menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Społeczeństwo
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Społeczeństwo Sprawy społeczne wielkie i całkiem małe. Religia, dyskryminacja, działalność charytatywna, problemy społeczne - nie tylko seniorów. UWAGA - bez polityki.

Zobacz wyniki ankiety: Kim jestem / kim się czuję
Jestem Ateistą 78 32.23%
Jestem watpiącym Katolikiem 41 16.94%
Jestem Świadkiem Jehowy 3 1.24%
Jestem wierzący ale nie praktykujący 42 17.36%
Wciąż poszukuję tej właściwej religii 12 4.96%
Jestem Katolikiem (rzymskim) 48 19.83%
Buddyzm 6 2.48%
Inne wyznania 12 4.96%
Głosujących: 242. Nie możesz głosować w tej sondzie

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #9481  
Nieprzeczytane 09-07-2019, 09:42
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net...&oe=5D7CC7 24
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9482  
Nieprzeczytane 09-07-2019, 13:11
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 617
Domyślnie

Cytat:
Lublinianka cytat z Ostatka-Widział boską potęgę, chwałę, ogień i dym, słyszał głos (własnousznie lub w głowie)... wizja czy objawienie anielskie?
Brakuje w Biblii jednoznacznego opisu Boga. No ale jak opisać Ducha, formę niewidoczną dla ludzi?

Dla mnie to wszystko opis mający na celu próby uzasadnienia że coś takiego jak "Hydra lernejska" istnieje .Równoznaczność można postawić bo spotkanie śmiertelnika z Bogiem czy Hydrą lernejską kończyło się zgonem. W jednym i drugim wypadku to mit stworzony , by nomadom z wiedzą obecnie pięcioletniego dziecka ,wytłumaczyć ze istnieje istota nadprzyrodzona.Co do tekstu ,to wytwór naszego mózgu zapisanego w fazie snu ,w pamięci REM.Nasze wizje można tworzyć przy pomocy środków halucynogennych i tworzyć dzieła które są potem dorobkiem autora , o wspomaganiu na chwilę zapominamy, przykład :Witkacy , czy Biblia , Koran. Są też choroby mózgu , które objawiają się bardziej o rozszczepienie pomiędzy tym, co chora osoba myśli, robi i czuje.

Ostatku , Lublinianko bajki mity stworzone przez ludzi dla ludzi , by mogli nasze pytania o nie wiedzę w sprawach na które nie znamy odpowiedzi , uzasadnić czynnikiem Boskim.
W zależności kto jaką posiada wiedzę przyrodniczą jego pojęcie boga jest różne . Stąd ja do wszystkich wierzeń podchodzę sceptycznie i też staram się zrozumieć tych co twierdzą że Bóg /pojęcie / dla nich istnieje.
Nie uważam też że czas nad analizą tekstów historycznych jest stracony bo pozwala nam zrozumieć jak działa mózg człowieka do stworzenia algorytmów symulujących jego pracę.

Elektronu , kwarków ,gluonów podstawowych elementów materii też nie widzimy , ale przeprowadzamy eksperymenty które potwierdzają prawa rządzące materią. Kto podwasży istniejące prawo i tego dowiedzie staje się Noblistą a nowe prawo jest uznawane kiedy inni naukowcy w rożnych eksperymentach potwierdzają że to jest prawda.
Nikt przez 2019 lat nie potwierdził ze Bóg istnieje ,wcześniejsi żyjący ludzie też tego nie dowiedli .Stąd Bóg , to takie samo pojęcie jak: Krasnoludek , Baba Jaga , Jednorożec czy Gnom.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9483  
Nieprzeczytane 09-07-2019, 13:45
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net...&oe=5DBD6D 81
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9484  
Nieprzeczytane 09-07-2019, 17:02
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 617
Domyślnie

Forum i ci co częściej piszą na Ateista To Brzmi Dumnie... mają swoje sympatie czy antypatie do wierzeń religijnych .Ja uważam że Buddyzm jest przyjazną religią dla tych co poszukują duchowości. Wszystkie religie politeistyczne miały większą tolerancję do innych wierzeń , nie dochodziło do rękoczynów pomiędzy wyznawcami .W monoteizmie w credo zapisano że mój Bóg jest jeden , jest zazdrosny , jemu należy się cześć. W politeizmie tego problemu nie ma , Tor czy Światowida dokładamy do swojego panteonu Bogów.Poszukujących na naszym forum jest 4,5 %.

Dzisiaj Delhi, metropolia jogiIndie, kolebka jogi https://www.arte.tv/pl/videos/083923...MO0AoG7JZfK_Gg (26 min.)
Dostępne do 06/10/2019
Niemiecka aktorka Esther Schweins praktykuje jogę od 12 roku życia. Teraz zabiera nas ze sobą do Indii, bo chce dowiedzieć się więcej o korzeniach tej holistycznej filozofii. Czy Indie rzeczywiście żyją jogą? Jaka jest jej filozofia? W dzisiejszym odcinku: Esther przylatuje do Delhi, a stamtąd udaje się do świętych miast Waranasi i Rishikesh, przenosi się krótko do południowoindyjskiej aśramy (indyjskiej pustelni) i kończy swoją podróż w Auroville.

Pomyślcie czy gimnastyka komuś zaszkodziła że ją wykonuje przez całe swoje życie ? Jogę wykorzystuje Buddyzm do medytacji , ludzie którzy ją uskuteczniają są sprawniejsi od tych co tego nie robią.

cdn jutro
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9485  
Nieprzeczytane 09-07-2019, 18:21
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net...&oe=5D798C A7
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9486  
Nieprzeczytane 09-07-2019, 20:28
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net...&oe=5DB7E2 0C
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9487  
Nieprzeczytane 09-07-2019, 20:29
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net...&oe=5D7C58 3C
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9488  
Nieprzeczytane 09-07-2019, 21:24
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Odpowiedź z Cytowaniem
  #9489  
Nieprzeczytane 09-07-2019, 21:42
lublinianka55 lublinianka55 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Lublin, Polska
Posty: 809
Domyślnie




Niezawodny Ostatek nie kazal(a) dlugo czekac na wyjasnienia.
No i dostalo sie nam Waclawie, ... oj dostalo.




"Na początek obrona nomadów izraelskich i innych ludzi starożytnych.
Mądrość i wiedza nie są tożsame.
Sokrates, Platon, Archimedes, nie posiadali wiedzy współczesnego piątoklasisty a jednak świat o nich pamięta! i nadal uważa za mędrców i filozofów.
Stwierdzenie Dody, że Biblię "spisał jakiś napruty winem i palący jakieś zioła" kosztowało piosenkarkę bodajże 5 tysia za obrazę uczuć religijnych.
Osobiście nie jestem tak wrażliwa... ale nie mieszałabym w Pismo grzybów i ziółek (nie podpowiem co, złośliwa @ jestem! kiedyś trafiłam i się zdziwiłam).
Faktem jest, że człowiek od zawsze do teraz próbował zerknąć na nieznaną stronę.


Księga, którą uznał świat za duchowy przewodnik: 2,2 mld, a to znaczy, że co trzeci człowiek jest chrześcijaninem, 1,6 mld muzułmanów i tylko ca 14 mln żydów. 84% mieszkańców planety, prawie 6 mld, przynależy do jakiejś grupy religijnej.
I dla nich pojęcie bóstwa różni się diametralnie od jednorożca.
Baba Jaga występowała w wierzeniach słowiańskich, dlatego ją pomijam.
Świętowita takoż. Świętowit to znaczy Potężny Pan. Światowid – posąg ze Zbrucza, hotel w Łodzi, pociąg Katowice – Świnoujście.


Od lat przyjęło się, że nie dowodzi się istnienia/nieistnienia Boga.
Brak dowodów w jedną i drugą stronę.
Zastanawiam się, co by się działo gdyby jednak współczesna nauka dopadła w jakiś sposób Siłę Wyższą... zważyłaby, zmierzyła, odłożyła na półkę w laboratorium?? jako zjawisko wyjaśnione???
Na razie nie mieszam pojęcia Boga z wiedzą przyrodniczą.
Raczej intuicja, serce, mistyka, uniwersalna prawda, wysoki poziom
abstrakcji, brak powiązań ze światem materialnym.


Wracając do Biblii i postaci Boga.
Zaznaczam, że nie posiłkuję się teologią ani wiedzą kościelno-synagogalną; na pewno się mylę.
JHWH, niematerialna siła tak potężna, że żaden człowiek nie wytrzymałby konfrontacji.
Nieuchwytna. Nie do pojęcia ludzkim umysłem – patrzysz na potężne drzewo i widzisz Boga, ale Bóg nie jest drzewem, oceanem czy niebem...
Myślę, że tak wyobrażali sobie Najwyższego starożytni a współcześni żydzi kontynuują.
Na początku był ich bogiem plemiennym.
Zostali wybrani.
To znaczyło, że jako naród o twardym karku byli doświadczani dotkliwiej i boleśniej. Co więcej, mogli wątpić w Jego istnienie, byleby zachowywali przykazania i nakazy.

A te rozrosły się do 613. Przez tysiąclecia zmieniali się bogowie i religie.
Ich wiara i tradycja, przetrwały.
Trochę inne, uwspółcześnione.
Nadal nie wypowiada się imienia Bożego, z szacunku i bojaźni.
Zostało zapomniane, a właściwie nie poznane.
Ten, który je odkryje posiądzie władzę nad światem.
Funkcjonują określenia zastępcze: Adonai, JHWH, Pan.


Powyższe nijak się ma do dobrej Bozi z chrześcijańskich obrazków.
Dla Izraela JHWH nie był osobą.
Chrześcijaństwo odwróciło zdanie: Rdz 1.27. "Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz, na obraz Boży go stworzył" i stworzyło Boga podobnego do człowieka, obdarzając Go ludzkimi cechami nie tylko emocjonalnymi ale i fizycznymi.
Starzec z siwą brodą... chętnie malowany na kościelnych stropach..... wyłącznie dobry, nie może być przecież groźny ani zły. Inny od hebrajskiego, Wszechpotężnego. Groźnego.
Dalej tylko mistyka, gnoza, kabała, dualizm. Dobro i zło (pojęcia skądinąd relatywne) istnieją obok siebie.







PS - A gdyby Biblię czytać inaczej:
Etap pierwszy - Adam i Ewa w raju, człowiek pierwotny, na początku nierozumny, zadowalający się pierwszym stopniem piramidy potrzeb (wg Masłowa) pożywienie, ciepło, sen.
Etap drugi – zerwanie owocu. Rozwijająca się samoświadomość. Zrozumienie seksualności. Początek i rozwój myślenia. Osiągnięcie wyższego poziomu.
Etap trzeci – wygnanie. Zaczynasz człowieku żyć na własną rękę. Starać się o pożywienie, walczyć o przeżycie, myśleć, przewidywać. Na drogę dostajesz do węzełka uśmiech i łzę, piołun i miód, życie i śmierć....
Etap czwarty, spiskowy – wąż owinięty na drzewie porównywany jest graficznego przedstawienia helisy DNA."








Ostatku, ale Ty jestes mądry(a), jeja...!
Czyli moja intuicja mnie nie zawiodla, podswiadomosc dobrze podpowiadala, ze do religii podchodze ..., delikatnie mowiąc: ze złej strony.
I co z tego, ze teraz stoje sobie gdzies w kącie ze spuszczona glowa, czerwieniejąc sie ze wstydu?
W sukurs mi przychodzą zawsze tak cenione przeze mnie rozne, mądre powiedzonka:
Gdy sie czegos nie wie, lepiej zapytac i wstydzic sie raz, niz nie zapytac i wstydzic sie przez cale zycie.




Dla Ostatka nieustające


.
__________________
Największym dobrem jakie możesz wyświadczyć drugiemu jest nie tylko podzielenie się z nim swoim bogactwem, ale odkrycie przed nim jego własnego bogactwa.
Benjamin Disraeli
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9490  
Nieprzeczytane 10-07-2019, 10:13
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net...&oe=5DA651 16
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9491  
Nieprzeczytane 10-07-2019, 10:49
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 617
Domyślnie

To że mizernie wyglądała cywilizacja antyczna to wina archaicznych stosunków społecznych jakim był feudalizm oparty w dużej mierze na niewolnictwie .Wąska grupa społeczna umiała pisać i czytać , książka kosztowała wieś.To że znamy nazwiska ludzi z antyku to zasługa pisma i kopistów .Rewolucja nastąpiła po wynalezieniu druku cena nośnika wiedzy , książki , spadła . Rewolucja Francuska / 1789 r. /upadek feudalizmu , zrodził się kapitalizm i wszystko przyspieszyło .Siła nabywcza społeczeństwa wzrasta jest komu sprzedać to co się w manufakturach wyprodukuje.A tak na marginesie ,Doda wygrała proces w Sztrasburgu zapłaciliśmy jako Państwo Polskie Dodzie , to że nie nagłośniono tej sprawy , bo masy dla dobra religii nie muszą o tym wiedzieć.

To że co trzeci człowiek jest chrześcijaninem nie świadczy o prawdziwości wyznania , książka bestseler Biblia tkwiąca obok Kapitału Marksa na półce nie świadczy że właściciel półki te książki przeczytał i coś na ten temat wie. Indoktrynacja religijna w pierwszym etapie naszej edukacji wpływa na to że ludziom przypisujemy etykietki religijne.Potem młody człowiek jak papuga powtarza wyuczone frazesy z bajki umieszczonej w katechizmie .Jak może 8 letnie dziecko coś wiedzieć o genetyce ??? podziale komórkowym ???.

Zgoda nie można dowieść istnienia/nie istnienia Boga i dlatego też nie powinno być nauczanie religii w szkole i finansowanie jej z budżetu państwa. Wiedza to nie wiara i o tym powinni pamiętać przede wszystkim przewodnicy duchowi.

Każdy inaczej rozumie pojęcie Boga i kieruje się subiektywnymi zasadami religii tak to wygląda w rzeczywistości .Twój opis Boga Ostatku , jest twoim opisem , twoją imaginacją i to tylko słowa . Nie wiem poco by mi była potrzebna istota nadprzyrodzona by być szczęśliwym.?? Ja nie wierzący w jego istnienie ,patrzę na wyznawców religijnych jako na zjawisko kulturowe .

Ostatnio edytowane przez waclaw46 : 10-07-2019 o 10:54.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9492  
Nieprzeczytane 10-07-2019, 10:51
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Odpowiedź z Cytowaniem
  #9493  
Nieprzeczytane 10-07-2019, 11:04
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Odpowiedź z Cytowaniem
  #9494  
Nieprzeczytane 10-07-2019, 11:55
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net...&oe=5DACE6 AC
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9495  
Nieprzeczytane 10-07-2019, 12:01
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net...&oe=5DB601 5D
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9496  
Nieprzeczytane 10-07-2019, 12:03
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net...&oe=5DC2B7 BF
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9497  
Nieprzeczytane 10-07-2019, 13:42
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Karol Wojtyła - wielki obskurantysta
Autor tekstu: Agnieszka Zakrzewicz


Nie tylko prasa amerykańska prześciga się w pisaniu o tym, że Wojtyła na aureolę nie zasłużył. Maureen Dowd — popularna felietonistka „New York Timesa" konkuruje z Johnem L. Allenem z „National Catholic Report" — publicystą „Newsweeka", o to, kto dosadniej powie, że to Jan Paweł II ponosi winę za politykę przymykania oczu na seksualne wykorzystywanie nieletnich przez księży i dowodem na to jest sprawa Marcial Maciela Degollado. Także we Włoszech jest już więcej głosów krytycznych niż pozytywnych pod adresem tej przyśpieszonej beatyfikacji. A jest co krytykować, choć lista grzechów pozostaje taka sama jak podczas trwania pontyfikatu.
"Santo? Dubito..."


Pod takim tytułem — „święty? Wątpię…" agencja informacji religijnych „Adista" wydała specjalny numer e-booka, gdzie pontyfikat Jana Pawła II został wzięty pod lupę rok po roku — blaski i cienie papieża Polaka… od całkowitej represji teologii wyzwolenia, poprzez kontrowersyjne związki z dyktatorami, Legionem Chrystusa i Opus Dei, aż po skandal pedofilii. Czytając i analizując wszystkie te fakty wyłania się zupełnie inny obraz Karola Wojtyły, niż ten jaki stworzono i upowszechniono w Polsce. Był to człowiek, który wolał przyjaźnić się z możnymi i potężnymi tego świata, niż opowiedzieć się po stronie tych, którym odebrano godność i życie w Ameryce Łacińskiej — jedynym powodem tego były jego radykalnie prawicowe przekonania polityczne. „Czy był to prawdziwy święty?" — pyta „Adista" parafrazując słynne powiedzenie Manzoniego po śmierci Napoleona. Na to pytanie bez wątpienia odpowie historia, która rozliczy Jana Pawła II, bez ulg i bez sentymentów. Dziś już jednak jest zbyt wiele wątpliwości...
"Karol Wojtyła wielki obskurantysta"

Pod takim tytułem ukazał się natomiast ostatni numer znanego i cenionego magazynu „MicroMega", poświęcony w całości analizie pontyfikatu Jana Pawła II. „Celebrowana przez wszystkich — katolików i laików, wierzących i niewierzących, jako kamień milowy dialogu pomiędzy Kościołem a światem współczesnym "Fides et Ratio" — jedna z najważniejszych encyklik polskiego papieża, w rzeczywistości jest przedsoborowym monumentem integralizmu katolickiego, który odrzuca autonomię rozumu i jednostki, a także fundamenty demokracji" - napisał Paolo Flores d'Arcais — profesor filozofii i redaktor naczelny magazynu, na którego łamach odbyła się dyskusja dotycząca encykliki, z udziałem takich autorytetów jak Ganni Vattimo, Massimo Cacciari, Umberto Galimberti, Carlo Augusto Viano, Leszek Kołakowski, Fernando Savater, Enzo Bianchi, Piero Coda, Emanuele Severino, Andrea Riccardi i innych.
Ponadto w numerze „MicroMega" ukazał się tekst byłego księdza Giovanniego Franzoni — „Dlaczego Wojtyła nie jest świętym?", wysłany już w 2007 r. do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, jako głos sprzeciwu przeciwko beatyfikacji Jana Pawła II. Dom Franzoni w 1964 r. został wybrany na przełożonego Opactwa św. Pawła za Murami w Rzymie i był najmłodszym uczestnikiem Soboru Watykańskiego II. W 1973 r. jeszcze za pontyfikatu Pawła VI, został zmuszony do dymisji po opublikowaniu listu otwartego „Ziemia należy do Boga" i skrytykowaniu działalności banku watykańskiego IOR. Rok później został ekskomunikowany i zmuszony do opuszczenia stanu duchownego za udzielenie poparcia Włoskiej Partii Komunistycznej. Podczas swojego pontyfikatu Jan Paweł II zrobił wszystko, aby odizolować go i wszystkich księży, którzy popierali we Włoszech teologię wyzwolenia.
Czytając list Franzoniego, który zarzuca Karolowi Wojtyle wiele uchybień (skandal banku watykańskiego IOR zamieszanego w krach Banku Ambrosiano, beatyfikacja Piusa IX, karanie teologów, którzy mieli odmienną wizję ortodoksyjnej doktryny, definitywne zamknięcie kwestii kapłaństwa kobiet, sprawa biskupa Oscara Romero i jego zabójstwa, zaostrzenie dyspensy dla duchownych żyjących w konkubinacie i zamknięcie wszelkiej dyskusji na temat celibatu, niezastosowanie także w stosunku do siebie samego normy, która zgodnie z postanowieniami Soboru Watykańskiego II, zmusza biskupów do złożenia dymisji w wieku 75 lat, bo papież jest przecież także biskupem Rzymu), zdajemy sobie jasno sprawę z tego jak bardzo postępowy był Kościół soborowy i że Wojtyła wprowadził go w epokę obskurantyzmu — całkowitego zacofania pod względem poglądów społecznych i naukowych oraz wstecznictwa kulturalnego.
Oprócz listu księdza Giovanniego Franzoni w magazynie „MicroMega" został opublikowany także tekst Hansa Künga „Santo subito? Sprawa Maciela i inne cienie". Hans Küng — szwajcarski teolog i ksiądz — w latach 1962-1965, z nominacji papieża Jana XXIII, był oficjalnym doradcą Soboru Watykańskiego II. W 1979 Kongregacja Nauki Wiary w deklaracji o niektórych aspektach nauczania teologicznego profesora Hansa Künga „Christi Ecclesia" orzekła, że odszedł on w swoich pismach od integralnej wiary katolickiej. Pozbawiono go prawa nauczania, ale nie święceń kapłańskich.
„Pięć lat po jego śmierci (Karola Wojtyły — przyp.aut.) w Watykanie zaczęły pełzać wątpliwości związane z przypadkami seksualnych nadużyć kleru: przede wszystkim wiele osób pamiętało jeszcze jak wiedeński kardynał pedofil - Hans Herman Groër, następca wielkiego kardynała Königa był chroniony przez długi czas przez papieża Wojtyłę, nawet gdy Konferencja Episkopatu Austrii udowodniła jego winę. Papież chronił przez zbyt długi czas także innego austriackiego przyjaciela biskupa St. Pölten — Kurta Krenna, który podał się do dymisji dopiero, gdy po opowieściach seminarzystów i ich przełożonych o aktach homoseksualnych, biskup został poddany silnej presji opinii publicznej. Później papież — wzbudzając irytację wielu katolików amerykańskich, nominował arcykapłanem bazyliki Santa Maria Maggiore — jednej z czterech najważniejszych w Rzymie, kardynała Bernarda Law, który z powodu skandali seksualnych musiał opuścić diecezję w Bostonie w Massachusset. Wierność wasalowi była dla tego papieża usprawiedliwieniem każdej winy." — pisał Küng w MicroMega, przypominając o faktach, o których za życia Wojtyły było już głośno.
Na końcu numeru zostały opublikowane dwa teksty anestezjolog Liny Pavanelli - kontrowersyjny esej „Słodka śmierć Karola Wojtyły", w którym 2007 r. autorka po raz pierwszy postawiła tezę, że w stosunku do Wojtyły oraz zgodnie z jego wolą nie zostały zastosowane terapie medyczne jakich stosowania Kościół domaga się w przypadku wszystkich pacjentów w stanie wegetatywnym — nie zależnie od ich woli. Zdaniem Pavanelli „Pacjent zmarł z powodów, o których ewidentnie nie mówiono. Podstawowym zagrożeniem dla życia pacjenta nie była ostra niewydolność układu oddechowego. Papież umierał z powodu efektu, jaki choroba Parkinsona wywiera na mięśnie gardła: nie był w stanie przełykać". Włoska profesorka twierdzi, że w przypadku Jana Pawła II nie została zastosowana sonda nosowo-gastryczna, dzięki której jest odżywiany organizm i która pozwoliłaby, aby Wojtyła przykuty do łóżka żył jeszcze dość długo. W nowym tekście „Eutanazja zapomniana" — Pavanelli mówi o tym, że w ostatnich dniach swojego życia papież schudł ponad 15 kg., co świadczy o tym, że był jednak niedożywiony oraz że jak do tej pory nikt nie kwestionował faktu, iż sonda nosowo-gastryczna została założona Wojtyle dopiero 30 marca — a więc zaledwie na dwa dni przed śmiercią (co potwierdził lekarz papieski Renato Buzzonetti). Lina Pavanelli raz jeszcze podkreśla fakt, że Kościół uznaje za eutanazję nie tylko ulżenie cierpieniom pacjenta poprzez przerwanie życia, ale także zaniechanie niektórych terapii — jak sztuczne odżywianie czy oddychanie. Włoska anestezjolog w nowym eseju „Eutanazja zapomniana" potwierdza swoją opinię, że w stosunku do Jana Pawła II zostały zaniechane terapie, które mogły utrzymać go przy życiu, podczas gdy w przypadku Piergiorgia Welbyego zatrzymanie maszyny, za pomocą której oddychał — zostało uznane za eutanazję. „Jan Paweł II teraz zostaje wyniesiony na ołtarze, a Piergiorgio Welbyemu odmówiono nawet chrześcijańskiego pochówku." — napisała Pavanelli w nowym artykule w „MicroMega".
Choć numer magazynu pt. „Karol Wojtyła wielki obskurantysta" tylko w niewielkim stopniu jest poświęcony przymykaniu oczu na skandale pedofilii i analizuje przede wszystkim filozoficzny aspekt encykliki „Fides et Ratio", to Paolo Flores d'Arcais we wstępie do numeru przypomina, że Jan Paweł II autoryzował w 2001 r. (zaledwie kilka miesięcy po podpisaniu Delicta Gravoria), wysłanie listu z gratulacjami do biskupa Pierre Picana z Bayeux-Lisieux, który nie zadenuncjował księdza pedofila Renč Bissey ze swojej diecezji. (zobacz 30. Dymiący obrzyn — ofiary księży-pedofilów czekają na sprawiedliwość)
"Wojtyła ukryty"

To tytuł książki wydanej tuż przed beatyfikacją przez wydawnictwo Chiarelettere, której autorami są Giacomo Galeazzi — watykanista dziennika „La Stampa" i Ferruccio Pinotti — dziennikarz śledczy. Książka obala całkowicie mit papieża Polaka, ujawniając wszystkie ciemne strony jego pontyfikatu. Autorzy opowiadają o relacji papieża z kard. Marcinkusem, bankierem Roberto Calvim oraz Zbigniewem Brzazińskim — doradcą do spraw bezpieczeństwa prezydenta USA Cartera. Nie brakuje faktów dotyczących podejrzanych kontaktów z lożą masońską P2 oraz przekazania pieniędzy dla Solidarności, pochodzących często z nielegalnych źródeł. Zdaniem Galeazziego i Pinottiego wartość symboliczna walki papieża z sowieckim „Imperium Zła", nie może przysłonić ciężaru winy jaką papież ponosi poprzez swoje milczenie w stosunku do łamania praw człowieka w Ameryce Łacińskiej. Wojtyła odsunął biskupa Romero, zabitego później przez szwadrony śmierci i do końca bronił dyktatora Pinocheta, nawet gdy aresztowano go w Anglii.
Autorzy podkreślają, że papież Polak dał zbyt wiele Opus Dei oraz Komunii i Wyzwoleniu, organizacjom sekciarskim które koncentrują się tylko na pomnażaniu władzy, i dóbr materialnych. Ta polityka doprowadziła do podziałów w łonie Kościoła katolickiego. Zabrakło też prawdziwego dialogu z ortodoksami i protestantami, gdyż papież wzmocnił prymat uznający, że Kościół katolicki jest matką, a nie siostrą innych kościołów. Niestety — zdaniem dziennikarzy włoskich — Wojtyła zawrócił kościół z drogi postępu i demokratyzacji na jaką wszedł po Soborze Watykańskim II, czyniąc z niego konserwatywną monarchię absolutną.
Można by powiedzieć, że Galeazzi (do tej pory dość stonowany watykanista) i Pinotti odkryli Amerykę, bo w rzeczywistości w książce „Wojtyła nie powinien być błogosławionym", powtarzają to, o czym mówią i piszą inni watykaniści już od dawien dawna. Robią wrażenie jednak te wszystkie fakty zebrane razem, gdyż zamiast wizerunku Wielkiego papieża Polaka widzimy portret makiawelistycznego władcy, który osiąga swoje polityczne cele bez żadnych skrupułów.
Jak się okazuje — wiele kompetentnych głosów uważa, że ten papież nie zasłużył na aureolę — zabrakło jednak samokrytyki, zarówno w Kościele, jak i wśród wiernych, która pozwoliłaby spojrzeć na ten pontyfikat bardziej krytycznie. Błogosławiony Karol Wojtyła przechodzi do historii jako wielki obskurantysta i papież milczenia...


Po przeczytaniu tego tekstu, czytelnicy często wybierają też:
Ludzie: dlaczego zatriumfowali
Wszystkie grzechy świętego

Dodaj komentarz do strony.. Zobacz komentarze (31)..

Ť Mroczne karty historii KK (Publikacja: 28-04-2011 )

Wyślij mailem.. Wersja do druku PDF MS Word
Agnieszka Zakrzewicz
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9498  
Nieprzeczytane 10-07-2019, 22:19
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/66289391_1130784373867995_928923511123083264_n.jpg ?_nc_cat=109&_nc_eui2=AeG4qrGU4n4dQ5NAae5XMLFZwbGR Kj7-95Rig5H8sqPnlHgIbOXTeWo3DbXxaX8FIHRRCGaW_QT7CMbCuu a9uK8yL2aoYzLGYlv1hc5zEhPREQ&_nc_oc=AQm7LECJBDfXeJ RFtrPCjdYIhd09CGTGxPQMLftXkzDZAFAoBMzKXfpjpTlxG5L6 auB09X8XyYwSM_42cPnzlNqP&_nc_ht=scontent-waw1-1.xx&oh=7f3167ecfa2e947befa7fb131c568fa4&oe=5DA466 A4
ps. Pierwsza i nie ostatnia wieka zbrodnia KK - spalenie Biblioteki Aleksandryjskiej. ale inna okrutna , barbarzyńska zbrodnia to zamordowanie wielkiej uczonej Hypatii Aleksandryjskie.

W następnych wiekach działalność kościoła usłana była trupami niewinnych ludzi. Uczciwy człowiek może być wielbicielem takich zbrodniarzy?

Ostatnio edytowane przez wankabor : 10-07-2019 o 22:30.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9499  
Nieprzeczytane 11-07-2019, 12:19
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 617
Domyślnie

Cytat:
Ostatek napisał-Powyższe nijak się ma do dobrej Bozi z chrześcijańskich obrazków.
Dla Izraela JHWH nie był osobą.
Chrześcijaństwo odwróciło zdanie: Rdz 1.27. "Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz, na obraz Boży go stworzył" i stworzyło Boga podobnego do człowieka, obdarzając Go ludzkimi cechami nie tylko emocjonalnymi ale i fizycznymi.
Starzec z siwą brodą... chętnie malowany na kościelnych stropach..... wyłącznie dobry, nie może być przecież groźny ani zły. Inny od hebrajskiego, Wszechpotężnego. Groźnego.
Dalej tylko mistyka, gnoza, kabała, dualizm. Dobro i zło (pojęcia skądinąd relatywne) istnieją obok siebie.
Wynika z tego jasno że chrześcijaństwo to sekta judaistyczna która przez Rzymskiego Cesarza Teodozjusza ogłoszona (380 )została religią państwową i " Kto nie jest z nami to przeciw nam " i przejęcie majątku innych wyznań .Wcześniej Cesarz Konstantyn ( 325 ) zwołuje Sobór Nicejski , którego rezultatem było nicejskie wyznanie wiary. wierzenia ustalone przez sobór zgodne z oczekiwaniami cesarza.Wierzenia z groźnym Bogiem , zastąpiono wierzeniem z Bogiem kochającym wszystkich, wybaczającym panu i władcy złe traktowanie. Wreszcie spokój z powstaniami niewolników mają cesarze ,bo ludzie mają możliwość lepszego życia po śmierci. Wszyscy równi w niebie , korzystający z dóbr niebieskich według potrzeb . Chrześcijaństwo miało uratować cesarstwo przed rozpadem , decyzja cesarza oceniona ma być przez historię.Przy okazji cesarze zostali pomazańcami Bożymi ich władza, z nadania Boga. Coś za coś.Obecnie zaczyna dominować chrześcijaństwo pentekostalne , ci co wierzą niech rozważą przejście bo w niebie na to będą zwracać uwagę.
Piękne gdy nowe , bo jak ta instytucja kościoła rzymskokatolickiego obecnie wygląda przeczytacie w postach Wankabora.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9500  
Nieprzeczytane 11-07-2019, 12:42
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 617
Domyślnie

Joga , w klubach seniora są często prowadzone zajęcia , ale lepiej jest wcześniej tym się zając .Tradycji takiej nie mieliśmy , a szkoda.
Rishikesh, stolica duchowościIndie, kolebka jogi ( 27 min. )
Dostępne do 08/10/2019
https://www.arte.tv/pl/videos/083923...ca-duchowosci/

Na północy Indii, u podnóża Himalajów, leży Rishikesh – miasto przez wielu uważane za mekkę jogi. Rishikesh został spopularyzowany przez Beatlesów w latach 60. Obecnie co roku 15 tysięcy nowych nauczycieli jogi zdobywa dyplom w tutejszych aśramach.
Jesteśmy niedaleko źródła Matki Gangesu, w mieście Rishikesh położonym na północnym krańcu Indii u stóp Himalajów. Żyje tu 70 000 ludzi. W skali Indii to miasteczko! Na Zachodzie Rishikesh znany jest jako mekka jogi. Liczba różnorodnych szkół jogi jest przytłaczająca!

Coimbatore - zdrowie umysłu i ciałaIndie, kolebka jogi ( 27 min. ) Dostępne do 09/10/2019
https://www.arte.tv/pl/videos/083923...myslu-i-ciala/

W dzisiejszym odcinku: W indyjskim mieście Coimbatore, w stanie Tamilnadu, aktorka Esther Schweins odwiedza słynny aszram Fundacji Isha. Pomiędzy pieśniami i modlitwami Każdego roku przyjeżdża tu tysiące joginów z całego świata, by odnaleźć siebie pomiędzy pieśniami i modlitwami. Na czele fundacji stoi Jaggi Vasudev, indyjski guru z 7 milionami zwolenników, który uczy tutaj zasad swojej sztuki i oraz medycyny ajurwedyjskiej.

Niemiecka aktorka Esther Schweins, praktykuje jogę od 12 roku życia. Teraz zabiera nas ze sobą do Indii by chce dowiedzieć się więcej o korzeniach tej holistycznej filozofii. Czy Indie rzeczywiście żyją jogą? Jaka jest jej filozofia?

Ostatnio edytowane przez waclaw46 : 11-07-2019 o 12:52.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 11:08.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.