menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Kultura > Książka, literatura, poezja
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Książka, literatura, poezja Literatura, dyskusje, własne próby pisarsko-poetyckie.

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1361  
Nieprzeczytane 30-12-2012, 14:40
Astra's Avatar
Astra Astra jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2010
Miasto: Poznań,wielkopolska,
Posty: 5 532
Domyślnie

WSZYSTKIM PASJONATOM KSIĄŻEK...

__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1362  
Nieprzeczytane 30-12-2012, 17:02
Srebrzysta's Avatar
Srebrzysta Srebrzysta jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Elbląg
Posty: 1 179
Uśmiech Astra proponuje, ja uzupełniam

Charlotte Link - Drugie dziecko <--- czyta Ewa Abart

W niewielkim, sennym, nadmorskim miasteczku w północnej Anglii zostaje w wyjątkowo bestialski sposób zamordowana studentka. Parę miesięcy później, w pobliżu samotnej farmy, zamieszkanej przez zdziwaczałego wdowca i jego córkę, zostaje popełniona kolejna zbrodnia. Tym razem ofiarą pada starsza kobieta.
Policja drepcze w miejscu, gdyż morderca nie zostawił żadnych śladów.
Ambitna i żądna sukcesu komisarz Valerie Almond za wszelką cenę pragnie złapać sprawcę.
Podejrzewa, że klucz do rozwiązania tajemniczych morderstw tkwi w przeszłości rodziny drugiej z ofiar. Nie przypuszcza jednak, że tajemnica będzie sięgać aż czasów drugiej wojny światowej, kiedy to w miasteczku pojawiła się z ewakuowanego Londynu dwójka dzieci.
Valerie odkrywa, że wszelki ślad po jednym z dzieci, niedorozwiniętym umysłowo chłopcu, bezpowrotnie zaginął.
Co się stało z drugim dzieckiem? Czyżby powrócił teraz jako dorosły mężczyzna, by się okrutnie zemścić Jeśli tak, to za co. Czy uderzy po raz trzeci.
Jaką mroczną tajemnicę kryje odludna farma i jej dziwni mieszkańcy?
__________________
uczymy się całe życie, a ciągle wiemy zbyt mało...
Polecam audioksiążki
kluczyk = Felcia5
zapraszam do bloga
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1363  
Nieprzeczytane 30-12-2012, 20:35
babciela babciela jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: Częstochowa
Posty: 5 308
Domyślnie

Widzieliscie panstwo film " Nietykalni"?- Wlasnie ukazała sie ksiazka Algierczyka opiekujacego się bogatym Francuzem, pod tym samym tytułam. czyta sie....tym bardziej, ze jest napisana jak gdyby pod scenariusz- a więc malo opisowa, prawie same dialogi.Tempo czytania dosc szybkie w zwiazku z tym...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1364  
Nieprzeczytane 30-12-2012, 20:48
koziorożec's Avatar
koziorożec koziorożec jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Miasto: Radom-mazowieckie-Polska
Posty: 3 871
Domyślnie

Wszystkim miłośnikom i miłośniczkom książek oraz zaglądającym na ten wątek życzę udanego Nowego Roku 2013

Odpowiedź z Cytowaniem
  #1365  
Nieprzeczytane 31-12-2012, 11:18
senioritka's Avatar
senioritka senioritka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: zachodniopomorskie
Posty: 1 758
Domyślnie

Szczęśliwego Nowego Roku życzy senioritka. Do zobaczenia
w Nowym Roku 2013.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1366  
Nieprzeczytane 31-12-2012, 18:15
Jadzia P. Jadzia P. jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Polska
Posty: 12 324
Domyślnie

Wszystkim miłośniczkom i miłośnikom dobrej książki życzę wszystkiego najlepszego w Nowym Roku


Odpowiedź z Cytowaniem
  #1367  
Nieprzeczytane 03-01-2013, 17:46
Srebrzysta's Avatar
Srebrzysta Srebrzysta jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Elbląg
Posty: 1 179
Uśmiech pluto37 proponował, ja uzupełniam

Stefan Kisielewski - Dzienniki <--- czyta Ksawery Jasieński

Dzienniki obejmują lata 1968-1980. Kisielewski opisuje w nich najważniejsze wydarzenia polityczne w kraju i za granica.
Analizuje i ocenia. Nie stroni od typowych dla siebie bezkompromisowych, często złośliwych uwag. To bardzo swoisty obraz polskiej rzeczywistości. Wylał tutaj całą swą żółć na papier.
Książka była pisana, gdy w kraju toczyła się walka wokół marca '68 roku. "Partyzanci" Moczara wywołali falę antysemityzmu, walczyli z autonomią środowiska intelektualistów (Kisiel został pobity). Wiele się wtedy działo w kraju, ale także i poza nim (Czechosłowacja). Autor to widział, a pisać nie mógł, bo macki represyjnej władzy były wszędzie.
Książka powstała pod ciągłym zagrożeniem rewizją mieszkania. Język świetny.
Tym, którzy chcą się za nią zabrać, od razu trochę przekornie mówię, że to książka nie dla wszystkich.
Więc wszystkich zainteresowanych zachęcam. Niech Kisiel sam przemówi!
__________________
uczymy się całe życie, a ciągle wiemy zbyt mało...
Polecam audioksiążki
kluczyk = Felcia5
zapraszam do bloga
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1368  
Nieprzeczytane 03-01-2013, 19:17
Astra's Avatar
Astra Astra jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2010
Miasto: Poznań,wielkopolska,
Posty: 5 532
Domyślnie

Witam!
Skończyłam słuchać Charlotte Link " Przerwane milczenie".
Grono przyjaciół: Leon z Patricią oraz ich dwie córki, psycholog Tim z cierpiącą na depresję żoną Evelin, naukowiec Aleksander z córką Ricardą i niedawno poślubioną, dużo młodszą od siebie Jessicą. Od lat spędzają wspólnie urlop w idyllicznej angielskiej posiadłości Stanbury, którą Patricia odziedziczyła po swoim dziadku. Trzech mężczyzn już od czasów szkolnych łączy bliska przyjaźń.
Jessica, która dopiero rok temu dołączyła do grupy, szybko zauważa, że ta sielanka jest tylko pozorna, beztroski nastrój to jedynie złudzenie, a wszyscy zachowują się tak, jakby mieli coś do ukrycia.
Niespokojną atmosferę pogarsza nagłe pojawienie się tajemniczego Phillipa Bowena. Nieznajomy utrzymuje, że jest przyrodnim bratem Patricii i rości sobie prawa do połowy majątku Stanbury.
Fałsz i obłuda zaczynają niszczyć przyjacielskie więzi, coraz trudniej jest zachowywać pozory. Im bardziej Jessica analizuje fakty, tym gorzej czuje się w samotnym domu. Jej złowrogie przeczucia potwierdzają się, gdy pewnego dnia wraca z samotnego spaceru po okolicy i zastaje w domu makabryczny widok.

Polecam, bardzo ciekawa książka, trudno się od niej oderwać
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1369  
Nieprzeczytane 04-01-2013, 19:10
koziorożec's Avatar
koziorożec koziorożec jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Miasto: Radom-mazowieckie-Polska
Posty: 3 871
Domyślnie

Witam wszystkich w Nowym Roku 2013 i życzę wszelkiej pomyślności

Po długiej nieobecności chciałabym dziś zaprezentować i polecić przepiękną sagę rodzinną, 2-tomową, autorstwa Sarah Lark - W krainie białych obłoków - I tom i Pieśń Maorysów - II tom.
Są to opasłe tomy 600-stronicowe ale było mi bardzo żal, jak już skończyłam je czytać.
Akcja rozgrywa się w Nowej Zelandii od połowy XIX wieku i pokazuje początki osadnictwa na tej pięknej ziemi.
Dwie młode Angielki związały swój los z krainą, którą wyobrażały sobie jako raj.
Jedna z nich guwernantka odpowiedziała na ogłoszenie o poszukiwanej żonie, a druga - dziewczyna z bogatej rodziny została przegrana w karty przez swego ojca - dla "owczego barona" zam. w N.Zelandii.
Spotkały się i zaprzyjaźniły podczas podróży morskiej.

Obydwie zostają żonami mężczyzn, których nie znają.
Jak potoczą się ich losy? czy znajdą upragnione szczęście w nieznanym kraju?
Opowieść o miłości, nienawiści, zaufaniu i zdradzie. Losy dwóch rodzin zostały splątane na zawsze.
Tradycje angielskie przenikają do życia tubylców - Maorysów.
Przepiękne opisy przyrody i kultury Maorysów. Czytając te opisy często oglądałam zdjęcia z Galerii N.Zelandii co jeszcze większe robiło na mnie wrażenie.
II tom - Pieśń Maorysów - to dalsze dzieje rodzinne kolejnych pokoleń na tle warunków społecznych i gospodarczych.

Dla osób, które lubią sagi rodzinne - to prawdziwa perełka.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1370  
Nieprzeczytane 05-01-2013, 17:01
elizka's Avatar
elizka elizka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Polska
Posty: 11 514
Domyślnie

Cytat:
Napisał Srebrzysta
Francine Rivers - Ogród Leoty <--- czyta Joanna Jędryka

Osiemnastoletnia Annie po raz pierwszy w życiu sprzeciwia się matce. Nie zaczyna nauki na studiach, które wybrała jej matka-Eleonora, zapisuje się na kursy malarstwa i wyprowadza się z domu, by zamieszkać z przyjaciółką.

Kolejnym krokiem do jej samostanowienia jest odwiedzenie babci Leoty, kobiety, do której jej matka ma pretensje o biedne dzieciństwo i z którą stara się nie widywać.
Annie zastaje staruszkę potrzebującą pomocy, a jednocześnie bystrą, inteligentną z ciętym dowcipem.
Między babcią i wnuczką zaczyna się tworzyć więź, coraz silniejsza, jakby obydwie chciały nadrobić stracony przez postawę Eleonory, czas.

Dom i ogród, od lat martwe, zaczynają wraz z obecnością dziewczyny powracać do życia - spotykają się w nim różni ludzie, słychać śmiech dzieci...
.


Zapamiętam na zawsze.Dziękuję za tę ,poznaną już przeze mnie książkę.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1371  
Nieprzeczytane 05-01-2013, 18:24
Astra's Avatar
Astra Astra jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2010
Miasto: Poznań,wielkopolska,
Posty: 5 532
Domyślnie

Witam!
Elizko, książka ta też zapadła w moją pamięć i serce...
Zrobiłam kiedyś ilustrację do niej



Polecam gorąco...Charlotte Link "Dom sióstr"...podobna aura...
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1372  
Nieprzeczytane 09-01-2013, 14:02
Alunia Alunia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 6 895
Domyślnie

"Wszystko, jeśli dobrze pomyśleć, daje do myślenia"



Cytuję autora książki "Tako rzecze Zaratustra" - Friedricha Nietzsche.
Czytam ją...pomalutku...nie jest to banalne czytadło

PS.
Niktóre pozycje, które czytałam przez ostatnie miesiące podam za chwilę, niedługą
i jedynie z krótkim komentarzem ...z konieczności...z powodu ich ilości
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1373  
Nieprzeczytane 10-01-2013, 11:34
Astra's Avatar
Astra Astra jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2010
Miasto: Poznań,wielkopolska,
Posty: 5 532
Domyślnie

Witam!
Koziorożcu, chciałam ściągnąć Twoją propozycję...Sarah Lark - W krainie białych obłoków - I tom i Pieśń Maorysów - II tom, ale nie ma w formie mp3
Bardzo lubię sagi i opasłe tomy

__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1374  
Nieprzeczytane 10-01-2013, 12:40
Alunia Alunia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 6 895
Domyślnie

Lubię filmy i seriale historyczne toteż ściągnęłam z sieci serial "Rodzina Borgiów"
opowiadający o rodzie Rodrigo Borgii -w rezultacie intryg i przekupstwa - papieżu Aleksandrze VI.

I trudno o większy kontrast mentalny i ekonomiczny dla niego jak książka
„Dziennik Ma Yan – z życia chińskiej uczennicy” - prezentacja: Pierre Haski

Jest to w dużej części pamiętnik nastoletniej Chinki.
Przypadek i determinacja jej niepiśmiennej matki sprawiły, że o sytuacji dziewczynki dowiedzieli się francuscy dziennikarze zwiedzający wioskę Zhangjiashu.
Z ich inicjatywy opublikowano w czasopiśmie "Libe'ration" jej pamiętnik, potem wydano książkę.
Jej historia i walka jaką toczyła May Yan by się dalej uczyć poruszyła serca wielu Francuzów. Skutkiem tego zebrano fundusze na stypendia dla 30 dzieci z najbiedniejszego zachodniego regionu Chin.

Skrajna bieda, głód, wyczerpująca praca rodziców ponad ludzkie możliwości, praca najemna i daleko od domu.
Wiara, że zdobyte wykształcenie jest nadzieją na lepsze jutro dla dzieci, a szczególnie dla córki.

Dzieci mają do szkoły 20 km bezdrożami, niebezpiecznymi zimą i jesienią. Tą drogę pokonują pieszo w piątek i w niedzielę po południu wracają ponownie. Mogłyby jechać wioskowym traktorem, który dociera na targ, ale to kosztuje 1 yuana, czyli ok 40 groszy.
Marzenie o łyżce warzyw do miseczki ryżu, a najczęściej głód, który nie pozwala zasnąć wieczorem na piętrowym łóżku w internacie
gdzie w salce 4x4 m śpi 16 uczennic.
W przeciętnej klasie w szkole podstawowej uczy się 70 dzieci. Poziom nauczania b. niski i absolutnie żadnych pomocy naukowych.

Na Ziemi jest dosyć żywności i wszelkiego dobra aby starczyły dla każdego.
Dlaczego tak niesprawiedliwie są dzielone?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1375  
Nieprzeczytane 10-01-2013, 18:03
elizka's Avatar
elizka elizka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Polska
Posty: 11 514
Domyślnie

Czytałam sporo książek o życiu chińskich kobiet i dzieci.
Mylą mi się juz tytuły,ale pamiętam fakty.Nie sposób zapomnieć ,ze któreś z kolei dziecko żyje "dla narodu" w obozie pracy,bywa,ze na zawsze musi odejść od rodziny.
Dużo by przypominać.....
Nie wiem tak naprawdę czy to dawne dzieje,czy obecne...ale to chyba teraz nie byłoby możliwe.


Wróciłam do Sołżenicyna. "Zagroda Matriony" to opowiadania.
Warto posłuchać o czasach gdy na śniadanie była cienka ziemniaczanka,na kolację zwykle podobnie i koniec jedzenia.
Gdy niemłoda ,schorowana kobieta żyła z nędznych groszy,ale miała wielką siłę w sobie.


Srebrzysta
,cieszę się ze słuchowisk w Twojej bibliotece .
Dla poprawy nastroju - Chmielewska, na przykład.

Pozdrawiam.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1376  
Nieprzeczytane 10-01-2013, 18:13
Astra's Avatar
Astra Astra jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2010
Miasto: Poznań,wielkopolska,
Posty: 5 532
Domyślnie

Alunia, obejrzałam" Rodzinę Borgiów" w roli głównej
z J. Ironsem...super
Szukam dobrej książki, na kanwie historycznej, sagę...
Zajrzę do Srebrzystej.
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1377  
Nieprzeczytane 12-01-2013, 11:09
Srebrzysta's Avatar
Srebrzysta Srebrzysta jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Elbląg
Posty: 1 179
Uśmiech proponuję opowiadania

Karen Bliksen - Zimowe opowieści <--- czyta Blanka Kutyłowska

Tematem, który łączy opowiadania, wchodzące w skład zbioru "Zimowe opowieści", jest tęsknota.
Karen Blixen napisała je po powrocie z Kenii, podczas ponurego okresu niemieckiej okupacji Danii, czerpiąc natchnienie ze wspomnień z dzieciństwa spędzonego w ojczyźnie.
Te historie, przepełnione niezgłębioną mądrościa i poetyką, należą do najbardziej lubianych zarówno przez autorkę, jak i czytelników.

Zawartość zbioru:
- Opowiadanie chłopca okrętowego
- Młodzieniec z goździkiem
- Historia perły
- Nieposkromieni właściciele niewolników
- Heloiza
- Mały marzyciel
- Ryba
- Alkmena
- Peter i Rosa
- Pole żalu
- Budująca opowieść
__________________
uczymy się całe życie, a ciągle wiemy zbyt mało...
Polecam audioksiążki
kluczyk = Felcia5
zapraszam do bloga
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1378  
Nieprzeczytane 12-01-2013, 12:31
Srebrzysta's Avatar
Srebrzysta Srebrzysta jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Elbląg
Posty: 1 179
Pytanie a może audioksiążka z muzyką

Korneliusz Pacuda - Drogi do Nashville <--- czyta: Korneliusz Pacuda

Honorowy obywatel stanu Tennessee, Najlepszy Prezenter Muzyki Country poza USA (według Country Music Association w Nashville,2000), pomysłodawca Pikniku Country w Mrągowie, dziennikarz i krytyk muzyczny - Korneliusz Pacuda przedstawia autorski audiobook do swojej książki „Drogi do Nashville”.
Wydana w 2003 roku historia muzyki country, wciąż pozostaje jedyną tego typu pozycją w Polsce.
Natomiast niezaprzeczalnym atutem audiobooka jest fakt, iż słowo pisane Pacuda wspiera archiwalnymi nagraniami takich wykonawców jak m.in. Jimmy Rodgers, Ricky Nelson czy Hank Williams.
__________________
uczymy się całe życie, a ciągle wiemy zbyt mało...
Polecam audioksiążki
kluczyk = Felcia5
zapraszam do bloga
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1379  
Nieprzeczytane 12-01-2013, 13:42
Alunia Alunia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 6 895
Domyślnie

Astra, elizka, koziorożec
Witam wszystkich zagladających tu miłośników literatury wszelakiej.
Ewuniu, dziękuję i oczywiście! przecież hasło jest przy każdym Twoim poście



Dziewczynka w czerwonym płaszczykuRoma Ligocka
– kontrowersyjna jest sama autorka .
Roma Ligocka jest kuzynką Romana Polańskiego, który twierdzi podobno że w książce mało jest prawdy.
Poczytajcie zresztą oburzony komentarz innego członka jej rodziny.
http://asfaltowasciezka.blox.pl/2010...a-Ligocka.html

Cóż, ja uważam, że nikt nie musi pisać autobiografii odkrywającej wszystkie swoje tajemnice.
Książka może i najczęściej jest fikcją literacką.
Choć rozumiem oburzenie rodziny jeśli autorka kogoś swym pisaniem obsmarowała.
Poznałam książkę w wersji audio i przyjęłam ja przychylnie.
Być może dlatego, że jestem świeżo po obejrzeniu wszystkich odcinków i sezonów serialu „Czas honoru”.
A tam sytuacja Żydów w getcie warszawskim namalowana jest dramatycznie, co mnie bardzo poruszało.
Tutaj rzecz dotyczy getta krakowskiego. Na jedno wychodzi.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1380  
Nieprzeczytane 12-01-2013, 13:53
Srebrzysta's Avatar
Srebrzysta Srebrzysta jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Elbląg
Posty: 1 179
Pytanie Astro, może ten cykl Cię zainteresuje

Maurice Druon - cykl "Królowie przeklęci" <--- czyta Ryszard Nadrowski

Pierwszy tom cyklu "Królowie przeklęci" - Król z żelaza

Jest to niezwykle barwna powieść historyczna, opowiadająca o ostatnich chwilach Filipa Pięknego, króla Francji. Jakub de Moley, mistrz templariuszy rzuca na króla i jego rodzinę klątwę, od której wziął się tytuł cyklu. Spełnia się ona zadziwiająco szybko, a jej skutki padają na cala średniowieczną Europe. Ta książka pokazuje, ze najlepsze opowieści pisze sama historia. Mamy tu dzielnych rycerzy, spiski, zdrady, okrutne wyroki. Wszystko oparte na faktach, a okraszone watkami pobocznymi ubarwiającymi fabułę. Bardzo ciekawi są bohaterowie, zapewne w dużej mierze stworzeni przez autora, choć bez wątpienia opierał się na przekazach. Wiedzę wzbogacają przypisy i notki biograficzne, pozwalające lepiej zrozumieć wydarzenia i wyłapać smaczki. Świetna pozycja. No i bez wątpienia jest to znacznie ciekawszy sposób poznawania historii niż ślęczenie nad nudnym podręcznikiem
.

Kolejne części cyklu:

2.Zamordowana królowa
3.Trucizna królewska
4.Prawo mężczyzn
5.Wilczyca z Francji
6.Lew i lilie
7.Kiedy król gubi kraj
__________________
uczymy się całe życie, a ciągle wiemy zbyt mało...
Polecam audioksiążki
kluczyk = Felcia5
zapraszam do bloga
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Książki - recenzje szczęśliwa13 Książka, literatura, poezja 499 13-09-2009 23:24
Olimpiada 2008 - Nasze Recenzje jolita Różności - wątki archiwalne 44 23-08-2008 11:35
książki, prasa redoku Kupię, sprzedam, zamienię 1 07-02-2008 10:32
książki basza Kupię, sprzedam, zamienię 0 12-01-2008 20:01
Moje recenzje lub słowa krytyki czyli chodzę po forum i czytam... jolita Różności - wątki archiwalne 29 17-11-2007 16:41

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 21:03.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.