nie byłaby Maderą, jaką znamy obecnie, gdyby nie zasługi Joăo Carlos Abreu.

Joăo Carlos Abreu był wielkim zwolennikiem projektu Art of Open Doors („artE das pORtas Abertas”) i uważany jest za jednego z głównych promotorów i siłę napędową odrodzenia Starego Miasta w Funchal."

O słynnych pokazach sylwestrowych jeszcze napiszę, opowiadała nam o nich przewodniczka na wycieczce na wschód wyspy, która dopiero przed nami.

Często jest tak, że na temat miejsca, które zwiedzałam, dokształcam się dokładnie dopiero po powrocie...
Jeszcze raz przytoczę słowa Ryszarda Kapuścińskiego,
jakże trafne;
"Podróż przecież nie zaczyna się w momencie, kiedy ruszamy w drogę, i nie kończy, kiedy dotarliśmy do mety. W rzeczywistości zaczyna się dużo wcześniej i praktycznie nie kończy się nigdy, bo taśma pamięci kręci się w nas dalej, mimo że fizycznie dawno już nie ruszamy się z miejsca. Wszak istnieje coś takiego jak zarażenie podróżą i jest to rodzaj choroby w gruncie rzeczy nieuleczalnej."
__________________
Życia nie mierzy się ilością oddechów. ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.
– Maya Angelou
Odpowiedź z Cytowaniem
  #52  
Nieprzeczytane 05-02-2023, 09:58
Lulka's Avatar
Lulka Lulka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2011
Posty: 27 346
Domyślnie

Cytat:
Napisał gratka
Szczęśliwi są ludzie, których dobra splądrowano tylko raz (?) w bardzo odległej przeszłości
tj. 457 lat temu, a oni to jeszcze pamiętają. Są to oczywiste plusy mieszkania na wyspie.
Bardzo, ale to bardzo podobają mi się azulejos i te wszystkie niebieskie mozaiki,
kafelki i co tam jeszcze może być z ceramiki barwionej na lazury.

Chciałabym zapamiętać pejzaże i zabytki, oczywiście rośliny też, które dla nas są
obrazkami tylko, jednak z taką ... ( brakuje mi słów) czułością je pokazujesz,
że czuje się prawie Twoją ekscytację.
Gratko, dzięki jeżeli chodzi o historię Madery, to nie do końca było tak różowo

W XV wieku, gdy dotarli tu żeglarze portugalscy, ziemię pod uprawę zyskiwano karczując i wypalając lasy.
Na wyspie osiedlali się głównie uciekinierzy z terenu Portugalii, prześladowani Maurowie i Żydzi z Hiszpanii, Holendrzy i Włosi.
Do pracy na plantacjach trzciny cukrowej sprowadzano czarnych niewolników z Afryki, czyli był wyzysk
i niewolnictwo.
W 1931 r. na wyspie wybuchła rebelia przeciw lizbońskiej dyktaturze generała Carmony (Rewolta Maderska). Spowodowana ona była ograniczonym prawem do wyrobu mąki, co spowodowało wzrost ceny chleba, co z kolei wywołało kryzys gospodarczy i bankowy. Po początkowych sukcesach rebelia została stłumiona przez wojsko przybyłe z Lizbony.
Dopiero od 1 lipca 1976 r. utworzono tu region autonomiczny z własnym rządem regionalnym i parlamentem.
Ale masz rację, położenie wyspy ma swoje plusy, nie dotarła tu zawierucha wojenna.

Azulejos zachwycające, szkoda, że nie mam więcej zdjęć, poszperam jeszcze u córki, może ona ma więcej.

Co do roślin, to wiesz, dla mnie to jak własne "dzieci", cieszy mnie każdy kwiatek a już tutaj jest
takie bogactwo odmian i gatunków, że czuję się jak w raju I tak tę wyspę postrzegam - jako raj na ziemi
__________________
Życia nie mierzy się ilością oddechów. ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.
– Maya Angelou
Odpowiedź z Cytowaniem
  #53  
Nieprzeczytane 05-02-2023, 10:20
Lulka's Avatar
Lulka Lulka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2011
Posty: 27 346
Domyślnie Ogród Botaniczny w Funchal na Maderze

Zapraszam zatem to tego prawdziwego raju dla miłośników roślin, ale w tym celu musimy poszybować wysoko...

W stolicy znajdują się aż cztery ogrody, które trzeba koniecznie zwiedzić choć w części, przebywając w tym miejscu.
Nam udało się zwiedzić dwa; ogród botaniczny Jardim Botânico da Madeira oraz prywatny ogród Palheiro Gardens.

Jardim Botânico da Madeira to najsłynniejszy ogród botaniczny na wyspie, zlokalizowany 3 km na północ od Funchal.
Ogród botaniczny położony jest na wzgórzu Monte, gdzie można się dostać za pomocą kolejki Teleférico.
Na dole na stacji kolejki można kupić bilet na wjazd łącznie z biletem do jednego z ogrodów. My wybraliśmy ogród botaniczny.
Koszt tych biletów to 34 euro (dwie kolejki w dwie strony + wstęp do jednego ogrodu).
Bilet dla osoby dorosłej obejmujący przejażdżkę kolejką w obie strony kosztował 18 euro
i z wcześniejszych wpisów w necie, widzę, że ciągle drożeje.
Opisuję to dokładnie, ponieważ informacje na stacji nie są jasne, kilka osób w hotelu pytało nas jak tam się dostać, a może komuś kiedyś przyda się ta wiedza.
Kas jest więcej i działają sprawnie.

Ogród botaniczny czynny jest od 9:00 do 18:00 ale radzę wybrać się tam do południa, bo pierwszego dnia w Funchal o 13:30 już nie chcieli nam sprzedać biletów na kolejkę, bo był długi sznur oczekujących a zwiedzanie dwóch ogrodów trwa kilka godzin i można nie zdążyć na ostatni zjazd.

Stacja kolejki jest na samym dole miasta, blisko oceanu.





agawa "koci ogon"



Jak pisałam, pierwszego dnia nie udało nam się dostać biletów, przyjechałyśmy drugi raz wcześniej.
Już przed południem kolejka turystów z całego świata była spora, ale jeszcze nie największa.



__________________
Życia nie mierzy się ilością oddechów. ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.
– Maya Angelou

Ostatnio edytowane przez Lulka : 05-02-2023 o 10:42.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #54  
Nieprzeczytane 05-02-2023, 10:36
Lulka's Avatar
Lulka Lulka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2011
Posty: 27 346
Domyślnie

To lecimy w górę!
Kolejka wznosi się na wysokość 560 metrów, pokonuje trasę 3 km i można podziwiać widoki na Funchal i Atlantyk,
gdzie wtedy stały na redzie dwa ogromne liniowce.
Do jednego wagonika może wejść od 4 do 6 osób.

Zdjęcia nie są czyste, bo oczywiście robione przez szybę,
ale widoki były niesamowite!







Czasem można było zobaczyć eleganckie wille z basenami.









Można się tu dostać również samochodem lub autobusem,
ale nie miałyśmy czasu, żeby szukać, jaka linia
autobusowa dojeżdża na górę, a kolejka to też atrakcja.
Młodzi i sprawni mogą pokonać ten dystans piechotą,
ale to już dla wspinaczy górskich.
__________________
Życia nie mierzy się ilością oddechów. ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.
– Maya Angelou
Odpowiedź z Cytowaniem
  #55  
Nieprzeczytane 05-02-2023, 11:10
bogda's Avatar
bogda bogda jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Częstochowa
Posty: 61 927
Domyślnie

Dzień dobry.
Przyleciałam ogrzać się wirtualnym ciepełkiem.
Cytat:
Jak pisałam, pierwszego dnia nie udało nam się dostać biletów, przyjechałyśmy drugi raz wcześniej.
Już przed południem kolejka turystów z całego świata była spora, ale jeszcze nie największa.
Dużą popularnością cieszy się ta wyspa.
Widoki z góry niesamowite, widać olbrzymią przestrzeń.
Cytat:
Bardzo, ale to bardzo podobają mi się azulejos i te wszystkie niebieskie mozaiki,
kafelki i co tam jeszcze może być z ceramiki barwionej na lazury.
Gratko, mnie podobnie, ten kolor nadaje takie świeżości.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #56  
Nieprzeczytane 05-02-2023, 11:21
Lulka's Avatar
Lulka Lulka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2011
Posty: 27 346
Domyślnie

Taki mamy widok ze wzgórza Monte, z ostatniej stacji kolejki.
Na górze jest parking i kafejka, gdzie można wypić kawę.



Po około 20 minutowym wjeździe na górę, od razu jest wstęp na lewo do ogrodu Monte Palace Tropical Garden,
płatnym dodatkowo 12,5 euro, ale my kierujemy się w prawo do ogrodu botanicznego.
Aby tam się dostać, trzeba przejść około 300 m w dół, po ścieżce ułożonej z wygodnych schodów,
do kolejnej stacji kolejki, która zwiezie nas w dół do połowy góry.



wita nas krzew lantany



I znowu wsiadamy do kolejnej kolejki



Tu widoki są jeszcze lepsze, wprost fantastyczne!
Zjeżdżamy dość ostro w dół do wielkiego górskiego wąwozu.
Pod nami głęboka przepaść i lasy, zielone i bujne...









na prawo widok na Funchal, zwróćcie uwagę na podwójne tunele górskie, tu tych tuneli jest cała masa

__________________
Życia nie mierzy się ilością oddechów. ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.
– Maya Angelou

Ostatnio edytowane przez Lulka : 05-02-2023 o 11:27.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #57  
Nieprzeczytane 05-02-2023, 11:34
Lulka's Avatar
Lulka Lulka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2011
Posty: 27 346
Domyślnie

Cytat:
Napisał bogda
Dzień dobry.
Przyleciałam ogrzać się wirtualnym ciepełkiem.

Dużą popularnością cieszy się ta wyspa.
Widoki z góry niesamowite, widać olbrzymią przestrzeń.

Gratko, mnie podobnie, ten kolor nadaje takie świeżości.
Hej, Bogda
Te zdjęcia nie oddają tej przestrzeni, którą masz pod nogami.
Warto doświadczyć takiej przejażdżki

Tak, przyjeżdża tu bardzo dużo turystów, co kilka godzin
ląduje samolot, a na pokładzie wszystkie miejsca
zajęte, u nas leciało 240 osób.
A jeszcze są inne środki transportu, wiele osób przypływa
wielkimi statkami wycieczkowymi.
Ale jakoś się ci turyści rozchodzą po wyspie, jest dużo hoteli i prywatnych miejsc noclegowych,
no i w tych górach wszyscy się "gubią"
__________________
Życia nie mierzy się ilością oddechów. ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.
– Maya Angelou
Odpowiedź z Cytowaniem
  #58  
Nieprzeczytane 05-02-2023, 13:24
Lulka's Avatar
Lulka Lulka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2011
Posty: 27 346
Domyślnie

Wchodzimy wreszcie do Ogrodu Botanicznego...

Ogród Botaniczny został wybudowany na terenach będących posiadłością szkockiego hotelarza, Wiliama Reida
i oddany do zwiedzania.
W kolekcji znajduje się 2 tys. gatunków roślin.
Ogród zajmuje powierzchnię 8 ha i jest podzielony na obszary tematyczne:
- kolekcję roślin rodzimych i endemicznych
arboretum stanowiące kolekcję gatunków pochodzących z Himalajów oraz obszarów tropikalnych
- kolekcję sukulentów, w szczególności pochodzących z Afryki południowej
- kolekcję użytkowych roślin tropikalnych – uprawnych, aromatycznych i medycznych.

Na wstępie powitały nas kwitnące kamelie w różnych kolorach



i ketmie, czyli róże chińskie



oraz różne gatunki palm



palma sabałowa, znana również jako palma kapuściana

__________________
Życia nie mierzy się ilością oddechów. ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.
– Maya Angelou

Ostatnio edytowane przez Lulka : 05-02-2023 o 13:31.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #59  
Nieprzeczytane 05-02-2023, 13:49
Lulka's Avatar
Lulka Lulka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2011
Posty: 27 346
Domyślnie

po drodze napotykamy znane nam narcyzy bukietowe



kliwie, rosnące u nas w doniczkach



i ciekawe drzewko Tibuchina urvilleańska, które rośnie w tropikalnych lasach deszczowych Brazylii
a u nas można ją uprawiać jedynie w oranżerii czy ciepłej szklarni

__________________
Życia nie mierzy się ilością oddechów. ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.
– Maya Angelou
Odpowiedź z Cytowaniem
  #60  
Nieprzeczytane 05-02-2023, 14:04
Lulka's Avatar
Lulka Lulka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2011
Posty: 27 346
Domyślnie

dalej z rodziny bromeliowatych Neoregelie





i kwitnące drzewka kamelii, mnóstwo uroczych kamelii



__________________
Życia nie mierzy się ilością oddechów. ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.
– Maya Angelou
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Popularne miejsca na wakacje - Rodos, wyspa słońca i miłości - komentarze elzbietab44 Ogólny 10 29-03-2020 16:46
Jakie buty modne tej wiosny Viga Moda i styl 4 17-07-2019 10:52
Grecja na wakacje. Thassos - rajska wyspa - komentarze domiXXZ Ogólny 2 24-10-2018 13:39
Ruch i relaks by przetrwać do wiosny - komentarze zosinek Ogólny 3 09-07-2012 11:34
Wyspa kufa86 Kupię, sprzedam, zamienię 89 25-01-2008 01:47

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 19:07.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.