menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > REGIONALNE > wielkopolskie
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1  
Nieprzeczytane 13-01-2009, 20:39
z centrum z centrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1 140
Strzałka Wielkopolski szlak śladami Adama Mickiewicza


O tym, że nie może powstać pisze Rzeczpospolita;

www.rp.pl/artykul/88001,247307_Sladami_Mickiewicza_i_Konstancji

Podobno to kwestia braku reprywatyzacji i nieuregulowania własności. Ten stan administracyjny od lat przeszkadza w połączeniu turystycznym szlakiem wszystkich miejsc pobytu Mickiewicza w Wielkopolsce.
To byłby ciekawy szlak rezydencji i dworków w malowniczym krajobrazie wielkopolskim.

Mickiewicz przez ponad pół roku (w 1831 r.) jeździł po Wielkopolsce od dworu do dworu, chętnie witany. Znajdował tu inspiracje do "Pana Tadeusza …"
„Gdy w Studzieńcu niedaleko Rogoźna (ok. 3 km od Budziszewka) minie się podwórze popegeerowskich zabudowań‚ do głowy przychodzą fragmenty "Pana Tadeusza": "Stał dwór szlachecki/ Świeciły się z daleka pobielane ściany". Możliwe, że poeta był i w Studzieńcu.”
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2  
Nieprzeczytane 13-01-2009, 20:55
jip's Avatar
jip jip jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2008
Miasto: Wielkopolska
Posty: 11 298
Domyślnie

Cytat:
Napisał moim zdaniem
O tym, że nie może powstać pisze Rzeczpospolita;
http://www.rp.pl/artykul/88001,24730...a_i_Konstancji.

Podobno to kwestia braku reprywatyzacji i nieuregulowania własności. Ten stan administracyjny od lat przeszkadza w połączeniu turystycznym szlakiem wszystkich miejsc pobytu Mickiewicza w Wielkopolsce.
To byłby ciekawy szlak rezydencji i dworków w malowniczym krajobrazie wielkopolskim

Mickiewicz przez ponad pół roku (w 1831 r.) jeździł po Wielkopolsce od dworu do dworu, chętnie witany. Znajdował tu inspiracje do "Pana Tadeusza …"
„Gdy w Studzieńcu niedaleko Rogoźna (ok. 3 km od Budziszewka) minie się podwórze popegeerowskich zabudowań‚ do głowy przychodzą fragmenty "Pana Tadeusza": "Stał dwór szlachecki/ Świeciły się z daleka pobielane ściany". Możliwe, że poeta był i w Studzieńcu.”
Strona nie otwiera się ale przecież jest Śmiełów z ogródkiem Zosi, Antonin z domkiem myśliwskim i koncertami, no i pewno wiele innych miejsc. No i masz rację, że byłby to ciekawy szlak
Odpowiedź z Cytowaniem
  #3  
Nieprzeczytane 14-01-2009, 13:23
z centrum z centrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1 140
Domyślnie

Cytat:
Napisał jip
Strona nie otwiera się

http://www.rp.pl/artykul/247307.html

Cytat:
Napisał jip
... byłby to ciekawy szlak

Trasa tego szlaku może łączyć i inne zabytki oraz parki krajobrazowe.
Tylko kto to zrobi ... społecznej pracy ogrom.
Może Polskie towarzystwa statutowo promujące krajoznawstwo ?!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #4  
Nieprzeczytane 14-01-2009, 13:29
jip's Avatar
jip jip jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2008
Miasto: Wielkopolska
Posty: 11 298
Domyślnie

Cytat:
Napisał moim zdaniem
http://www.rp.pl/artykul/247307.html



Trasa tego szlaku może łączyć i inne zabytki oraz parki krajobrazowe.
Tylko kto to zrobi ... społecznej pracy ogrom.
Może Polskie towarzystwa statutowo promujące krajoznawstwo ?!
Budziszewko to tylko jeden punkt a takich w Wielkopolsce jest wiele. Jest taki jeden co mógłby o takim szlaku pomyśleć, ale teraz walczy o zamek Garganela, dla turystyki trochę zrobił i na pewno lepiej by było, żeby zajął się tym szlakiem jak budował zamek Garganela
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5  
Nieprzeczytane 14-01-2009, 13:41
z centrum z centrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1 140
Domyślnie

Walczy o zamek Garganela - nie czytałem.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #6  
Nieprzeczytane 14-01-2009, 13:50
jip's Avatar
jip jip jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2008
Miasto: Wielkopolska
Posty: 11 298
Domyślnie

Cytat:
Napisał moim zdaniem
Walczy o zamek Garganela - nie czytałem.
Szczegółów nie znam ale to pamiętam, że po przeczytaniu się wkułem, bo co Garganel miał wspólnego z Poznaniem nie do końca wiem czy to jeszcze aktualne, ale:
http://www.bryla.pl/bryla/1,85301,54...rga mela.html
Odpowiedź z Cytowaniem
  #7  
Nieprzeczytane 14-01-2009, 14:08
z centrum z centrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1 140
Domyślnie

Cytat:
Napisał jip
Szczegółów nie znam ale to pamiętam, że po przeczytaniu się wkułem, bo co Garganel miał wspólnego z Poznaniem nie do końca wiem czy to jeszcze aktualne, ale:
http://www.bryla.pl/bryla/1,85301,54...rga mela.html
Przeczytałem - może wnerwić taki pomysł.
Dobrze napisał autor wiadomości "Smuci tylko to, że wokół jest tyle zaniedbanych, prawdziwych zabytków, które tylko czekają na rewitalizacje. Mogą nie doczekać."
A co na wielkopolscy turyści i krajoznawcy ?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #8  
Nieprzeczytane 14-01-2009, 14:10
jip's Avatar
jip jip jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2008
Miasto: Wielkopolska
Posty: 11 298
Domyślnie

Cytat:
Napisał moim zdaniem
Przeczytałem - może wnerwić taki pomysł.
Dobrze napisał autor wiadomości "Smuci tylko to, że wokół jest tyle zaniedbanych, prawdziwych zabytków, które tylko czekają na rewitalizacje. Mogą nie doczekać."
A co na wielkopolscy turyści i krajoznawcy ?
Też są wnerwieni.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9  
Nieprzeczytane 14-01-2009, 15:24
POLA POLA jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2006
Miasto: Wielkopolska
Posty: 24 582
Domyślnie

Cytat:
Napisał jip
Strona nie otwiera się ale przecież jest Śmiełów z ogródkiem Zosi, Antonin z domkiem myśliwskim i koncertami, no i pewno wiele innych miejsc. No i masz rację, że byłby to ciekawy szlak
W Antoninie to Chopin był, o Mickiewiczu nie słyszałam, ale być może wiedzę należy odkurzyć.
Antonin - piękny, unikatowy dworek modrzewiowy, uratowany przed nieistnieniem dzięki zabiegom śp.Waldorfa.

W Objezierzu Mickiewicz przebywał, (tu pod wpływem opowiadań Garczyńskiego powstał pomysł "Reduty Ordona") potem władza ludowa przerobiła to na szkołę, jakieś technikum chyba, co jest teraz? Nie wiem, w jakim stanie? Nie wiem.

Mnie tam szlak niepotrzebny, sama go wytyczam i docieram tam, gdzie chcę. Sienkiewicz też wędrował po Wielkiej Polsce, zakochał się był nawet, ale nic z tego nie wyszło.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #10  
Nieprzeczytane 14-01-2009, 16:46
jip's Avatar
jip jip jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2008
Miasto: Wielkopolska
Posty: 11 298
Mruga oczkiem (żart)

Cytat:
Napisał POLA
W Antoninie to Chopin był, o Mickiewiczu nie słyszałam, ale być może wiedzę należy odkurzyć.
Antonin - piękny, unikatowy dworek modrzewiowy, uratowany przed nieistnieniem dzięki zabiegom śp.Waldorfa.

W Objezierzu Mickiewicz przebywał, (tu pod wpływem opowiadań Garczyńskiego powstał pomysł "Reduty Ordona") potem władza ludowa przerobiła to na szkołę, jakieś technikum chyba, co jest teraz? Nie wiem, w jakim stanie? Nie wiem.

Mnie tam szlak niepotrzebny, sama go wytyczam i docieram tam, gdzie chcę. Sienkiewicz też wędrował po Wielkiej Polsce, zakochał się był nawet, ale nic z tego nie wyszło.
Masz racje pochrzaniło mi się, ale może Mickiewicz też lubił grać? przepraszam i jednego i drugiego za pomyłkę, ale to wszystko dlatego, że lubię Antonin i może wszystkich tam bym chciał przypisać. Ale facet, który chce budować Garganela miałby zajęcie, gdyby szlak tyczył. Myślę, że szlak to pomysł nie głupi, zawsze lepiej w przewodniku całość poczytać i wiedzieć a i tak etapami się jeździ.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #11  
Nieprzeczytane 14-01-2009, 16:54
jip's Avatar
jip jip jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2008
Miasto: Wielkopolska
Posty: 11 298
Domyślnie

Za pomyłkę ta pomyłka
Odpowiedź z Cytowaniem
  #12  
Nieprzeczytane 14-01-2009, 21:36
stanley47 stanley47 jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Posty: 446
Domyślnie

Warto nadmienić że Wielkopolska jest jedynym regionem w Polsce gdzie przebywał Mickiewicz.Tylko na Ziemi Kościańskiej spędził siedem miesięcy .Bielewo IX-1831,Kopaszewo VIII -1831 i II 1832,Osiek II-1832 ,Choryń IX-1831,I-1932 ,II-1932.Podczas tego pobytu dał się poznać nie tylko jako wielki poeta , ale przede wszystkim bawidamek.Generał Dezydery Chłapowski z Turwi tak pisał o Mickiewiczu. "Kiedy się wszyscy bili,on tutaj w moim sąsiedztwie z niecną kobietą złe życie prowadził" Dopowiem jeszcze, że w niedalekim Cichowie znajduje się skansen filmowy Soplicowo .Jest to orginalna scenografia do filmu Pan Tadeusz
Odpowiedź z Cytowaniem
  #13  
Nieprzeczytane 28-01-2009, 21:59
danuta25 danuta25 jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Jan 2009
Miasto: wielkopolska
Posty: 72
Domyślnie

Witam zdjęcie przedstawia przepiękny pałacyk myśliwski w Antoninie, jesienią odbywają się słynne koncerty z lilijką. Oprócz pałacyka Antonin może pochwalić się pięknym jeziorem, lasami pełnych grzybów,lekko pofalowanyteren pozwala cieszyć oko niezapomnianymi widokami. Pozdrawiam
Odpowiedź z Cytowaniem
  #14  
Nieprzeczytane 21-02-2009, 21:20
z centrum z centrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1 140
Domyślnie

Przeczytałem o Cichowskim Skansenie Filmowym Soplicowo zbudowanym na potrzeby filmu "Pan Tadeusz" - jak tam jest?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #15  
Nieprzeczytane 22-02-2009, 22:04
stanley47 stanley47 jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Posty: 446
Domyślnie

Trzeba samemu zobaczyć .W okresie wiosenno letnim gmina Krzywin organizuje na terenie skansenu imprezy dla turystów. Wieś Cichowo położona nad jeziorem, przygotowana do obsługi ruchu turystycznego.W odległości 6km miejscowość Lubiń z Klasztorem Benedyktynów o 900-letniej historii.Dalej w kierunku Kościana Kopaszewo . W pałacu Skórzewskich, później Chłapowskich , izba pamięci Adama Mickiewicza i druga ,aktorki Heleny Karolowej Chłapowskiej Modrzejewskiej
Odpowiedź z Cytowaniem
  #16  
Nieprzeczytane 28-09-2009, 21:55
wuere'le's Avatar
wuere'le wuere'le jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2006
Miasto: Wielkopolska
Posty: 2 995
Domyślnie

Tu Mickiewicz też przebywał i znalazł inspirację do niektórych scen z Pana Tadeusza, mianowicie do polowania, do karczmy Jankiela, ogródek Zosi.
http://foto.onet.pl/6muk6,08wcswwwkgkl,u.html
__________________
"...trzeba z żywymi naprzód iść..."

https://widzewieckomentuje.blogspot.com/
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 09:55.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.