menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Kultura > Książka, literatura, poezja
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Książka, literatura, poezja Literatura, dyskusje, własne próby pisarsko-poetyckie.

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #21  
Nieprzeczytane 14-12-2021, 23:23
wawdgg6 wawdgg6 jest offline
Użytkownik zabanowany
 
Zarejestrowany: Jun 2016
Posty: 94
Domyślnie

Według mnie audiobooki też są godne uwagi. Jest wiele nagrań które pozwalają na poznanie nowych rzeczy. Polecam Wam obóz świętych mp3 , jest to strona na której znajdziecie wiele nagrań. Sam od dłuższego czasu korzystam z ich strony.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #22  
Nieprzeczytane 10-01-2022, 17:32
Kaima's Avatar
Kaima Kaima jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2011
Miasto: Mazowsze
Posty: 18 593
Domyślnie

Właśnie skończyłam czytać książkę Szczepana Twardocha "Morfina". Rzecz się dzieje w Warszawie, we wrześniu i październiku 1939.r. Obraz pokazany pod zupełnie innym kątem, niż przywykliśmy. Może młode pokolenie (autor ma niewiele ponad 40 lat) tak właśnie widzi tamten czas.
Książka zdobyła paszport "Polityki", nagrodę Nike i jeszcze kilka pomniejszych. Myślę, że zasłużenie, bo jest "dobrze" napisana - z ciekawą narracją, z dbałością o szczegóły, czuć atmosferę tych lat.
Dzieło jest grube, prawie 600 stron, ale warto przeczytać.
__________________
W życiu bywają noce i bywają dnie powszednie, a czasami bywają też niedziele. (Maria Dąbrowska)
Odpowiedź z Cytowaniem
  #23  
Nieprzeczytane 03-02-2022, 22:43
Kaima's Avatar
Kaima Kaima jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2011
Miasto: Mazowsze
Posty: 18 593
Domyślnie

Polecam kolejną książkę - "Rublowka" Wasilija Paniuszkina. Autor to wpływowy dziennikarz, publicysta, pisarz. Pisze o elitarnej podmoskiewskiej dzielnicy Rublowka, o ludziach, którzy tam żyją lub żyli - nazwiska znane np. Chodorkowski, Bieriezowski, Lebiediew i inn. z pierwszych stron gazet. Książka była napisana 9 lat temu, więc trochę się zdezaktualizowała, ale styl życia i mechanizmy nim kierujące pozostają te same. Nie przypadkiem autor nazywa życie mieszkańców Rublowki "Grą".
Rzecz napisana powściągliwie, bez sensacji - naprawdę warto przeczytać.
__________________
W życiu bywają noce i bywają dnie powszednie, a czasami bywają też niedziele. (Maria Dąbrowska)
Odpowiedź z Cytowaniem
  #24  
Nieprzeczytane 04-02-2022, 12:13
Stefan's Avatar
Stefan Stefan jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Gdańsk
Posty: 3 751
Domyślnie

Krysiu witaj!
Wreszcie kiedyś trzeba powiedzieć słowo "prze...". Ty wiesz...a ja pamiętam.
Widzę, że stałaś się zagorzałą książko-manką .
Cytat:
Zawsze dużo czytałam, a teraz, będąc na emeryturze, straciłam wszelki umiar..
No to pięknie, ja też.
Ale kota ja nie mam, hihi...
Na odnowienie znajomości pytanie - czy Ty znasz pisarza-podróżnika-reportażysty Tomasza Michniewicza ?
Jego sześć książek ?
Jeśli nie, to skocz na wątek "My seniorzy, ludzie w czasach..." - począwszy od postu # 682, aż do ostatniego.
Nie zawiedziesz się - "...przyrzekam ja tobie.." - jak mówi we fraszce J.K.

Pozdrawiam, jeszcze raz sorry.
__________________
Janek
Odpowiedź z Cytowaniem
  #25  
Nieprzeczytane 05-02-2022, 17:00
Kaima's Avatar
Kaima Kaima jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2011
Miasto: Mazowsze
Posty: 18 593
Domyślnie

Witaj, Janku! Miło Cię widzieć.
O Tomaszu Michniewiczu coś słyszałam, ale tylko... Dzięki Twojej rekomendacji poczytałam trochę na jego temat i uważam, że masz rację. To naprawdę wspaniały człowiek i z pewnością pisze książki warte przeczytania. Muszę sprawdzić czy są te tytuły w naszej bibliotece. Ale jeszcze nie teraz - teraz dostałam na miesiąc "Opowiadania kołymskie" Szałamowa w oryginale i czytam po trochu, bo więcej nie można. A tomiszcze ma prawie 900 stron drobnego druku...
O Michniewiczu będę pamiętała.
Pozdrawiam Cię, Janku, i i dobrze życzę.
__________________
W życiu bywają noce i bywają dnie powszednie, a czasami bywają też niedziele. (Maria Dąbrowska)
Odpowiedź z Cytowaniem
  #26  
Nieprzeczytane 05-02-2022, 20:06
Stefan's Avatar
Stefan Stefan jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Gdańsk
Posty: 3 751
Domyślnie

Cytat:
Napisał Kaima

O Tomaszu Michniewiczu coś słyszałam, ale tylko... Dzięki Twojej rekomendacji poczytałam trochę na jego temat i uważam, że masz rację. To naprawdę wspaniały człowiek i z pewnością pisze książki warte przeczytania.
Pozdrawiam Cię, i też dobrze życzę.
"Tylko" to mało.
Czytaj (wszystkie) z 6-ciu, które napisał.
Innym razem podpowiem wątki na tym forum, warte odwiedzania . A jeszcze potem... pogadamy from time to time o różnych sprawach. Bo dużo się tego nazbierało.
Dobranoc.
__________________
Janek

Ostatnio edytowane przez Stefan : 06-02-2022 o 13:49.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #27  
Nieprzeczytane 07-03-2022, 22:05
Kaima's Avatar
Kaima Kaima jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2011
Miasto: Mazowsze
Posty: 18 593
Domyślnie

Zdobyłam wreszcie jedną pozycję T. Michniewicza - "Chrobot". Czytam z dużym zainteresowaniem i zastanawiam się, gdzie, będąc dzieckiem, chciałabym żyć. Na pewno nie w Japonii...
__________________
W życiu bywają noce i bywają dnie powszednie, a czasami bywają też niedziele. (Maria Dąbrowska)
Odpowiedź z Cytowaniem
  #28  
Nieprzeczytane 07-03-2022, 23:13
Lulka's Avatar
Lulka Lulka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2011
Posty: 27 344
Domyślnie

Cytat:
Napisał Kaima
Zdobyłam wreszcie jedną pozycję T. Michniewicza - "Chrobot". Czytam z dużym zainteresowaniem i zastanawiam się, gdzie, będąc dzieckiem, chciałabym żyć. Na pewno nie w Japonii...
Ciekawa książka, prawda? I trudna odpowiedź na takie pytanie.

"Siedem opowieści zwykłych ludzi o problemach, wyzwaniach, szansach i możliwościach.
Ich zestawienie uświadamia, jak wiele zależy od tego czy miało się szczęście urodzić się tu, a nie gdzie indziej.
Siedem ludzkich historii i jedna próba odpowiedzi na pytanie, po co to wszystko."




Polecam jeszcze inne książki Michniewicza, np. "Świat równoległy" lub "Swoją droga",
burzy wiele utartych schematów.




Pozdrawiam
__________________
Życia nie mierzy się ilością oddechów. ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.
– Maya Angelou
Odpowiedź z Cytowaniem
  #29  
Nieprzeczytane 08-03-2022, 21:21
pluto37 pluto37 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: Częstochowa Ślaskie
Posty: 55 561
Domyślnie cześć Wam!

A mnie się dopadło ostatnio to co sprokurował dziennikarz i pisarz Piątek w temacie Macierewicz.... cz. II.

Takie opowieści dziwnej treści o istotnym polityku ze scenki ...

I ..... kupujmy i czytajmy, bo .....księgarze też z czegoś żyć.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #30  
Nieprzeczytane 11-03-2022, 16:11
Kaima's Avatar
Kaima Kaima jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2011
Miasto: Mazowsze
Posty: 18 593
Domyślnie

Skończyłam czytać "Chrobot". Chyba trudno byłoby sklasyfikować ją stereotypami "ładna", "dobra", jak to najczęściej robimy. Na pewno wartościowa i ciekawa. Ale że jednocześnie non fiction, to przy czytaniu było mi smutno i teraz nie opuszcza mnie poczucie skrajnej bezradności.
W mojej bibliotece to jedyna rzecz T. Michniewicza, rozpuściłam jednak wici wśród znajomych i pewnie coś zdobędę.
__________________
W życiu bywają noce i bywają dnie powszednie, a czasami bywają też niedziele. (Maria Dąbrowska)
Odpowiedź z Cytowaniem
  #31  
Nieprzeczytane 14-03-2022, 17:20
Kaima's Avatar
Kaima Kaima jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2011
Miasto: Mazowsze
Posty: 18 593
Domyślnie

Przeczytałam "Stary ekspres patagoński" pióra Paula Theroux'a. Autor mało znany, trafiłam na niego przypadkiem w bibliotece miejskiej na półkach z literaturą podróżniczą - czasem lubię wybrać się w szeroki świat.
To nie jest turystyka, to jest podróż - autor wiele razy tłumaczy, czym te rzeczy różnią się. I rzeczywiście - gość podróżuje pociągiem (różnymi pociągami) wzdłuż zachodniego wybrzeża obu Ameryk, z Bostonu do Esquel. Solidnie opisuje to, co widzi, ale nie tylko to. Jest mnóstwo jego własnych przemyśleń, odczuć, dywagacji niekonieczne związanych z podróżą.
Znalazłam tam kawałek, który zaraz zacytuję. Te myśli nawiedziły pisarza w domu innego literata Jorge Louisa Borgesa.
"Księgozbiór stanowił różnorodną mieszaninę. [ ... ] Nie były to kosztowne wydania; grzbiety wytarły się, sukno wyblakło, ale książki nosiły ślady czytania. Z wnętrza wyrastały paski papieru do zaznaczania stron. Czytanie zmienia wygląd książki. raz przeczytana, już nigdy nie wygląda tak samo, a ludzie zostawiają na książkach własne ślady. Jedna z przyjemności lektury polega na obserwowaniu tych zmian na stronicach i na sposobie, w jaki, czytając, bierzesz książkę w posiadanie."
Nigdy tak nie myślałam, chociaż nie przeszkadzały mi jakieś podkreślenia czy sensowne uwagi na marginesie. Lubiłam, i nadal lubię, czytać nowe książki. Ale może warto spojrzeć na książki z innego punktu.
__________________
W życiu bywają noce i bywają dnie powszednie, a czasami bywają też niedziele. (Maria Dąbrowska)
Odpowiedź z Cytowaniem
  #32  
Nieprzeczytane 06-04-2022, 22:40
Kaima's Avatar
Kaima Kaima jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2011
Miasto: Mazowsze
Posty: 18 593
Domyślnie

"Wpadłam" w Szczepana Twardocha. Oprócz "Morfiny", o której pisałam wcześniej, przeczytałam "Król", Królestwo", "Drach". "Wieczny Grunwald" na razie odpuściłam, trzeba trochę odpocząć. I tak czytałam na przemian z norweskimi kryminałami Jo Nesbo. Słyszałam, że coś Twardocha ma wejść do kanonu lektur szkolnych. Ciekawa jestem, który tytuł.
Kolega na rowerowym wątku zachęcił do przeczytania



Przeczytałam. Warto było.
__________________
W życiu bywają noce i bywają dnie powszednie, a czasami bywają też niedziele. (Maria Dąbrowska)
Odpowiedź z Cytowaniem
  #33  
Nieprzeczytane 19-04-2022, 10:04
promienna promienna jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Nov 2014
Posty: 441
Domyślnie

A piszecie własne książki? Myślicie o tym, by je wydać? Co Wy na to? Tutaj: https://radomski24.pl/20220228466147...apisac-ksiazke znalazłam poradnik, jak wydać własną książkę. Może jest to jakaś opcja, by coś po sobie zostawić?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #34  
Nieprzeczytane 16-08-2022, 14:53
Simma Simma jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: May 2019
Miasto: Lublin
Posty: 487
Domyślnie

A czy ktoś moze wydał własną ksiązkę? Jak to zrobić?
__________________
tak to jest
Odpowiedź z Cytowaniem
  #35  
Nieprzeczytane 17-08-2022, 14:47
B.Sz's Avatar
B.Sz B.Sz jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Miasto: Łódz
Posty: 361
Domyślnie

Szerszeń , to książka która umocniła mnie w słusznej decyzji odejście od kościoła katolickiego
Polecam
__________________
Barbara
Odpowiedź z Cytowaniem
  #36  
Nieprzeczytane 18-08-2022, 22:13
ewelina117's Avatar
ewelina117 ewelina117 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2016
Miasto: Łódź
Posty: 2 796
Domyślnie

Ethel Lilian Voynich - autorka "Szerszenia" to brytyjska pisarka i muzyk o lewicowych poglądach. Jej ojcem był sławny matematyk brytyjski George Boole, a mężem – Polak Michał Wojnicz, znany jako odkrywca i badacz słynnego manuskryptu.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #37  
Nieprzeczytane 19-08-2022, 19:24
pluto37 pluto37 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: Częstochowa Ślaskie
Posty: 55 561
Domyślnie

Mam na tapecie Roberta Harrisa... KONKLAWE

Dość ciekawa opowieść o zwyczajach obowiązujących przy wyborze papieży.
Pomijając wątek fabularny.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #38  
Nieprzeczytane 26-08-2022, 13:01
monkz monkz jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Mar 2015
Miasto: Warszawa
Posty: 497
Domyślnie

Moim zdaniem jest to pytanie bezpośrednio do wydawnictwa:
https://novaeres.pl/jak-wydac-ksiazke

Na stronie wydawnictwa Novae Res jest opisane, na czym może polegać wydaniw ksiązki. Jesli jeszcze nie masz w tym doświadczenia, polecam nie wydawać samodzielnie ale najlepiej przez wydawnictwo.

Polecam autorów:
Charlotte Link,
Magda Stachula,
Jenny Blackhurst ,
Rachel Abbot oraz
Przemysław Piotrowski - ""Matnia"".
Odpowiedź z Cytowaniem
  #39  
Nieprzeczytane 06-11-2022, 13:32
Lulka's Avatar
Lulka Lulka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2011
Posty: 27 344
Domyślnie

"National Geographic" umieścił książkę Tomka Michniewicza
"Swoją drogą" na liście najbardziej inspirujących książek podróżniczych.

Cytat:
„Swoją drogą”

Tomek Michniewicz to polski podróżnik, dziennikarz i pisarz, którego książki wielokrotnie były wyróżniane w najważniejszych polskich nagrodach. Książka „Swoją drogą” to opowieść trzech różnych życiach. O trzydziestolatku z korporacji, który, chcąc uciec od codziennej rutyny, wyrusza do afrykańskiej dżungli. O młodej kobiecie, która wyrusza na spotkanie z ortodoksyjnym islamem. Oraz o dojrzałym mężczyźnie, który po wielu latach postanawia spełnić swoje podróżnicze marzenia.

Cała trójka w książce usłyszy taką samą propozycję: „Zabiorę cię w dowolne miejsce na świecie. Pod jednym warunkiem – decyzję, dokąd chcesz lecieć i po co, musisz podjąć już, w tej chwili. Więc gdzie chciałbyś teraz być?”. Tomek Michniewicz w wybitnym stylu kreśli wizerunek każdego z nas, zabiera w podróż do wnętrza swojej duszy i opowiada o dylematach i problemach, z którymi na co dzień się zmagamy.
https://www.national-geographic.pl/a...LR-jmcjubP2VqM

Pisałam o tej książce tutaj:
http://www.klub.senior.pl/showpost.p...post count=28

__________________
Życia nie mierzy się ilością oddechów. ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.
– Maya Angelou
Odpowiedź z Cytowaniem
  #40  
Nieprzeczytane 14-11-2022, 15:35
pluto37 pluto37 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: Częstochowa Ślaskie
Posty: 55 561
Domyślnie

Mam na tapecie Tyrmanda Dziennik 1954..
obok dość ponurych obrazków z ówczesnej wystawy jest tam sporo komizmu, charakterystyk jemu współczesnych i opisów W-wy ... niezły wstęp do Dzienników Kisiela.

A na deser trafił mi się całkiem współczesny Daukszewicz. Z dziełem Nareszcie w DUDAPESZCIE...

W tym ostatnim dziele trafiają się kawałki opowiadane nizinną polszczyzną .... ale tchnącą autentyzmem okoliczności przyrody

Bo nie sztuka używać wulgarii....Sztuką jest użyć tam gdzie trzeba
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Co warto przeczytać? adka Hobby, pasje 4 20-06-2014 16:04
Ten cytat z książki warto zapamiętać i utrwalić... elizka świętokrzyskie 66 03-05-2011 16:53
Chcesz przeczytać własną autobiografię? www.autobiografie.com.pl Zaproszenia 0 31-05-2007 02:07

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 14:10.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.