menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Kultura > Książka, literatura, poezja
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Książka, literatura, poezja Literatura, dyskusje, własne próby pisarsko-poetyckie.

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #121  
Nieprzeczytane 26-09-2022, 22:06
tesia22022's Avatar
tesia22022 tesia22022 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2011
Posty: 895
Domyślnie Jestem "Nowa"

Pozdrawiam - tesia22022.
__________________
Pamiętaj, że każdy napotkany człowiek czegoś się boi,coś kocha i coś stracił.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #122  
Nieprzeczytane 26-09-2022, 22:46
ewelina117's Avatar
ewelina117 ewelina117 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2016
Miasto: Łódź
Posty: 2 796
Domyślnie

Witaj Teslo 22022 na tym wątku Nie od razu Kraków zbudowano. Ja też korzystam z korepetycji od dzieci
Martyna, ciekawa książka tej modelki i nie szkodzi, że nie kryminał. Nie samą sensacją i mordem (książkowym oczywiście) człowiek żyje. Ja dzisiaj też chciałabym zarekomendować dwie książki raczej historyczne, choć "zahaczają" czasem o kryminał.
Grażyna Wosińska - "Po dwóch stronach barykady. Miłość za żelazną kurtyną" i tejże autorki - "Pożar i szpiedzy". Obie są związane z tzw. "Sprawą Elbląską"
"Po dwóch stronach barykady.Miłość za żelazną kurtyną"
Powrót z Francji do powojennej komunistycznej Polski okaże się największym błędem Marii i jej córki Agaty, która zapłaci za tę decyzję szczególnie wysoką cenę.
Bronek Basista potrzebuje pieniędzy na spłatę kredytu. Gdy okazuje się, że być może mógłby się starać o odszkodowanie za krzywdę rodziców, którzy przeżyli gehennę w komunistycznej Polsce, zaczyna interesować się historią własnej rodziny. Jego matka, Agata, urodziła się we Francji, dokąd babcia Maria wyemigrowała za chlebem. Po powojennych zmianach ustrojowych w Polsce, zaczadzone propagandą kobiety zdecydowały się reemigrować do ojczyzny. Jakież było ich zdziwienie, gdy zamiast oczekiwanego raju robotników, napotkały biedę i wszechobecne represje.
„Po obu stronach barykady.Miłość za żelazną kurtyną” - to dramatyczna wielowątkowa opowieść o czasach stalinowskich, oparta na dokumentach i relacjach świadków.
Maria uważała, że przecież Michał nie mógł się mylić. Uznała, że członkostwo w PPR nie było głosem akceptacji dla zbrodni funkcjonariuszy NKWD. Sprawa katyńska nie miała tu znaczenia. Chociaż widziała ekshumację polskich oficerów na kronice filmowej. I chociaż po wyjściu z kina nie zjadła obiadu, bo nie mogła nic przełknąć. Widok czaszek z otworami z tyłu prześladował ją, szczególnie w nocy. Przez kilka dni myślała tylko o tej zbrodni Sowietów.
– Komunizm jest wspaniały, tylko ludzie zawodzą – powtarzała to jak mantrę, gdy nie rozumiała polityki Stalina.
Agata wierzyła więc we wszystko, co mówiła jej matka i co potwierdzała Celina. Bo przecież tak myślał i ojciec. A on był wyrocznią, nie miało znaczenia, że już nie żył.
"Pożar i szpiedzy"
Tak zwana „Sprawa Elbląska” z czasów stalinowskich, przez cały PRL, była dumą bezpieki z wykrycia „szpiegów” i „sabotażystów”. Nie przeszkadzał fakt uniewinnienia w 1956 roku większości z torturowanych i oskarżonych. Mija ponad 60 lat od oskarżenia, a milczenie o tym wydarzeniu przez 20 lat wolnej Polski budzi sprzeciw. Książka jest pierwszą na polskim rynku wydawniczym, która opisuje skandaliczny, stalinowski proces, którego skutki trwają po dziś dzień.
Książkę, pozycję historyczną, czyta się jak mroczny thriller; niestety taki, który napisało samo życie.


https://lubimyczytac.pl/autor/95455/grazyna-wosinska
Odpowiedź z Cytowaniem
  #123  
Nieprzeczytane 03-10-2022, 20:27
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 498
Domyślnie

Witam !

Witaj Ewa !
3 czerwca b.r. pytałaś mnie czy :
Cytat:
Martyna, czy korzystasz już z kodów na Legimi?
To nie taka prosta sprawa.
Byłam w bibliotece, zapytałam o kody do audiobooków i okazało się że, owszem są ale tylko 500 szt. Należy się o nie starać na początku miesiąca. Początek to początek więc zadzwoniłam dzisiaj (3 październik) i okazało się że, już w pierwszej minucie, pierwszego dnia, nowego miesiąca należy wysłać mail z prośbą o kod. Ta pierwsza minuta zawiera tyle mejli że w drugiej minucie kodów już brak.

Spróbuję w listopadzie (w tej pierwszej minucie). Może się załapię.

_______________________________________

Poniżej audiobook kryminału Joanny Chmielewskie pt.:
Wszyscy jesteśmy podejrzani".

https://www.youtube.com/watch?v=wN_a9Ke_fWc





Pozdrawiam
__________________

Ostatnio edytowane przez Martyna321 : 04-10-2022 o 07:45.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #124  
Nieprzeczytane 04-10-2022, 13:04
ewelina117's Avatar
ewelina117 ewelina117 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2016
Miasto: Łódź
Posty: 2 796
Domyślnie

Witaj Martyno Te biblioteczne kody to jak widać łakoma rzecz Ja kilka razy w swojej bibliotece dostałam je z tym, że u nas dawali kody do e-book'w. Audiobook'ow nie słucham, bo prędko przy nich usypiam. Teraz mam wykupiony abonament na Legimi. To koszt ponad 40 zł. Może nie jest to mało, ale ... ja miesięcznie więcej wydawałam na książki, więc się opłaciło E-book'i są wygodne, bo można sobie ustawić tło, wielkość liter i czcionkę. Przynajmniej na moim tablecie. Chmielewska też jest na Legimi.
Ja też bardzo lubię te wczesne książki Joanny Chmielewskiej ... późniejsze też, ale te wczesne mają niesamowity PRLowski klimat.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #125  
Nieprzeczytane 05-10-2022, 18:12
Kaima's Avatar
Kaima Kaima jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2011
Miasto: Mazowsze
Posty: 18 593
Domyślnie

Dawno tu nie pisałam, ale odpoczywałam od kryminałów. Teraz skończyłam 4. część serii autorstwa Cilli i Rolfa Borjlindów z komisarzami Tomem Stiltonem, Oliwią Ronning i Mette Olsater:
1. Przypływ
2.Trzeci głos
3. Czarny świt
4. Śpijcie, kotki.
Piąta część w Polsce jeszcze nie ukazała się.
Jak wszystkie szwedzkie kryminały są to "dobrze napisane" książki, z szerokim tłem społecznym, z rozwojem wydarzeń trzymającym do końca w napięciu i zaskakującym rozwiązaniem. To bardzo lakoniczna i ogólna recenzja, ale celowo nie podaję streszczeń, aby wzbudzić większe zainteresowanie.
Teraz znowu odkładam kryminały, bo przyniosłam "Sodomę" Martella i "Gomorę" Nowaka i Obirka. Chociaż, kto wie, może mógłby wyjść z nich całkiem niezły kryminał... tak mi się wydaje po przeczytaniu kawałka "Sodomy".
__________________
W życiu bywają noce i bywają dnie powszednie, a czasami bywają też niedziele. (Maria Dąbrowska)
Odpowiedź z Cytowaniem
  #126  
Nieprzeczytane 07-10-2022, 16:03
ewelina117's Avatar
ewelina117 ewelina117 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2016
Miasto: Łódź
Posty: 2 796
Domyślnie

Witam Potwierdzam, szwedzkie kryminały są świetne, mają zwykle dobrze opracowaną akcję, klimat itd. Przeczytałam kilka, ale ... wolę jednak polskie. Trochę trudno mi się odnaleźć w tych szwedzkich realiach. One mają i tak sporo zwolenników i bardzo dobrze.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #127  
Nieprzeczytane 15-10-2022, 17:24
kometa2 kometa2 jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Dec 2009
Miasto: Warszawa
Posty: 128
Domyślnie

pozdrawiam też skąd jesteś? czuję, że jesteś młoda....
Odpowiedź z Cytowaniem
  #128  
Nieprzeczytane 16-10-2022, 00:23
ewelina117's Avatar
ewelina117 ewelina117 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2016
Miasto: Łódź
Posty: 2 796
Domyślnie

Nie wiem czy chodzi o mnie, czy o Martynę ... na wszelki wypadek, obie jesteśmy młode ... duchem Pozdrawiam
Odpowiedź z Cytowaniem
  #129  
Nieprzeczytane 21-10-2022, 08:20
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 498
Domyślnie

Witam !

Kupiłam wczoraj :

KOMEDIA KRYMINALNA
Małe miasteczko na Podlasiu, opuszczony, zabytkowy dworek, uważany przez wszystkich za nawiedzony, a w nim... zwłoki młodego mężczyzny, pracującego jako kustosz w lokalnym muzeum. Kiedy policja uznaje, że śmierć chłopaka była wynikiem nieszczęśliwego wypadku, jego narzeczona zaczyna dostawać anonimowe maile, a w miasteczku nagle pojawiają się dawno niewidziani właściciele dworku, do akcji wkracza wypoczywająca na Podlasiu, autorka kryminałów Róża Krull.

Czy przeczucie pisarki, że śmierć kustosza to morderstwo, okaże się prawdą, czy też tylko wytworem jej rozszalałej wyobraźni? I co wspólnego z tajemnicą nawiedzonego dworku ma urocza świnka o imieniu Dolores?

Tego dowiecie się z dziewiętnastej powieści Alka Rogozińskiego, autora łączącego w swojej twórczości klasyczne fabuły kryminalne z duża dawką czarnego humoru.



Pozdrawia - młoda duchem seniorka Jolanta/Martyna.
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #130  
Nieprzeczytane 21-10-2022, 15:38
ewelina117's Avatar
ewelina117 ewelina117 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2016
Miasto: Łódź
Posty: 2 796
Domyślnie

Witam Pan Rogoziński pisze zacne kryminały. Ja ostatnio przeczytałam "Nieboszczyk sam w domu" i przyznam się, że przy niektórych fragmentach chichotałam, nie bacząc na zdziwione i zgorszone spojrzenia małżonka (mojego oczywiście). Autor ostatnio wydał też cykl kryminałów historycznych "Gorset i szpada". Na razie to tylko "Skradziony klejnot" i Przeklęta szkatułka", ale liczę na kontynuację.
Wśród nocnej ciszy... zbrodnia się rodzi…
Mieszkańcy kamienicy w małym miasteczku Morderczo przygotowują się do świąt Bożego Narodzenia. Mają nadzieję, że spędzą je w spokojnej i miłej atmosferze. Kiedy jednak młode małżeństwo zamiast prezentów, znajdzie pod choinką nieżywego świętego Mikołaja, inny z lokatorów odkryje, że skradziono mu bezcenną rodzinną pamiątkę, a swoje "śledztwo" zacznie prowadzić dwójka dziesięciolatków, sielankowa rzeczywistość zamieni się w... prawdziwą komedię omyłek!

https://lubimyczytac.pl/autor/109812/alek-rogozinski
Odpowiedź z Cytowaniem
  #131  
Nieprzeczytane 28-10-2022, 10:34
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 498
Domyślnie


Witam !



Miastowa na tropie

Weronika wraz z dworkiem dziedziczy duży majątek. Jako miastowa nie ma pojęcia o funkcjonowaniu domu. Światło, woda, ogrzewanie, szambo czy komin to dla niej wyzwania. Liczyła na romans z weterynarzem lub leśnikiem, a zamiast tego znalazła się w samym środku morderstw i porwań. Wszyscy są podejrzani. Czy znajdzie swoją miłość? Czy poradzi sobie ze spadkiem po babci? Czy pies pomoże jej rozwikłać kryminalne zagadki ?


Anna Brengos



Pozdrawiam
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #132  
Nieprzeczytane 28-10-2022, 23:28
ewelina117's Avatar
ewelina117 ewelina117 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2016
Miasto: Łódź
Posty: 2 796
Domyślnie

Witam i potwierdzam, niezły kryminał. Przeczytałam. Jest na Legimi
Odpowiedź z Cytowaniem
  #133  
Nieprzeczytane 25-11-2022, 19:19
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 498
Domyślnie

Witam !

Literatura kobieca

Danuta Noszczyńska.
“Wszystkiemu winni są faceci”
Powieść utrzymana jest w ironicznym tonie a komiczne perypetie bohaterki mogą wywołać u czytelnika wiele uśmiechu.
Zabawna, powieść Danuty Noszczyńskiej “Wszystkiemu winni są faceci” z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom literatury kobiecej.

Sylwia z powodzeniem spełnia się zawodowo jako nauczycielka, prywatnie zaś jako żona i matka. Czas zajmuje jej dbanie o dom, o męża i córkę, o swoich podopiecznych, najmniej uwagi poświęca sobie. Jest perfekcjonistką, nic i nikt nie ma prawa wymknąć się spod jej kontroli. Do czasu.
Czy to możliwe, żeby mąż ni stąd, ni zowąd porzucił dla kochanki tak wspaniałą kobietę, a ich jedyna córka nagle postanowiła wyjechać do oddalonej od domu o kilkaset kilometrów szkoły z internatem? Co takiego się stało? Przyjaciółki Sylwii, mają całkiem oczywiste wytłumaczenie zaistniałej sytuacji: "wszystkiemu winni są faceci”.

Danuta Noszczyńska pokazuje nam prawdziwe życie.



Polecam
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #134  
Nieprzeczytane 25-11-2022, 19:38
ewelina117's Avatar
ewelina117 ewelina117 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2016
Miasto: Łódź
Posty: 2 796
Domyślnie

Witam Interesująco się zapowiada. Sprawdziłam, jest na Legimi i pewnie po nią sięgnę. Ja ostatnio z Legimi ściągnęłam do czytania "Jak kamień w wodę" Hanny Greń. To kolejna książka z serii, której bohaterką jest Kornelia Pliszka.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #135  
Nieprzeczytane 16-12-2022, 20:44
gracja50's Avatar
gracja50 gracja50 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2010
Posty: 592
Domyślnie stare kryminały

Potrzebuję pomocy i podpowiedzi nieco starszych czytelników.Czy pamiętacie takie stare książki ,kryminały z kluczykiem czy kotem nie pamiętam. Była taka seria nie pamiętam autora. Komenda główna milicji, nie policji, porucznik czy kapitan,przystojny,duży,chłop,sekretarka,lubiąca oglądać z synami mecze piłki nożnej, na zakończenie sprawy piekła chyba sernik. Chętnie bym poczytała takie stare kryminały ale nie znam autora.Może ktoś pamięta?http://www.klub.senior.pl/images/smilies/frown.png
Odpowiedź z Cytowaniem
  #136  
Nieprzeczytane 19-12-2022, 00:03
ewelina117's Avatar
ewelina117 ewelina117 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2016
Miasto: Łódź
Posty: 2 796
Domyślnie

Trochę kojarzę treść, ale tytułu też nie mogę sobie przypomnieć
Odpowiedź z Cytowaniem
  #137  
Nieprzeczytane 24-12-2022, 09:16
Kaima's Avatar
Kaima Kaima jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2011
Miasto: Mazowsze
Posty: 18 593
Domyślnie



Wszystkim "kryminalistkom" życzę na święta książek z wielce zajmującymi kryminalnymi historiami i czasu na czytanie.
__________________
W życiu bywają noce i bywają dnie powszednie, a czasami bywają też niedziele. (Maria Dąbrowska)
Odpowiedź z Cytowaniem
  #138  
Nieprzeczytane 29-12-2022, 21:01
ewelina117's Avatar
ewelina117 ewelina117 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2016
Miasto: Łódź
Posty: 2 796
Domyślnie

Ja również życzę wszystkim "kryminalistom" wszystkiego co najlepsze
w Nowym Roku 2023

Odpowiedź z Cytowaniem
  #139  
Nieprzeczytane 18-01-2023, 10:31
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 498
Domyślnie

Witam !

Danuta Noszczyńska

Po przeczytaniu "Dopóki śmierć nas nie połączy" i "Zobaczyć gdzie indziej", ogarnęła mnie : filozoficzna zaduma, wzruszenie (z łezką w oku), smutek i odrobina grozy ...


Dopóki śmierć nas nie połączy
to opowieść o młodej, dwudziestodwuletniej dziewczynie, Małgosi. Przyjeżdża ona do dużego miasta właściwie bez większych środków do życia, ale z ogromnymi pokładami determinacji i jasną wizją celu. Dziewczyna raz na zawsze pragnie odciąć się od swojego dotychczasowego życia na małej, zapadłej wsi. ............

"Zobaczyć gdzie indziej"to cudowna opowieść o współczesnym świecie i jego problemach - trudnościach finansowych, niestabilności zatrudnienia, relacjach rodzinnych, samotnym wychowywaniu dzieci. Główna bohaterka zmaga się z tym wszystkim sama.


Pozdrawiam
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #140  
Nieprzeczytane 19-01-2023, 18:02
ewelina117's Avatar
ewelina117 ewelina117 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2016
Miasto: Łódź
Posty: 2 796
Domyślnie

Witam. Ciekawie brzmią opisy tych książek. Pewnie sięgnę po nie. A ja ostatnio przeczytałam kolejną książkę o milicjantach z Poznania pana Ryszarda Ćwirleja.
Ryszard Ćwirlej - "Granica możliwości"
Rok 1990 to początek nowej ery. Kończy się czas Polski Ludowej a zaczyna Polska demokratyczna. Ale ta zmiana nie dokonuje się bezboleśnie. Nikt jeszcze nie wie jak ma wyglądać ten kraj i gdzie kończy się prawo, a zaczyna bezprawie. W nowej rzeczywistości zagubieni są nawet policjanci, którzy jeszcze do niedawna byli milicjantami. Za to doskonale odnajdują się w niej wszyscy ci, którzy szybko i za wszelką cenę chcą się dorobić.
W okolicach podpoznańskiej Opalenicy dochodzi do wypadku drogowego. W jadącym z Niemiec passacie giną kierowca i pasażer. W aucie nie ma pieniędzy, dokumentów ani żadnego towaru, a przecież każdy jadący do Polski samochód wypchany jest po brzegi tym, co można dostać na Zachodzie, a czego brakuje w polskich sklepach. To budzi podejrzenia młodej i ambitnej prokuratorki Brygidy Bocian.

Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Kto lubi wakacje w przyczepie ? aka210 Podróże, turystyka 0 20-11-2013 16:10
Kto lubi pracę z drewnem i mógłby pomóc? Zdzisławka Hobby, pasje 0 14-06-2012 01:00
Czego skóra nie lubi zimą - komentarze 67.221.255.xxx Ogólny 0 10-03-2012 12:26
Kręgosłup lubi pływać! - komentarze 77.65.12.xxx Ogólny 0 15-11-2011 18:31
Czego kobieta nie lubi... Nika Społeczeństwo - wątki archiwalne 228 22-04-2008 14:19

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 16:52.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.