menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Społeczeństwo
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Społeczeństwo Sprawy społeczne wielkie i całkiem małe. Religia, dyskryminacja, działalność charytatywna, problemy społeczne - nie tylko seniorów. UWAGA - bez polityki.

Zobacz wyniki ankiety: Kim jestem / kim się czuję
Jestem Ateistą 78 32.23%
Jestem watpiącym Katolikiem 41 16.94%
Jestem Świadkiem Jehowy 3 1.24%
Jestem wierzący ale nie praktykujący 42 17.36%
Wciąż poszukuję tej właściwej religii 12 4.96%
Jestem Katolikiem (rzymskim) 48 19.83%
Buddyzm 6 2.48%
Inne wyznania 12 4.96%
Głosujących: 242. Nie możesz głosować w tej sondzie

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #18781  
Nieprzeczytane 25-01-2022, 15:02
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 602
Domyślnie

Zurcaroh: Journey of Best Dance Group On America's Got Talent 2018
https://www.youtube.com/watch?v=ipU83vGINRQ&t=275s


Mieszanka tańca, akrobatyki i wyboru muzyki jest po prostu niesamowite!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #18782  
Nieprzeczytane 26-01-2022, 11:10
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 602
Domyślnie


Dla poszukujących.

Czym jest buddyzm tybetański? - Michał Katafiasz & Arkadiusz Rączka
https://www.youtube.com/watch?v=W4GaYOdzREQ


Wprowadzenie do buddyzmu tybetańskiego - czym różni się od pozostałych odmian buddyzmu, jaka jest historia jego powstania, jaki przekaz duchowy oferuje człowiekowi. W rozmowie biorą udział Arkadiusz Rączka, pisarz, podróżnik i eksplorator zjawisk duchowych oraz Michał Katafiasz, ur. 1963, uczeń Lamy C. R. Rinpocze.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #18783  
Nieprzeczytane 26-01-2022, 11:21
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 602
Domyślnie

Czy Multiwszechświat istnieje? - POP science
https://www.youtube.com/watch?v=vUAsPPWXS9s


Czy multiwszechświat istnieje? Czym właściwie jest multiwszechświat i co na ten temat mówi nauka oraz popkultura? Dziś w POP science razem z dr hab. Leszkiem Błaszkiewiczem porozmawiamy o multiwszechświecie.

Dekoherencja kwantowa – w mechanice kwantowej proces opisujący oddziaływanie obiektu kwantowego z otoczeniem. Jest to fundamentalny proces tłumaczący, w jaki sposób mechanika klasyczna może być rozumiana jako przybliżenie mechaniki kwantowej.

Superpozycja – własność rozwiązań równania różniczkowego przejawiająca się w tym, że suma dwóch rozwiązań także jest rozwiązaniem równania. W podstawowym sensie własność ta może zostać wyrażona w inny sposób przez twierdzenie, że przestrzeń rozwiązań równania jest przestrzenią liniową

Odpowiedź z Cytowaniem
  #18784  
Nieprzeczytane 26-01-2022, 13:15
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 602
Domyślnie

Start Teleskopu Jamesa Webba - Astronarium 132
https://www.youtube.com/watch?v=yqip5dskFj4


23 sty 2022 Astronarium
Przyrząd, który ma zrewolucjonizować naszą wiedzę o Wszechświecie. Po wielu latach oczekiwania, w przestrzeń kosmiczną trafił Teleskop Jamesa Webba - największy i najdroższy instrument naukowy wysłany w kosmos przez człowieka. W tym programie pokażemy jak powstał ten niezwykły przyrząd i w jaki sposób może nam otworzyć nowe okno na Wszechświat. Zapraszamy na Astronarium!

00:00 - Wprowadzenie
02:33 - Porównanie z Teleskopem Hubble'a
05:04 - Obserwacje w podczerwieni
08:24 - Zwierciadło
13:20 - Składana konstrukcja
15:00 - Wyzwania technologiczne
17:16 - Start teleskopu
19:25 - Podsumowanie
Odpowiedź z Cytowaniem
  #18785  
Nieprzeczytane 27-01-2022, 10:47
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 602
Domyślnie

Globalizacja czy z tym nie spotkaliśmy się już w przeszłości ???
Współczesna Mongolia jest krajem mało znanym, najrzadziej zaludnionym na świecie, niemal zapomnianym ... na pustkowiach i bezdrożach panuje surowy klimat i osobliwe zwierzęta ... a ludzie są bardzo podatni na zewnętrzne zmiany ...

ale Mongolia odegrała bardzo znaczącą rolę w gospodarczej historii świata ... Mongołowie tworzyli imperia, których gospodarki rozwijały się fantastycznie ... podbili Chiny i mongolska dynastia Yuan tworzyła najlepszy okres w historii gospodarczej Chin ... potem podbili ziemie aż do Wiednia i powstało Pax Mongolica - pierwsza globalna wioska, która imponująco rozwijała się gospodarczo ...

potem utworzyli Imperium Timurydów, które rozwinęło gospodarczo Azję centralną ... wreszcie utworzyli Imperium Wielkich Mogołów, a Indie pod ich panowaniem rozwinęły się na największą gospodarkę świata ... w mongolskich Indiach żyło się lepiej niż w Europie ... i żyło się lepiej niż trzy wieki później, kiedy rządzili Indiami Brytyjczycy ...

Pax Mongolica oznaczało za każdym razem imponujący rozwój gospodarczy ... opowie nam Zbigniew Dylewski .

Mongolia podbija świat
https://www.youtube.com/watch?v=AkN-2P5zJ3c
Odpowiedź z Cytowaniem
  #18786  
Nieprzeczytane 27-01-2022, 12:24
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 602
Domyślnie

Było o Mongolii to może zainteresują was Chiny .Jak sobie polki studiujące w Chinach sobie radzą i co piszą o życiu codziennym w tym kraju. Nasze wyobrażenia o Chinach były kształtowane przez wszędobylską propagandę a obecnie kiedy wahadło historii przesunęło się na prawo nie " wygląda to znowu różowo ". Serwowane są nam opinie nie zawsze zgodne z rzeczywistością . Komunizm w którym płaci się za studia i nie ma systemu emerytalnego. Wielu z was nie mieści się to w głowie że taki " system komunistyczny " może istnieć.

Jak naprawdę wyglądają STUDIA W CHINACH?
https://www.youtube.com/watch?v=y9M7My45OCY


Wszystkie kontrowersje lockdownu w Chinach
https://www.youtube.com/watch?v=F-Z8uCewuN4


teraz naprawdę trzeba robić zapasy w Chinach…
https://www.youtube.com/watch?v=1Fp42CygOcE
Odpowiedź z Cytowaniem
  #18787  
Nieprzeczytane 27-01-2022, 14:49
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 602
Domyślnie

W co wierzą Polacy? I dlaczego nie w to, o czym mówi Kościół? Prof. K. Zielińska | Też Odchodzę
https://www.youtube.com/watch?v=WefimnW32rI


Czy mamy w Polsce do czynienia z sekularyzacją? Czy będziemy drugą Irlandią? W co tak naprawdę wierzą Polacy i do czego służy im katolicyzm? Czy kobiety wierzą mocniej od mężczyzn, a starsi bardziej niż młodzi? Co o religijności w Polsce mówi nam socjologia? Czym według badań jest odejście z Kościoła i dlaczego tak rzadko się na nie decydujemy? Gościnią szóstego odcinka podcastu Też Odchodzę jest prof. Katarzyna Zielińska - socjolożka religii z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Rozmawia Jola Szymańska.

Religijność deklarowana pow 90 % a praktykowana ok.40 % wydaje się dużą rozbieżnością ale należy wziąć pod uwagę prywatyzację religii. Prywatyzacja religii polega na wybieraniu z tradycji katolickiej dogmaty które nam odpowiadają dorzucając z innych tradycji religijnych rzeczy które przyjmujemy jako nas obowiązujące.
Często seniorki/seniorzy pisząc posty kwestionowało cuda, egzorcyzmy , dziewiczość Marii , czyściec , piekło nie mówiąc już o celibacie.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #18788  
Nieprzeczytane 28-01-2022, 09:03
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 602
Domyślnie

"Nie chcę już krzyża w swoim życiu" @Eliza Wydrych Strzelecka (Elajza) | Też Odchodzę
https://www.youtube.com/watch?v=4efn2xiLkSg


„Otworzyłam w mojej rodzinie puszkę pandory. Moja zmiana wywołała tornado i była to najlepsza rzecz, jaka mogła nam się przytrafić” - Eliza Wydrych-Strzelecka (@Elajza). Jak wyglądało jej odejście z Kościoła? Czy była przestrzegana przed psychoterapią? Czym była dla niej wiara w Boga? Na czym polega grzech przeciwko Duchowi Świętemu i dlaczego się go bała? Z Elizą Wydrych-Strzelecką rozmawia Jola Szymanska.

Też Odchodzę to podcast o procesie odchodzenia i/lub dystansowania się do Kościoła katolickiego.

Nieraz warto spotkać się z psychologiem by pozbyć się traumy z naszego pobytu w kk i katowania się grzechem .Kiedyś należy zacząć normalnie żyć i przestać brać dogmaty poważnie , myślenie ma przyszłość.

https://scontent.fktw5-1.fna.fbcdn.n...Pg&oe=6217AE9F

Odpowiedź z Cytowaniem
  #18789  
Nieprzeczytane 28-01-2022, 09:18
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 602
Domyślnie

Zespół badawczy z National University of Singapore (NUS) ustanowił nowy rekord, jeśli chodzi o wydajność tzw. tandemowych ogniw fotowoltaicznych, które zbudowane są z dwóch warstw absorbujących energię słoneczną – perowskitowej i organicznej.

Naukowcom z Singapuru udało się stworzyć perowskitowo-organiczne ogniwo, którego wydajność, jeśli chodzi o konwersję energii słonecznej na elektryczną, wynosi 23,6 proc. Jest to spory krok naprzód, jeśli weźmiemy pod uwagę, że wcześniejszy rekord wydajności tego rodzaju ogniw wynosił ok. 21 proc. Twórcy nowego perowskitowo-organicznego ogniwa mają nadzieję, że po dopracowaniu uda im się osiągnąć wydajność zbliżoną do ogniw krzemowych – tj. 26,7 proc.....

https://www.chip.pl/2022/01/tandemow...BIxPaxyFt_2rm0
Odpowiedź z Cytowaniem
  #18790  
Nieprzeczytane 29-01-2022, 08:23
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 602
Domyślnie

Radio Naukowe

Masoneria – historia, rytuały i całkiem jawne tajemnice | prof. Tadeusz Cegielski
https://www.youtube.com/watch?v=MWPOvf2YHiw


– Wolnomularstwo, z którym jestem związany jest takim ruchem o strukturach bardzo demokratycznych – mówi w Radiu Naukowym prof. Tadeusz Cegielski, historyk oraz wolnomularz, gdy go pytam o historyczne zasługi masonerii. - Niektórzy historycy twierdzą, że demokracja Stanów Zjednoczonych zawdzięcza swoje istnienie w dużym stopniu właśnie organizacjom lożowym. Rozpowszechniły się one dzięki doskonale znanej postaci, Benjaminiowi Franklinowi, drukarzowi, wydawcy i wolnomularzowi, który założył pierwszą lożę w koloniach amerykańskich – dodaje.

Charakterystyczna dla wolnomularstwa jest silna sfera rytualna. – Tym się różni loża od klubu towarzyskiego, że tu się działa poprzez rytuał. Członkiem zostaje się nie poprzez zapisanie się i wpłacenie składki, chociaż składki trzeba płacić – zaznacza prof. Cegielski – a poprzez inicjację, czyli obrzęd wtajemniczenia. Główne założenia obrzędu usłyszycie w tym odcinku!

MASONERIA KATOLICKA?
Masonerię kojarzymy, jako ruch zwalczany przez Kościół katolicki, na początku wcale tak nie było. W Anglii, po utracie władzy przez dynastię Stuartów i czterokrotnych nieudanych zamachach stanu, sytuacja katolików była fatalna.
- Zostali kompletnie pozbawieni wszelkich praw, w tym prawa do wykonywania kultu. Katolik nie mógł posyłać dzieci do szkoły, mógł uczyć je prywatnie, nie mógł być stroną w sądzie – opowiada historyk. – Masoneria z założenia miała przywrócić katolików do działania i z tego powodu była popierana przez papiestwo. Potrzebowało grubo ponad 50 lat, żeby zmienić zdanie na temat masonerii, bo papieżom wydawało się, że będzie użytecznym narzędziem walki przeciw protestantom, dynastią hanowerską – dodaje prof. Cegielski.

MASONI MOGLIBY RZĄDZIĆ ŚWIATEM
A czy masoni rządzą światem? – Nie rządzi, ale gdyby rządziła, to świat byłby ciutkę lepszy - odpowiada na to gość Radia Naukowego.

To szczególny odcinek podcastu, w którym wątki historyczne przeplatają się ze współczesnymi i osobistymi. Są też kulisy pewnej akcji politycznej, która być może zdecydowała o politycznych losach Polski!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #18791  
Nieprzeczytane 29-01-2022, 08:45
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 602
Domyślnie

Umieszczane posty na temat odejść z kościoła katolickiego mają pokazać że w każdym momencie swojego życia można podjąć taką decyzję , co było tego przyczyną . Chcę również pokazać że na ten temat można mówić i nic się nie dzieje , kiedy mitologię odłożymy na bok , żadna kara Boska za to , nikogo nie czeka . Trzeba się tylko zaszczepić , co ja robię . Kiedyś katolicki sen w katolickiej rodzinie się kończy i do tego potrzeba samemu dojść i przestać się męczyć i zacząć spokojnie żyć pełnią życia .

"Byłam najbardziej radykalną katoliczką, jaką znałam" Magda Adamus @Catus Geekus | Też Odchodzę https://www.youtube.com/watch?v=iestAVfpzNo&t=698s

„Patrzyłam z góry na tych letnich katolików. Bo letni katolicy są najgorsi. Ja byłam gorąca - więc byłam od nich lepsza. Och, jaka ja byłam gorąca!” - wspomina w szesnastym odcinku podcastu Też Odchodzę Megu, czyli Magda Adamus - autorka kanału @Catus Geekus i współautorka @Czytu Czytu Podcast. Jak wyglądało jej odejście z Kościoła? Co łączyło ją z poglądami Ordo Iuris? Co chciała kiedyś powiedzieć osobom LGBT? Jak odkryła empatię? Dlaczego nie wyobrażała sobie bycia feministką? I co zmieniło w jej życiu unieważnienie ślubu kościelnego? Rozmawia Jola Szymanska.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #18792  
Nieprzeczytane 29-01-2022, 19:22
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 602
Domyślnie

Jurek Owsiak

Szanowny Panie Zybertowicz,
Podpisują Pana jako „doradca Prezydenta RP Andrzeja Dudy” - funkcją wyjątkową, wręcz zaszczytną. W 40 milionowym kraju to właśnie Panu głowa Państwa ufa i Pana słucha. A to, moim zdaniem, obliguje Pana do jednej rzeczy – znajomości tematu, pogłębionej wiedzy i mądrości wielkiej. Jeśli wypowiada się Pan na temat systemu ochrony zdrowia, to ja i obywatele chcą być pewni, że Pana wiedza jest dużo, dużo większa niż przeciętnego Kowalskiego. Bo Pana rada może mieć dla nas wszystkich gigantyczne i odczuwalne skutki.
Mówi Pan, że Narodowy Fundusz Zdrowia dysponuje ogromną sumą naszych, podatkowych, obywatelskich pieniędzy. I ma Pan rację! Mówi Pan, że działania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to zaledwie promil budżetowych pieniędzy. I ma Pan rację! Tylko, Drogi Panie, nasze segregatory z prośbami od szpitali o zakup wysokospecjalistycznego sprzętu (bo o ten drobny szpitale po prostu krępują się prosić, wiedząc, że takich zakupów nie realizujemy) są pełne i sami widzimy, że kupujemy urządzenia, które wymieniają inne, też wcześniej przez nas kupione. Te potrzeby, według Pana teorii, powinny być zaspokojone z tych ogromnych, budżetowych pieniędzy, a od 27 lat - nie są. Czyli w tej całej machinie ochrony naszego zdrowia z naszych podatkowych pieniędzy, działanie Fundacji WOŚP i innych organizacji charytatywnych wspomagających szpitale - ma sens.
O tym, że wartości naszych zakupów to promil w budżecie NFZ mówiłem już wiele razy. Pragnie Pan być specem w temacie? Powtarzam to po raz kolejny – proszę zapukać do źródła wiedzy. Nie zapukał Pan? To zapraszam Pana do nas, do Fundacji, na godzinne spotkanie, w którym wyjaśnimy Panu, jak działamy. Czekam na wiadomość od Pana. A że jesteśmy Fundacją, która w sposób niezwykle istotny pomaga polskiej służbie zdrowia, to nie wyobrażam sobie, żeby Pan z zaproszenia nie skorzystał. Nasz Dział Medyczny wszystko Panu wytłumaczy, przedstawi, opowie. Nie muszę to być ja, nie ma spiny. O wszystko Pan zapyta, na wszystkie pytania odpowiemy.
Reasumując – my uważamy, że ten promil Orkiestry robi niewiarygodną robotę, co nie jest żadną polityką, jak próbuje Pan to ująć. Wzbudza za to podziw speców od działań wolontariackich, nie tylko z Polski ale i z całego świata, bo działalność społeczna to nie jest, w naszym przypadku, kopanie się z państwem. Wręcz przeciwnie. To wypełnienie luk, nieraz mniejszych, nieraz większych, nieraz bardzo dużych, z którymi machina państwowa daje sobie słabo radę. Często nie z powodu braku pieniędzy, ale z powodów biurokratycznych przeszkód, procedur i trudności w podjęciu szybkiej, właściwej decyzji.
Czekamy na spotkanie z Panem, u nas, w Fundacji WOŚP


Bez komentarza


Odpowiedź z Cytowaniem
  #18793  
Nieprzeczytane 30-01-2022, 12:16
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 602
Domyślnie

„Kiedy zostałem ojcem, zobaczyłem Kościół inaczej” Maciek Białobrzeski | Też Odchodzę
https://www.youtube.com/watch?v=CVLkpXFL4ks&t=5s


„Jak mogę posłać swoje dzieci do Kościoła, skoro wiem, że trybiki tej machiny nigdy nie staną w ich obronie?”.Gościem siedemnastego odcinka podcastu Też Odchodzę jest Maciek Białobrzeski - twórca efektów specjalnych, autor kanału i Instagrama @Epicki Maciek, a prywatnie tata czwórki dzieci i mąż Natalii Białobrzeskiej (@Druzyna B). Jak wyglądało jego odejście z Kościoła? Skąd wzięła się u niego „romantyczna wizja pro life”? Dlaczego nie chciał być dłużej buntownikiem, który zmienia Kościół od środka? Jak być ojcem, a właściwie jak być dobrym ojcem - w Kościele i poza nim? Czego ojcostwo nauczyło go o wierze? O katotwitterku, ważnej scenie z filmu „Spotlight”, marzeniach o tatuażu i o tym, czy fajnokatolicyzm prowadzi na manowce z Maćkiem Białobrzeskim rozmawia Jola Szymanska.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #18794  
Nieprzeczytane 30-01-2022, 13:12
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 602
Domyślnie

Następca Teleskopu Jamesa Webba: LUVOIR - AstroFaza
https://www.youtube.com/watch?v=pGrxeylSDY8


UVOIR czyli Large Ultraviolet Optical Infrared Telescope będzie czerpać z wiedzy i doświadczeń jakie udało się zgromadzić przez lata prac zarówno nad Webbem jak i Hubblem. Z wyglądu Luvoir przypomina Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba w wersji Pro Max i oprócz obserwacji w podczerwieni, ma być bardziej uniwersalny i prowadzić obserwacje również w świetle widzialny i ultrafiolecie. Podobnie jak Webb, tak i Luvoir ma orbitować wokół punktu lagrange'a L2, który ze względu na swoje unikalne położenie i właściwości jest idealnym miejscem dla tego rodzaju teleskopów.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #18795  
Nieprzeczytane 30-01-2022, 13:26
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 602
Domyślnie

Boskość - 5 największych religii wytłumaczone w prosty sposób

Boskość: hinduizm ( 27 min. )
https://www.arte.tv/pl/videos/061722...kosc-hinduizm/


Jaka jest różnica pomiędzy Hindusem, hinduistą i hindi? Czy w hinduizmie jest jeden bóg, czy kilku? A może wcale? Dlaczego Ganeśa i hinduskie kobiety noszą czerwoną kropkę na czole?
Eksperci od religii odpowiadają na pytania dzieci i wskazują związki i różnice pomiędzy różnymi wyznaniami. Jaki jest cel modlitwy? Dlaczego i kogo się obrzeza? Jaka jest różnica między jedzeniem halal a koszernym? Ta seria filmów dokumentalnych próbuje w sposób edukacyjny i zabawny rozszyfrować podstawy pięciu religii.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #18796  
Nieprzeczytane 30-01-2022, 17:46
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 602
Domyślnie

Na wieczorne popołudnie

Libera MeRequiem Verdiego w choreografii Christiana Spuck (95 min. )
https://www.arte.tv/pl/videos/067840-000-A/libera-me/


Na scenie Opery w Zurychu odbył się wspaniały występ inspirowany Requiem Giuseppe Verdiego. W tym imponującym przedstawieniu, którego choreografem był Christian Spuck, wystąpiła orkiestra filharmonii w Zurychu wraz ze swoim chórem, światowej sławy soliści i trzydziestu sześciu tancerzy Ballett Zurich.

Z :Veronica Simeoni
Krassimira Stoyanova
Georg Zeppenfeld
Francesco Meli
Z :Ballett Zürich
Odpowiedź z Cytowaniem
  #18797  
Nieprzeczytane 31-01-2022, 07:32
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 602
Domyślnie

Co się dzieje, gdy znika Bóg? Justyna Mazur (Piąte nie zabijaj) o religijnym lęku | Też Odchodzę
https://www.youtube.com/watch?v=T347xp-rhWY


Co się dzieje, gdy znika Bóg? W dziesiątym odcinku podcastu Też Odchodzę o swojej historii odejścia od Kościoła katolickiego, świeckich tradycjach, uspokajającej modlitwie do Anioła Stróża, historii Anneliese Michel i złych wspomnieniach z Medjugorie opowiada Justyna Mazur. "Piąte: nie zabijaj", "Piąte przez dziesiąte" i "Słuchowisko. Pogadajmy o życiu" to jej trzy autorskie podcasty, a latem świat ujrzała także jej pierwsza książka - "Małe końce świata", w której także pisze o swojej relacji z religią. Z Justyną Mazur rozmawia Jola Szymańska.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #18798  
Nieprzeczytane 31-01-2022, 12:13
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 602
Domyślnie

CBOS: Dramatyczny spadek liczby wiernych
https://www.youtube.com/watch?v=Bzdb25so2FY


Kościół katolicki jawi się dzisiaj nie tylko jako skostniała, feudalna instytucja, ale także jako tyran próbujący siłą zmusić młodych ludzi do życia w sprzeczności z ich przekonaniami,
nic więc dziwnego, że ubywa wiernych, a ksiądz staje się coraz mniej szanowaną rolą społeczną, a co za tym idzie, szanse na wygodne i dostatnie życie jako funkcjonariusz państwa watykan są ograniczone, dlatego brak chętnych na to stanowisko.
Nikt nie obrzydza kościoła katolickiego ludziom tak, jak on sam, stąd brak powołań, oraz nowych praktykujących, co prowadzi do nieuchronnego końca tej patologicznej instytucji.
Amen
Odpowiedź z Cytowaniem
  #18799  
Nieprzeczytane 31-01-2022, 20:14
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 602
Domyślnie

Oto, jak system nerwowy "upraszcza się" wraz z wiekiem.
🧠👶🧔
W zasadzie to można powiedzieć, że układ nerwowy noworodków przypomina trochę stan kwantowy, w którym przez pewien czas wszystko jest możliwe. Ich system nie angażuje się w żadną określoną rzeczywistość, dopóki nie zostanie "przetestowany" z konkretnymi doświadczeniami.
📉👣🍼
Ale od początku. To, co oglądamy na obrazku to niezwykły efekt mapowania zmian rozwojowych w schemacie połączeń między pniem mózgu a mięśniami. Generalnie rzecz ujmując, mapa połączeń sieci neuronów w mózgu (czyli konektom) jest dosyć mocno poplątana. Spaghetti na talerzu to przy niej wzór prawdziwego niemieckiego porządku. Żeby było ciekawiej, pomiędzy nitkami neuronalnymi istnieją niewielkie przerwy (synapsy), odpowiedzialne za przekazywanie impulsów elektrochemicznych, a więc za tworzenie połączeń przesyłających sygnały. Wszystko to jest naprawdę wspaniałą i ogromnie rozbudowaną strukturą, sięgającą miliona kilometrów. To dzięki tym "kluchom" myślimy, czujemy i doznajemy świadomie.
🍝🧠
Pomiędzy wczesnym dzieciństwem a dorosłością staje się jednak coś, co na trwale zmienia nasz mózg. Wiele synaps zostaje wówczas dosłownie "przyciętych". Mózg decyduje się na taki krok i bez skrupułów eliminuje sporą część połączeń neuronalnych. Ciach, i po krzyku. Nad pociętymi synapsami nie ma jednak co płakać, jest to sprawa zupełnie naturalna. To naprawdę sprytny sposób na pozbycie się tych połączeń, które nie są już potrzebne. Dzięki temu w pewnym sensie mózg utrzymuje "przy dobrym zdrowiu" te funkcje i umiejętności, które już nabył i może lepiej oraz wydajniej funkcjonować wtedy, gdy się starzejemy. To trochę, jak z drogami w lesie. Te, które są często uczęszczane, pozostają w dobrej formie. Te z kolei niecieszące się zainteresowaniem, stopniowo zarastają i odcinają się od szlaków komunikacyjnych. Słowem, "wykorzystaj lub porzuć" - standardowa zasada, którą kieruje się mózg w optymalizowaniu swoich synaps.
✂☄🤷
Dlatego też właśnie u noworodków i niemowląt, u których układy nerwowe wykazują tak niezwykłą złożoność, a odpowiednie synapsy nie zostały jeszcze poucinane, możliwości poznawcze i adaptacyjne w ogromnym stopniu przeważają nad sprawnością, która to z kolei "wykształca się" dopiero w późniejszym okresie, już po wybraniu i "poszerzeniu" odpowiednich kanałów komunikacyjnych w mózgu. I dlatego też takie maluchy mogą znacznie lepiej niż dorośli zrekompensować sobie wszelkie uszkodzenia nerwowe. Ogrom możliwości zastąpienia tych, które uległy uszkodzeniu jest w takim bowiem przypadku naprawdę pokaźny. Podobnie z nauką nowych rzeczy. Wszak nie bez kozery mówi się, że mózgi małych dzieci chłoną wszystko "jak gąbki" 🙂


https://scontent.fktw5-1.fna.fbcdn.n...iQ&oe=61FCAB38
Odpowiedź z Cytowaniem
  #18800  
Nieprzeczytane 01-02-2022, 09:01
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 602
Domyślnie

Po co nam religia? Jak wygląda duchowość bez niej? 🙌 Psych. Joanna Gutral | Też Odchodzę
https://www.youtube.com/watch?v=mJMw8XKN8r0


Kiedy religia bywa wsparciem, a kiedy prowadzi do straty? Czy odejście z Kościoła i zmiana poglądów to dowód na niedojrzałość? Czy kryzys wiary to coś niepokojącego? Jak wiara w hasło "Bóg tak chciał" pomaga unikać dyskomfortu? Czym się różni duchowość wewnętrzna od zewnętrznej? Jak odnaleźć duchowość poza religią i wiarą? Jak wygląda świecka duchowość? Wiara a psychologia - czy istnieje tu konflikt? Czy psychoterapeuta może krytykować wiarę? Kim powinien być chrześcijański psycholog? Dlaczego kryzys wiary jest tak ważny? I co żałoba ma wspólnego z remontem? Tłumaczy Joanna Gutral - psychoterapeutka i współautorka podcastu @Zdrowa Głowa w rozmowie z Jolą Szymańską, a to wszystko w odcinku podcastu Też Odchodzę.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 22:40.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.