menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Humor, zabawa
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #9981  
Nieprzeczytane 03-09-2009, 08:45
Nika's Avatar
Nika Nika jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Małopolska,Kraków
Posty: 36 760
Domyślnie

Jakie śliczne maleństwo!
Drogie leśniczanki, przesyłam pozdrowienia pełne słońca!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9982  
Nieprzeczytane 03-09-2009, 14:35
Wodniczka's Avatar
Wodniczka Wodniczka jest teraz online
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2007
Miasto: Człuchów
Posty: 13 400
Uśmiech


Ninko bardzo dziękuję za zaproszenie na ognisko, i grillowanie, ..ale dopiero dzisiaj odczytałam wiadomość. Cieszę się bardzo, że ogniskowa zabawa się bardzo udała, i jedzonko było smaczne a zapach jego jeszcze do dzisiaj się roznosi po lesie ..Widać już jak wiewiórki zbierają orzeszki, misio przygotowuje się do snu zimowego gromadząc zapasy tłuszczyku, ptaki już nie śpiewają, szykują się do odlot€, do ciepłych krajów, liście zmieniać zaczęły swoją barwę na kolory pięknej złotej polskiej jesieni..dodając uroku ciekawym barwom natury.To zbliża się najpiękniejsza pora roku.. chociaż ma też swoje minusy .


__________________
Zosia
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9983  
Nieprzeczytane 03-09-2009, 14:49
dziewiątka's Avatar
dziewiątka dziewiątka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Włoszczowa
Posty: 24 347
Domyślnie

witaj Zosiu-Wodniczko ...jeszcze troszkę lata zostało- nie śpieszmy się do jesieni...sama przyjdzie ..
zapraszam na popołudniowa herbatkę


i opowiastkę przy herbatce

Jeszcze jeden krok

Pewien koczownik, wędrujący po pustyni, musiał zatrzymać, gdyż męczyło go pragnienie.
Przysiadł na piasku, a ponieważ słyszał gdzieś, że i przed śmiercią z pragnienia zaczyna się płakać - oczekiwał na łzy.
Wtedy usłyszał dziwny szelest: to wąż sunął ku niemu. Człowiek przestraszył się tak bardzo, że skoczył na równe nogi i, zapominając o dręczącym go pragnieniu, ruszył w dalszą drogę. Aż doszedł do takiego miejsca, w którym była woda, a wraz z wodą - ratunek.

Ten jeden krok, którego już nie chcesz zrobić, bracie, może cię kosztować życie.
Pamiętaj o tym, kiedy poddasz się łzom.



Tradycja berberyjska

Miłego popołudnia i wieczoru !!......ja wybieram sieęna działeczkę po śliweczki ( oj będzie naleweczka , będzie)..
__________________
część moich obrazków pochodzi ze stron dostępnych w necie ...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9984  
Nieprzeczytane 03-09-2009, 15:14
inka-ni's Avatar
inka-ni inka-ni jest offline
Odeszła...
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: kraków
Posty: 13 448
Domyślnie

Witam Zosienkę i Mireczkę,Hętnie herbatki się napiję po dosc smacznym obiedzie.Zosiu nic straconego pora ladnej slonecznej pgody sprzyja by częsciej spotykac się przy ognisku.Lubię troszkę spalone ziemniaczki i piczone jablka.No a zawsze jakies zwierzątko mozna upolowac chocby na dwóch nogach hi hi hi...
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9985  
Nieprzeczytane 03-09-2009, 15:19
inka-ni's Avatar
inka-ni inka-ni jest offline
Odeszła...
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: kraków
Posty: 13 448
Domyślnie


O jesieni, jesieni

Niech się wszystko odnowi, odmieni....
O jesieni, jesieni, jesieni .....
Niech się nocą do głębi przeźrocza
nowe gwiazdy urodzą czy stoczą,
niech się spełni, co się nie odstanie,
choćby krzywda, choćby ból bez miary,
niesłychane dla serca ofiary,
gniew czy miłość, życie czy skonanie,
niech się tylko coś prędko odmieni.
O jesieni!... jesieni! ... jesieni!

Ja chcę burzy, żeby we mnie z siłą
znowu serce gorzało i biło,
żeby życie uniosło mnie całą
i jak trzcinę w objęciu łamało!
Nie trzymajcie, nie wchodźcie mi w drogę
już się tyle rozprysło wędzideł ...
Ja chcę szczęścia i bólu, i skrzydeł
i tak dłużej nie mogę, nie mogę!
Niech się wszystko odnowi, odmieni! ...
O jesieni! ... jesieni! ... jesieni.
Iłłakowiczówna Kazimiera
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9986  
Nieprzeczytane 03-09-2009, 18:02
frida's Avatar
frida frida jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Posty: 7 833
Domyślnie

WItajcie,
do jesieni jeszcze daleko cieszmy się słoneczkiem
Miłego popołudnia wszystkim... idę na kwadransik pobujać się na foteliku przy kominku ... dla relaksu ...
__________________


Odpowiedź z Cytowaniem
  #9987  
Nieprzeczytane 03-09-2009, 19:26
inka-ni's Avatar
inka-ni inka-ni jest offline
Odeszła...
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: kraków
Posty: 13 448
Domyślnie

Legena Tajemiczy slad Stopki KólowejJadwigu.

[color="Green"][LEGENDA- Stopka królowej Jadwigi....
Jadwiga i tajemniczy ślad

autorem artykułu jest Joanna Krzeczkowska
Jednak nie tylko uroda i mądrość, nie tylko młodość. Jadwiga była przede wszystkim człowiekiem o wielkim sercu. Wrażliwa na ludzką tragedię; nie raz broniła najsłabszych i uciśnionych. Znała cenę ludzkich wzruszeń i nieszczęść. Bez wahania podchodziła do ubogich chłopów, zaniedbanych dzieci. Miała świadomość, że krzywd, jakich doświadczają najubożsi nie da się wynagrodzić dobrami materialnymi.

A jednak często jedynie w ten sposób mogła pomóc.

Pewnego dnia na przedmieściu Krakowa, na tak zwanym „Piasku” kościół zaczęto stawiać.

Jadwiga pragnęła przyjrzeć się budowie. A zatem wyruszyła za mury miasta wraz z zaufaną ochmistrzynią. Na miejscu więcej niż kamieniom, czy stawianym ścianom, przygląda się pracującym ludziom… I dostrzega zasmucone i jakby nieobecne oblicze jednego z kamieniarzy. Podchodzi do niego i pyta o przyczynę jego zmartwienia.

Zwykłe życie zwykłych ludzi i jego troski odsłaniają przed nią swoje oblicze. Ot żona ciężko chora a dzieci bez opieki pozostawione. Na chleb dla rodziny pracować jednak trzeba…

Królowa współczując, pragnie udzielić pomocy i rozmawia o tym z ochmistrzynią.

Tak, pomoc jest już zapewniona. Lecz to dalej mało dla Jadwigi.

W swoim sercu pragnie pomóc osobiście, teraz. Opiera zatem stopę na kamieniu i każe zdjąć sobie złotą klamrę z trzewika. Tę złotą klamrę wręcza zasmuconemu ojcu rodziny.

Po czym odchodzi. A obdarowany niespodzianie rzemieślnik wpatruje się w złoty dar i radości nie może pomieścić jego serce. A później przenosi wzrok na szary kamień, gdzie jeszcze przed chwilą spoczywała smukła stopa dobrej królowej. Ten kamień to milczący świadek całego zdarzenia. Wtem pod wpływem natchnienia kamieniarz postanawia odkuć w tym oto kamieniu kształt stopy dobrodziejki. Aby pozostał ślad owego niezwykłego spotkania.

Gdy już ściany kościoła nabrały kształtów i ruszyły prace nad sklepieniem świątyni, kamieniarz pokazał i majstrowi i kolegom – kamieniarzom wmurowany w cokół budowy kamień z kształtem drobnej stopy…

Ów kamień wielkie wrażenie czyni. I wnet plotka, wieść niesie się ulicami Krakowa.

Cud na przedmieściu!

Nikt nie chce przyjąć do wiadomości, że owo wgłębienie w szarym głazie to dzieło kamieniarza. Ich dobra królowa, jej droga postać znana dobrze w biedniejszych dzielnicach Krakowa zasługuje na cud. To przecież oczywistym się zdaje, że szlachetność królowej tak wielka, że nawet kamienie pod nią się skłaniają i miękną. Gromadzi się zatem biedota, gromadzą się skromni mieszkańcy wokół niedokończonej jeszcze bryły kościoła.

Wzruszenie ich ogarnia. Kwiatami ozdabiają owo miejsce gdzie widzialny cud się dokonał. Łzy i radość towarzyszą cichym modlitwom.

Święta Pani z Wawelu.

Tak oto skromny kamieniarz przyczynił się do powstania pięknej opowieści. A do dziś na ścianie kościoła Karmelitów, na Piasku, przy ulicy Karmelickiej można zobaczyć to magiczne miejsce. Jedno z wielu, jakie kryje w sobie Kraków.

Joanna Krzeczkowska

__________________________________________________ _
źródłem inspiracji dla powstania nieniejszego tekstu była lektura
książki Bronisława Heyduka – “Legendy i opowieści o Krakowie
/COLOR]
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9988  
Nieprzeczytane 03-09-2009, 19:29
frida's Avatar
frida frida jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Posty: 7 833
Domyślnie

Inko dzięki za opowieść... pikna
__________________


Odpowiedź z Cytowaniem
  #9989  
Nieprzeczytane 03-09-2009, 20:00
inka-ni's Avatar
inka-ni inka-ni jest offline
Odeszła...
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: kraków
Posty: 13 448
Domyślnie

Legendy są mądoscią narodów.Tradycje opowiadania,tym dawniej ludzie żyli,bo nie bylo internety TV i innych zloziei czasu,jak niektórzy mowią.Fridus usiądzmy i napijmy się soczku.
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9990  
Nieprzeczytane 03-09-2009, 20:14
frida's Avatar
frida frida jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Posty: 7 833
Domyślnie

Robi się ... u mnie właśnie zaczyna się burza... jak ja trzęsę gaciami jak grzmi..ło matko stara a głupia heheh
__________________


Odpowiedź z Cytowaniem
  #9991  
Nieprzeczytane 03-09-2009, 21:43
nektarynka's Avatar
nektarynka nektarynka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Miasto: woj.kujawsko-pomorskie
Posty: 5 192
Domyślnie ** Witam **

Witam serdecznie Ninko bardzo dziękuję za zaproszenie nie mogłam uczestniczyć w Leśniczówce ,bardzo żałuje teraz dopiero odpaliłam kompa życzę miłego wieczorku


Odpowiedź z Cytowaniem
  #9992  
Nieprzeczytane 03-09-2009, 22:48
frida's Avatar
frida frida jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Posty: 7 833
Domyślnie

DOBRANOC krecik z fridą idzie lulu
oby do jutra
__________________


Odpowiedź z Cytowaniem
  #9993  
Nieprzeczytane 03-09-2009, 23:05
Nika's Avatar
Nika Nika jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Małopolska,Kraków
Posty: 36 760
Domyślnie

Ninuś,kochana,nasz sabacik wciąż trwa..super!Malwunia ma dla Ciebie niespodziewankę..
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9994  
Nieprzeczytane 04-09-2009, 07:49
dziewiątka's Avatar
dziewiątka dziewiątka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Włoszczowa
Posty: 24 347
Domyślnie witajcie Lesniczanki...

jak tu cicho....
nastawiam ekspresik z kawą...
ranek u mnie pochmurny - w nocy popadało ...i bardzo dobrze - deszcz był potrzebny

troszkę o póżnym lecie i wczesnej jesieni : w/g fenologicznych pór roku

Późne lato

Pora czasem wyodrębniana z lata, obejmuje zwykle sierpień i początek września. W tym czasie dojrzewają owoce wczesnych odmian jabłoni (Malus domestica) i gruszy (Pyrus communis). Dojrzewa bez czarny (Sambucus nigra), bez koralowy (Sambucus racemosa) oraz maliny i jeżyny (Rubus).

Wczesna jesień

Jej początek do dojrzewanie owoców kasztanowiec (Aesculus hippocastanum), wcześniej jego kwitnienie wskazało nam początek wiosny. Dojrzewają też owoce świdawy (Cornus sanguinea) i ligustru (Ligustrum vulgare). W lasach jednocześnie czerwienieją jagody borówki brusznicy (Vaccinium vitis-idaea).

Dojrzewają owoce jabłoni (Malus domestica), gruszy (Pyrus communis) i śliwy (Prunus). Okres prac polowych jak wykopki ziemniaków (Solanum tuberosum) i sianie żyta ozimego (Secale cereale).

Trwa zwykle od pierwszych dni września do początku października.
__________________
część moich obrazków pochodzi ze stron dostępnych w necie ...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9995  
Nieprzeczytane 04-09-2009, 08:29
dziewiątka's Avatar
dziewiątka dziewiątka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Włoszczowa
Posty: 24 347
Domyślnie

Bez czarny - lekarski (Sambucus nigra)

Jest jedną z najstarszych roślin leczniczych. W czasach starożytnych rósł prawie w każdym ogrodzie i nazywany był "drzewem życia". Obecnie nie jest już tak popularny. A może szkoda, bo ze względu na swoje lecznicze właściwości oraz dużą wartość dekoracyjną mógłby stać się użytecznym i ozdobnym elementem każdego ogrodu.
Co zawiera bez czarny?
Kwiaty: flawonoidy, kwasy organiczne, cholinę, olejki eteryczne, garbniki, sole mineralne.
Owoce: antocyjany, flawonoidy, cukry (około 20%), garbniki, pektyny, kwasy organiczne, witaminy A, B1, B2, zwłaszcza C, karotenoidy, enzymy, biopierwiastki (jod).

Właściwości lecznicze
Kwiaty bzu czarnego wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych, działają moczopędnie i napotnie - stosowane są jako leki przeciwgorączkowe w przeziębieniach i grypie.
Owoce bzu czarnego działają napotnie i moczopednie (lecz słabiej niż kwiaty) oraz przeczyszczająco (powodują łatwiejsze usuwanie toksyn z organizmu). Owoce wykazują także działanie przeciwbólowe - są pomocne w leczeniu zapalenia nerwu trójdzielnego, rwy kulszowej, migreny.
Kwiaty i owoce mają szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie - wchodzą w skład wielu mieszanek ziołowych. Można samodzielnie sporządzić preparaty z bzu czarnego.

Uwaga! Świeżych owoców nie wolno zjadać. Nadają się one tylko do spożycia po zagotowaniu. Jeżeli z owoców przyrządza się marmoladki, kompoty, galaretki, dżemy, wina to należy oddzielić od nich pestki (przecieranie przez sito, cedzenie itd.). Pestki z owoców nie mogą dostać się do naszych żołądków, gdyż tam pod wpływem pewnych enzymów wydzielają szkodliwy kwas cyjanowodorowy. Sam sok i miąższ z owoców jest bardzo wartościowy i zupełnie nieszkodliwy (bezpieczny) zarówno dla małych dzieci jak i osób starszych wiekiem. Bezpieczne są także wyciągi z owoców (wodne, octowe, alkoholowe) "zagotowane", gdyż wysoka temperatura rozkłada szkodliwe substancje.


Ałycza (mirabelka) - Prunus
Obficie kwitnie. Latem ma mnóstwo owoców. Świetnie znosi strzyżenie i nadaje się na obronne żywopłoty.
To niezwykłe drzewo jest trochę jak szpieg, który każdemu przedstawia się inaczej. Jedni nazywają ją ałyczą, inni mirabelką, jeszcze inni śliwą, i to w dodatku wiśniową. Warto więc ostatecznie ją zdemaskować. Podstawowy gatunek to śliwa wiśniowa (Prunus cerasifera), jej owoce mają kolor czerwony z lekkim woskowym nalotem. Ałycza jest kaukaską odmianą tejże śliwy o nazwie 'Divaricata' i ma żółte owoce.
MIRABELKI
Właściwości zdrowotne:
Mirabelki zawierają dużo beta-karotenu i dzięki temu chronią organizm przed starzeniem się, korzystnie wpływają na układ nerwowy.
100 g mirabelek średnio zawiera:
witamina E – 0,94 mg
witamina C – 5,40 mg
100g mirabelek średnio zawiera:
jod – 0, 01 mg
Wartość energetyczna:
100 g mirabelek to : 43 kcal
__________________
część moich obrazków pochodzi ze stron dostępnych w necie ...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9996  
Nieprzeczytane 04-09-2009, 08:31
dziewiątka's Avatar
dziewiątka dziewiątka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Włoszczowa
Posty: 24 347
Domyślnie

...chyba za bardzo się rozpisałam
Miłego dnia i całego weekendu !!!!...
__________________
część moich obrazków pochodzi ze stron dostępnych w necie ...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9997  
Nieprzeczytane 04-09-2009, 14:47
Wodniczka's Avatar
Wodniczka Wodniczka jest teraz online
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2007
Miasto: Człuchów
Posty: 13 400
Domyślnie




Witam wszystkie Leśniaczki ..
Mireczko .. pyszne soki ..będą u ciebie zimowały( ja ostatnio robiłam powidła ze śliwek, a bardzo lubię dżem z czarnej porzeczki i soki)
.jak wrócę z turnusu rehabilitacyjnego to akurat będzie zmiana pory roku .. i będzie już jesień.Nie będę miała dostępu do Was ..a podczas turnusu do kawiarenki nie będę biegała..dlatego Waszystkim zaglądającym tu Leśniaczkom i Skrzaciki pozdrawiam miłe już dzisiaj , życząc słoneczka, radości i pięknego zaczynającego się weekendu.do zobaczenia po 22.09.br.
[/b][/i]


__________________
Zosia
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9998  
Nieprzeczytane 04-09-2009, 16:27
inka-ni's Avatar
inka-ni inka-ni jest offline
Odeszła...
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: kraków
Posty: 13 448
Domyślnie

Witam Wasz kochane lesniczani na trochę wpadlam bo mam remont i to pechowy bo piec nie dzialal teraz od nowa pracownik pojechal na inny wymienic.Od nowa trwa montaz.Tak,że wciąz cos trzeba zmiesc no bo balaan.Nektarynko miloWas widziec no i stale dogladające Nika,Mireczka ktora dba o leśniczówkę zawsze kawa opowiadanie dobre rady,nawet soczki dzis mamy dziękujemy.Nikus milo mi ,ze Malwinka o mnie pomyslala szkoda,że się nie spotkalysmy,ale i tak ją lubie mila ciepla osoba,slużąca dobrymi radami Pozdrawiam Was obie.
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9999  
Nieprzeczytane 04-09-2009, 18:12
enia60's Avatar
enia60 enia60 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2007
Miasto: małopolska
Posty: 19 451
Domyślnie witam w Leśniczówce



przepraszam Nineczko nie zdążylam na spotkanie przy ognisku,wędrowałam nieco wyżej po górskich-leśnych scieżkach na zdjęciu Tatry i schronisko Murowaniec - baza na cudowne spotkanie z górami
Odpowiedź z Cytowaniem
  #10000  
Nieprzeczytane 04-09-2009, 21:29
inka-ni's Avatar
inka-ni inka-ni jest offline
Odeszła...
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: kraków
Posty: 13 448
Domyślnie

Juz zaglądam i wazne Eniu,zmilo spędzilas czas w górach przy ladnej pogodzie.Jeszcze dzis Fridzia nie przyfrunęla,ale napewno będzie.Milą pogawędkę ucięlam sobie z Enią na skype.Teraz pada,ale dosc cieplo.No moze cos pomyslimy o piciu,bo Mireczka rano pamiętala.Zapraszam.
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
W Lesniczowce-przy Kominku.20-czesc. inka-ni Humor, zabawa - wątki archiwalne 508 01-09-2009 20:50

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 14:34.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.