menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Kultura > Książka, literatura, poezja
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Książka, literatura, poezja Literatura, dyskusje, własne próby pisarsko-poetyckie.

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1  
Nieprzeczytane 22-02-2022, 13:02
ewelina117's Avatar
ewelina117 ewelina117 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2016
Miasto: Łódź
Posty: 2 796
Domyślnie Czy ktoś lubi kryminały?


Witam Czy ktoś lubi kryminały? Ja bardzo lubię. Klasykę mam mniej więcej „zaliczoną”, więc teraz mogę sobie pozwolić na lżejszą literaturę.
Moje ulubione to klasyka, czyli Agatha Christie, Arthur Conan Doyle, Gilbert Chesterton, kryminały retro – czyli cykle „Komisarz Fischer” Ryszarda Ćwirleja i „Komisarz Maciejewski” Marcina Wrońskiego oraz cykl „Komisarz Popielski” Marka Krajewskiego. Dobre są też książki Borisa Akunina o Eraście Fandorinie.
Bardzo popularne są też kryminały z elementami humoru – m.in. Joanny Chmielewskiej, Olgi Rudnickiej, Alka Rogozińskiego, Darii Doncowej i Tatiany Polakowej. Ciekawe są kryminały neomilicyjne, zwłaszcza seria "Policjanci z Poznania" Ryszarda Ćwirleja, a większość z nas doskonale pamięta tamte czasy. Ostatnio ukazało się sporo książek przedwojennych autorów – m.in. Marka Romańskiego, Adama Nasielskiego, Stanisława Wotowskiego i Edgara Wallace’a. Mniej lubię bardzo modne kryminały skandynawskich autorów, jakoś ciężko mi „wchodzą”. Ciekawa jestem jak inni seniorzy podchodzą do takiej lektury?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2  
Nieprzeczytane 04-03-2022, 23:21
ewelina117's Avatar
ewelina117 ewelina117 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2016
Miasto: Łódź
Posty: 2 796
Domyślnie

Pisząc o kryminałach nie sposób nie wspomnieć o Joannie Chmielewskiej. Jej książki pełne humoru i pisane nienaganną polszczyzną cieszyły się dużą popularnością. Zwłaszcza pisane na początku Jej kariery literackiej – „Klin”, „Lesio” „Wszyscy jesteśmy podejrzani”, „Całe zdanie nieboszczyka” czy „Wszystko czerwone”.
Lubię je za humor, zabawne dialogi i ciekawe postacie.

Odpowiedź z Cytowaniem
  #3  
Nieprzeczytane 05-03-2022, 08:47
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 498
Domyślnie

Witam !

Uwielbiam Joannę Chmielewską, mam kilka jej książek i wracam do nich co pewien czas. Zawsze wprowadzają mnie w dobry nastrój.
Czytając książkę "Zapalniczka", "Krowa niebiańska", "Harpie" bawiłam się znakomicie.


Miałam też książkę pt. : "Harpie", ale gdzieś ją "diabli wzięli".
"
Komizm powieści Chmielewskiej wynika z niezwykłych sytuacji, jakie stają się udziałem roztrzepanej Joanny i galerii jej przyjaciół, a zwłaszcza mieszkającej w Danii przyjaciółki Alicji.
Narratorką bywa często bohaterka o imieniu Joanna, architekt i pisarka, posiadająca wyraźne cechy autorki.
Joanna rozwiązuje tajemnice licznych morderstw i kradzieży. "Kobiecy" sposób rozumowania, na pozór roztrzepanej Joanny pozwala jej na działania niekonwencjonalne, lecz zaskakujące pomysłowością, a co najważniejsze - skuteczne.


"



Pozdrawiam
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #4  
Nieprzeczytane 05-03-2022, 14:34
ewelina117's Avatar
ewelina117 ewelina117 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2016
Miasto: Łódź
Posty: 2 796
Domyślnie

Witam Chmielewska była niesamowita. Z doświadczenia wiem, a raczej pamiętam, że pożyczone książki tej autorki jakoś nie chciały wracać do właściciela Z tych nowszych powieści najbardziej podobał mi się "Depozyt" , ale "Harpie" też były dobre
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5  
Nieprzeczytane 10-03-2022, 23:38
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 498
Domyślnie

Witam !

Nawiedzony dom to tytuł książki Joanny Chmielewskiej.
Książka jest pełna humoru i zabawnych sytuacji.
Wciąga maksymalnie, nie można się od niej oderwać chociaż napisana jest dla młodszego pokolenia.
Polecam na poprawę humoru.

Pozdrawiam
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #6  
Nieprzeczytane 11-03-2022, 00:27
ewelina117's Avatar
ewelina117 ewelina117 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2016
Miasto: Łódź
Posty: 2 796
Domyślnie

Witam Może i dla młodszego pokolenia, ale bardzo dobrze się czyta ... tym starszym pokoleniom również "Nawiedzony dom" to pierwszy tom cyklu o przygodach Janeczki, Pawełka i ich koleżanki Okrętki tudzież ich supermądrego psa Chabra.
1) "Nawiedzony dom"
2) "Wielkie zasługi"
3) "Skarby"
4) "2/3 sukcesu"
5) "Wszelki wypadek"
Wszystkie poprawiają humor
Odpowiedź z Cytowaniem
  #7  
Nieprzeczytane 12-03-2022, 07:22
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 498
Domyślnie

Witam !

" Natalii 5 "
Olga Rudnicka

Bohaterkami powieści jest 5 kobiet o tym samym imieniu i nazwisku.
Pięć Natalii, które potrafią maksymalnie skomplikować najprostszą sprawę.
Szalone bohaterki.
Szalona fabuła.
Ogromne poczucie humoru i pomysłowość autorki, zapewniają świetną rozrywkę.
Książka należy do lektur lekkich, łatwych i przyjemnych.

Pozdrawiam
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #8  
Nieprzeczytane 12-03-2022, 14:26
ewelina117's Avatar
ewelina117 ewelina117 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2016
Miasto: Łódź
Posty: 2 796
Domyślnie

Witam Ja też bardzo lubię książki Olgi Rudnickiej, ten cykl o Nataliach również. Chciałabym pochwalić też inne cykle tej pisarki. Pierwszy to "Emilia Przecinek" składający się z dwóch książek:
"Granat poproszę" i "Życie na wynos". Obie pełne humoru, do tego dwie fajne babcie wprowadzające sporo zamieszania.
Drugi cykl to "Matylda Dominiczak" składający się z pięciu książek, ale pewnie dojdą kolejne. Mam nadzieję
Opowiadają o przygodach Matyldy, która nudną (jej zdaniem) pracę bibliotekarki zamieniła na działalność prywatnego detektywa. Z sukcesami!
"Oddaj albo giń", "To nie jest mój mąż", "Rączka rączkę myje", "Na własną rękę", "Dwie lewe ręce". Oba cykle są godne polecenia miłośnikom kryminałów z poczuciem humoru. Chciałam też dodać, że Olga Rudnicka napisała również dreszczowiec "Cichy wielbiciel" opowiadający historię dziewczyny, którą prześladuje tajemniczy stalker.


Ostatnio edytowane przez ewelina117 : 12-03-2022 o 15:13.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9  
Nieprzeczytane 14-03-2022, 20:06
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 498
Domyślnie

Witam !



"Babski motyw" Joanny Chmielewskiej.

Książka została skrytykowana:

Pod domem Joanny zostają znalezione zwłoki dziennikarki, która chciała przeprowadzić wywiad z pisarką. Żeby było jeszcze dziwniej, po krótkim czasie na miejscu zbrodni pojawia się denatka we własnej osobie…
Nie potrafię zrozumieć, jakimi motywami kierowała się Joanna Chmielewska, pisząc taką książkę. Musiał to być jakiś babski motyw.

A ja tę książkę czytałam z zapartym tchem : .

Pozdrawiam
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #10  
Nieprzeczytane 14-03-2022, 23:08
Kaima's Avatar
Kaima Kaima jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2011
Miasto: Mazowsze
Posty: 18 586
Domyślnie

Ja też lubię kryminały, ale w Chmielewskiej nie gustuję, chociaż podoba mi się jej niezwykle bogaty język i dowcip.
Ostatnio zaczytuję się kryminałkami skandynawskimi. Przeczytałam 5 pozycji szwedzkiej spółki autorskiej Hjorth - Rosenfeld z cyklu z komisarzem Bergmanem:
"Ciemne sekrety",
"Uczeń",
"Grób w górach",
"Niemowa",
"Oblany test"
Jest jeszcze 6. część, "Najwyższa sprawiedliwość", ale czekam w kolejce. Każda z tych książek to odrębna całość, jednak ze względu na niektóre odniesienia chronologiczne, najlepiej czytać w kolejności.
Zaczynam też czytać 12-częściowy cykl fińskiego pisarza Jo Nesbo z komisarzem Harrym Hole'm, lecz przeczytałam dopiero 1. część.
__________________
W życiu bywają noce i bywają dnie powszednie, a czasami bywają też niedziele. (Maria Dąbrowska)
Odpowiedź z Cytowaniem
  #11  
Nieprzeczytane 15-03-2022, 11:36
ewelina117's Avatar
ewelina117 ewelina117 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2016
Miasto: Łódź
Posty: 2 796
Domyślnie

Witam Tam, proza Joanny Chmielewskiej to bogaty język i dowcip. Ja dodam jeszcze, że również poprawna polszczyzna, w większości wydawanych obecnie książek to rarytas rzadko spotykany
Z kryminałów skandynawskich czytałam tylko książki Jo Nesbo z cyklu z Harrym Hole i to nie wszystkie Były bardzo dobre, ale ciężko mi się czytało. Wolę jednak te lżejsze, z humorem, lub te, których akcja dzieje się w warunkach zbliżonych do naszych, czyli czeskich lub ... innych
Akcja niektórych kryminałów Joanny Chmielewskiej toczy się w Danii, tam gdzie mieszka jej przyjaciółka Alicja. Te również lubię. Jeśli chodzi o kryminały z poczuciem humoru, to dodałabym jeszcze książki Alka Rogozińskiego i Iwony Banach. Też dobrze piszą. Ostatnio trafiłam na bardzo zabawny kryminałek Ewy Waligóry "Zabójcza wycieczka". Liczę na kontynuację i na to, że będzie tak dobra jak pierwsza część. Dodam, że powieść jest mocno związana z Warszawą.

Ostatnio edytowane przez ewelina117 : 15-03-2022 o 14:08.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #12  
Nieprzeczytane 15-03-2022, 14:15
ewelina117's Avatar
ewelina117 ewelina117 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2016
Miasto: Łódź
Posty: 2 796
Domyślnie

Cytat:
Napisał ewelina117

1) "Nawiedzony dom"
2) "Wielkie zasługi"
3) "Skarby"
4) "2/3 sukcesu"
5) "Wszelki wypadek"

O przygodach Okrętki i Janeczki opowiadają również "Zwyczajne życie" i "Większy kawałek świata" oraz "Ślepe szczęście". (Opowiadanie "Duch" kiedyś wydane jako zeszyt? Broszura? zostało włączone, razem z innymi opowiadaniami do książki "Ślepe szczęście". )
Odpowiedź z Cytowaniem
  #13  
Nieprzeczytane 15-03-2022, 16:07
Kaima's Avatar
Kaima Kaima jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2011
Miasto: Mazowsze
Posty: 18 586
Domyślnie

Ewelino, wymienionych przez Ciebie autorów -Alka Rogozińskiego, Iwony Banach i Ewy Waligóry nie znam, ale popytam w bibliotece.
Czeskich kryminałów nie czytałam w ogóle, natomiast dosyć dużo przeczytałam rosyjskich, zwłaszcza Maryniny. Był czas, że na kablówce w moim miastku był rosyjski kanał RTR Płanieta na którym oglądałam filmy na podstawie książek Maryniny.
Z polskich w ogóle nie trawię Katarzyny Bondy. Bardzo męczyłam się czytając "Sprawę Niny Frank", bo tyle tam ludzi i wątków, przy "Dziewiątej runie" robiłam ściągawkę, a "Florystkę" zostawiłam w połowie.
__________________
W życiu bywają noce i bywają dnie powszednie, a czasami bywają też niedziele. (Maria Dąbrowska)
Odpowiedź z Cytowaniem
  #14  
Nieprzeczytane 15-03-2022, 16:31
ewelina117's Avatar
ewelina117 ewelina117 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2016
Miasto: Łódź
Posty: 2 796
Domyślnie

Pan Alek Rogoziński bywa nazywany "księciem polskiego kryminału" Pisze lekko i z niesamowitym poczuciem humoru. Chyba najbardziej lubię jego cykl "Róża Krull na tropie". Czeskie kryminały są niezłe, choć u nas zbyt wiele ich nie ma. Jest dobry cykl "Panoptikum miasta Pragi", "Panoptikum grzesznych ludzi", "Panopticum starych afer kryminalnych" które napisał Jiří Marek. Jest jeszcze Václav Erben - "Śmierć utalentowanego szewca", "W zasięgu ręki" i "Tajemnica "Złotego księcia". Na Legimi są "Śmierć we Wrocławiu" Vlastimila Vondruški oraz"Kroki mordercy" i "Złodziejka opowieści" Michaeli Klevisovej. Z rosyjskich to przede wszystkim Marinina i Akunin, potem Tatiana Polakowa, Daria Doncowa i Polina Daszkowa. Jest jeszcze znakomita trylogia Leonida Józefowicza "Kostium Arlekina", "Dom schadzek" i "Książę wiatru", mało znana a bardzo dobra. Kiedyś oglądałam jej ekranizację,
Odpowiedź z Cytowaniem
  #15  
Nieprzeczytane 17-03-2022, 15:20
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 498
Domyślnie

Witam !

Marc Elsberg

Helisa




Książka dotycząca dzieci – które są szybsze, doskonalsze, bardziej rozwinięte fizycznie i psychicznie, mali geniusze stworzeni przez komputer. Dziś to jeszcze niemożliwe ale jutro?
Dzieci, które wcale dziećmi nie są.

Dawniej wydawało się, że kod genetyczny to coś niezmiennego, że ludzie nie mogą zmieniać genów, nie mogą ich kontrolować. Dzisiaj, wraz z rozwojem nauki i technologii okazuje się, że jest zupełnie inaczej. Możemy nimi manipulować.

Autor zaprezentował w swojej książce, świat w którym naukowcy zaczynają stosować innowacyjną metodę i manipulować genomem.
Elsberg przedstawił biotechnologię taką, jaka jest naprawdę.
Każda książka (poza dokumentalnymi) to fikcja literacka, w pełni wymyślona przez danego autora. Ale nie kłóci się z prawdą pewnych faktów, które się w niej pojawiają.

Inżynieria genetyczna jest niezwykle obiecująca, ale gdy dostanie się w niepowołane ręce, może stać się niezwykle niebezpieczna.


W książce "Helisa" sprawa dotyczy głównie ośrodka, w którym tworzy się dzieci idealne.
W ośrodku żyją niezwykle uzdolnione dzieci, super inteligentne, wręcz genialne. Twórcom ośrodka wydaje się, że mają tych małych geniuszy pod kontrolą. Tylko im się wydaje.
Czy naprawdę wierzyli, że istoty przewyższające je pod względem większości cech, nie postanowią zmieniać świata na własną rękę?

Jill i Gene wcale nie chcą zniszczyć świata.
Chcą, aby idealnych dzieci było więcej.....

Układają swój własny plan, prowadzą badania na własną rękę .....

Marc Elsberg po prostu doskonale pisze, świetnie operuje wydarzeniami, nie boi się zaskakujących zwrotów akcji, dba o odpowiednie tempo i dynamikę.

Pozdrawiam
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #16  
Nieprzeczytane 18-03-2022, 13:23
ewelina117's Avatar
ewelina117 ewelina117 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2016
Miasto: Łódź
Posty: 2 796
Domyślnie

Witam Ze wstydem przyznaję, że nie przeczytałam żadnej książki Marca Elsberga Postaram się to nadrobić. Obecnie skupiam się raczej na czytaniu pogodnych książek. Co prawda trudno kryminał, w którym zwykle kogoś mordują lub okradają, nazwać pogodną książką, ale ... można sięgnąć po te z elementami humoru. Ostatnio głównie takie czytam. Chmielewska, Rogoziński, Kursa, Rudnicka zapewniają i godziwą rozrywkę kryminalną i uśmiech
Odpowiedź z Cytowaniem
  #17  
Nieprzeczytane 29-03-2022, 10:44
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 498
Domyślnie

Witam !

Książka George Orwella pt. : " Rok 1984 "

Moim zdaniem mocno przesadzony obraz "tamtych" czasów (taki był zamiar autora), ale podobieństw jest sporo. Książkę polecam seniorom którzy żyli w tamtym systemie.

Recenzja: „Rok 1984” G. Orwell :

Obraz świata totalitarnego,
Książka Orwella to porażająca wizja totalitarnej przyszłości, w której wszyscy są niewolnikami despotycznego reżimu. „Rok 1984” opowiada o świecie, w którym miłość nie istnieje, myślozbrodnię karze się śmiercią, historię przepisuje wciąż od nowa, a język pozbawia znaczenia.




Pozdrawiam
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #18  
Nieprzeczytane 29-03-2022, 15:55
ewelina117's Avatar
ewelina117 ewelina117 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2016
Miasto: Łódź
Posty: 2 796
Domyślnie

Witam Tak, Orwell jest niesamowity. Czytałam jego "Folwark zwierzęcy" i ... to jest książka ponadczasowa. Niesamowita.
Teraz, może żeby jakoś poprawić swoje samopoczucie w tych trudnych czasach sięgam po lżejsze książki, kryminały z elementami humoru, lub historyczne romanse Dobre też jest połączenie romansu historycznego z kryminałem. Zdaje się, że Joanna Chmielewska też próbowała swoich sił w tej dziedzinie. Jej powieści "Wielki diament", "Przeklęta bariera" i "Najstarsza prawnuczka" są tego niezłymi przykładami.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #19  
Nieprzeczytane 29-03-2022, 22:35
Kaima's Avatar
Kaima Kaima jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2011
Miasto: Mazowsze
Posty: 18 586
Domyślnie

Cytat:
Napisał Martyna321


Książka George Orwella pt. " Rok 1984 "

Książkę polecam seniorom którzy żyli w tamtym systemie.


Wydaje mi się, że większość seniorów żyła w tamtym systemie. Jestem rówieśniczką tej książki i czytałam ją jeszcze w czasach słusznie minionych, chociaż już u schyłku. Podziwiam jasnowidztwo autora, bo nie wiem, czy jeśli by nie nastąpiły zmiany polityczne, ta książka nie opisywałaby wiernie naszych obecnych realiów. Trochę zagmatwane są moje wywody...
Przejdźmy do kryminałów - jak w tytule wątku. Pisałyśmy o książkach Alka Rogozińskiego. Przeczytałam dwie pozycje "Kochanek z piekła rodem" i "Morderstwo na Korfu". Owszem, czyta się lekko, ale raczej więcej nie wypożyczę. Wolę bardziej profesjonalne śledztwa (panna Marple była tylko jedna) i sytuacje bliższe rzeczywistości, bez nagromadzenia zaskakujących zbiegów okoliczności.
Dzisiaj przyniosłam 2. i 3. część cyklu z komisarzem Harrym Hole autorstwa Jo Nesbo.
__________________
W życiu bywają noce i bywają dnie powszednie, a czasami bywają też niedziele. (Maria Dąbrowska)
Odpowiedź z Cytowaniem
  #20  
Nieprzeczytane 30-03-2022, 12:19
ewelina117's Avatar
ewelina117 ewelina117 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2016
Miasto: Łódź
Posty: 2 796
Domyślnie

Witam
Cytat:
Napisał Kaima
Pisałyśmy o książkach Alka Rogozińskiego. Przeczytałam dwie pozycje "Kochanek z piekła rodem" i "Morderstwo na Korfu". Owszem, czyta się lekko, ale raczej więcej nie wypożyczę. Wolę bardziej profesjonalne śledztwa (panna Marple była tylko jedna) i sytuacje bliższe rzeczywistości, bez nagromadzenia zaskakujących zbiegów okoliczności.
Dzisiaj przyniosłam 2. i 3. część cyklu z komisarzem Harrym Hole autorstwa Jo Nesbo.
Każdy ma prawo do własnego gustu. Ja bardzo lubię kryminały z odrobiną humoru, nawet te z nieco absurdalnymi sytuacjami. Te książki pozwalają zapomnieć choć na chwilę o realnej, skrzeczącej rzeczywistości. I pewnie po to są. Już chyba wspomniałam, że czytałam trochę skandynawskich kryminałów, ale dla mnie one są zbyt ponure, choć na intrygę kryminalną nie mogę narzekać. No i klasyka kryminału, też jest doskonała - Christie, Chesterton, Leblanc, Wallace i inni. A z tych kryminałów z poczuciem humoru lubię jeszcze cykl Jacka Ostrowskiego "Zuzanna Lewandowska" Tam też są nieco absurdalne sytuacje, jest zbrodnia, śledztwo i humor plus sympatyczne zwierzęta

Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Kto lubi wakacje w przyczepie ? aka210 Podróże, turystyka 0 20-11-2013 16:10
Kto lubi pracę z drewnem i mógłby pomóc? Zdzisławka Hobby, pasje 0 14-06-2012 01:00
Czego skóra nie lubi zimą - komentarze 67.221.255.xxx Ogólny 0 10-03-2012 12:26
Kręgosłup lubi pływać! - komentarze 77.65.12.xxx Ogólny 0 15-11-2011 18:31
Czego kobieta nie lubi... Nika Społeczeństwo - wątki archiwalne 228 22-04-2008 14:19

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 16:51.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.