menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Gospodarka i środowisko
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #521  
Nieprzeczytane 19-01-2023, 18:49
Stefan's Avatar
Stefan Stefan jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Gdańsk
Posty: 3 751
Domyślnie

Cytat:
Napisał Siri
Trzymajmy się ....
A R.Rynkowski śpiewa:
"Nie dajmy się także zwariować. Gdy będzie już bardzo źle....."
https://www.youtube.com/watch?v=tgoJ-3UoYxY .
.

Pozdrawiam.

Ostatnio edytowane przez Stefan : 21-01-2023 o 13:41.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #522  
Nieprzeczytane 28-01-2023, 10:24
Siri's Avatar
Siri Siri jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2010
Posty: 24 311
Domyślnie

https://www.twojapogoda.pl/wiadomosc...o-sie-skonczy/

Bez jedzenia człowiek może przetrwać 3 tygodnie, jednak bez wody zaledwie 3 dni. Chociaż oceany stanowią aż 71 procent powierzchni ziemi i wydawałoby się, że wody nigdy nam nie zabraknie, to trzeba pamiętać, że jest to woda słona, która nie nadaje się do picia.

Jej odsalanie jest bardzo powolne i kosztowne, a przez to mało wydajne. Pozostaje nam więc dbać o zasoby słodkiej wody, które jednak, jak ostrzegają nas naukowcy z NASA, wciąż się kurczą i to coraz szybciej.

Po 2070 roku niedostatek wody zaczną odczuwać mieszkańcy południowej i środkowej Europy, w tym także Polski. Obecnie problem restrykcji w zużywaniu wody pojawia się podczas suszy. W naszym kraju jak dotąd jeszcze nie wprowadzano takich obostrzeń, ale może się to zmienić.

Dane satelitarne pomogą nam w przyszłości lepiej zarządzać i gospodarować wodą pitną, również w obliczu postępujących zmian klimatycznych. Jest więc nadzieja, że wreszcie zaczniemy szanować życiodajny płyn, bez którego żadna istota żywa nie może przetrwać.
__________________
Uśmiechnij się, jutro będzie gorzej.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #523  
Nieprzeczytane 01-02-2023, 11:39
pluto37 pluto37 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: Częstochowa Ślaskie
Posty: 55 561
Domyślnie

Siri!
Masz rację.... Ale te satelity to jedynie lepsze narzędzia do tego co i tak muszą zrobić ludzie na samym dole drabiny społecznej.
To w znacznej mierze zwykli ludzie decydują o stanie środowiska i o gospodarce zasobami.... Wszystko jedno czy to woda, czy inne zasoby konieczne do zbiorowego i indywidualnego żywota.

Nie trzeba satelitów żeby wiedzieć, że np odkrywki węgla brunatnego powodują pustynnienie olbrzymich obszarów czego dowodem jest m.in. Wielkopolska. Tu u nas.
Dodaj do tego przerobienie rzek na rury odprowadzające coraz mniejsze zasoby wody do Bałtyku. I drastyczne obniżenie poziomu wód gruntowych...itd
Odpowiedź z Cytowaniem
  #524  
Nieprzeczytane 01-02-2023, 11:46
pluto37 pluto37 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: Częstochowa Ślaskie
Posty: 55 561
Domyślnie

Stefanie Szanowny!

taka notatka wpadła mi w oko:

Cytat:
W Wodzisławiu Eko Okna budują tylko jedna halę produkcyjną, która będzie jednak imponujących rozmiarów. - To będzie hala o wielkości 17 boisk piłkarskich, 120 tysięcy metrów kwadratowych.

Tak sobie myślę, że gdyby taką powierzchnię pokryć fotopanelami to ileś kwh mogłoby zasilić potrzeby w zasilaniu prądem zakładu i ew. okolicy.

Może przy wydawaniu zezwolenia na budowę powinien być taki zapis???
Odpowiedź z Cytowaniem
  #525  
Nieprzeczytane 06-02-2023, 15:24
Siri's Avatar
Siri Siri jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2010
Posty: 24 311
Domyślnie

Na co zezwoliła Komisja Europejska?
Każdą nową żywność w UE dopuszcza Komisja Europejska po uprzedniej zgodzie Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). 3 stycznia 2023 roku Komisja Europejska wydała rozporządzenie zezwalające na wprowadzanie na rynek częściowo odtłuszczonego proszku z Acheta domesticus (świerszcza domowego) jako nowej żywności oraz zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) 2017/2470. Nowa żywność to produkty, które nie były stosowane w znacznym stopniu do spożycia przez mieszkańców Unii Europejskiej przed 1997 rokiem. Wcześniej zielone światło dał EFSA. Po wykonanych badaniach orzekł, że spożywanie odtłuszczonego proszku ze świerszcza domowego jest bezpieczne dla ludzi, choć są obawy, że może uczulać osoby z alergią na skorupiaki i mięczaki.
https://konkret24.tvn24.pl/swiat/zyw...-znany-6679417
__________________
Uśmiechnij się, jutro będzie gorzej.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #526  
Nieprzeczytane 07-02-2023, 21:48
pluto37 pluto37 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: Częstochowa Ślaskie
Posty: 55 561
Domyślnie

Siri!
ZEZWOLIŁA....
To nie znaczy, że NAKAZAŁA.

widać byli amatorzy
To jak z tzw owocami morza... można spożywać, ale nie ma nakazu, bo morskie glizdy mogą komuś nie smakować, albo brzydzić.

O flakach a'la Polacca lepiej nie wspominać bo wprawdzie UE nie rekomenduje, ale i nie zabrania spożywać.

A podobnie jak te koniki polne szkodliwe nie są.
Tylko z konikami polnymi na skrzydełka trza uważać przy zgryzaniu...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #527  
Nieprzeczytane 08-02-2023, 20:14
Siri's Avatar
Siri Siri jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2010
Posty: 24 311
Domyślnie

Cytat:
Napisał pluto37
Siri!
ZEZWOLIŁA....
To nie znaczy, że NAKAZAŁA.

widać byli amatorzy
To jak z tzw owocami morza... można spożywać, ale nie ma nakazu, bo morskie glizdy mogą komuś nie smakować, albo brzydzić.

O flakach a'la Polacca lepiej nie wspominać bo wprawdzie UE nie rekomenduje, ale i nie zabrania spożywać.

A podobnie jak te koniki polne szkodliwe nie są.
Tylko z konikami polnymi na skrzydełka trza uważać przy zgryzaniu...


Pluto, rząd zalecił szpryce na własną odpowiedzialność ,ale nie nakazał , a ludziska polecieli na wyścigi do punktów szczepień.
__________________
Uśmiechnij się, jutro będzie gorzej.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #528  
Nieprzeczytane 08-02-2023, 21:08
Bachorek's Avatar
Bachorek Bachorek jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2019
Miasto: Warszawa Polska
Posty: 5 067
Domyślnie

Cytat:
Napisał Siri
Pluto, rząd zalecił szpryce na własną odpowiedzialność ,ale nie nakazał , a ludziska polecieli na wyścigi do punktów szczepień.

Siri poleciałem bo chciałem a nie musiałem.
A konika polnego pochrupię bo może zdrowszv niż czipsy...
__________________


Nie ma rozpusty gorszej niż myślenie.
Wisława Szymborska
Odpowiedź z Cytowaniem
  #529  
Nieprzeczytane 09-02-2023, 11:03
pluto37 pluto37 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: Częstochowa Ślaskie
Posty: 55 561
Domyślnie

Cytat:
Napisał Siri
Pluto, rząd zalecił szpryce na własną odpowiedzialność ,ale nie nakazał , a ludziska polecieli na wyścigi do punktów szczepień.

Ja podobnie jak Doctore też nie musiałem, bo mnie jakoś generalnie grypopodobne zjawiska szczęśliwie omijają, ale że strzeżonego PAN strzeże i na wszelki wypadek.... I widać, że zadziałało

No i przypomnę, że rządy od kiedy zapewne pamiętasz nie pytały a szczepiły przymusowo.
I być może dlatego możemy dziś wymieniać poglądy

A sporo /także młodszych/ już nie z powodu nie szczepienia.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #530  
Nieprzeczytane 09-02-2023, 11:12
pluto37 pluto37 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: Częstochowa Ślaskie
Posty: 55 561
Domyślnie

Cytat:
Napisał Bachorek
Siri poleciałem bo chciałem a nie musiałem.
A konika polnego pochrupię bo może zdrowszv niż czipsy...

Może być, bo ptaszki chrupią i żyją.
I taki świerszcz miast za kominem może na prywatnie i indywidualnie koncerty odprawiać.

No i tak kombinuję z płytą pamięci czym w tradycyjnej chińskiej aptece obok różnistych stworzeń przerabianych na leki widział świerszcze.

Sama taka apteka to jest samo w sobie zjawisko. Natura w postaci czystej. Łącznie z apotekerem ....też zasuszonym jak eksponaty

Najlepszego!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #531  
Nieprzeczytane 23-02-2023, 23:26
lay lay jest offline
Użytkownik zabanowany
 
Zarejestrowany: Jan 2011
Posty: 152
Domyślnie

Aby zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza warto przemyśleć przesiadkę na rower. W miastach podróż rowerami staje się coraz wygodniejsza a to za sprawą powszechnych stojaków czy parkingów rowerowych https://www.jumatsc.pl/kategoria/sto...ingi-rowerowe/ . Naprawdę warto iść w tym kierunku to jest dobre dla zdrowia
Odpowiedź z Cytowaniem
  #532  
Nieprzeczytane 24-02-2023, 16:22
pluto37 pluto37 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: Częstochowa Ślaskie
Posty: 55 561
Domyślnie

Cytat:
Napisał lay
Aby zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza warto przemyśleć przesiadkę na rower. W miastach podróż rowerami staje się coraz wygodniejsza a to za sprawą powszechnych stojaków czy parkingów rowerowych https://www.jumatsc.pl/kategoria/sto...ingi-rowerowe/ . Naprawdę warto iść w tym kierunku to jest dobre dla zdrowia

Już od dawna propagujemy roweryzm powszechny.
Dziś przynajmniej w wytyczaniu nowych ulic czy tras bierze się rowery pod uwagę.

Ale zauważ, że wielu uczestników tego forum z róznych przyczyn na rower nie wsiądzie i dla nich potrzebny jest maksymalnie ekologiczny transport. Najlepiej publiczny.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #533  
Nieprzeczytane 24-02-2023, 20:11
Siri's Avatar
Siri Siri jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2010
Posty: 24 311
Domyślnie owady do diety

https://wolnemedia.net/naukowiec-ost...adow-do-diety/

Jak zaznacza naukowiec, wartość odżywcza jadalnych owadów jest wysoka, choć nie należy zapominać, że owady mogą produkować lub gromadzić z otoczenia substancje antyodżywcze lub szkodliwe, które mogą wpływać na ograniczenie wykorzystania składników odżywczych takie jak tiaminaza, kwas fitynowy, garbniki, szczawiany, saponiny, chinony i inne. Mogą także stanowić zagrożenie związane ze specyficzną mikroflorą obecną w owadach.

„W przeciwieństwie do innych zwierząt, owady zjadane są najczęściej w całości. W wyniku czego pojawiają się nowe, nieznane nam dotąd zagrożenia związane z możliwością gromadzenia zanieczyszczeń, a przez ich małe rozmiary niemożność zapewnienie ich czystości do spożycia. Należy także pamiętać, że zjadając owada w całości dostarczamy do organizmu także specyficznych mikrobiom, który występuje np. w jelitach. Skutki zdrowotne takiego stanu rzeczy nie są na ten moment znane” – uważa naukowiec.
__________________
Uśmiechnij się, jutro będzie gorzej.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #534  
Nieprzeczytane 24-02-2023, 23:03
Stefan's Avatar
Stefan Stefan jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Gdańsk
Posty: 3 751
Domyślnie

Cytat:
Już od dawna propagujemy roweryzm powszechny.
Dziś przynajmniej w wytyczaniu nowych ulic czy tras bierze się rowery pod uwagę.
Szanowny Pluto napisałeś: "Dziś".
Pozwolę sobie na wspomnienie. Rok 1969, lato. Byłem wtedy w Holandii na 3mieś. praktyce studenckiej.
W małym ale znanym mieście Lejda (wymaw. Lajden).
Zobaczcie. Już wtedy, ponad 50 lat temu widziałem tam "roweryzm publiczny". Całkowicie.
Oni tam transport miejski, (samochody pryw. i autobusy) wyrzucili z centrum! Poruszają się tylko na rowerach.
Pierwszą rzecz jaką musiałem zrobić po przyjeździe, to kupić sobie rower. Aby móc dojeżdżać z akademika do zakładu gdzie miałem praktykę. Ogłoszenie "bicykle for sale" przeczytałem i kupiłem sobie za 40 guldenów w b.d. stanie.
I 1-sze moje spostrzeżenie. I zdziwienie: oni tam rowerów nie zamykają. Nigdzie. Stawiają gdzie popadnie.
I nikt ich nie kradnie!
Kiedyś w ramach sommer holidays mieliśmy 3-dniową wycieczkę, (chyba na poldery "wydarte morzu").
Na dworcu kolejowym w Lajden postawiłem rower oparty o mur i pojechałem pociągiem.
Gdy wróciłem z wycieczki rower sobie stał w tym samym miejscu .
Co za kraj .

Ostatnio edytowane przez Stefan : 24-02-2023 o 23:52.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #535  
Nieprzeczytane 25-02-2023, 11:27
pluto37 pluto37 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: Częstochowa Ślaskie
Posty: 55 561
Domyślnie

Cytat:
Napisał Stefan
W małym ale znanym mieście Lejda (wymaw. Lajden).
Zobaczcie. Już wtedy, ponad 50 lat temu widziałem tam "roweryzm publiczny".
Co za kraj .

Faktycznie! Co za kraj
Kiedy miałem przerwę w przylocie w Amsterdamie /ok 10 godz./ to tambylcy zabrali mnie na miasto".
Ci tambylcy do lotniska dojechali /oczywizda/ rowerami.
Zostawili je przy barierze nad kanałem wśród tysięcy podobnych. Pytam jak je znajdziecie? No co ty? Przecież tu zostawiamy.... i poszliśmy
Acha! Kłódki też były ... zakochani przypinali je do barierek na moście

Ale wracając do roweryzmu, to jednak klimat tam pozwala na więcej.
No i dotykając w miarę współczesnych lat warto zauważyć mityczną wiarę w pojazdy spalinowe.
Auto /po latach minionych/ i rowerach "ukraina" stało się przedmiotem pożądania oraz zazdrości. No i pokazówki pt "status" właściciela.. czyli klękajcie narody

A co daje się zauważać na miejskich brukach....sporo "starszej młodzieży" po przejściu na emeryturę wsiada na rower.
Także elektryczny...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #536  
Nieprzeczytane 16-03-2023, 13:32
Stefan's Avatar
Stefan Stefan jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Gdańsk
Posty: 3 751
Domyślnie

Góry śmieci usypujemy!!!
Oceany problemów!




https://www.onet.pl/informacje/demag...5dnm1,30bc1058

Według OECD tylko ok. 9 proc. plastików ulega recyklingowi.
Porzucony plastik rozkłada się nawet setki lat.

Bez komentarza.

Ostatnio edytowane przez Stefan : 16-03-2023 o 16:43.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #537  
Nieprzeczytane 19-03-2023, 12:12
Siri's Avatar
Siri Siri jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2010
Posty: 24 311
Domyślnie

https://wolnemedia.net/promieniowani...be-alzheimera/

Według dziewięciu niezależnych ekspertów w dziedzinie promieniowania RF. Badania nad promieniowaniem 5G pokazują, że może ono powodować uszkodzenie mózgu i prawdopodobnie prowadzić do demencji i choroby Alzheimera.
__________________
Uśmiechnij się, jutro będzie gorzej.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #538  
Nieprzeczytane 19-03-2023, 14:21
pluto37 pluto37 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: Częstochowa Ślaskie
Posty: 55 561
Żarówka

Cytat:
Napisał Stefan
Góry śmieci usypujemy!!!
Oceany problemów!


Według OECD tylko ok. 9 proc. plastików ulega recyklingowi.
Porzucony plastik rozkłada się nawet setki lat.

Bez komentarza.
korzystać
Mój zaś komentarz jest taki i niezmienny.
Czekam na jakieś genialne wynalazki które pozwolą wykorzystać te odpady i zamienić je na energię, czy inny sposób "ku chwale ludzkości."
Jedno jest pewne. Na dziś plastiku nie da się niczym zastąpić.
Za to powinno się pracować na przetworzeniem tego co już zostało wykorzystane i znalazło się na śmietnikach.
Np w budownictwie wszelakim.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #539  
Nieprzeczytane 30-03-2023, 18:32
Siri's Avatar
Siri Siri jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2010
Posty: 24 311
Domyślnie

https://wolnemedia.net/chca-bysmy-po...-ze-szczurami/

Część środowisk rzekomo ekologicznych sprzeciwia się tępieniu szczurów w przestrzeni miejskiej, które rozmnożyły się w związku ze strajkiem pracowników komunalnych w Paryżu przeciwko reformie emerytalnej i zaleganiem ton śmieci na stołecznych ulicach. Chcą, by ludzie „pokojowo współżyli” ze szczurami. Te są jednak powodem wielu chorób odzwierzęcych.
__________________
Uśmiechnij się, jutro będzie gorzej.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #540  
Nieprzeczytane 30-03-2023, 18:36
Siri's Avatar
Siri Siri jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2010
Posty: 24 311
Domyślnie Skutki broni uranowej

https://wolnemedia.net/nato-dokonalo...-na-balkanach/

Ponowne wyciągnięcie na światło dzienne tragedii Serbów, do której doprowadziły naloty NATO-wskie zbiegło się w czasie tak z rocznicą Operacji Allied Force z 1999 roku, jak i z informacją, że Wielka Brytania postanowiła uzbroić neobanderowski reżim w Kijowie właśnie w pociski ze zubożonym uranem. W odpowiedzi na ten krok Londynu Władimir Putin zawarł porozumienie z Aleksandrem Łukaszenką o rozmieszczeniu na Białorusi rosyjskiej taktycznej broni jądrowej, co jeszcze bardziej zmniejsza poczucie bezpieczeństwa mieszkańców Europy Środkowej i Wschodniej.

Zubożony uran doprowadził w przeszłości nie tylko do epidemii nowotworów w Serbii. Używany przez amerykańskie wojsko w Iraku, również w tym kraju arabskim przyczynił się do częstszego występowania raka oraz deformacji nowo narodzonych dzieci.
__________________
Uśmiechnij się, jutro będzie gorzej.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Jeff Bridges w kampanii przeciw zanieczyszczaniu środowiska plastikiem - komentarze 91.200.12.xxx Ogólny 1 03-12-2020 19:54
Ochrona przed grypą robin Profilaktyka i zdrowy styl życia 13 28-09-2020 09:54
Ochrona psów przed kleszczami rusto Wszystkie zwierzęta duże i małe 3 19-03-2019 11:23
Klikaj, kupuj i ratuj świat, czyli jak odpowiedzialnie dla środowiska robić zakupy w sieci? - komentarze 77.45.91.xxx Ogólny 0 23-09-2016 12:30
Stanowisko środowiska ProPolonia.pl wobec sytuacji społeczno-politycznej Dariusz Kosiur Polityka - wątki archiwalne 7 08-04-2009 13:07

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 08:38.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.