menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Kultura > Książka, literatura, poezja
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Książka, literatura, poezja Literatura, dyskusje, własne próby pisarsko-poetyckie.

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #41  
Nieprzeczytane 14-11-2022, 16:11
Kaima's Avatar
Kaima Kaima jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2011
Miasto: Mazowsze
Posty: 18 593
Domyślnie

Daukszewicz - "Nareszcie w Dudapeszcie"... I autor, i tytuł wielce obiecujące. Muszę się rozejrzeć. A co do "łaciny" - myślę podobnie, czasem trzeba dla większej ekspresji... rzecz w tym - gdzie i kiedy.
Przeczytałam ostatnio "Sodomę" Fredericka Martela i "Gomorę" Artura Nowaka i Stanisława Obirka, a do kompletu po raz n-ty obejrzałam wczoraj "Kler". Polecam obie książki, chociaż nie jest to lektura łatwa i przyjemna.
__________________
W życiu bywają noce i bywają dnie powszednie, a czasami bywają też niedziele. (Maria Dąbrowska)
Odpowiedź z Cytowaniem
  #42  
Nieprzeczytane 14-11-2022, 17:29
pluto37 pluto37 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: Częstochowa Ślaskie
Posty: 55 561
Domyślnie

Moim zdaniem lektura powinna być dostosowana do ....nastroju i chęci poznawczych.
W końcu niesamowitą popularnością cieszyły kiedyś "Chwasty polskie" z recytacjami Olbrychskiego

Mam też na "warstacie" pisarkę Jolantę Kaletę z Wrocławia, która w ciut innym stylu snuje opowieści znane nam kiedyś z książkowego serialu o Piastach w wykonaniu Bunscha ...pierwszy tom -solidny -nosi tytuł /znany z filmu Kurosawy/ Tron we krwi

Może być ciekawy dla czytelników tego typu literatury.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #43  
Nieprzeczytane 14-11-2022, 21:46
ewelina117's Avatar
ewelina117 ewelina117 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2016
Miasto: Łódź
Posty: 2 796
Domyślnie

Pani Joanna Maria Kaleta bardzo interesująco pisze o dawnych czasach. Książki sensacyjne też świetnie jej "wychodzą.

Ja również polecam. Jeśli chodzi o współczesną literaturę historyczną, to poleciłabym jeszcze cykl "Odrodzone królestwo" Elżbiety Cherezińskiej.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #44  
Nieprzeczytane 15-11-2022, 11:29
pluto37 pluto37 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: Częstochowa Ślaskie
Posty: 55 561
Domyślnie cześć!!!

wspomniałem, że znęcam się na Tyrmandem i jego Dziennikiem.
Pośród różnych obrazków z epoki Bieruta można tam znaleźć takie perełki jak półliterackie rozhowory kronikarza z Kisielem.
kurcze! Jak chciałbym tego posłuchać "na żywo"

Opisy z natury ówczesnych tuzów i przechrztów z elity tez przednie....
Mam sporo ubawu /mimo wszystko/ z takich różnych scenek .. To też historia, ale nam bliższa.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #45  
Nieprzeczytane 15-12-2022, 08:28
kowdan kowdan jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Dec 2015
Miasto: Warszawa, Mazowieckie, Polska
Posty: 438
Domyślnie

Zmieniałem w życiu kilka razy stałe miejsce zamieszkania. Wiele lat temu przenosiłem się ze Szwecji do Japonii. Poszła wtedy pod nóż cała moja biblioteka. Wysłanie jej, było za drogie. Na szczęście każda drukowana książka, jaką miałem, miała swoją ebookową wersję.

Jeśli chce jednak zamówić coś na prezent dla rodziny w wersji papierowej, wybieram księgarnie internetowe:
https://matfel.pl/
Dobre ceny ma Matfel.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #46  
Nieprzeczytane 23-12-2022, 23:52
Kaima's Avatar
Kaima Kaima jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2011
Miasto: Mazowsze
Posty: 18 593
Domyślnie

Wszystkim "czytaczom" na święta życzę dużo ciekawych tytułów i czasu na zatopienie się w lekturze.



Wesołych świąt!
__________________
W życiu bywają noce i bywają dnie powszednie, a czasami bywają też niedziele. (Maria Dąbrowska)
Odpowiedź z Cytowaniem
  #47  
Nieprzeczytane 22-01-2023, 00:04
Kaima's Avatar
Kaima Kaima jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2011
Miasto: Mazowsze
Posty: 18 593
Domyślnie

Właśnie skończyłam czytać książkę Jarosława Kurskiego "Dziady i dybuki". Polecam - to rodzinna opowieść, tym bardziej ciekawa, że ogólnie znani są przedstawiciele jednego z jej młodszych pokoleń - dwaj bracia obecni w naszym życiu politycznym.
Autor prześledził, poczynając od początku XIX wieku, losy bardzo rozgałęzionej i zróżnicowanej rodziny. Rzecz ciekawa i dla historyka, i dla polityka, i dla socjologa, psychologa i zwykłego czytelnika. A przy tym zajmująco napisana piękną polszczyzną.
__________________
W życiu bywają noce i bywają dnie powszednie, a czasami bywają też niedziele. (Maria Dąbrowska)
Odpowiedź z Cytowaniem
  #48  
Nieprzeczytane 23-01-2023, 21:44
pluto37 pluto37 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: Częstochowa Ślaskie
Posty: 55 561
Domyślnie

Podoba mi się powyższa rekomendacja..

Natomiast odważyłem się wrócić do Hemingwaya i jego Zielonych wzgórz Afryki.
Kiedyś bestseler, a dziś wyłazi z tego bezmyślny proceder mordowania zwierząt w Afryce.
Dla fantów wieszanych na ścianie przez zamożnych pajaców.

W każdym razie takich powrotów nie polecam...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #49  
Nieprzeczytane 23-01-2023, 22:26
Kaima's Avatar
Kaima Kaima jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2011
Miasto: Mazowsze
Posty: 18 593
Domyślnie

Jakoś nigdy nie pasjonowałam się Hemingwayem. Może za mało przeczytałam, bo tylko obowiązkowe "Komu bije dzwon" i "Stary człowiek i morze". Po Twojej ocenie na pewno nie sięgnę po "Zielone wzgórza Afryki". Ze starych lektur często wracam do Remarque'a.
__________________
W życiu bywają noce i bywają dnie powszednie, a czasami bywają też niedziele. (Maria Dąbrowska)
Odpowiedź z Cytowaniem
  #50  
Nieprzeczytane 24-01-2023, 13:03
pluto37 pluto37 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: Częstochowa Ślaskie
Posty: 55 561
Domyślnie

Łuk Triumfalny to jeden z tych "remarque-owskich" który powinien być dodatkowo wsparty teatrem radiowym starożytnej 3-ki.
Z fantastyczną obsadą z Mrozowską, Mrożewskim, Holoubkiem...

A na dziś ....."Na zachodzie bez zmian". Choć "Trzej towarzysze" też są warte lektury.

A z ciut letkiej literatury, to fajny jest Pan Zdzich w Kanadzie spreparowany przez b.kabareciarza z STS-u Igora Newerlego.
Krótkie i sympatyczne wju na rodaków z Toroncia.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #51  
Nieprzeczytane 30-01-2023, 11:20
gracja50's Avatar
gracja50 gracja50 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2010
Posty: 592
Domyślnie

Polecam "Po tamtej stronie chmur" Tomasza Betchera jest pierwszym tomem pełnej emocji sagi rodzinnej, która pokazuje, jak wielka siła kryje się w miłości, rodzinnych wspomnieniach i naszej przeszłości. Tomasz Betcher osadził akcję w dwóch czasoprzestrzeniach. Mamy tu okres II wojny światowej, gdzie poznajemy dwóch braci oraz czasy współczesne, z dwiema siostrami. Warto przeczytać, ciekawe losy, wciągnęła mnie ta historia czekam na kolejne książki, gdyż jest to pierwsza książka z trylogii.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #52  
Nieprzeczytane 31-01-2023, 22:18
Kaima's Avatar
Kaima Kaima jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2011
Miasto: Mazowsze
Posty: 18 593
Domyślnie

Gracjo, sprawdziłam - jest już 2. część trylogii - "Po tamtej stronie piekła". Ukazała się w tym roku. Poczekam na całość, bo nie lubię czytać po kawałku.
__________________
W życiu bywają noce i bywają dnie powszednie, a czasami bywają też niedziele. (Maria Dąbrowska)
Odpowiedź z Cytowaniem
  #53  
Nieprzeczytane 07-02-2023, 18:16
gracja50's Avatar
gracja50 gracja50 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2010
Posty: 592
Domyślnie

W mojej bibliotece niestety nie ma jeszcze,na Legimi też nie ma. Szkoda. Zawsze jak przeczytam 1 część to czekam i czekam na kolejną część a później sięgam po tą przeczytaną, by sobie przypomnieć.
Polecam też "ŁABĘDŹ" Sylwii Trojanowskiej cz. 1 i cz.2 "Żona nazisty".
Jest koniec roku 1939.
Poruszająca opowieść potwierdzająca, że historia nie jest czarno-biała, a ludzie jednoznacznie źli lub dobrzy. To książka z gatunku tych, o których myśli się długo po odłożeniu jej na półkę. Polecam!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #54  
Nieprzeczytane 08-02-2023, 19:04
gracja50's Avatar
gracja50 gracja50 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2010
Posty: 592
Domyślnie

A czytaliście „Życie po Tobie”, „Zawsze i na zawsze” oraz „Taką, jaka jesteś” – te trzy książki autorstwa Klaudii Bianek,tworzą serię pastelową.Polecam ją wszystkim, którzy lubią powieści obyczajowe.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #55  
Nieprzeczytane 04-05-2023, 22:52
Kaima's Avatar
Kaima Kaima jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2011
Miasto: Mazowsze
Posty: 18 593
Domyślnie

Skończyłam czytać Zbigniewa Rokity "Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku". Trudna, bardzo osobista, ale zarazem wspólna dla wielkiej liczby Ślązaków, opowieść o szukaniu własnej tożsamości, gorzkich doświadczeniach i poczuciu niesprawiedliwości. Trzeba zweryfikować wiedzę ze szkolnych podręczników i okazjonalnych przemówień.
Polecam w parze z "Drachem" Szczepana Twardocha - tematyka ta sama, ale ujęta bardziej powieściowo.
__________________
W życiu bywają noce i bywają dnie powszednie, a czasami bywają też niedziele. (Maria Dąbrowska)
Odpowiedź z Cytowaniem
  #56  
Nieprzeczytane 11-05-2023, 09:07
Witold55 Witold55 jest offline
Użytkownik zabanowany
 
Zarejestrowany: Apr 2020
Miasto: Kraków
Posty: 34
Domyślnie

Powiem wam szczerze, że takich książek jest naprawdę sporo. Wszystko zależy od tego, co lubicie. Mnie na przykład do gustu przypadła ta książka https://weneedya.pl/produkt/nasze-puste-przysiegi/ i ciężko było mi się od niej oderwać.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #57  
Nieprzeczytane 20-07-2023, 10:24
Simma Simma jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: May 2019
Miasto: Lublin
Posty: 487
Domyślnie

"Światło miedzy oceanami"
"List w butelce "
"Gdzie śpiewają raki"

Jeśli szukacie nowości ksiązkowych, polecam od siebie zajrzeć sobie do Matfel: https://matfel.pl/ Pojawiło się sporo nowych pozycji do czytania.
__________________
tak to jest
Odpowiedź z Cytowaniem
  #58  
Nieprzeczytane 20-07-2023, 18:27
Kaima's Avatar
Kaima Kaima jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2011
Miasto: Mazowsze
Posty: 18 593
Domyślnie

Ostatnio czytam Tomasza Sakielskiego kryminały polityczne osadzone w naszych rodzimych realiach. Przeczytałam już "Zapach suszy" i "Smak suszy", a teraz czytam trylogię "Sejf". Ciężko czytać, w dosłownym znaczeniu, bo chociaż to trylogia, to wydana w jednym tomie - 1050 stron. Lubię grube książki, ale nie aż tak - ręce bolą . Warto jednak przeczytać. Wydarzenia znane z TVN, ale tak przedstawione, pokręcone, że naprawdę trzeba mocno pogłówkować, w czym rzecz, a przy tym tak pogłębione, że zwykłemu człowiekowi nie mieści się w głowie jakie rzeczy dzieją się w świecie polityki, biznesu, władzy, wielkich pieniędzy i wielkich aspiracji.
__________________
W życiu bywają noce i bywają dnie powszednie, a czasami bywają też niedziele. (Maria Dąbrowska)
Odpowiedź z Cytowaniem
  #59  
Nieprzeczytane 20-07-2023, 18:37
Kaima's Avatar
Kaima Kaima jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2011
Miasto: Mazowsze
Posty: 18 593
Domyślnie

Simmo, a może podałabyś autorów?
__________________
W życiu bywają noce i bywają dnie powszednie, a czasami bywają też niedziele. (Maria Dąbrowska)
Odpowiedź z Cytowaniem
  #60  
Nieprzeczytane 05-10-2023, 09:07
Kaima's Avatar
Kaima Kaima jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2011
Miasto: Mazowsze
Posty: 18 593
Domyślnie

Wspominaliście tutaj trylogię "Tron we krwi" Joanny Marii Kalety. Właśnie skończyłam czytać. Dobrze napisana książka - i historia prawdziwa, i fikcja wiarygodna (?). Ale język, moim zdaniem, za bardzo współczesny i nie ma ducha tamtych czasów. Ciągle wydawało mi się, że któryś z bohaterów powie: Sorry, ale to jest grube - czy coś w tym rodzaju. No i jeszcze sceny erotyczne... Wiem, nasi pra...pra musieli się kochać, bo inaczej nie byłoby nas, ale pierwszy raz spotkałam się z takimi opisami w literaturze tego typu i jakoś trudno przyzwyczaić się. A w najnowszej literaturze dużo miejsca zajmują seks i erotyka, czasem mam wrażenie, że pełnią rolę magnesu przyciągającego czytelnika.
__________________
W życiu bywają noce i bywają dnie powszednie, a czasami bywają też niedziele. (Maria Dąbrowska)
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Co warto przeczytać? adka Hobby, pasje 4 20-06-2014 16:04
Ten cytat z książki warto zapamiętać i utrwalić... elizka świętokrzyskie 66 03-05-2011 16:53
Chcesz przeczytać własną autobiografię? www.autobiografie.com.pl Zaproszenia 0 31-05-2007 02:07

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 12:19.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.