menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Styl życia > Podróże, turystyka
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #81  
Nieprzeczytane 26-07-2008, 23:25
z centrum z centrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1 140
Domyślnie

Cytat:
Napisał Alunia
Ciekawe jaki czas potrzebny byłby taka trasę zaliczyć?
Siedem dni - pogoda wrześniowa była sprzyjająca.
Już wtedy jednak były oznaki recesji schronisk PTTK - odcięte od państwowej kasy schroniska przekazywało w dzierżawę biznesmenom nie mającym pojęcia o specyfice pieszej górskiej turystyki. Kiepsko to wtedy już wyglądało.
Dodam, że w schronisku PTTK "Odrodzenie" po pierwszym kontakcie z jego stanem nie zrobiliśmy postoju, tylko poszliśmy "Na Szrenicę", wtedy już prywatne schronisko.

Cytat:
Napisał Alunia
Pięknie to opisałeś. Napisz coś jeszcze.
Dziękuję
Spróbuję o także plecakowej wycieczce po Kotlinie Kłodzkiej
Odpowiedź z Cytowaniem
  #82  
Nieprzeczytane 27-07-2008, 22:45
Alunia Alunia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 6 895
Domyślnie

Ja czekam Januszu . Kto jeszcze?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #83  
Nieprzeczytane 27-08-2008, 21:50
z centrum z centrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1 140
Żarówka coś nie mam weny - niestety.

Cytat:
Napisał Alunia
Ja czekam Januszu . Kto jeszcze?
Chociaż mam w wyobraźni obraz masywu Szczelińca o zachodzie słońca.
Idziemy z Wambierzyc do Radkowa - przydrożne kaplice po majestacie bazyliki i autentycznie olbrzymi nakryty stół górski - nastrój .....
Odpowiedź z Cytowaniem
  #84  
Nieprzeczytane 28-08-2008, 22:20
z centrum z centrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1 140
Uśmiech W pamięci zostało ... Dukla

Patrzymy spod kościoła i klasztoru o.o. bernardynów w stronę Cergowej.
Niby niskie góry a strome i wysokie te szczyty i tajemnicze z dalekiej perspektywy.
I tak idziemy w towarzystwie Cergowej do Iwonicza Zdroju.
Malowniczy szlak - jakby ktoś chciał pochodzić.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #85  
Nieprzeczytane 03-09-2008, 13:02
z centrum z centrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1 140
Domyślnie

Cytat:
Napisał Alunia
Ja czekam Januszu
Góry Cergowa (716 m n.p.m.) nie zwiedzałem – to nie pomyłka
Objęta jest rezerwatem krajobrazowym z uwagi na naturalny las mieszany z jodły, buka oraz stanowiska cisa, olszynki karpackiej i jaworzyny górskiej.
Poza tym rośnie na jej stokach mnóstwo rzadkich roślin i grzybów.
Dodając ciekawe skały, stromiznę, jaskinie - to wycieczka na cały dzień.

Tak jak panorama Cergowej w drodze z Dukli do Iwonicza-Zdrój, równie malownicze są widoki z Winiarskiej Góry w uzdrowisku. W panoramie widać skałki „Prządki”, po sąsiedzku ruiny zamku odrzykońskiego (tego z „Zemsty” A. Fredry) i już w oddali Cergową a w tle wzniesienia Beskidu Niskiego.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #86  
Nieprzeczytane 03-09-2008, 13:04
z centrum z centrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1 140
Domyślnie

Alunia - napisz również o swoich wędrowaniach.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #87  
Nieprzeczytane 03-09-2008, 16:41
Alunia Alunia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 6 895
Domyślnie

Wczorajszy post nawiązujący do moich wspomnień z okolic Iwonicza niestety awaria "połknęła".
Pisałam o tym, że mam stamtąd wspomnienia raczej samochodowo-zaokienne. Doceniłam jednak malownicze położenie miasteczka. Obejrzałam Rymanów. W Dukli zwiedziłam obowiązkowe klasztor i kościół, a w ich pobliżu zapamiętałam kontrowersyjną artystycznie grupę pomników - Jana Pawła II wraz z figurą św. Jana z Dukli i tzw. Krzyżem Pojednania.
Krzyż Pojednania, wysoki na ok. 9 metrów, jest zbliżony formą do krzyża Tau, poziomą belkę stanowią rozłożone szeroko ręce, przywiązane do belki pionowej. Z niej zaś, niżej, nad okrągłym postumentem, wyrasta las dłoni - wychodzących z krzyża i obejmujących go.
Był początek listopada. W dzień Wszystkich Świętych byłam na cmentarzu we wsi Iwonicz. Nie spotkałam nigdzie podobnej nekropolii. W równych rzędach niskie budowle podobne do murowanych "ziemianek". Grobowce rodzinne, niektóre bardzo skromne, inne zdobione. Na frontowej ścianie tablica nagrobna. Gdyby nie światła lampek i mnóstwo kwiatów, miałabym wrażenie, ze jestem w miniaturowym kamiennym blokowisku.
Ot, takie nie przyrodnicze wspomnienia.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #88  
Nieprzeczytane 03-09-2008, 16:47
Alunia Alunia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 6 895
Domyślnie Cd

To właśnie krzyż o którym pisze wyżej.

Odpowiedź z Cytowaniem
  #89  
Nieprzeczytane 07-09-2008, 08:05
z centrum z centrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1 140
Domyślnie

Krzyż Pojednania - trzeba po prostu być tam by w tym otoczeniu odczuć symbolikę pojednania.
W okolicach Dukli w czasie I a potem II wojny światowej stoczono bardzo wyniszczające bitwy.
Z czasów I wojny w Beskidzie Niskim i na Pogórzu, zagubione wsród gór i lasów istnieją w różnym stanie nekropolie żołnierskie. Cmentarze wojenne tworzono zgodnie z obowiązującym wtedy kodeksem honorowym jednakowego szacunku dla swoich i wrogich żołnierzy.
Na kamieniu wyryto epitafium jednej z tych nekropolii w okolicy Gorlic;

Za życia skłoceni, śmiercią pogodzeni,
Razem złożyli tu kości,
Gdyż nie to ważne, kim byli, co dotychczas znaczyli,
Lecz, że dochowali wierności."


Pamięć o tych cmentarzach wojennych to droga pojednania Europejczyków.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #90  
Nieprzeczytane 07-09-2008, 19:11
vega's Avatar
vega vega jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 444
Domyślnie

Wspominałam kiedyś ze wybieram się na Spisz.

Nigdy nie byłam na Polskim Spiszu i nie podziwiałam Bielskich Pienin i Tatr. Nie wiedziałam nawet że jest taka miejscowaść jak Kacwin a tu okazuje się, że to historyczna wieś niedaleko zresztą znanej wszystkim Niedzicy i Czorsztyna.

Przesyłam widok "prawie z okna" domu w ktorym mieszkaliśmy z przyjaciółmi z naszego Klubu Sudeckiego i zachęcam do zwiedzania tego terenu.


__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #91  
Nieprzeczytane 07-09-2008, 23:27
z centrum z centrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1 140
OK Krajobraz ...

Cytat:
Napisał vega
Przesyłam widok "prawie z okna" domu w ktorym mieszkaliśmy z przyjaciółmi z naszego Klubu Sudeckiego i zachęcam do zwiedzania tego terenu.
Jakie polecasz okolice Sudetów.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #92  
Nieprzeczytane 08-09-2008, 10:25
vega's Avatar
vega vega jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 444
Domyślnie

Januszu, przeszłam wiele Sudeckich szlaków po naszej i po czeskiej stronie ale największy sentyment ciągle czuję do Samotni i jej okolic

__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #93  
Nieprzeczytane 08-09-2008, 11:20
z centrum z centrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1 140
Domyślnie

Cytat:
Napisał vega
Januszu, przeszłam wiele Sudeckich szlaków po naszej i po czeskiej stronie ale największy sentyment ciągle czuję do Samotni i jej okolic
Samotnia - miejsce kultowe.
To chyba z inicjatywy poznaniaków umieszczono tam tablicę pamiatkową Ś.P. Waldemara Siemaszko.

Karkonosze i Góry Izerskie - zawsze fascynujące.
Nawet deptak - Równia pod Śnieżką <-> Przełęcz Karkonoska.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #94  
Nieprzeczytane 08-09-2008, 19:21
weronika1 weronika1 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 4 500
Domyślnie

Bardzo lubię morze, ale przepadam za widokami górskimi. Jakiś czas mieszkałam w Sudetach i podziwiałam piękno krajobrazów, szczególnie jesienią - kolorowy zawrót głowy. Co zakręt, to nowy widok, cud natury. Zimą inne piękno, przyroda ubrana w biel i to skrzypienie śniegu pod butami. Tęsknię do tych widoków. Rozmarzyłam się.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=CQohgMEhp7c
Zmieniając siebie zmieniasz świat.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #95  
Nieprzeczytane 08-09-2008, 21:05
z centrum z centrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1 140
Domyślnie

Cytat:
Napisał weronika1
Jakiś czas mieszkałam w Sudetach i podziwiałam piękno krajobrazów, szczególnie jesienią - kolorowy zawrót głowy.
To jakbym widział pod powiekami zatrzymane październikowe pejzaże z Gór Bialskich - ot, choćby ze szlaku od Stronia przez Czernicę do Bielic.
Zgaduję - mieszkałaś gdzieś w Kotlinie Kłodzkiej
Odpowiedź z Cytowaniem
  #96  
Nieprzeczytane 08-09-2008, 22:09
vega's Avatar
vega vega jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 444
Domyślnie

Janusz, miałam na myśli szlak srebrną granią tuż nad Samotnią w kierunku Odrodzenia i te widoki nieprzeciętne na Mały i Wielki Staw, skały i roślinność prawie alpejską....a Ty o deptaku ....
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #97  
Nieprzeczytane 09-09-2008, 08:07
z centrum z centrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1 140
Domyślnie

Cytat:
Napisał vega
Janusz, miałam na myśli szlak srebrną granią tuż nad Samotnią w kierunku Odrodzenia i te widoki nieprzeciętne na Mały i Wielki Staw, skały i roślinność prawie alpejską....a Ty o deptaku ....
Jolu, ależ tak, to piękny balkon z widokiem kotlinę jeleniogórską, niemniej ruch tam niemały, niestety.
Na mnie większe wrażenie wywiera przejście od przełęczy Karkonoskiej do Szrenicy - i po grani i przez Śnieżne Kotły.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #98  
Nieprzeczytane 09-09-2008, 09:53
vega's Avatar
vega vega jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 444
Domyślnie

A wiesz Januszu, aż wstyd się przyznać, ja Snieznych Kotłów jeszcze nie "zaliczyłam" Za każdym razem jak byłam na Szrenicy trafialiśmy na deszczową pogodę i jakos tak wychodziło że nie było można tam przejść.
Kiedyś chodziliśmy właśnie mało przeludnionymi szlakami, ja nawet już nie pamiętam tych tras, bo nie zapisywałam (błąd), ale nie przywiązywałam znaczenia gdzie idę, byle iść i być bliżej natury. Wielkie schroniska omijaliśmy szerokim łukiem, wpadało się tylko z konieczności. No i jakos tak wyszło ze Śnieżne Kotły pozostały w moich marzeniach, wierzę że kiedyś je zrealizuję. Nawet teraz nadarza się okazja.
A Samotnię wspominam mile bo kiedy pierwszy raz pojechaliśmy w Karkonosze z małym jeszcze wtedy synkiem (już sami, bez grupy) to własnie tam zatrzymaliśmy się na dłużej, dlatego było to już zupełnie inne przeżycie gór czego nie można porównać do poprzednich wypraw. Potem, całe lata przerwy w wyjazdach, trzeba było nad morze ze względów zdrowotnych, a grupa sudecka miała na uwadze też inne pasma górskie. Teraz znowu budzę się z letargu dzięki Twoim wspomnieniom i zaczynam myślec o Śnieżnych Kotłach.
ps-co do ciekawych miejsc, dużo o nich na forum Sudety.it - może znasz to forum, ja niedawno tam wpadłam po naszej ost. wyprawie
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #99  
Nieprzeczytane 09-09-2008, 22:29
z centrum z centrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1 140
Domyślnie

Cytat:
Napisał vega
A wiesz Januszu, aż wstyd się przyznać, ja Snieznych Kotłów jeszcze nie "zaliczyłam" Za każdym razem jak byłam na Szrenicy trafialiśmy na deszczową pogodę i jakos tak wychodziło że nie było można tam przejść.
Szliśmy przez Śnieżne Kotły w piękny jesienny dzień czyli rano mrzawka potem słonecznie.
Przejście - Szklarska Poręba > schronisko pod Łabskim Szczytem > Śnieżne Kotły do Przesieki.
Cytat:
Napisał vega
No i jakos tak wyszło ze Śnieżne Kotły pozostały w moich marzeniach, wierzę że kiedyś je zrealizuję. Nawet teraz nadarza się okazja.
O, klubowy wyjazd - zamknięty dla obcych?
Cytat:
Napisał vega
ps-co do ciekawych miejsc, dużo o nich na forum Sudety.it - może znasz to forum, ja niedawno tam wpadłam po naszej ost. wyprawie
Tak - zaglądam tak od czasu do czasu.
Czytałaś www.e-gory.pl
Odpowiedź z Cytowaniem
  #100  
Nieprzeczytane 09-09-2008, 22:48
z centrum z centrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1 140
Domyślnie Śnieżne Kotły we wrześniu ...

Spojrzałem do książeczki GOT (wciąż zapisuję trasy pro memoria ) - byliśmy tam 11 września 2003 - w polskich Karkonoszach to już po sezonie.
Spokój w górach .
Trasa z odczuciem majestatu Gór Olbrzymich - nad granią hulał wiatr, ciemne chmury i deszczyk - na dole cisza i piękny widok na skalne urwisko.
Dziwnie w takich górskich pustaciach brzmi śpiew ptaka - nie znajduję w tej chwili odpowiednich słów dla opisania wrażenia.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Krajoznawstwo - Kazimierz nad Wisłą. z centrum Podróże, turystyka 19 24-03-2010 14:44
Szukam możliwości pobytu na działce w okolicach Krakowa inka-ni Oddam, potrzebuję 1 30-10-2007 23:11

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 10:19.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.