menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Polityka > Polityka - wątki archiwalne
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #41  
Nieprzeczytane 11-01-2008, 19:59
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 034
Domyślnie

Mam pytanie do Małgosi ..

Miałaś może rodzinę na Kresach ,ogarniętą przez wojska sowieckie ,czy to w 20 -tym roku,czy 39 -tym ?
Może trochę byś zrozumiała..

ps.Cały czas próbuję zrozumieć stronę oskarżaną w tej chwili.
I nigdy nie piszę Żyd z małej litery,w odróżnieniu od niektórych ich rzekomych obrońców.Z szacunku właśnie..
  #42  
Nieprzeczytane 11-01-2008, 20:01
Pani Slowikowa Pani Slowikowa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 7 080
Domyślnie Lila

"Pozogi " w polskich ksiegarniach nie uwidzisz.. Juz od roku na nia czekam.. Moze tez zostaly spalone wszystkie jej egzemplarze? Tylko ze nie publicznie ale w tajemnicy??

Zydow ja znam do wyboru do koloru.. , Powiedz Stanleyu co chcesz wiedziec.. .
  #43  
Nieprzeczytane 11-01-2008, 20:02
ammi1952's Avatar
ammi1952 ammi1952 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2006
Miasto: Grodzisk Maz
Posty: 5 177
Domyślnie

Jestem urodzona po wojnie w domu w którym się wychowywałam w czasie całej wojny w przestrzeni nad piecem chlebowym przeżyła rodzina żydowska utrzmywana przez rodzinę polską .Jeden z synów tej pani cudem przeżył obóz w Gross Rozen. Z tego co wiem ludzie ci zaraz po wojnie wyjechali z kraju i kontakt się urwał nigdy nikt z nich się nie odezwał, ani do Pani Władysławy ani do jej bliskich. W moim otoczeniu nie spotkałam się z antysemityzmem - w pracy przyjażniłam się z dziewczyna wyznania mojżeszowego dla nikogo z nas nie stanowiło to problemu - dla niej również
__________________


Kto wie czy za rogiem nie stoją Anioł z Bogiem, nie obserwuja zdarzeń i nie spełniaja marzeń
  #44  
Nieprzeczytane 11-01-2008, 20:04
Stanley's Avatar
Stanley Stanley jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2007
Miasto: Morze
Posty: 1 522
Domyślnie

Fakt Żydpiszę się z dużej litery.
  #45  
Nieprzeczytane 11-01-2008, 20:10
Stanley's Avatar
Stanley Stanley jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2007
Miasto: Morze
Posty: 1 522
Domyślnie

Pani Słowikowa nie ma dla mnie znaczenia jakiej ktoś jest narodowości,wyznania czy koloru skóry.Ważne jest kim jest. Może dlatego ze na Pomorzu mamy wszystkie możliwe nację nie mogę zrozumieć wielu spraw.Dla nas tutaj to naprawdę nie ma znaczenia.Nawiasem mówiąć ja sam mam bardzo międzynarodową rodzinę jest w niej Rosjanka, Francuska i Amerykanka a ja żyję wśród Kaszubów którym niektórzy tutaj też odmawiają praw Polaka, więc dla mnie to nie jest problem, dlatego mnie dziwią problemy tutaj poruszane.
  #46  
Nieprzeczytane 11-01-2008, 20:18
hannabarbara's Avatar
hannabarbara hannabarbara jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Mar 2007
Miasto: Olsztyn
Posty: 19 421
Domyślnie

Drodzy seniorzy! A nie uważacie, że bycie dobrym lub przynajmniej przyzwoitym lub podłym i złym nie zależy od nacji? Nie widzę powody byśmy mieli powód do wstydu, że w naszym kraju miały miejsce różne niechlubne zdarzenia. Francuzi kolaborowali z Niemcami znacznie powszechniej niż Polacy.I jakoś nieczęsto się o tym mówi.To co opowiada Kazimierz mówi również mój mąż. Ale jego wiedza, to wiedza z drugiej ręki i potwierdzenia Kazimierza absolutnie nie wywołują uczuć niechęci do opowiadającego.Nie wszyscy zabijają posłańców niosących złe wieści.
Dziś wysłuchałam dyskusji dwóch dziennikarzy dotyczącej doniesienia, iż prokuratura zamierza po zapoznaniu się ze "Strachem" wszcząć śledztwo przeciwko Grossowi z artykułu mówiącego o obrazie narodu.Jeden bronił wolności słowa, nawet kłamliwego, drugi był za procesem. Moim zdaniem niech się proces toczy, byle bez nagłaśniania przez media.Najmądrzej by było, by ludzie zbojkotowali książkę i jej po prostu nie kupowali.
  #47  
Nieprzeczytane 11-01-2008, 20:26
siekierka siekierka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 2 494
Domyślnie

Jestem wprawdzie"przedwojenny", ale żydów z tamtych czasów pamiętam tylko jako folklor małomiasteczkowy. Starzy byli brodaci i pejsaci, młodzi nakręcali sobie pejsy z czupryn, wszyscy chodzili w czarnych chałatach (podobnych do sutanny) i w jarmułkach na głowach.Ich stragany roztaczały wokól zapach czosnku.
Po wybuchu wojny - ucieczka z pod Wadowic na wschód, po drodze jedyny spotkany po drodze żyd, to pobierający myto na granicy starostwa mieleckiego. Po 17września 1939 ucieczka powrotna na zachód, do Krakowa. Tam już nie było widać żydów. Kolejny spotkany żyd, to ujawniony juz powojnie, pod komórką czy chlewikiem, gdzie miał w czasie wojny schronienie. Kolejna osoba tej narodowości, to żydówka, która przyszła do zajmowanego przez nas mieszkania, wybiła dziurę ścianie i wyciągnęła z niej dużą puszkę po herbacie wypełnioną wyrobami ze złota i sporym zwitkiem przedwojennych Polskich złotych.Wychodząc, zapomniała sprzątnąć gruz. Następni to już młodzi chłopcy, którzy wraz z nami chodzili do szkoły: Mundek Szulc, Donat Król innych nie pamiętam. Nigdy nie spotkałem sie z antysemityzmem w polskim wydaniu. O istnieniu takiego zjawiska dowiedziałem sie znacznie później , z opowiadań żydów głównie sporo młodszych ode mnie, takich jak Dawid Warszawski, którego oceniam jako koniunkturalistę i karierowicza. O ile pamiętam, według ostatniego spisu powszechnego w Polsce jest ich tylko 10000 (dziesięć tysięcy).
Nie wiem o czym Gross pisze i mu poprostu NIE WIERZĘ. Uruchomił sobie przedsiębiorstwo holocaust i zbija na tym majątek. OBRZYDLIWOŚĆ. Gross żeruje na nieszczęściu swoich współbraci.!

Ostatnio edytowane przez siekierka : 11-01-2008 o 20:29.
  #48  
Nieprzeczytane 11-01-2008, 21:17
Karol X's Avatar
Karol X Karol X jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 5 420
Domyślnie

Pod Göteborgiem rozwalono kiedys kilka nagrobkow zydowskich,to samo mialo miejsce w Lundzie i Malmö.
Nikt nie napisal,ze Szwedzi to antysemici.
A transporty niemieckie przepuszczane przez neutralna Szwecje do Norwegii?
A to,ze Goering mial w poludniowej Szwecji swoja posiadlosc i mieszkal tu czesto z kochanka?
A odsylanie Zydow do Kopenhagi,gdy tym udalo sie przedrzec przez zamaznieta ciesnine Öresund do Szwecji?
Jakos nikt o tym sie nie rozpisuje,bo to nie wypada,bo to tematy wstydliwe.
Zrobiono sobie z Polski i Polakow "wycieraczke".
Tak nie mozna!
Trzeba pamietac i o dobrych uczynkach wobec ludnosci zydowskiej.
Kochac sie nie musimy,ale tolerujmy sie nawzajem!
__________________
Kazdy przezyty dzien - to dar od serca.
  #49  
Nieprzeczytane 11-01-2008, 22:25
senior A.P. senior A.P. jest offline
Użytownik moderowany
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Posty: 8 957
Domyślnie

Moze nie tyle "wycieraczke" co ludzi ,ktorych mozna nie tylko obrazac,bic, torturowac ale takze niszczyc przy kazdej okazji.
Ktos zapodal o 40% UB-cow pochodzenia zydowskiego torturowalo roznych Polakow. Zapytam wiec z jakich to zrodel ?Proporcja byla odwrotna. To samo dotyczy NKWD !
Czy te zbrodnie beda kiedys scigane i opisane na szpaltach swiatowych ?
  #50  
Nieprzeczytane 11-01-2008, 22:33
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 034
Domyślnie

Nie ktoś ,tylko ja...

Tak mówią statystyki,których nie będę przytaczać,Seniorze..

O NKWD nie mam wiadomości.W końcu to Ty byłeś pod Lenino


ps.Nikołaj Sielizjanowski w raporcie do Berii przytacza taki mniej więcej skład MBP..prawie 40% ,gdy ludność żydowska stanowiła 1%..

Dotarło ?

Ostatnio edytowane przez Lila : 11-01-2008 o 22:39.
  #51  
Nieprzeczytane 11-01-2008, 22:37
senior A.P. senior A.P. jest offline
Użytownik moderowany
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Posty: 8 957
Domyślnie

Mylisz sie mocno,nie rob ze mnie gen.Jaruzelskiego .
On Ci moze to wyjasnic kto kim byl i napewno to wyda we w swych wspomnieniach najnowszych,te co juz wydane nie wszystko zawieraja.
  #52  
Nieprzeczytane 11-01-2008, 22:43
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 034
Domyślnie

Jawohl ,Seniorku...

Już lecę do Jaruzelskiego po wyjaśnienia...
  #53  
Nieprzeczytane 11-01-2008, 23:28
POLA POLA jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2006
Miasto: Wielkopolska
Posty: 24 582
Domyślnie Uogólnienia są niuprawnione

i niebezpieczne.
Toczymy tu dyskusję wokół "Strachu" Grossa mimo, że żadne z nas tej książki pewno jeszcze nie przeczytało w całości.
Pogrom kielecki miał miejsce, niestety, podobnie jak ten w Jedwabnem i to nie podlega dyskusji. Problem dotyczy jednak sposobu ukazania faktów i ich interpretacji, a raczej nadinterpretacji. Nie mam dostępu do źródeł, ale historycy zarzucają Grossowi nieścisłości i komentarz niekoniecznie godny historyka-badacza, a także przerost emocji nad faktami.
Błędem autora jest na pewno to, że zarzuca Polakom bierność a nawet przyzwolenie na prześladowanie Żydów. Takiego zarzutu nie można postawić wszystkim Polakom, tak jak nie można z wszystkich Niemców, Ukraińców czy komunistów robić morderców.
Nie czuję się winna, nie jestem antysemitą, wstyd mi, że to się stało właśnie w Polsce, wśród ludzi, którzy tak niedawno sami przeżyli piekło wojny, doznali tylu krzywd ze strony okupantów, wśród ludzi, których nikt nie zmuszał karabinem do pastwienia się nad bezbronnymi Żydami, kobietami i dziećmi.
Cała ta sytuacja skłania mnie do refleksji, że w niektórych ludziach bez względu na nację tkwi bestia, którą w pewnych warunkach można uruchomić.
Nie będę udawać, że tej książki nie ma, nieprzeczytanie jej nie spowoduje zniknięcia problemu, przeciwnie - muszę przeczytać "Strach", aby móc podjąć sensowną rozmowę z młodym pokoleniem, starszego i tego, które Polaków widzi wyłącznie w roli ofiar i nie dopuszcza myśli, że wśród ofiar byli także i kaci - po prostu już nie przekonam.

Jakoś tak dziwnie przypomniały mi się dwie różne relacje na temat obozów koncentracyjnych: opowiadania Nałkowskiej oraz Borowskiego. Pamiętacie te armaty wytoczone przeciwko autorowi?
  #54  
Nieprzeczytane 11-01-2008, 23:38
Pani Slowikowa Pani Slowikowa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 7 080
Domyślnie alez Polu!!

Caly ten skandal wlasnie polega na tym ze te pogromy nie byly zrobione przez Polakow.. Myslalam ze o Jedwabnym juz to nawet bylo dowiedzione historycznie..
Jezeli bylaby to prawda co Gross pisze nie byloby tego oburzenia!!!
  #55  
Nieprzeczytane 12-01-2008, 00:06
POLA POLA jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2006
Miasto: Wielkopolska
Posty: 24 582
Domyślnie Joasiu,

Cytat:
Napisał Pani Slowikowa
Caly ten skandal wlasnie polega na tym ze te pogromy nie byly zrobione przez Polakow.. Myslalam ze o Jedwabnym juz to nawet bylo dowiedzione historycznie..
Jezeli bylaby to prawda co Gross pisze nie byloby tego oburzenia!!!

to nie tak, inspiracja w Jedwabnem - owszem, Niemcy, ale Polacy mieli w tymtakże swój udział i to jest dowiedzione, a Kielce?
Jak najbardziej nasi rodacy i nie kłóćmy się, czy to było z inspiracji komunistów czy nie. Polacy, po prostu.

A wiesz, skąd to oburzenie? Na zarzuty antysemityzmu reagujemy histerycznie, a ja powtarzam: nie wszyscy Polacy są antysemitami, ale niektórzy są. Ilu? Nie wiem, ale jakieś uprzedzenie do Żydów tkwi.
A rok 1968?
A wypominanie żydowskiego pochodzenia to skąd się bierze? Ty, ja i wielu innych tego nie robi, ale niektórym bez powodu bardzo takie pochodzenie przeszkadza.
  #56  
Nieprzeczytane 12-01-2008, 00:25
Basia.'s Avatar
Basia. Basia. jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2006
Miasto: Polska
Posty: 13 157
OK Polu

Cytat:
Napisał POLA
to nie tak, inspiracja w Jedwabnem - owszem, Niemcy, ale Polacy mieli w tymtakże swój udział i to jest dowiedzione, a Kielce?
Jak najbardziej nasi rodacy i nie kłóćmy się, czy to było z inspiracji komunistów czy nie. Polacy, po prostu.

A wiesz, skąd to oburzenie? Na zarzuty antysemityzmu reagujemy histerycznie, a ja powtarzam: nie wszyscy Polacy są antysemitami, ale niektórzy są. Ilu? Nie wiem, ale jakieś uprzedzenie do Żydów tkwi.
A rok 1968?
A wypominanie żydowskiego pochodzenia to skąd się bierze? Ty, ja i wielu innych tego nie robi, ale niektórym bez powodu bardzo takie pochodzenie przeszkadza.
jeżeli pozwolisz podpiszę się pod Twoim postem. Urodziłam się po wojnie i szczerze mówiąc Żydzi mnie ani grzeją ani ziębią. Książkę Grossa zamierzam przeczytać bo jestem jej ciekawa i chcę sobie wyrobić własne zdanie o całokształcie, jeżeli uznam że tak trzeba to spalę ją osobiście ale dopiero po przeczytaniu i to będzie moja decyzja. Cholernie nie lubię kiedy ktoś mi usułuje narzucać co mam robić, zabrzmi to nieładnie wiem o tym ale ja sama jestem dla siebie autorytetem innych nie uznaję.

Ostatnio edytowane przez Basia. : 12-01-2008 o 00:30.
  #57  
Nieprzeczytane 12-01-2008, 00:29
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 034
Domyślnie

A reasumując...nie zgadzam się na żadne przeprosiny w moim imieniu ,jak to miało miejsce w Jedwabnem,ponieważ nie zgrzeszyłam myślą,mową i uczynkiem...Amen..

Ani nikt z mojej rodziny dalszej i bliższej..

A przynależność do jakiejś bliżej nieokreślonej rasy ,jest mi obojętna,tak jak brak przynależności do jakiejkolwiek rasy u moich psów..
Poza tym ,skoro nam nie wolno wspominać ofiar Wołynia,gdzie palenie w stodole było pieszczotą słodką ,a tylko dlatego aby nie rozdrażniać braci Ukraińców,to nie będę czytać jakiegoś rozdzierania szat ,znerwicowanego profesora..
No i mordercy z Kielc po głowie nie zostali pogłaskani,a bandyci spod znaku tryzuba są bohaterami...

A my jesteśmy ambasadorami Ukrainy w Europie..
To ja chcę ,aby Izrael był ambasadorem Polski ...hmm..gdzie ?..no,nie na tych piaskach,ale może w Kongresie USA?

ps.Marzy mi się polska książka pod tytułem '' Wołyń we krwi '',wydana na Ukrainie.Niech czytają...

Ale nie.Któżby śmiał.I któżby uwierzył ,że w XX wieku mordowano ludzi za pomocą piły..
W końcu to tylko Polacy z Kresów...

Finito.Idę spać...
  #58  
Nieprzeczytane 12-01-2008, 00:33
Basia.'s Avatar
Basia. Basia. jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2006
Miasto: Polska
Posty: 13 157
Domyślnie Lidko też się nie zgadzam

Cytat:
Napisał Lila
A reasumując...nie zgadzam się na żadne przeprosiny w moim imieniu ,jak to miało miejsce w Jedwabnem,ponieważ nie zgrzeszyłam myślą,mową i uczynkiem...Amen..

Ani nikt z mojej rodziny dalszej i bliższej..

A przynależność do jakiejś bliżej nieokreślonej rasy ,jest mi obojętna,tak jak brak przynależności do jakiejkolwiek rasy u moich psów..
Poza tym ,skoro nam nie wolno wspominać ofiar Wołynia,gdzie palenie w stodole było pieszczotą słodką ,a tylko dlatego aby nie rozdrażniać braci Ukraińców,to nie będę czytać jakiegoś rozdzierania szat ,znerwicowanego profesora..
No i mordercy z Kielc po głowie nie zostali pogłaskani,a bandyci spod znaku tryzuba są bohaterami...

A my jesteśmy ambasadorami Ukrainy w Europie..
To ja chcę ,aby Izrael był ambasadorem Polski ...hmm..gdzie ?..no,nie na tych piaskach,ale może w Kongresie USA?

ps.Marzy mi się polska książka pod tytułem '' Wołyń we krwi '',wydana na Ukrainie.Niech czytają...

Ale nie.Któżby śmiał.I któżby uwierzył ,że w XX wieku mordowano ludzi za pomocą piły..
W końcu to tylko Polacy z Kresów...

Finito.Idę spać...
żeby w moim imieniu przepraszano za to czego nie zrobiłam.
  #59  
Nieprzeczytane 12-01-2008, 00:48
Basia.'s Avatar
Basia. Basia. jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2006
Miasto: Polska
Posty: 13 157
Domyślnie No to sobie poczytam

kupiłam książkę Grossa "strach" i książkę Chodakiewicza "Po zagładzie".
  #60  
Nieprzeczytane 12-01-2008, 00:49
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 034
Domyślnie

Tylko tyle.Mam jeszcze 120 pozycji..
Przypominam ,że księża prawosławni święcili noże przeznaczone do rzezi naszych Braci i Sióstr..

''. 1.Wbijanie dużego i grubego gwoździa do czaszki gtowy. 2. Zdzieranie z głowy włosów ze skórą (skalpowanie). 3. Zadawanie ciosu obuchem siekiery w czaszkę głowy. 4. Zadawanie ciosu obuchem siekiery w czoło. 5. Wyrzynanie na czole `orła". 6. Wbijanie bagnetu w skroń głowy. 7. Wyłupywanie jednego oka. 8. Wybieranie dwoje oczu. 9. Obcinanie nosa. 10. Obcinanie jednego ucha. 12.Obrzynanie obydwu uszu. 13. Przebijanie zaostrzonym grubym drutem ucha na wylot drugiego ucha. 14. Obrzynanie warg. 15. Obcinanie języka. 16. Podrzynanie gardła. 17. Podrzynanie gardła i wyciąganie przez otwór języka na zewnątrz. 18. Podrzynanie gardła i wkładanie do otworu szmaty. ''

To jest nic,w porównaniu z tym,co robiono kobietom ciężarnym..

To nie jest na temat,ale ...kurna...pamiętajmy o naszej krwi przelanej.A winowajca ,który to zaczął - Niemcy ,żyją sobie w dobrobycie i cieszą się,że Żydzi dali im spokój..
I tylko patrzeć ,jak wystawią nam rachunek za naboje zużyte to zduszenia Powstania Warszawskiego ,wywołanego przez polskich bandytów...

Mam dość pisania...
Mam dość Grossa ..Kosińskiego i innych skrzywdzonych.
Kocham Tuwima,Brzechwę ,Leśmiana i setki Polaków żydowskiego pochodzenia.
 


Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Województwo warmińsko-mazurskie: powitanie i "lista obecności" admin warmińsko-mazurskie 292 24-12-2017 19:20
Województwo kujawsko-pomorskie: powitanie i "lista obecności" admin kujawsko-pomorskie 10460 13-06-2010 08:36
"SZKOŁKA" PhotoFiltre Studio - bezplatny program do obrobki zdjec Dreamka eSenior 86 25-10-2009 21:59
Czy bylibyście w stanie adoptować dziecko i pokochać je jak "własne"? Basia. Rodzina bliższa i dalsza 80 06-10-2008 00:41
"Porządki" w III albo IV RP /nie wiem, którą mamy/ Basia. Polityka - wątki archiwalne 260 05-09-2007 07:18

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 08:02.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.